Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от demococcus »

Ето поредният идиотски въпрос от мен. Проблемът ми е че имам много нечетлив почерк и се сетих колко проблеми ми създаваше това докато учех. Та се зачудих... в канадските колежи и университети налага ли му се човек да се явява на писмени изпити или по-скоро му се дава тема, той си я пише вкъщи на компютъра и я предава за оценка?
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от Koko »

demococcus написа:Ето поредният идиотски въпрос от мен. Проблемът ми е че имам много нечетлив почерк и се сетих колко проблеми ми създаваше това докато учех. Та се зачудих... в канадските колежи и университети налага ли му се човек да се явява на писмени изпити или по-скоро му се дава тема, той си я пише вкъщи на компютъра и я предава за оценка?
Значи проблема с почерка е проблем на този който ще ти проверява писмените работи :)
А иначе ако ще учиш сероизоно, то тогава ще най-вероятно ще се сблъскаш с по малко от всичко - писмени изпити, изпити на компютър, презентации, както и да пишеш домашни в къщи.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от Преуспял »

Пише се. Една професорка даже беше сложила на първата страница на изпита нещо от рода на "ако не мога да ви чета почерка, въобще няма да се мъча". Но тя си беше дрисла отвсякъде.

На един колега, това при друг професор, го повикаха в канцеларията, дадоха му изпита и го накараха там на място да въведе това, което е написал на MS Word.
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от leaf »

Пише се.
Най-често кратък отговор на поставен въпрос.
По-рядко кратки есета до 5 - 6 страници, зависи от естеството на курса, който вземаш.
Повечето професори предупреждават, че ще оценят само това, което могат да прочетат или да се използват печатни букви.

Така, че, учете се да пишеш бързо използвайки печатни букви, за да не останете неразбрани или недооценени. :lol:
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от todor73 »

Пише се на ръка най-вече на изпитите, за инженерни специалности няма проблеми, гледат какво си написал, не се занимават с глупости като да ти поправят грешките, гледат същественото по въпроса. По-принцип домашните се предават написани на компютър.
Интересно че в бг съм завършил както си пише по книгите, демек от старата генерация (когато се влизаше в университет само ако си бил отличник), та го завърших с 4.00 по 6-балната.
Тук смотах един бак с 5, а магистъра върви към 5,4 пренесено пак по 6-балната. Това последното не е да се хваля, а по-скоро да насърча тези които се решили да учат. Хватката е да не се шашкаш, и местните са хора и т. н. :D
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от Ascao »

demococcus написа:Ето поредният идиотски въпрос от мен. Проблемът ми е че имам много нечетлив почерк и се сетих колко проблеми ми създаваше това докато учех. Та се зачудих... в канадските колежи и университети налага ли му се човек да се явява на писмени изпити или по-скоро му се дава тема, той си я пише вкъщи на компютъра и я предава за оценка?
Между другото, кога мислиш да идваш насам към канадско? Бих ти спестил доста "идиотски въпроси" с изпиването на 2-3 бири, например :) ...
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от todor73 »

Ascao написа:
demococcus написа:Ето поредният идиотски въпрос от мен. Проблемът ми е че имам много нечетлив почерк и се сетих колко проблеми ми създаваше това докато учех. Та се зачудих... в канадските колежи и университети налага ли му се човек да се явява на писмени изпити или по-скоро му се дава тема, той си я пише вкъщи на компютъра и я предава за оценка?
Между другото, кога мислиш да идваш насам към канадско? Бих ти спестил доста "идиотски въпроси" с изпиването на 2-3 бири, например :) ...
Като гледам и ти си подкарал ''съветската'' школа, от аватара ти де ;) Бон фаит ла бо :party:
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от demococcus »

Ascao, бирите ги чакай в началото на ноември ;)
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от Ascao »

demococcus написа:Ascao, бирите ги чакай в началото на ноември ;)
Жалко! Ще изтървете най-красивия сезон по тези места - есента.

А по темата: всички работи които предавам са на компютър. Само на финалните изпити ако са "sur surveillance" се налага да пишеш малко повечко. Иначе в колежа всички лекции са ми на Power Point и учителите ги качват в интернет, дават и хартиено копие, така че не е необходимо да си водиш никакви записки. Достатъчно е само да слушаш. Понякога се налага да пишеш кратки отговори 4-5 реда по време на изпит, но в повечето случаи въпросите са от типа "Question à choix multiple", така че само чекваш правилния отговор. С две думи с един перомолив мога да изкарам 1 година, ако не ги губех постоянно... :)
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от pumpy »

Има програми, където покупката на лаптоп е задължение на студента за да се запише. На мен не ми се налага да пиша нищо на ръка. Изпитите са или на bubble sheet или online в залата, така че не се налага да се пише нищо. Явно зависи от Университета и/или програмата
Vaseto
Мнения: 85
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 10:03 am
Местоположение: Montreal

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от Vaseto »

На базата на отговорите по-горе, ми се струва, че писането на ръка зависи донякъде от специалността, учебното заведение, степента на обучение и не на последно място от избора (стила) на преподавателя. Нали все пак всички знаем, че едно е да отговаряш на технически въпроси (да се базираш на схеми, формули и пр.), друго е да се прави анализ (финансов, взето мениджърско решение или реализуемост на проект...). Пумпи е прав за програмите, за които се изискава лаптоп, но това в някои случаи не означава, че няма писане на ръка (или поне така беше при мен).
Генерално бих казала, че в по-голямата си част писането е на компютър. Подготвят се проекти, презентации, самостоятелно и в екип през цялата учебна година, но на изпитите ( в средата на сесията и на финала) обикновено се пише на ръка. В повечето случаи, изпитния материал е разделен на няколко секции: една голяма част е избор на верния отговор, друга секция е с въпроси, чиято обосновка може да е само с няколко изречения, но има и такава секция , която поне при мене беше с най-голяма тежест включваше доста сериозно писане (теза+ анализ+ изводи).
И аз като Тодор не смятам тукашното обучение за по-трудно, напротив. Бих казала само, че е по-прагматично насочено от това в БГ. За друга разлика, ще цитирам мъжа ми, който преди години сравни постоянното ми писане на проекти с „казармата” :rofl: – и в двата случая трябва да има постоянна ангажираност, че да не се мислят глупости :D ....
Всъщност, най-правилните отговори за demococcus ще бъдат дадени от хора, учили по програмата ,която го интересува или поне от учебното заведение, към което вече се е насочил. Успех! :y:
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Пише ли се на ръка в университетите и колежите?

Мнение от demococcus »

Благодаря ви за сериозните и изчерпателни отговори! :handshake:
Публикувай отговор