За или против канадското гражданство

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
kandidat za Montreal
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 6:16 am
Местоположение: Sofia, a sega Montreal

За или против канадското гражданство

Мнение от kandidat za Montreal »

Някой може ли да ми каже какво е предимството на човек с канадско гражданство пред обикновен имигрант с карта за постоянно пребиваване? Питам да знам струва ли си да давам двеста долара и да съм длъжен да подавам данъчна декларация доживот, дори и да не живея в Канада. Възможността за гласуване не ме съблазнява, нито влизането в Америка без виза. Засега нашите европейски паспорти са по-ценни май. Ако имате други наблюдения, моля да ги споделите.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: За или против канадското гражданство

Мнение от Koko »

kandidat za Montreal написа:Някой може ли да ми каже какво е предимството на човек с канадско гражданство пред обикновен имигрант с карта за постоянно пребиваване? Питам да знам струва ли си да давам двеста долара и да съм длъжен да подавам данъчна декларация доживот, дори и да не живея в Канада. Възможността за гласуване не ме съблазнява, нито влизането в Америка без виза. Засега нашите европейски паспорти са по-ценни май. Ако имате други наблюдения, моля да ги споделите.
Всеки случай е индивидуален - за мен канадския паспорт се оказа по-ценен, но това не значи че смятам да се отказвам от българския. Всъщност най-добре е да имаш и двата, още повече че канадците не те карат да се откажеш от българското гражданство за да получиш канадско.
По отношение на данъците - канадски гражданин може да напусне Канада и да подаде декларация за получаване статут на напуснал Канада за пред данъчните (non-resident for tax purposes), така че получаването на канадски паспорт не значи обезателно да плащаш данъци доживот в Канада.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: За или против канадското гражданство

Мнение от sasho71 »

kandidat za Montreal написа:. Засега нашите европейски паспорти са по-ценни май. Ако имате други наблюдения, моля да ги споделите.
и с какво супер-европейския паспорт е по-ценен, дай конкретен пример :?:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

По-добре е да имаш отколкото да нямаш. Най-добре е да имаш и двата.
Най-важното нещо, което би следвало да те накара да платиш сумата и си загубиш на два пъти по няколко часа за получаване на канадско гражданство е факта, че ти и членовете на семейството ти можете да бъдете лишени от постоянно жителство, но не и от канадско гражданство (освен ако сте го получили в нарушение на закона)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Напоследък научих, че канадското гражданство ти дава предимство да сключиш постоянен договор, на мястото на контракт. При нас всички служители, които са резиденти само са на контракт :roll:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Ivan1007 е напълно прав има ситуации, при които можат да ти отнемат правото за постоянно пребиваване в Канада почти автоматично.

Например престъпления, присъда над 2-години (май) и т.н. ...

Имаше репортаж за едно момче сомалийче. От 10 години в Канада, свързало се с бандитски групи. Баща му и майкаму са граждани на Канада. Него го осъждат и автоматично стартират процедура за екстрадиране. Семейството остава тук, него на самолета и в родна Сомалия.

Съвета на адвоката бе: Не пречи да имаш, даже помага, особено ако си в чужбина и опреш до помощ от държавата, а наблизо има Канадско, но не и Българско посолство - например в Ирак.

По спомен: когато нашите момчета, шофьорчета, ги обеглавиха в Ирак; Канадците измъкнаха двама свои граждани от подобна ситуация ...
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Първото което е че е добре да го имаш че ако един ден някоя бита гейша се припознае в тебе и каже че си я изнасилил преди около 15 години (14 години преди да си стъпил на северно американския континент) ще изгонят от Канада за винаги след около 10 дни, иначе не могат да го направят дори и да си я изнасили наистина.
Второто, канадското гражданство е се още най-доброто от сички останали.
Та прави квото искаш ма да не ти излезе солена икономията от 200$.
А от друга страна не се знае на идиотите които ни управляват дали няма да им шукне да променят изискванията и регламентите и да стане бая по трудно и 10 пъти по скъпо да се земе въпросното гражданство ...
Успехи.
chuinard

Мнение от chuinard »

Взе да се проучва реакцията...очаква ни скоро разглеждане закона за гражданствот в бг значи :D
Честито предварително :wink:
Пламен Петков
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 4:47 pm
Местоположение: Nova Scotia, CANADA
Обратна връзка:

Re: За или против канадското гражданство

Мнение от Пламен Петков »

kandidat za Montreal написа:Някой може ли да ми каже какво е предимството на човек с канадско гражданство пред обикновен имигрант с карта за постоянно пребиваване? Питам да знам струва ли си да давам двеста долара и да съм длъжен да подавам данъчна декларация доживот, дори и да не живея в Канада. Възможността за гласуване не ме съблазнява, нито влизането в Америка без виза. Засега нашите европейски паспорти са по-ценни май. Ако имате други наблюдения, моля да ги споделите.
Здравей,

От гледна точка на имиграционното право канадското гражданство те освобождава от задължението да си пазиш статута на постоянно пребиваващ чрез присъствие в Канада, т.е. можещ да живееш извън Канада без да губиш правото да се връщаш в Канада. Ако имаш деца родени извън Канада и си канадски гражданин и децата ти стават канадски граждани (ако си постоянно пребиваващ и детето ти се роди извън Канада трябва да го спонсорираш за да стане и детето постоянно пребиваващ). Ако си постоянно пребиваващ и извършиш оределени престъпления може да те депортират, ако си гражданин не.

Отделно са правата които ти дава правителството на САЩ (безвизово пътуване) или правата които ти дава правителството на Канада: да гласуваш на федералните избори, мисля че за работа като военен и RCMP се изискава гражданство (или най-малкото дават предпочитание на граждани при кандидатстване за работа).

Поздрави,

Пламен
Пламен Петков
Адвокат - Канадско имиграционно и бизнес право
http://www.tmclaw.com
http://www.tmclaw.com/our-legal-team-la ... awyer.html
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: За или против канадското гражданство

Мнение от bp_de »

sasho71 написа:
kandidat za Montreal написа:. Засега нашите европейски паспорти са по-ценни май. Ако имате други наблюдения, моля да ги споделите.
и с какво супер-европейския паспорт е по-ценен, дай конкретен пример :?:
ето няколко

Ако си САМО с Канадски паспорт
1-ако искаш да работиш в Еу -нареждаш се на опашката за разрешително за работа барабар с останалите дето им трябва.
2-от 2009 ВСЕКИ с инженерна диплома от новите Еу страни може да работи в Немско -само трябва да си намери работа-няма разрешително ...нищо -режима за тия хора е както на стрите Еу страни
3- В Ирландия може да се работи с Бг докумет -трябва само да ти плащат над 30 000 на година -само тва е условието (има само 1 релативно кратък списък професии за които тва не става)
4 -в Франсето има 3 области за нискоквалифицирани без ограничения за Бг - агро сектора ,хотелиерство и туризъм и строителство
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

bp_de, ако си се засилил от Канада да гърбиш в Европа 100% е така.
Само че САМО в случай че си САМО с канадаски паспорт.
Освен тва не виждам що трябва да си САМО с канадаски паспорт, някой на сила ли те кара?
Аз такива които са с канадски паспорти и гърбят в Европа не познавам, познавам само такива които САМО си баят за тва.
Аз лично не бих отишъл да гърбя там.
А ако ми се ходи пак мога на тия места които ти упомена, защото не съм САМО с канадски паспорт.
Кажи кво мислиш за тва което четеш?
Hullman
Мнения: 649
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от Hullman »

да съм длъжен да подавам данъчна декларация доживот, дори и да не живея в Канада
Tова ли ти е проблема? Да си чул че срещу 30 долара друг може да ти попълва данъчната декларация а ти да си пиеш кафето през това време?
Ако изкараш в Канада 100 000 $ като перманент резидент и резидент фор такс пърпосес какво мислиш че те очаква?
Неплащане на данъци? Така ли си го представяш?

Да добавям ли че картата за перманент резидент изтича през всеки 5 години. Знаеш ли какво те очаква тогава? Хващане на самолета от БГ или другаде по света, ходене до Канада, връщане на старата карта лично, подаване на документи за нова карта, изчакване в Канада на новата карта 1- 2 месеца и получаване на новата карта лично. По друг начин не става. Познавам човек който преди 2 дни хвана самолета за Канада от БГ и сега се налага да седи в Канада 2 месеца без да прави нищо докато изчака новата си карта.

А сега сметни колко струва да платиш за самолетен билет от БГ и обратно, за квартира 2 месеца в Канада, губене на доход докато чакаш 2 месеца?
Ако имаше паспорт този паспорт можеше да се поднови в почти всяко Канадско посолство по света срщу 100 $ за разлика от карта за перманент резидент.
Кое сега е по добре според теб?
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Ми той пита човека а ние сме тука за да му отговориме ...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Hullman написа: Хващане на самолета от БГ или другаде по света, ходене до Канада, връщане на старата карта лично, подаване на документи за нова карта, изчакване в Канада на новата карта 1- 2 месеца и получаване на новата карта лично. По друг начин не става.
oпределенио не става и по този, но толкова могъл хълчо, толкова прочел, не му се сърдете, той повече не може ;)

Получаването става лично само когато старата не е изтекла и трябва да се върне. Ако е изтекла можеш да я пратиш с молбата и новата идва по пощата. Ето и указанията от източника :

Permanent residents applying to renew their PR card:

* may hold on to their still valid PR card and return it to a Citizenship and Immigration Canada officer when they pick up their new card;
* should return it with the application for a new card, if the card has already expired.

In all cases, a replacement card will not be issued until the previous card is returned or otherwise accounted for.

http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... prcard.asp
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Marginal39 написа:bp_de, ако си се засилил от Канада да гърбиш в Европа 100% е така.
Само че САМО в случай че си САМО с канадаски паспорт.
Освен тва не виждам що трябва да си САМО с канадаски паспорт, някой на сила ли те кара?
Аз такива които са с канадски паспорти и гърбят в Европа не познавам, познавам само такива които САМО си баят за тва.
Аз лично не бих отишъл да гърбя там.
А ако ми се ходи пак мога на тия места които ти упомена, защото не съм САМО с канадски паспорт.
Кажи кво мислиш за тва което четеш?
Еми Сашо искаше предимства - та споменах някои.
В случая -в нашия форум всеки е с 2 та и затова е все тая- то е частен случаи.Но ако си само с 1 -си е факт че с Канадския в Еу ще имаш грижи.
А относно такива дето искат да се гърбят в Еу -ами моя приятел и колега от Виктория - даже ме питаше дали не мога да му уредя Бг паспорт за да не го шматкат по службите в немско а на свадбата муминалта година -3 ма негови приятели от същия град - все инженери -питаха как да се преместят в Еу. . Сега в момента в които пиша съм в Ванкувър и пак имаше въпроси -как е в европата ,как мога да се преместя и т.н
Така че от факта че ти не познаваш такива не означава че няма.
И това кои къде ще се гърби -е ясно - въпрос на личен избор.
Публикувай отговор