Молба за съвет ...

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Lz1cbk
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 4:32 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Молба за съвет ...

Мнение от Lz1cbk »

Здравейте всички българи, живеещи в Канада отдавна или отскоро !!

Аз и моето семеиство получихме преди няколко месеца дългоочакваните визи за Канада, и сега сме в процес на планиране на нашто заминаване, като истината е че все още се колебаеме. Насочили сме се към Торонто.Разгледахме както този , както и дуги раздели на форума, и се запознахме с темите относно преместването и установяването в Канада .
За някои неща не успях да получа яснота , а именно :

1)Как стои въпроса с наемането на апартамент в Торонто ?
в саита :www.rentersnews.ca си харесахме апартамент, но не знаеме дали може да се намеме дистанционно от България или това е възможно само на място ? Възможно ли е да се наеме апартамент за по кратък срок от 12 месеца ? Кои раиони бихте препоръчали вие ?
Ще имам ли нужда от съдеиствието на някой в Торонто за да свърша тази работа преди пристигането ? Приемам съвети и препоръки.

2) добиването на Канадска "шофьорска книжка " наистина ли може да отнеме толкова много време , както много твърдят( 3-6 месеца) ? При положение че имаме български .Доколкото разбирам да се живее в Торонто без кола ,за разлика от Монтреал , е голямо предизвикателство . Така ли е в деиствителност ?

3) На последно място, но не най маловажен-въпроса с работата .
за мен това е най-важното условие за успешна реализация.Мисля че и за всички вас. Моето образование е Инженер-Магистър в сферата на Безжичните Телекомуникации-GSM/UMTS/WiMAX мрежи-радиопланиране, изграждане, поддръжка. Имам около 6-7 години опит в областта, като 2 години по големи проекти навън
( свързани с Telecom, но в Oil & Gas Industry).
Имам ли някакъв шанс да намеря скоро след пристигането си работа по специалността, дори и да е на по ниско ново ( техническа).
разполагам със сертификати за пост-квалификация от компании като Ericsson i Alcatel.
Ще имам ли нужда от приравняване на дипломата .
Съпругата ми е магистър по фармация. Тя има ли въобще шанс да работи някога в Канада това което е учила тук в България.

Съжалявам за дългият пост , дано не съм ви отегчил много. Ще се радвам искрено на всеки , готов да отдели от времето си за даде съвети или препоръка по тези важни за мен въпроси.Искам да добия реалистична представа как стоят нещата при вас, (доколкото е възможно това да стане без човек да е дошъл и проверил на място) което да ми помогне да направя преценка и да взема правилното решение за семеиството си.

Поздрави на всички !

Боби
е-маил : Lz1cbk@yahoo.com
SKYPE Id : bobby.kostadinov
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

за съпругата:
http://www.citizenship.gov.on.ca/englis ... ists.shtml

http://www.ocpinfo.com/client/ocp/OCPHo ... +Graduates

ако изпълни условията, всичко ще е на ред.

за вас: пускаите резюмета онлаин още от сега и търсете на саитовете за работа.

http://www.workopolis.com/work.aspx?act ... theme=work
тук например.

Успех :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Не ангажирайте никого да ви наема квартира която не сте виждали! Хората са толкова различни, че някой ще намери за приемливо и ще ви върже с 1 година договор за апартамент, който ще ви се стори ужасяващ. За някои хора чернилките и мърсотията са част от живота и нямат нищо протиж да живеят сред тях.
Поживейте 2-3 дена на мотел и си изберете сами апартамент и квартал.
Знам, че е много трудно, ако не познаваш никого и нямаш кола.

Колкото за работата, първите месеци се опасявам, че ще работиш каквото ти попадне. Каквито и дипломи да имаш, с какъвто и европейски опит да си, ще се конкурираш с тукашни специалисти.
Ще дойде и твоето време. Тук можещите се оправят, макар и бавно.
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

http://www.drivetest.ca/en/edu/ReadyNewcomer.aspx

колко дълго ще чакате за книжка зависи от вас. само изпълнете изискванията.

метрото в Торонто е чудесен начин на придвижване, затова когато наемате апартамент търсете да е близко до метро станция.

не знам какво подразбирате под предизвикателство. градския траспорт е много добре уреден и е удобен. единственото предизвикатество са разстоянията с които не сме свикнали в България.

http://www3.ttc.ca/

на саита можете да се запознаете с разписанието на автобусите и метрото, маршрутите и ценитена билетите.

Успех.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

leaf написа:когато наемате апартамент търсете да е близко до метро станция
Аз съм категорично против!

Около метростанциите живеят постоянно или временно чернилки, черноработници и всякаква паплач, която не може да си позволи собствена кола. Има и изключения, но говорим за разлчни цени.

Ето виждаш - хора и мнения всякакви.
Lz1cbk
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 4:32 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнение от Lz1cbk »

Много благодаря за скоростните отговори на leaf и ablood !!
Ще разгледам саитовете които си препоръчал, leaf .
Е, за наше улеснение и успокоение бихме гласували доверие на някои, които би се ангажирал да ни помогне за наемането на апартамент в Торонто. Разбира се, че по вкус и цвет друзями-нет, но може и компромис да се приеме ако е в границите на допустимото.
Все пак ние сме ще сме новобранци и нямаме вашият опит в града , за да кажеме коя area е по добра.
За съжаление всички обяви за преотдаване на квартири , които разгледах тук в този форум ,се отнасят за Монтреал . :(
Ако намериме някои, които желае да преотдаде апартамент за Торонто, ще бъде супер.
Аз за всеки случай ще пусна и едно питане .

Според вас ще представлява ли проблем , ако в началото пристигнеме само двамата със съпругата, а след няколко месеца тя се върне да вземе детето( преди да му е изтекла визата :-) ) ??

Със здраве на всички !!

ПС: Ще се радваме много да се запознаеме с някое приятелско семеиство в Торонто !!
Lz1cbk
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 4:32 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнение от Lz1cbk »

Leaf ,

още веднъж благодаря за инфото !

ПС: из темите тук миналият месец някой твърдеше, че е много трудно без кола в Торонто, а за G1/G2/fullG книжка е много вероятно да се наложи да се чака 3-6 месеца.
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

Торонто не е Монреал.

Колкото по -барзо го разберете толкова по-няма да се обърквате от множеството отговори които ще получите. Различни са почти всички процедури през които ще минете. Това което важи за Монреал не важи автоматично за Торонто.
За апартаментите също. Тук много рядко ги преотстъваме защото условията по наема са други.

Ето ви един пример прочетете какви са апартаментите, какво включва наема и други.

http://www.rentmaps.ca/rentersmx/index. ... _ID=010D0D

Успех
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

С кола е по-комфортно. Никои не спори с това.
Но градския транспорт си функционира чудесно и се ползва дори от хората с коли, които имат работа в доунтауна на Торонто, за да избягват задръстванията. Както казах, проблем са разстоянията. Торонто е голям град и се губи много време в пътуване. С кола по-лесно се търси работа, защото си по-мобилен. Работното място може да е извън Торонто, в така наречения GTA / great toronto area /.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Абсолютно!
Колкото по-навътре в административния център, толкова по-скъпо. Как ви звучи платен паркинг $9 за 20 минути? При това целодневно свети "Няма свободни места"
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

за G1/G2/fullG книжка е много вероятно да се наложи да се чака 3-6 месеца.
Не се чака, а ти си подготвяш документите според изискванията. Ти четеш правилника. Ти отиваш на тест G1. Ти вземаш 3 или 4 урока по кормуване. И накрая ти се яваваш на тест G или G2.

Налага се да чакаш ако ти не си готов. Колко ще ти отнеме зависи от тебе. Може да е 3 седмици, а може да е много повече.

Ох, малко назидателно стана, извиняваите. Ама основната идея е, че изцяло живота ви зависи от вас. Всеки с със своята си скорост.
Аватар
mouse
Мнения: 539
Регистриран на: Вто Яну 01, 2008 9:54 pm
Местоположение: Извън капана

Мнение от mouse »

Lz1cbk написа:
Според вас ще представлява ли проблем , ако в началото пристигнеме само двамата със съпругата, а след няколко месеца тя се върне да вземе детето( преди да му е изтекла визата :-) ) ??
Това е много добър вариант стига да можете да си го позволите.
Сиренето е безплатно само в капана.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

1)Как стои въпроса с наемането на апартамент в Торонто ? По-лесно е от търсенето на квартира в Българияв саита :www.rentersnews.ca си харесахме апартамент, но не знаеме дали може да се намеме дистанционно от България или това е възможно само на място ? Възможно ли е да се наеме апартамент за по кратък срок от 12 месеца ? Да, но в някой много мизерен блок. Виждал съм такъв блок точно на кръстовището на Danforth / Donlands. Всичките ви съседи със сигурност обаче ще бъдат нинджи ;) Кои раиони бихте препоръчали вие ? Yonge / Eglinton - може да намерите едностайни за под 900 $.
За квартири аз бих ви препоръчал да търсите тук:
www.viewit.ca
http://toronto.en.craigslist.ca
Ще имам ли нужда от съдеиствието на някой в Торонто за да свърша тази работа преди пристигането ? Както други казаха - елате и вижте първо. Щом сте двамата с жена ти само може няколко седмици да спите къде дае Приемам съвети и препоръки.

2) добиването на Канадска "шофьорска книжка " наистина ли може да отнеме толкова много време , както много твърдят( 3-6 месеца) ? При положение че имаме български .Доколкото разбирам да се живее в Торонто без кола ,за разлика от Монтреал , е голямо предизвикателство . Така ли е в деиствителност ? Г1 можеш да вземеш още на втория ден, но докато успееш да се вредиш за час за изпит за Фул Г може да мине мноооого време.
Транспорта е уреден, може и без кола.


3) На последно място, но не най маловажен-въпроса с работата .
Пращай резюмета още от сега. Приготви се да работиш каквото и да е неопределено време. За мен въпроса с работата зависи от късмета и езика ти.
Тва е много добра търсачка за работа: www.wowjobs.ca


Гледай местоположението на тези който ти пишат - много съфорумници от съседен Квебек са на всяка манджа мерудия, но нещата не винаги са еднакви в двата града (Торонто и Монреал).
Успех
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

ablood написа: Колкото за работата, първите месеци се опасявам, че ще работиш каквото ти попадне. Каквито и дипломи да имаш, с какъвто и европейски опит да си, ще се конкурираш с тукашни специалисти.
Това не е в сила за IT/Telecom сектора. При по-горе описаният професионален опит (и приличен английски) намирането на работа в бранша е въпрос на няколко седмици. Едно CV по местния модел и 5-6 интервюта (за влизане във форма) стигат :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Lz1cbk
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 4:32 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнение от Lz1cbk »

Благодаря много на всички за съветите и препоръките !!

Явно в Торонто нещата са много по трудни във всички аспекти, отколкото в Монтреал. Малко "бюрократично" ми звучат повечето процедури в Канада, но аз няма да съм този, които ще ги промени.
Според мен доста ценно време се губи за всички тези документи.
Прегледах и другият саит за кжартири, но ми е трудно да се ориентиран кой раион е добър от снимките. Те повечето блокове на снимките изглеждат добре .Прави ми впечатление, че цените са доста по-високи от Монтреал, и то в пъти. Може и да греша.
По въпроса за работата-вече пуснах СВ-та, или както им казват в Канада-Резюмета, в няколко агенции, ще видиме дали ще има интерес. Може би и там Август месец си е "мъртъв период " за всички деиности ,освен за почивка и бира . :lol:
Има ли някой във форума, които работи в сферата на Телекомуникациите в Торонто?

На всички приятен следобед и лека вечер !!
тук в Бг вече стана време за по едно уиски :beer:
Публикувай отговор