Има ли българи инженери в МкГил или Конкордия ?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
DVG
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Дек 19, 2008 1:05 pm
Местоположение: Монреал

Има ли българи инженери в МкГил или Конкордия ?

Мнение от DVG »

Здравейте, интересувам се има ли колеги, които са завършили в България ( Ту-София или Ту-Варна например ) и сега учат наново тук в Монреал или вече са го направили. Признават ли им се някои изпити, от какво ниво почват, колко време им отнема да завършат, трудни ли са и изобщо как се провеждат изпитите (въпроси, като в България или тест), изобщо всякаква информация по темата би била полезна. И разбира се има ли смисъл да се прави това, т.е. каква е реализацията след това, да не стане да учим 2-3 години и после да се дърпат кебеката и да не искат да ни вземат на работа, че нямаме тукашен стаж и т.н..

П.с. Дипломите се приемат след това в другата част на Канада, надявам се... Ако се наложи....

Благодарности на всички отзовали се и приятни почивни дни.
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Мнение от kikolilokiko »

до колкото знам в конкордия може да имаш стаж докато учиш и така ще натрупаш така желания канадски опит
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
Jim
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:12 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Jim »

Нека и аз да се изкажа по въпроса, понеже съм и по-наясно.

Забравете за тая измислна длъжност или звание, наречено "ИНЖЕНЕР".
Тук в кебек инженерството има смисъл на принадлежност към организация. Трябва да си член на ордера на инженерите, за да си инженер. Тоест ти може и да си имаш инженерното образовабие, но ако не си им член на ордера, не може да казваш че си инженер.

От друга страна професиите, в които да се изисква да си непременно член на ордера на инженерите не са чак толкова много.

В областта на слаботоковата електроника, компютърното програмиране и интернет мрежите никой не ви иска да сте инженер.

Отивате в СLE, направете си едно приравняване на българската диплома и автоматически имате признаване на българското висше образование към тукашен Бакалореат. (3 год. Конкордия).

Докато сте на социал - изисквайте от вашия агент да ви изплати разходите за превод и приравняване на дипломата, понеже това ще ви помогне много за да си намерите работа.

След като веднъж си приравните дипломата - вие сте напълно конвертируеми в Провинция Кебек. Щом тукашното министерство на икономиката ви признава образованието - автоматически повечето работодатели ще ви го признаят.

От там нататъка всички врати са отворени за вас. Естествено трябва да пооправите френския и английския си.

Вместо да губите 3-4 години и да преповтаряте знания от ученето в България, концентрирайте се в получаването на сертификати като: Сиско, Майкрософт, програмиране, структурно кабелиране или каквото ви е там по специалността.

Това ще ви изведе на по-предни позиции в търсенето на работата.

И последно - като тръгнете да си търсете работа - не правете грешка да искате прекалено много пари - особенно ако нямате никакъв канадски стаж. Като понатрупате 2-3 години опит в работата си - вече сами ще се ориентирате къде и как да се пазарите и да си продадете труда най-изгодно.


Все пак: зависи каква ви е специалността и опита от България. Ако вашата специалност не е търсена - може да се окаже по-добре да запишете нещо в Конкордия. За да разберете какво е търсенето - изкарайте един 2 седмичен курс за търсене на работа към тукашните центрове по решерш д' амплоа.
Последно промяна от Jim на Пет Май 15, 2009 11:17 am, променено общо 1 път.
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Мнение от kikolilokiko »

Бих желал да приемете моето извинение относно написаното от мен за учене и стаж в Конкордия в Канада. Имах желание да споделя това, което са ми казали на мен, но явно това е грешно. Извинението ми е продиктувано от следното лично съобщение:
От: bgmontreal
До: kikolilokiko
Пуснато на: Пет Май 15, 2009 12:54 pm
Заглавие: ??
Здравейте,
Искам да ви питам нещо сериозно!
Смятате ли, че е правилно да давате съвети за какво е в Канада, Монтреал, МакГил и Конкордия?
Навсякъде има стаж, но какво представлява той и за какъв опит става дума?
Когато някой каже за БГ каквото и да е - всички които сте в БГ настръхвате, а забравяте, че ние тук сме живяли и в БГ, както и че идваме там и имаме собствени наблюдения.
Докато вие нямате.

Някакси не е много редно да ни обяснявате какво е в Канада!

_________________
АБОНИРАЙТЕ СЕ БЕЗПЛАТНО ЗА СПИСАНИЕ БГ МЕДИЯ www.bgmedia.ca/abonament
Още веднъж се извинявам на всички засегнати страни. Явно ние, които още не сме благословени да сме били в Канада, нямаме право да пишем. Посипвам си главата с пепел!!!
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

kikolilokiko написа:Бих желал да приемете моето извинение относно написаното от мен за учене и стаж в Конкордия в Канада...
Не се трови, от това лично съобщение май най-важната част беше подписа. Всичко останало ми изглежда само като талаш за пълнеж, за да получиш в крайна сметка това:
bgmontreal написа: АБОНИРАЙТЕ СЕ БЕЗПЛАТНО ЗА СПИСАНИЕ БГ МЕДИЯ www.bgmedia.ca/abonament
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

Най-важното е да се научите какво е ЛС!!

А още по-важно е да се изкорени информацията на ухо!!
Нямате ли уважение към питащия?
Или по-добре да идваме в БГ преди да правим каквото и да е в Канада.

Информацията на Jim е напълно вярна, също така всичко е събективно и въпрос на късмет и НАЙ-ВЕЧЕ знаене на език!!!
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
DVG
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Дек 19, 2008 1:05 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от DVG »

Благодаря на отговорилите досега. Искам да дам няколко уточнения, че явно има нужда, за да доизясня съвсем нещата.
Аз съм машинен инженер, специалност "Транспортна техника" (бивше ДВГ), нямам нищо общо със слаботокови мрежи или компютри/програмиране. Не съм и на социал, работя от третата седмица на пристигането си тук. Лошото е, че в България, когато завърших нямаше вече автомобилни заводи и минахме всички в сферата на експлоатацията на автомобили - автосервизи. Имам доста години в сервиз на европейска марка, където натрупах доста ценен опит, сега също работя в автосервиз. Ама почва да писва, пък и все пак затова ли учихме 5 години в края на краищата?
Искаше ми се да работя в завод за производство на автомобили тук, но лошото е, че май затвориха или вече затварят всички, затова може би ще трябва да се пренасоча към нещо друго, но не искам да уча всичко отново, не ми се занимава с всички математики и други глупости :) Идеята ми е да изкарам нещо, като магистратура само, ако може разбира се и то парт тайм, че има семейство да се храни.
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

DVG написа:... Имам доста години в сервиз на европейска марка, където натрупах доста ценен опит, сега също работя в автосервиз. Ама почва да писва, пък и все пак затова ли учихме 5 години в края на краищата?
Искаше ми се да работя в завод за производство на автомобили тук, но лошото е, че май затвориха или вече затварят всички, затова може би ще трябва да се пренасоча към нещо друго ...
То проблемът май е, че си в някаква вътрешна криза и търсиш съвет как да излезеш от нея? Ако това е така, не мисля, че има някой който да ти помогне тук.

Не знам как е автомобилостроенето в Квебек, най-много автомобилни заводи има в Онтарио. Наистина, ситуацията в този бранш не е добра в момента, но ако обичаш да работиш за това, за което си учил, можеш да започнеш да се преориентираш ...

Не мисля, че да работиш в автосервиз е лошо, но сигурно има различни дейности на едно такова място. Някои по-добри, някои по-лоши; като работа, заплащане или удоволствие ...

Като начало има две възможности:
  • 1. Започваш да търсиш нещо съвсем ново.
    2. Търсиш да се развиваш в полето, в което работиш в момента
Преди да си избрал какво искаш, не правиш следващата крачка. Иначе, той - животът - ще те научи, щом имаш "семейство да храниш".
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

kikolilokiko написа:Бих желал да приемете моето извинение относно написаното от мен за учене и стаж в Конкордия в Канада. Имах желание да споделя това, което са ми казали на мен, но явно това е грешно. Извинението ми е продиктувано от следното лично съобщение:
От: bgmontreal
До: kikolilokiko
Пуснато на: Пет Май 15, 2009 12:54 pm
Заглавие: ??
Здравейте,
Искам да ви питам нещо сериозно!
Смятате ли, че е правилно да давате съвети за какво е в Канада, Монтреал, МакГил и Конкордия?
Навсякъде има стаж, но какво представлява той и за какъв опит става дума?
Когато някой каже за БГ каквото и да е - всички които сте в БГ настръхвате, а забравяте, че ние тук сме живяли и в БГ, както и че идваме там и имаме собствени наблюдения.
Докато вие нямате.

Някакси не е много редно да ни обяснявате какво е в Канада!

_________________
АБОНИРАЙТЕ СЕ БЕЗПЛАТНО ЗА СПИСАНИЕ БГ МЕДИЯ www.bgmedia.ca/abonament
Още веднъж се извинявам на всички засегнати страни. Явно ние, които още не сме благословени да сме били в Канада, нямаме право да пишем. Посипвам си главата с пепел!!!
Това е възмутително...не случайно има ЛИЧНИ СЪОБЩЕНИЯ. Освен това не е зле да знаем поне къде си когато даваш мнение.
Относно " на мен ми казаха" аз ще ти кажа от личен опит нещо:
тук съм от 5 години. бачкаш, учих, работих сега живот и здраве пак ще уча. Споделих личния си опит с двама, трима колеги и те пробваха да направят същото като мен - за никой от тях НЕ проработи. Вече между другото спрях и да казвам - видимо това, което е работило за мен не работи за някой друг и в това няма нищо изненадващо, в крайна сметка. НО и затова " на мен ни казаха едни хора" е много нереално, особено споделено от БГ.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

poumpy написа:...видимо това, което е работило за мен не работи за някой друг и в това няма нищо изненадващо, в крайна сметка.
Е, poumpy, радвам се че най-после си разбрал, че ти и съпругата ти не може да сте безусловни и неоспорими критерии за това кое и как трябва да се прави в Канада. И за в бъдеще по-малко ще размахваш пръст и ще сипеш квалификации за тези, които не правят като вас. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Jim
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:12 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Jim »

Уточнението от DVG много ясно показва как съвети от една област са абсолютно неприложими в друга.
Въобще всеки случай е строго индивидуален, дори и при хора завършили сходни специалности или работили в една и съща област - реализацията на канадския трудов пазар може да се окаже по съвсем различни пътища.

Все пак едно приравняване на дипломата към тукашните от Министерството на икономиката би било от полза за пред бъдещия работодател.

Но ако смятате да учите - това приравняване на дипломата не се признава за пред университетите, всеки университет си има своя политика по признаванията. Тука хората с повече опит в университетските среди могат да кажат....
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Linko написа:
poumpy написа:...видимо това, което е работило за мен не работи за някой друг и в това няма нищо изненадващо, в крайна сметка.
Е, poumpy, радвам се че най-после си разбрал, че ти и съпругата ти не може да сте безусловни и неоспорими критерии за това кое и как трябва да се прави в Канада. И за в бъдеще по-малко ще размахваш пръст и ще сипеш квалификации за тези, които не правят като вас. :)
Zaтова пък социала е универсално помагало за всички ;), води всички, без изключение, злоупотребявали с него до невероятни успехи, семейно щастие, финансова осигуреност, професионална реализация и развитие и други подобни....
Сега разбирам по-добре тезата ти ......
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

Въпросите относно социала не са ти ясни, poumpy, няма защо да се пънеш. Нали разбра, че за себе си може да споделяш но не бива да се опитваш да даваш тон в живота на хората. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Linko написа:Въпросите относно социала не са ти ясни, poumpy, няма защо да се пънеш. Нали разбра, че за себе си може да споделяш но не бива да се опитваш да даваш тон в живота на хората. :)
Сигурно не са ми ясни в детайлите както на теб, но....работя с хора от сутрин до вечер и мога да направя съпоставяне между тези на социал и тези със здравна застраховка. Имам достъп до досиета, покриващи денталното здраве на двете групи хора през последните 10-15 години. Вътре пише кой как е бил осигуряван през годините и кой е покривал фактурите му в кабинета. Кой знае защо има връзка между заболеваемостта и избора на лечебен метод в зависимост от финансовото състояние на пациента ( моментно и постоянно ). Работил съм в кабинети на изток и на запад на острова и определено има разлика.
Иначе отдавна не давам тон в живота на никого. Но имам мнение и обичам да го изразявам, ако и това да не се харесва на някои....
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Мнение от kikolilokiko »

пак сме прецакани тези, който нямаме право на мнение :(
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
Публикувай отговор