Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от bgmontreal »

За всеки влак си има пътници.
Ако смятате, че 30-40-50 (или 115) ЕДИН път в годината са голяма инвестиция, тогава не се замисляйте и ползвайте безплатните такс клиники.
Написах инвестиция, защото си е точно така. Аз като един от счетоводителите (както и другите) съм вложил/инвестирал много време, труд и средства за да получа тези знания.
Опитът също е много голям фактор. Да не говорим, че ако получите писмо от CRA/MRQ няма как да се обадите в клиниката за инфо, защото те не работят извън сезона.
Електронното изпращане е също голям плюс.
При липса на специфични знания и опит може да се попълнят много грешни декларации и да има сериозни загуби или пропуснати ползи.
Ще ви дам няколко примера - хем да се запознаете, хем да се предпазвате:
1. Най срещаното: имената! - дайте си социалните карти и използвайте имената от там!
2. Ако сте дошли към края на годината и сте работили, запомнете че нямате целия необлагаем минимум. Никой не си прави труда да ви изчисли прората минимума и получавате пари които после трябва да върнете.
3. Ако сте получили стипендия и от КОФИ и от АФЕ (учил в колеж/университет) двете се третират различно! Тук може да имате и загуби директно и пропуснати ползи
4. Лекарствата и медицинските разходи се слагат винаги на този с по-малките доходи и никой не изчислява дали при другия няма да е по-авантажно
5. Платените суми за лекарствената застраховка в Квебек за 2009 (ДА 2009) често се пропуска да се впише като медицински разход за текущата 2010
6. Ако не използвате вашия студенски данъчен кредит, платените лихви по студенски заем или дадените дарения, то те се натрупват, НО трябва да се декларират на специална форма (S11, TP1T, TP1M и т.н.). Ако не се декларират на тези форми, то CRA/MRQ няма как да знаят и се губят, а това са много голями пропуснати ползи!

Това са най-често срещаните от мен грешки/недоглеждане/незнание на "колегите" от клиниките. Надявам се да съм помогнал
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от bgmontreal »

Относно срокът:
Данъкът се дължи до 30 април, т.е. ако имате да дължите, то трябва да внесете сумите до 30 Април, после текат лихви

Декларацията се подава до 30 Април, С ИЗКЛЮЧЕНИЕ на self-emploee-тата и ЦЯЛАТО ИМ СЕМЕЙСТВО, които имат срок до 15 юни (данъкът си остава дължим/предплатен до 30 април).

За да получите детски от юли е задължително да попълните данъчна декларация!
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
fe_ya
Ефирна
Мнения: 557
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:19 am
Местоположение: извън Монреал...
Обратна връзка:

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от fe_ya »

cocose написа:
fe_ya написа:Не говоря за пропуснати ползи, а за това че ако декларират неверни неща или попълнят некоректно нещо вие сте отговорни да плащате глоба и/или лихви. В повечето случаи на такива клиники или както ги водят ходят хора за първа декларация а при нея има специфики които попълващите не винаги знаят. Но всеки си решава дали да носи отговорност за чужди грешки но пък да си спести пари за попълването на декларацията.
Не е вярно. в пакета към данъчните декларации си пише че по принцип не се наказват неволни грешки, поради незнание или недостатъчна информация и т.н.... С други думи данъчните автоматично ви ги оправят и ви посочват къде сте сгрешили, което разбира се означава че в някои случаи няма да използвате до край данъчните облекчения които държавата ви предоставя.
Разбира се, ако данъчните ви пратят писмо в което пише че трябва да им пратите чек за $100 до еди коя си дата, и вие не го направите, то това вече подлежи на наказание :)
Дали е вярно или не силно ме съмнява, че знаеш. Данъчните нищо не са длъжни да поправят - а декларациите се обработват на конвейр и се ревизират на хаотичен принцип през определени интервали от време демек грешката може да се хване много по-късно - когато една и съща грешка е правена регулярно могат да ти върнат проверката много над обичайните 5 години и да плащаш с лихви като поп .. (а в някои случаи и глоби).
Няколко пъти съм видяла такова ревизиране и цифрите бяха зашеметяващи ... да не говорим, че тогава верно се ходи на специалист да ти оправи бакиите и там сумите също не са за пренебрегване ... просто щото нямаш избор когато ревенюто ти е на вратата.
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от vio »

Леле като ви чета какви "страхотии" сте наредили и чак ми иде да се превивам от смях!!! :rofl: :rofl: :rofl: (визирам последните двама). Не разбрахте ли, че темата е пусната за хора, които са на социал, студенти, новодошли...които нямат кой знае какви доходи, а и за които 30-50-115 пари може да са много. Тези хора не мислят да "инвестират" в данъчните си декларации, както никой не би инвестирал в стария трабант на баща си. Освен това тези клиники, за разлика от "маститите" специалисти тук по форума, предлагат възможност човек сам да разбере какво е аджеба това данъчна декларация и че всъщност не е толкова страшна магия. Всеки може да следи как и какво къде се попълва, за да си има на идея какво точно се случва. Виж за подобна услуга "специалистите" не отделят време да ти обяснят, а се крият зад страховити изрази колко било сложно и какви пропуснати ползи си можел да имаш. Хайде холан! Много бързо забравихте от къде сте дошли и как сте брояли стотинките и всеки спестен лев в началото. Е, може би това не се отнася за някои "специалисти" които са дошли с куфарчетата с пачките, но не всички си имаме вуйчо владика! ;)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от pumpy »

vio написа:Леле като ви чета какви "страхотии" сте наредили и чак ми иде да се превивам от смях!!! :rofl: :rofl: :rofl: (визирам последните двама). Не разбрахте ли, че темата е пусната за хора, които са на социал, студенти, новодошли...които нямат кой знае какви доходи, а и за които 30-50-115 пари може да са много. Тези хора не мислят да "инвестират" в данъчните си декларации
Поредната циганийка....Защо новодошлите и/или студентите да не инвестират в бъдещето си ? Онези на социал видимо сами са избрали да нямат бъдеще....( не говоря за тези, които нямат друг обективен избор )
Защо да не дам 50-100 за да взема 1000-2000 или да си спестя възможни 1000-2000 лихви и наказателни плащания в бъдеще.
Защо да не науча нещо предварително, а не както казваше диригентката ми " следварително" ?
Защото съм "циганин" и искам да спестя 50-100 кинта. Къде къде по-добре е да ги изпуша/изпия, купя нов телефон/телевизор.
Не на последно място, това което работи за мен НЯМА НАЧИН да не работи и всички останали, ерго данъчните клиники са най0добрия избор. Всичко останало са измекяри, които гледат да ми вземат последните парички и да ме оставят да спя под моста....
пухинка
Мнения: 255
Регистриран на: Сря Дек 19, 2007 3:52 pm
Местоположение: Montreal

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от пухинка »

vio написа:Леле като ви чета какви "страхотии" сте наредили и чак ми иде да се превивам от смях!!! :rofl: :rofl: :rofl: (визирам последните двама). Не разбрахте ли, че темата е пусната за хора, които са на социал, студенти, новодошли...които нямат кой знае какви доходи, а и за които 30-50-115 пари може да са много. Тези хора не мислят да "инвестират" в данъчните си декларации, както никой не би инвестирал в стария трабант на баща си. Освен това тези клиники, за разлика от "маститите" специалисти тук по форума, предлагат възможност човек сам да разбере какво е аджеба това данъчна декларация и че всъщност не е толкова страшна магия. Всеки може да следи как и какво къде се попълва, за да си има на идея какво точно се случва. Виж за подобна услуга "специалистите" не отделят време да ти обяснят, а се крият зад страховити изрази колко било сложно и какви пропуснати ползи си можел да имаш. Хайде холан! Много бързо забравихте от къде сте дошли и как сте брояли стотинките и всеки спестен лев в началото. Е, може би това не се отнася за някои "специалисти" които са дошли с куфарчетата с пачките, но не всички си имаме вуйчо владика! ;)
не съм съгласен с вас, защото миналато година като ходихме на тези безплатни клиники, едни студетчето голям зор видяха с тези данъчни декларациии и 200 пъти съжаллих, че сме отишли, и тази години им сърбаме попарата.Но так е.... ЕВТИНОТО ТИ ИЗЛИЗА ДВОЙНО ПО СКЪПО
И както ги наричате тези "маститите" специалисти тук по форума, не съч съгласна с това, защото специално г-н Кътев, винаги ни обяснява доста ясна и коректно и ние сме доволни.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от Omega3 »

От вьтрешем източник знам, че ако си пуснеш декларацията в хартиена форма, например принтирана от счетоводна програма, и си прикрепил всичките сметки и документи които трябва, вероятността да те проверят е много малка или нищожна, както се изрази моят вьтрешен източник.

Елетктронната декларация е по изгодна, в случай, че ако трябва да ти врьщат пари става по бьрзор, но пьк имало доста по голям риск да те проверят, ако им се стори, че си прекалил с даньчните кредит или пьк те изберат алеатоарно.. Не винаги е лесно после да сьбираш всичките доказателства за разходи.Знам го от пряк опит това от близьк. Пазете си всички доказателства за доходи и разходи. По принцип ходят до три години назад, но не е изключено и повече да се вьрнат ако им влезнеш в мерника.

Не е вярно, че разходите за лекарства винаги се наслагват на този с по мальк доход. Различнитите програми правят този анализ и сами правят аджустирането, а и ти приспадат и сумите платени за здравно осигуряване, разбира се. Счетоводните програми ти поставят всичките тези вьпроси за заемите, реер, лихвите и анексите се написват директно, както и за суми за децата, детска градина, гст, и т.н.

И аз сьм на мнение, че е по добре, в момента в който започнеш да печелиш някой лев, да спестяваш, да плашташ студентски заеми и да имаш разходи за здраве и т.н., по добре да не се циганиш и да дадеш тази работа на проверен и препорьчан специалист.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от bgmontreal »

Omega3 написа:Не е вярно, че разходите за лекарства винаги се наслагват на този с по мальк доход. Различнитите програми правят този анализ и сами правят аджустирането, а и ти приспадат и сумите платени за здравно осигуряване, разбира се. Счетоводните програми ти поставят всичките тези вьпроси за заемите, реер, лихвите и анексите се написват директно, както и за суми за децата, детска градина, гст, и т.н.

И аз сьм на мнение, че е по добре, в момента в който започнеш да печелиш някой лев, да спестяваш, да плашташ студентски заеми и да имаш разходи за здраве и т.н., по добре да не се циганиш и да дадеш тази работа на проверен и препорьчан специалист.
Разбира се, че не е вярно. Това и съм го писал като една от главните грешки. Анализите на програмите струващи $30 се свеждат само до това дали човека с по-ниския доход има нужда от мед разходите или не (т.е. може ли да ги използва). За по-задълбочен анализ е нужна (по-точно задължителна) вашата намеса. 15% на федерално и 20% на Квебек ниво са си много пари за да не се провери.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Безплатно попълване данъчни декларации в Монреал

Мнение от Bistra »

Аз съм си плащала от първият ден, откакто съм тук за счетоводни услуги. Не съм имала проблеми и все пак съм на мнение, че за специализирани работи трябва да се обърнеш към специалист.
От тази година няма да плащам повече, но не защото смятам да се възползувам от услугите на организации, които предлагат тази услуга безплатно, а защото това влиза в бенефитите, които компанията на моя съпруг му предлага ( това е друга тема за разговор обаче)
Иначе за хората с ниски доходи смятам, че не представлява никакъв проблем да си попълнят декларацията и сами. Доста добре е обяснено всичко и един средноинтелигентен човек (трябва да има познания по езика-разбира се, за да може да си прочете написаното) би се справил без чужда помощ.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор