интервю за гражданство

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
lili_Bn
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 3:00 pm

интервю за гражданство

Мнение от lili_Bn »

Чета, а и слушам че на някои хора са им отложили С МЕСЕЦИ :smhair1: процедурата за получаване на паспорт не за друго а защото са ги накарали да доказват че наистина са били 3 г. в Канада.

Според вас възможно ли е ако се изпратят някакви допълнителни документи напр. договори за наем, сметки към хидрото и т.н още с молбата (първото което се изпраща) това да спести евентуално удължаване на процедурата. Че те ако на интервюто те забавят тя тая процедура може да мине 2 години. :unhappy:
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от ZanzibarHero »

lili_Bn написа:Чета, а и слушам че на някои хора са им отложили С МЕСЕЦИ :smhair1: процедурата за получаване на паспорт не за друго а защото са ги накарали да доказват че наистина са били 3 г. в Канада. ...
Ти за процедурата за получаване на гражданство ли питаш (заглавието на темата) или за кандидатстване за Канадски паспорт (което е възможно след получаване на гражданство)?
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от Koko »

lili_Bn написа:Чета, а и слушам че на някои хора са им отложили С МЕСЕЦИ :smhair1: процедурата за получаване на паспорт не за друго а защото са ги накарали да доказват че наистина са били 3 г. в Канада.

Според вас възможно ли е ако се изпратят някакви допълнителни документи напр. договори за наем, сметки към хидрото и т.н още с молбата (първото което се изпраща) това да спести евентуално удължаване на процедурата. Че те ако на интервюто те забавят тя тая процедура може да мине 2 години. :unhappy:
Най-сигурния начин да се пребориш с държавата бюрокрация си остава да спазваш изискванията им стриктно и точно така както те са ги посочили. След като не искат допълнителни документи с които да се доказват 3-те години престой в Канада, значи да се прилагат договори за наем, сметки и т.н. няма никакъв смисъл. (Отделен е въпроса че човек може да не е в Канада за няколко седмици, но наема и сметките му да си вървят в същото време.)
В случай че във формулярите за кандидатстване за канадско гражданство има нещо сгрешено, като например кандидата няма събрани изискваните 1095 дни престой, това което се случва е че му връщат обратно целия пакет, с писмо обясняващо защо са му го върнали, таксата която е платена за обработката на документите не се връща и цялата процедура трябва да се започне отначало.
Колко точно време ще бъде загубено в такъв случай зависи от конкретните обстоятелства, но субективно е в порядъка на няколко месеца. На моя позната й върнаха документите за това че снимките й не били отговаряли на изискванията, но докато получи формулярите си обратно, направи нови снимки и кандидатства отново минаха повече от 3 месеца.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
lili_Bn
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 3:00 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от lili_Bn »

ZanzibarHero написа:
lili_Bn написа:Чета, а и слушам че на някои хора са им отложили С МЕСЕЦИ :smhair1: процедурата за получаване на паспорт не за друго а защото са ги накарали да доказват че наистина са били 3 г. в Канада. ...
Ти за процедурата за получаване на гражданство ли питаш (заглавието на темата) или за кандидатстване за Канадски паспорт (което е възможно след получаване на гражданство)?
Питам за процедурата за получаване на гражданство. Сега като виждам, да наистина съм го смесила с тази за получаване на паспорт. Така е защото го смятам за естествено продължение на първото. Но аз друго питам.

Та четееки за тази процедура и за перипетиите на хората започвам да си ровя в документите и да установявам разни неща, на които преди не съм обръщала никакво внимание

Та ходих си веднъж до България за няколко дни и чак сега си отварям паспорта и виждам че на летището в София тогава явно не са ми били печат при влизането в бг. Също при излизане от Канада и при излизане от България не са ми сложили печати. Единствения печат който са ми били в паспорта при това пътуване е при завръщането ми в Канада.
Чета за хора с подобни неща и започвам да се опасявам за безпроблемното минаване на процедурата ми (за гражданство)

Коментари?
lili_Bn
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 3:00 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от lili_Bn »

Koko написа: Най-сигурния начин да се пребориш с държавата бюрокрация си остава да спазваш изискванията им стриктно и точно така както те са ги посочили. След като не искат допълнителни документи с които да се доказват 3-те години престой в Канада, значи да се прилагат договори за наем, сметки и т.н. няма никакъв смисъл. (Отделен е въпроса че човек може да не е в Канада за няколко седмици, но наема и сметките му да си вървят в същото време.)
Разбирам, но същото важи и за данъчна декларация, която може по интернет или пощата да се подава.
Единственото друго за което се сещам са договор за работа и чекове или движение по сметката. Ако от 3-те години си работил 2, излиза че 1 година няма да признаят че си бил в Канада понеже не си работил през нея ли?!
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от Koko »

lili_Bn написа:Питам за процедурата за получаване на гражданство. Сега като виждам, да наистина съм го смесила с тази за получаване на паспорт. Така е защото го смятам за естествено продължение на първото. Но аз друго питам.

Та четееки за тази процедура и за перипетиите на хората започвам да си ровя в документите и да установявам разни неща, на които преди не съм обръщала никакво внимание

Та ходих си веднъж до България за няколко дни и чак сега си отварям паспорта и виждам че на летището в София тогава явно не са ми били печат при влизането в бг. Също при излизане от Канада и при излизане от България не са ми сложили печати. Единствения печат който са ми били в паспорта при това пътуване е при завръщането ми в Канада.
Чета за хора с подобни неща и започвам да се опасявам за безпроблемното минаване на процедурата ми (за гражданство)

Коментари?
Извинявай, Лили, но какво точно те притеснява всъщност?

Имай предвид че това ти пътуване до България със сигурност е влезнало в системата на канадските имиграционни власти като престой извън страната и трябва да махнеш тези дни от сметката когато изичисляваш дали имаш направени 1095-те дни.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
lili_Bn
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 3:00 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от lili_Bn »

Koko написа:
Извинявай, Лили, но какво точно те притеснява всъщност?

Имай предвид че това ти пътуване до България със сигурност е влезнало в системата на канадските имиграционни власти като престой извън страната и трябва да махнеш тези дни от сметката когато изичисляваш дали имаш направени 1095-те дни.
Благодаря за напомнянето Коко но съм го направила вече и пак минавам 1095-те дни

Аз наистина се надявам то да е влязло в системите им, в т ч. точните дни на излизането и влизането ми обратно в Канада. А не да отида на интервюто и някакъв да ми се пули в паспорта и да ме кара аз да доказвм нещо, което те са длъжни да знаят.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от Koko »

lili_Bn написа:Благодаря за напомнянето Коко но съм го направила вече и пак минавам 1095-те дни

Аз наистина се надявам то да е влязло в системите им, в т ч. точните дни на излизането и влизането ми обратно в Канада. А не да отида на интервюто и някакъв да ми се пули в паспорта и да ме кара аз да доказвм нещо, което те са длъжни да знаят.
Мисля че за това стана дума вече - ако в документите ти има нещо не във ред, то това което ще последва е че ще ти върнат документите обратно и до интревю/тест за гражданство въобще няма да стигнеш.

Не се притеснявай за това - да, те наистина имат достатъчно точна информация в системата си за това колко време си била физически в Канада и дали си направила нужните дни без да се налага да прилагаш каквито и да е допълнителни документи.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
lili_Bn
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 3:00 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от lili_Bn »

Koko написа: Не се притеснявай за това - да, те наистина имат достатъчно точна информация в системата си за това колко време си била физически в Канада и дали си направила нужните дни без да се налага да прилагаш каквито и да е допълнителни документи.
Това явно не им е достаъчно
Сега чета тука:
http://www.settlement.org/discuss/topic ... IC_ID=6929
http://www.immigration.ca/discussion2/t ... 10&#409045

че на самото интервю могат да отложат процедурата и искат т.н. "residency questionnaire"
Явно няколкото документа, които се изпращат с мобата в началото не са им достатчни.
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от ZanzibarHero »

lili_Bn написа:
Koko написа:
Извинявай, Лили, но какво точно те притеснява всъщност?

Имай предвид че това ти пътуване до България със сигурност е влезнало в системата на канадските имиграционни власти като престой извън страната и трябва да махнеш тези дни от сметката когато изичисляваш дали имаш направени 1095-те дни.
Благодаря за напомнянето Коко но съм го направила вече и пак минавам 1095-те дни

Аз наистина се надявам то да е влязло в системите им, в т ч. точните дни на излизането и влизането ми обратно в Канада. А не да отида на интервюто и някакъв да ми се пули в паспорта и да ме кара аз да доказвм нещо, което те са длъжни да знаят.
Надали някой прави задълбочени проверки за влизане и излизане с точност до секунда. Пулене и обвинения няма да има, но ти задължително трябва да имаш разумно обяснение за липсата на съответствия на печати в паспорта, в случай че някой те попита за това (в което искрено се съмнявам). Нямам спомен, но мисля че копирах страницата с визата на паспорта за да докажа датата на влизане, но не съм копирал целия паспорт и всички входно изходни печати ...

Коко е прав, достатъчно е да имаш събраните дни и точно да следваш процедурата, описана в стандартните информационни материали. Добре е да имаш няколко месеца резерв - повече от необходимите дни, за да не излезе нещо неочаквано и да се забавят излишно нещата.

Това, което предполагам че правят, е да извършат проверки в няколко бази с данни от гледна точка на сигурността. Ако си пътувала до България или имаш "дупки" в датите на формуляра с адресите на които си живяла, може да има забавяне за да се извършат необходимите проверки. Нямам идея, но е възможно да има и споразумение между България и Канада за взаимна размяна на информация свързана със сигурността, което допълнително може да забави нещата ...

Така че, въоръжи се с търпение и готово ... не боли :D :D
Последно промяна от ZanzibarHero на Съб Юни 27, 2009 11:06 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от Koko »

lili_Bn написа: Това явно не им е достаъчно
Сега чета тука:
http://www.settlement.org/discuss/topic ... IC_ID=6929
http://www.immigration.ca/discussion2/t ... 10&#409045

че на самото интервю могат да отложат процедурата и искат т.н. "residency questionnaire"
Явно няколкото документа, които се изпращат с мобата в началото не са им достатчни.
Лили, по форумите могат да се прочетат доста и различни мнения, а от това което прочетох в линковете които си пуснала ми се струва че някои от писалите в англо-говорящия форум също не са в час за процедурата за гражданство.
Моят съвет към тебе е - прочети внимателно какво пише в оригиналния източник и се придържай към указанията дадени там:
http://www.cic.gc.ca/english/citizenship/become.asp

Това е списъка с изискваните документи към първоначалната апликация - какво виждаш никъде не се изискват допълнителни документи доказващи престоя ти в Канада
http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/c ... T0462E.pdf

Ето какво пише за самият тест за гражданство - тук същи никъде не виждам да става дума на самият тест да доказваш 1095-те дни престой в Канада.
http://www.cic.gc.ca/english/citizenship/cit-test.asp

Да добавя и това - няма никакъв проблем след като си подала документите за гражданство да пътуваш извън Канада, особено като се има предвид че процедурата отнема време, така че и да имаш престни печати в българския паспорт това не е причина да ти съзадват проблеми.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: интервю за гражданство

Мнение от ZanzibarHero »

lili_Bn написа: Това явно не им е достаъчно
Сега чета тука:
http://www.settlement.org/discuss/topic ... IC_ID=6929
http://www.immigration.ca/discussion2/t ... 10&#409045

че на самото интервю могат да отложат процедурата и искат т.н. "residency questionnaire"
Явно няколкото документа, които се изпращат с мобата в началото не са им достатчни.
Да, ако си била извън Канада, но не в България, а в Афганистан, Ивицата Газа и то по време на войната с Израел. Или си била на кратко посещение в Судан и веднага след това в Пакистан, точно по време на взривовете в Индия ....

Тогава могат наистина да ти поискат повече информация :wink: :wink: :wink:

По спокойно, ние сме съюзници от НАТО. Страна членка на Европейският Съюз и най-добрият приятел на СССР (това последното няма смисъл да го споменаваш - такава държава не съществува вече) :D
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Сега ще пиша пак дано ти помогна и успокоя:
В апликацията за гражданство ти сама декларираш кога и колко те е нямало. И това се проверява лесно от имиграционните - все пак си им дала датите, на които да те търсят в системата ;)
На интервюто гледат за печати в паспорта. В моя и този на жена ми откриха една дузина печати за влизане и излизане със САЩ, които не бях декларирал. Поради стреса не можах да се сетя, че еднодневни визити не се декларират по принцип и не можах да дам логично обяснение на всичките печати. Накрая жената ми каза "вярвам в доброто ви намерение". С жена ми не беше толкова благосклонна и се заяде, че ще и прати писмо по пощата със списък с допълнителни документи, които ще докажат престоя й в Канада. Ние се побъркахме да събираме такива ,преди да е дошло каквото и да е писмо за да сме готови, когато системата си отвори устата, ние максимално бързо да я захраним. Представи си, че жена ми нямаше нито договор за неам нито сметка за ток или телефон през първата година от престоя си. Нищо на нейни име, НИЩО....
След няколко седмици получихме така дългоочакваното писмо и вътре какво - покана за клетва. Цялото ни притеснение и "търчане" по събирането на документи се оказа напълно ненужно.
Моя съвет - не се притеснявай, докато не ти поискат нещо официално. Видимо и думите им нямат значение.

Хайде сега, зареди се с търпение и успех с гражданството ;)
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Мнение от teomat.com »

Ние си бяхме сменили паспортите преди 2 години и не си бяхме запазили старите паспорти. На интервюто се чудех какво да нося и взех самолетните билети за да докаже кога сме излизали, но те НЕ ги уважиха и тъй като нямах никакви документи за да докажем престоя си почнаха да ме разпитват какво сме правили през това време, учили, работили, но най-важното беше кои училища е посещавало детето през това време. После препитаха и детето какво сме правили, без нас, и на юнашко доверие минахма. Според мен знаят предварително но искат потвърждение.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

И аз попаднах на една милиционерка. То бяха вьпроси, то беше чудо.
Всичко беше добре, докато не стигнахме до бг паспорта ми, който е беше изтекьл през марс 2006 (който й го показах) тоест 2 год и половина преди датата на интервюто. Тя ме пита дали сьм си извадил нов паспорт. Аз й казвам не. Тогава тя ме пита как тя ще разбере дали не сьм излизьл от Канада. Из й казвам, че от Канада се излиза с паспорт и че аз нямам такьв валиден от 2,5 години и следователно не сьм излизьм през този период от време. Тя си дьржи на своето и ми казва, че доказването на 3 години престой в Канада става чрез всичките ми паспорти и последният валиден. Аз тогава я питам дали е трябвало да си извадя нов паспорт с единствената цел да докажа кога сьм излиьл или не от Канада и ако е така защо не го пише никьде. Тя ми отговаря не и че няма подобно задьлжение за един кандидат да си вади нов паспорт с цел доказване на 3 години.
В краина сметка милиционерката си даде сметка, че се вьртиме в крьг. Най накрая ми каза, че е ок, но не пропусна да ми каже, че би било много по добре да сьм бил имал валиден паспорт. Аз й отговарям несьмнено имайки предвид разпита на който бях подложен. Малко се опули и каза некст, суиван.
Между другото, в залата за интервю (разпит) имаше общо 5 агента, като при четирима от тях кандидатите минаваха за около 10 минути, но само при тази, която беше позиционирана най в дясно кандидатите стояха поне 30 минути. Точно при нея и попаднах.
Още нещо, което ме учуди, че ми каза, че й се струва странно, че половинката ми била напускала Канада 3 пьти, а аз никога. Аз й казах, че според мен няма нищо странно в това. Е така или иначе след 2 седници бяхме на клетва.
Публикувай отговор