ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
stalin
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Яну 08, 2010 8:32 am

ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от stalin »

В момента съм на шомаж и бременна.Има ли някой представа какво трябва да направя в този случай,кого да уведомя?Мога ли да мина на болнични?
Вчера говорих с организацията:Régime québécois d'assurance parentale ,но от там ми обясниха,че не съм за тях при положение ,че в момента не работя.
В сайта на Service Canada,пише ,че може да съм на шомаж и да ми се изплаща майчинство.В моя случай не може да стане,защото шомажа ми свършва май месец,а аз живот и здраве края на юли ще раждам.
Ако има някой ,който е изпадал в такава ситуация нека пише.Благодаря!
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от teomat.com »

stalin написа:В момента съм на шомаж и бременна.Има ли някой представа какво трябва да направя в този случай,кого да уведомя?Мога ли да мина на болнични?
Вчера говорих с организацията:Régime québécois d'assurance parentale ,но от там ми обясниха,че не съм за тях при положение ,че в момента не работя.
В сайта на Service Canada,пише ,че може да съм на шомаж и да ми се изплаща майчинство.В моя случай не може да стане,защото шомажа ми свършва май месец,а аз живот и здраве края на юли ще раждам.
Ако има някой ,който е изпадал в такава ситуация нека пише.Благодаря!
Не знам къде се намираш, но в Монреал има офиси на Service Canada, където можеш да отидеш и да ти обяснят какво да направиш. Предполагам и в другите провинции е така.
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от choky »

След като ти свърши шомажа, си подаваш за майчинство. Приходите от шомажа, ти се считат за доход, при изчисляването на сумата, която ще получаваш като майчински. Няма смисъл да си и на шомаж и на майчинство (дори не съм убедена, че може...)..

Късмет и лека бременност!
Умея да мълча на седем езика
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от IRA »

Преди време ( 3 години) съпругата на един колега я съкратиха докато беше бременна т.е затвориха фирмата. Знам ,че тя излезе в безработица и в момента в който роди мина на майчинство. В нейния случай обаче тя беше в безработица само 5 месеца. Говори пак с Régime québécois d'assurance parentale може би не са дорабрали нещо, освен ако не с е епроменили нещо.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от choky »

Ира, точно така е...личната ми информация е от преди 4-5 месеца...Така хем до последно (до последно имам пред вид до момента на раждането) си вземаш шомажа...хем си запазваш всичките 52 седмици майчинство и те започват да текат от момента на раждането....
Сега си прочетох предишното мнение и просто не съм се изразила правилно..... :$
Умея да мълча на седем езика
stalin
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Яну 08, 2010 8:32 am

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от stalin »

Щомажа ми изтича месец май,а аз живот и здраве ще раждам края на юли,т.е мисля,че никой няма да ми даде майчинство 2-3 месеца преди да родя.Трябва да ходя да ги питам,ситуацията ми се струва завъртяна.
Благодаря за отговорите!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от pumpy »

Според мен в майчинство може да се излезе 16 седмици преди термина
Аватар
p4eli4ka
Мнения: 680
Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 7:34 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от p4eli4ka »

Точно така, на майчинство може да се излезе най-рано 16 седмици преди термина, четох го някъде из официалните сайтове неотдавна. Има само че нещо, което никой от вас не е споменал. За да има право на майчинство една жена, то трябва да има изработени минимум 2000$ през последните 52 седмици, считано от датата на подаване молбата за майчинство. Но за изчисляването на обезщетенията в предвид се взимат доходите от последните 26 седмици, а не от последните 52. И ако през последните 26 седмици жената е била само на шомаж, и на мен не ми е много ясно как ще го смятат. За целта трябва да се говори с RQAP. Моя бивша колежка в момента е на шомаж и е бременна и реално при нея случая ще е такъв, но тя все още не се е обаждала и не знае подробности как ще процедират с изчисляването на обезщетението. Надявам се, това което е писала choky да е вярно, а именно, че приходите от шомажа се считат за доход.

За справка за 26-те седмици, може да погледнете това:
http://www.comitechomage.qc.ca/htm/guide/v.htm
Pour être heureux un an, gagnez au loto. Pour être heureux toute votre vie, aimez ce que vous faites Изображение
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от pumpy »

Période de référence

La période de référence est la période pendant laquelle vos revenus sont considérés pour établir le montant de vos prestations. Pour le travailleur salarié, cette période est habituellement de 52 semaines précédant la période de prestations. Toutefois, elle peut être prolongée jusqu’à 104 semaines si vous avez été dans l’incapacité de travailler et d’avoir un revenu assurable (revenu considéré dans le calcul du montant des prestations), notamment pour les raisons suivantes :
Vous avez reçu des indemnités de la Commission de la santé et de la sécurité du travail.
Vous avez reçu des prestations d’assurance-emploi.
Vous avez reçu des prestations du Régime québécois d’assurance parentale (RQAP).
Vous avez reçu des indemnités de la Société de l’assurance automobile du Québec.
Може и да съм позабравил френски, но според мен тов трябва да се чете така:

Смятат се последните 52 седмици, но ако сте в една от долните категории може да се вземат под предвид и до 104 седмици назад.


Тоест според мен, ще ти вземат под внимание доходите от преди шомажа и на тази база ще ти изчислят майчинството. Самите обещетения за шомаж, не може да се смятат за база, защото върху тях не се удържат съответните вноски за режима - това е мое мнение
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: ШОМАЖ-МАЙЧИНСТВО???

Мнение от bgmontreal »

poumpy написа:
Période de référence

La période de référence est la période pendant laquelle vos revenus sont considérés pour établir le montant de vos prestations. Pour le travailleur salarié, cette période est habituellement de 52 semaines précédant la période de prestations. Toutefois, elle peut être prolongée jusqu’à 104 semaines si vous avez été dans l’incapacité de travailler et d’avoir un revenu assurable (revenu considéré dans le calcul du montant des prestations), notamment pour les raisons suivantes :
Vous avez reçu des indemnités de la Commission de la santé et de la sécurité du travail.
Vous avez reçu des prestations d’assurance-emploi.
Vous avez reçu des prestations du Régime québécois d’assurance parentale (RQAP).
Vous avez reçu des indemnités de la Société de l’assurance automobile du Québec.
Може и да съм позабравил френски, но според мен тов трябва да се чете така:

Смятат се последните 52 седмици, но ако сте в една от долните категории може да се вземат под предвид и до 104 седмици назад.


Тоест според мен, ще ти вземат под внимание доходите от преди шомажа и на тази база ще ти изчислят майчинството. Самите обещетения за шомаж, не може да се смятат за база, защото върху тях не се удържат съответните вноски за режима - това е мое мнение
Toчно така е. Някой работи май ги знаеш от опит?

Да не се забравя, че шомажа е 55% и RQAP в най-добрия случай 75% от тях - т.е. парите падат лавинообразно.

Най-добре е да се провери със CSST

Във всички случаи трябва повече инфо за да се анализира като хората
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор