Какво ми е образованието? ... в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от klisurov »

Подсказка:
1. Висше, т.к. то е "прието" от федералното правителство по време на процеса за емигриране.
2. Никакво;
3. Такова, на каквото ми е приравнено в дадена провинция;
4. Такова, което е валидно за дадена провинция, т.к. дипломата е издадена от университет в тази провинция.
5. Като горното, но приравнено и в друга провинция.

Поводът за тази ми тема е http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =2&t=37753.

Малко расъждения по темата.
Канада се състои от 10 провинции и 3 територии.
Образованието е подвластно на съответното провинциално правителство.
С други думи казано, всяко провинциално правителство само определя правилата.
Ето защо диплома, издадена от Университете на Монреал МОЖЕ да не се приеме, примерно, в Бритиш Колумбия, а диплома издадена от Университете на Торонто - в Алберта.
Какво остава за диплома, издадена извън Канада.
Ето защо (според мен) канадците са изградили "учреждения", които ПРИРАВНЯВАТ дипломите към образователната система за дадената провинция.

Така че, според мен, за канадците аз нямам образование.
Това е така, докато някое учреждение не ми издаде "хартийка", на която да пише, че дипломата ми от университет Х в БГ се ПРИРАВНЯВА на ниво бакалавър или магистър, съгласно условията на дадената провинция.
Неприятно, но факт: Хартийката, издадена в Кебек е нищожна за другите провинции.

Неприятно, но факт: Приравняването на дипломата не означава, че я "признават".
"Признаването" се осъществява (в конкретния случай) след приемане в ордера на инженерите за съответната провинция.
Неприятно, но факт: Евентуално членуване в ордер на инженерите на дадена провинция не означава, че дипломата се "признава" в друга провинция.

Каква би била ползата (според мен) от ПРИРАВНЯВАНЕТО на диплома:
1. Ако в обява за работа едно от условията е, че се иска образование, съответстващо на бакалавър, то това ще може да се удостовери.
2. При някои рекруите го има като условие (пример има в горецитираната тема).
3. Дава ми самочувствието, че не съм необразован :lol:
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от filipne »

Клисуров, отговори си първо на въпроса за какво ти трябва дипломата - за намиране на работа, за влизане в ордера, за учене или друго. Защото признаването/приравняването на тази диплома е различно за различните цели.
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от Жени »

klisurov написа:Каква би била ползата (според мен) от ПРИРАВНЯВАНЕТО на диплома:
1. Ако в обява за работа едно от условията е, че се иска образование, съответстващо на бакалавър, то това ще може да се удостовери....
В моята работа се искаше съответното образование, но никой не ми е искал ни диплома да види, ни нейното приравняване. ;)
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от tonich »

klisurov,
Ти сега тестове ли ще ни правиш? :?:
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от Linko »

Жени написа:
klisurov написа:Каква би била ползата (според мен) от ПРИРАВНЯВАНЕТО на диплома:
1. Ако в обява за работа едно от условията е, че се иска образование, съответстващо на бакалавър, то това ще може да се удостовери....
В моята работа се искаше съответното образование, но никой не ми е искал ни диплома да види, ни нейното приравняване. ;)
И как, с едната честна дума ли те вземат на работа? Или пък с клетвена декларация някаква, след като никакви доказателства не търсят за изискващото се образование? :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от klisurov »

tonich написа:klisurov,
Ти сега тестове ли ще ни правиш? :?:
Не, не правя тестове.
Доста хора се оплакват, че не могат да работят като специалисти.
Мисля, че първата стъпка е да установиш, какво образование имаш в даденана провинция в Канада.
Ако бъркам, поправете ме.
filipne написа:Клисуров, отговори си първо на въпроса за какво ти трябва дипломата - за намиране на работа, за влизане в ордера, за учене или друго. Защото признаването/приравняването на тази диплома е различно за различните цели.
На един от провежданите в Монреал Job Fair отидох на щанда на Ордер на инженерите в Кебек.
Обясниха ми каква е процедурата, а именно:
Стъпка 1:
Подаваш заявление в администрацията;
Даваш преведена (мисля, че се искаше превод от член на ордера на преводачите в Кебек) диплома;
Даваш преведено (мисля, че се и то трябва да е преведено от член на ордера на преводачите в Кебек) приложение към дипломата.
Чакаш за резултат, в който се посочва какви ти конкретно изпити трябва да положиш, за да станеш инженер.
Стъпка 2: Издържаш съответните изпити и получаваш статут на младши инженер.
Стъпка 3: Работиш като младши инженер (т.е. извърваш инженерна дейност, но си под "попечителство") с цел натрупване на стаж.
Стъпка 4: След натрупване на стаж като младши инженер, получаваш статут на пълноправен инженер.
Може да твърдиш, че дипломатата ти се ПРИЗНАВА (преди това дипломата ти би могло да е ПРИРАВНЕНА от съответната за провинцията институция/институции).

Очаквам забележки и/или допълнения.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от Жени »

Linko написа:И как, с едната честна дума ли те вземат на работа? Или пък с клетвена декларация някаква, след като никакви доказателства не търсят за изискващото се образование? :)
Клетвите са само при шапкарите. :D

Линко, ти май в Канада работа си нямал, та не знаеш как стоят нещата? Честна дума няма, но в замяна има препоръки и проверката им от страна на работодателя. ;)

На мен ми провериха препоръките от БГ от работодател и университет! :)
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от Linko »

Значи все пак са проверили дали притежаваш нужното образование макар и да не са ти търсили да видят дипломата. Защото както си го написала човек може да си помисли, че изобщо не са се поитересували имаш ли го или не това образование.

А пък аз наистина работа не съм похващал тука. Да не съм дошъл да им работя на тия канадци я. Ама, ха! :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от Жени »

Linko написа:Значи все пак са проверили дали притежаваш нужното образование макар и да не са ти търсили да видят дипломата. Защото както си го написала човек може да си помисли, че изобщо не са се поитересували имаш ли го или не това образование....
Ето как съм го написала, пък човек да си мисли каквото си иска! ;)
Жени написа:....В моята работа се искаше съответното образование, но никой не ми е искал ни диплома да види, ни нейното приравняване. ;)
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от filipne »

Linko написа:Значи все пак са проверили дали притежаваш нужното образование макар и да не са ти търсили да видят дипломата. Защото както си го написала човек може да си помисли, че изобщо не са се поитересували имаш ли го или не това образование.

А пък аз наистина работа не съм похващал тука. Да не съм дошъл да им работя на тия канадци я. Ама, ха! :)
Проверката на препоръките съвсем не значи проверка на образованието.
Съвсем не са редки случаите, когато дипломата се взема на доверие.
Аватар
dart vador
Мнения: 143
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 4:19 pm

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от dart vador »

По стъпка 1: Не е необходимо преводите да са от член на ордена на преводачите в Квебек. Става и с превод от оторизиран преводач или фирма от България (превода който си направил при изпращане на документите по процедурата за резидент).
Искат също и писма от предишните ти работодатели точно като какъв си работил и какво си правил и в зависимост от стажа ти определят броя на изпитите. Пращат ти списък с предмети, от който ти си избиташ по кои предмети да държиш изпит. Поне до миналата година беше така.
По стъпка 4: Това че си член на ордена на инженерите не значи, че дипломата ти се признава от всички институции и работодатели. Например за държавна работа освен членство в ордена (за работа като инженер) има и изискване дипломата да е евалюирана от министерството на имиграцията.

Това е за Квебек.
"Пали като трактор на северния полюс, в ръцете на бяла мечка"
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от anju »

Никой никога не ми е виждал дипломата, нито е заявявал такова желание.
Попитаха ме на интервюто приравнена ли е тук - отговорът ми беше "не" и дотам.

Сега като погледна назад (плюс вече като си познавам шефовете) - може и да са се зарадвали, че тъкмо имат повод да ми предложат по-ниска заплата от очакваната за тази позиция.
Естествено това тогава нямаше никакво значение за мен, мисля, че за новите имигранти е най-важно да започнат каквато и да е работа стига да е по тяхната специалност (и не само).
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от ivanko13 »

anju написа: мисля, че за новите имигранти е най-важно да започнат каквато и да е работа стига да е по тяхната специалност (и не само).
Това като някаква главоблъсканица ми звучи... в стил Параграф 22 :)
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от ablood »

Очакванията, че работа по специалността някакси ще се пръкне от някъде някога е един чудесен повод за някои да си дадат няколко години почивка. ;)
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Re: Какво ми е образованието? ... в Канада

Мнение от anju »

ivanko13 написа:
anju написа: мисля, че за новите имигранти е най-важно да започнат каквато и да е работа стига да е по тяхната специалност (и не само).
Това като някаква главоблъсканица ми звучи... в стил Параграф 22 :)
Първо, че не е коректно да режеш първата част от изречението, и второ - не е толкова сложно за разбиране.
Да, смятам, че е важно да се почне каквато и да е работа колкото се може по-бързо, за да не се стопят за един месец готовите парички от БГ.
Пък ако е и по специалността (макар и не с висока заплата) - супер.

Извинявам се на автора за оспамването.
Заключено