Пак за университетите въпрос

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Пак за университетите въпрос

Мнение от demococcus »

Чудя се как става работата с "кандидатстването".
На сайтовете пише че за приемането в определена специалност, кандидатът трябва да е завършил едикакъв си DEC (или произволен дек, в който има съответната математика и физика примерно).
А в нашия случай - българин със същата или сходна специалност какво трябва да направи - да отиде при който там е отговорник и лице за въпроси при за писване и да му обясни че има българска диплома със сходна или същата специалност и да пита дали може да се запише без да учи в колеж преди това? Предполагам че е възможно също така да се пазари и да се опитва да убеди университета да му признае някакви кредити от БГ дипломата, за да си съкрати по този начин броя на кредитите, които ще трябва да покрие за да си вземе техния BAC?

А ако кандидатствам в колеж за дадена специалност - пак с българската диплома и да ги врънкам да се съгласят да ме приемат? Там кредити доколкото виждам няма как да измуфтя, щото им е прекалено фиксирана програмата - най-много някоя математика да спастря.

Предполагам че въпросите ми звучат неориентирано, ама...
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от kill_u »

В моя случай:

Отидох в Далхауси, предварително бях проучил в коя катедра и с кой трябва да се срещна. Уговорих си среща и дамата ми взе документите(академична справка, референции от бившия ми работодател, преведена диплома, резултати от IELTS). Каза ще ви се обадя до два дни да разберете. Върна ми писмо че мога да кандидатствам като Graduate Student. Признават ми всичките документи но не ми признават Мастър Дегрито.
Пак конкретно в моя случай мога да кандидатсвам по два начина за две различни до някъде неща:

1. MEng - продължава до 1 - 1,5 години взимат се 8 курса и се прави проект. След това излизаш Master Degree of Engineering

2. MASc - продължава 1,5 - 2 години, взимат се 4 курса, правят се два проекта плюс тезис. Тук обаче може да те финансира професор при който учиш. По този начин получаваш по 1200 - 1300 долара на месец. Друга възможност е да помагаш на професора да води лекции и да си докарваш още някой лев. Прави се и защита на тезис. Можеш също така да продължиш като PhD ако искаш.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от Kan_Tangra »

Най-добре проучи с и-мейли нещата предварително. Може да се наложи (при мен се наложи) изпращане от тукашния университет, където съм завършил академична справка директно за университета, който кандидатствам.

Наложи се майка ми да се погрижи лично за това. След като аз бях в Канада.

Тъй като нямаш DEC или колеж, това което върши работа вместо тях е дипломата ти за висше образование от БГ. Но мисля (не помня със сигурност вече), това включва и академичната справка от бг.

Най-добре питай повечко в университета, и разкажи тук, а ние ще поясняваме доколкото можем.
Така ще е най-добре за тебе.
Едно че за всеки университет (дори случай!) е различно, и друго ще имаш гаранция за достоверност. Тук всеки може да ти каже каквото си иска.
Аз например кандидатствах преди 5 години. Забравил съм вече кое как е било.

Но пък реших тия дни да се запиша на испански като свободен студент в UQAM. Отне ми точно 15 минути да проуча и прочета къде, какво на сайта им, и после още 15 минути да ида лично и да разпитам в регистрариата.
Та оная приказка за вълка и врата му е най-валидна.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от pumpy »

Аз съм кандидатствал в Колеж. С докумемтите приложих, преведената си академична справка и документа за приравняване от министерството на имиграцията - това ми поискаха от колежа. По-късно след приема поспорих с АПИ-то си и тя ми призна още няколко курса, отгоре на вече признатите. Всичко е строго индивидуално. Пиши на университета и спокойно можеш да проучиш какво ти трябва. Някой домументи не можеш да имаш преди да си тук, но други можеш да изпратиш от БГ и да напреднеш в процеса още преди да си дошъл :)
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от Ascao »

Както всички потвърждават за всеки университет е различно. Бих искал да добавя и че това което пише на сайта на университета не винаги е задължително. На мен ми искаха сертифицирани копия на всички документи, като беше уточнено че за документи издадени от друга държава, копията трябва да са заверени от съответното посолство. Аз обаче отидох в Сервиз Кебек и се заклех пред служителката че копията ми са на акта за раждане и на академичната ми справка, жената ми удари печатите и готово.

Ти каза че ще кандидатстваш по сходна специалност, значи няма проблем да го направиш с евалюацията на БГ дипломата, тъй като повечето от дисциплините които тук изискват на колежанско ниво, ти ги имаш на университетско. Има някои БГ дипломи, в които броя на часовете са включени, ако твоята е такава - не ти трябва и академична справка. От друга страна аз като кандидаствах използвах си евалюацията от MICC и академичната справка, без да изпращам превод на БГ дипломата.

Относно курсовете - ако в БГ си учил икономика и в Кебек искаш да учиш химия, може да си сигурен че ще имаш проблеми и трябва да изкараш няколко курса химия, физика и математика в някой колеж преди да може да кандидатстваш в университета. Една позната филоложка от БГ имаше мерак да учи за мед.сестра, но и отказаха поради липса на курсове на ниво Секондер от друга страна на жена ми и признаха 2 философии, но не и признават физическото, в същото време в някои други колежи физическото се признава. Както виждаш всичко е специфично за всеки случай, така че ако искаш да получиш конкретен отговор трябва да зададеш конкретен въпрос. Какво искаш да учиш, в кой университет, какво ти е БГ образованието (висше и средно), БАК ли искаш да учиш или Метрис, какво ти е нивото на френски (в доста колежи има изпит по френски и то доста труден, в други няма изобщо?

Най-често бъдещите имигранти не знаят какво точно да питат, но все пак ако имаш още въпроси - питай.

П.С. Не знам кога ще идваш насам, но си изтървал есенната сесия, така че до зимната ще имаш време да си изясниш нещата. За нея документи се подават октомври-ноември.
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от Joya »

Хм да ви попитам за моя случай. Ако съм завършила магистър компютърни системи (Ту-то), ако реша да уча в Монреалски Университет, освен академична справка и диплома, какво могат да искат?. И Има ли държавни и частни университети, или всичко е едно. Например може ли някъде да се влезе без изпит (или само тест) а пък да си плащаш такса?
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Vaseto
Мнения: 85
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 10:03 am
Местоположение: Montreal

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от Vaseto »

Аз не съм минавала през тукашни колежи. Направо кандидатствах за магистърска степен. Проверих какви са изискванията за съответната специалност. После подготвих целия набор от документи (спомням си, че ги искаха в 3 екземпляра). Университета сам прави приравняването на дипломите от БГ. Даже използвах преводите си от БГ с печатите и апостилите, без да ползвам заверки от тукашен преводач. Направих им копия и служителката при приемането само провери и ми върна оригиналите. Съвета ми е, ако имате повече от една диплома за завършено висше образование да ги представите, защото е твърде вероятно в някоя от тях да имате курс, който може да ви бъде приспаднат. Казвам го, защото аз самата направих така и за разлика от доста мои колеги нямах никакви приравнителни курсове (например финансова математика, мениджмънт или нещо друго в зависимост от специалността ви).
Още изисквания към кандидата бяха: успех от дипломите, стаж по специалността, който да се докаже; референции от работодатели, преподавател и и пр., които да се изпратят директно в университета по тяхна форма; Спомням си, че писах и мотивационно писмо, което придружаваше кандидатурата ми. Вижте дали имате описан хорариума на курсовете ви приложенията към дипломите ви. Моите имат и не съм представяла академични справки. Говоря за време отпреди 4 години.
Успех. :y:
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от demococcus »

Да конкретизирам значи..

Завършил съм хранително-вкусовия, специалност технология на ферментационните продукти (което е подмножество на технология на храните) - със всичките му там математики, физики, механики + технологичните микробиологии, химии и от сорта.

Колебая се за кандидатстване в колеж или за бакалавърство по специалности Géomatique (в БГ му казват Геодезия) или Sciences et technologie des aliments.

Още си изяснявам разликата за ТЕЗИ специалности между колеж (DEC) и университет (BAC), но за това ще трябва сам да си почета, защото ме съмнява да има тук специалист по тях. За цеинте ясно - в колеж е много по-евтино.

А от вашите препоръки и от прочетеното по сайтовете на учебните заведения ми се проясни, че явно навсякъде си е различен реда за кандидатстване и за признаване на кредитите. Само се моля да не ми искат анотации или някакви описания какво включват дисциплините, че.. нашият вуз се изприщтват като чуят някой да им ги иска.

Та като понапредна малко повече с проучванията, ще се върна да поискам акъл по казуси с кандидатстването в някое конкретно учебно заведение.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от demococcus »

Нещо, което не разбрах, пък и не го пише - има ли възможност колежите да ми "признаят" някои от учебните дисциплини, както в университетите? Или там програмата си е стриктна и се учат всички предмети наред?
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от emimilanova »

Да, има. Но всеки колеж си има собствена политика по този въпрос.
За Sciences et technologie des aliments кръга ти е доста стеснен. В Монреал няма нито колеж, нито университет, които да предлагат тази специалност. Единствения университет в Кебек, където можеш да я намериш е университета "Лавал" в Кебек - сити, а колеж има в St-.... (Ascao ще ти каже къде точно :P ). Така, че спокойно може да комуникираш директно с тях. В Монреал може да намериш само АЕС, най-често организирано и платено от Емплоа-Кебек. Тук ще ти приравнят дипломата от БГ на BAC.
Успех :y:
Последно промяна от emimilanova на Сря Апр 14, 2010 2:18 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от Ascao »

Брей!!! Не знаех че има колежи в Saint-Eustache и Deux-Montagnes свързани с ХВП :P . Както и да е...

Аз съм завършил УХТ (когато се казваше ВИХВП) и тук реших да я карам в същата посока. В момента уча АЕС-Transformation des aliments в колеж Мезоньов и карам един сертификат в Университет Лавал-Certificat en sciences et technologie des aliments. Според мен да караш колеж още веднъж по същата специалност си е чиста загуба на време. До момента в колежа не съм научил нищо ново свързано с хранителните технологии, за сметка на това пък няма друго място където за 1 година би усвоил всичкия специфичен френски език използван в преработката на хранителни продукти. Има много специфични термини и лангаж които никой учител по френски няма да се сети да ти преподава.

Други съвети бих ти дал като кацнеш и се поорентираш малко в обстановката. Имам информация колкото искаш. Давал съм много инфо на хора в БГ и като кацнат тук и пак питат: " И сега какво беше...?" и се почва пак на ново с обясненията. Така че като кацнеш - обади се да се видим.
А относно геодезията не мога да ти помогна много...

Късмет и всичко най-хубаво...
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от kikolilokiko »

това с термините си е цяла наука
в механото съм завършил "биотехника" :) 4 години питах даскалите какво е това, а те така и не можаха да ми кажат какво е :rofl: много време ми отне да намеря канадски аналог за тази специалност :) защото за капак имам сертификат "оператор на ММ" каквото и да означава това :D :D :D иди го разбери дали е металообработващи машини, металорежещи или един Бог знае :rofl: а сме учили всякакви технологии и т.н. а сме имали практика каквото тогава техникума произвеждаше и продаваше :) а стажовете по заводите също взависимост от конкретните поръчки
така че човек се гмурка в дълбокото и на място гледа кое как :)
ама дали е така :worried: кой да ти каже :x
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от Kan_Tangra »

demococcus,
как реши, че колежите са задължително по-евтини? По пътя на логиката, най-вероятно, но едва ли си проверявал. А ти казахме всичко да проверяваш.

Точно обратното е. В повечето случаи колежите са доста по-скъпи.
Всички университети имат държавни дотации. И горе долу таксите излизат към 1500$ за 5 курса (1 семестър)

отделно стипендиите в университетите май са по-високи. (но не съм сигурен)
По същата логика би трябвало и мастъра да е по-скъп от бака, щото уж нивото е по-високо, но не.

CONCORDIA:
graduate: $ 2552.88 (за 2 семестъра)
http://tuitionandfees.concordia.ca/g_co ... ng45.shtml
undergraduate:$ 3531.40 (за 2 семестъра)

UQAM:
http://www.servicesfinanciers.uqam.ca/e ... arite.html
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от pumpy »

Нека да кажем, че при ДЪРЖАВНИТЕ университети и колежи вторите са по-евтини. Частните колежи са по-скъпи от държавен университет, но ак имаш държавна помощ, но предимно под формата на ЗАЕМ. За субсидирана програма се получава финансова помощ от държавата, от която само първите около 1000 долара на месец са заем останалото е стипендия.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Пак за университетите въпрос

Мнение от demococcus »

Kan_Tangra написа:demococcus, как реши, че колежите са задължително по-евтини? ....А ти казахме всичко да проверяваш.
Да, да! Имаш право! Точно това гледах вчера на сайта на улавал от публикувани там разчети. Сопред тях, студентът ще има към 2 800 такси за годината и към 11 000 за режийни (храна, квартира и т.н.). А тези режийни ще са същите и ако човек учи в колеж, така че даже и да са нула таксите в колежа, пак няма да е голяма икономията да се учи в колеж, вместо в уни. Остава да изяснявам какъв процент ще е заем и какъв ще е безвъзмездна помощ в двата случая.. по финансовия въпрос.

Иначе Ascao също ме хвърли в размисъл и даде насока за четене с тези "полу-дипломи" - атестасион от колеж и сертификат от уни.

Мноооого благодаря за съветите дотук - много са насочващи! Сега ще залягам още малко над четене, а после ще питам, за да не ви занимавам излишно!
Публикувай отговор