Кои документи да подготвим преди заминаване?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Кои документи да подготвим преди заминаване?

Мнение от alkaponbg »

Здравейте, на всички които им предстои заминаване и правите списъци на най важните документи, които трябва да приготвите за Канада, за да няма после спешни пратки по пощи и куриери, легализации, преводи... Затова пускам тази тема за да се посъберат мнения, кой какво му се е наложило да показва в Канада, дипломи, академични справки, преведени, легализирани. Все пак практиката е да се издава пълномощнона някой в БГ и ако има нужда да се преведе легализира и изпрати нещо пълномощника да се ангажира с това, но не е ли по добре да се свърши предврително?
Всякакви конструктивни мнения ще са добре дошли :wink:
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
Dessita
Мнения: 165
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 2:56 am

Мнение от Dessita »

Браво!Това е ТЕМАТА НА ТЕМИТЕ!ТЯ беше добре разработена в www.go-to-quebec , но яво и там се обновява инфото!ЗНАЕЩИ И МИНАЛИ ВЕЧЕ ТОЗИ ПЪТ ДАЙТЕ СВЕТЛИНА!
В очакване на Годо...
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Re: Кои документи да подготвим преди заминаване?

Мнение от dog »

alkaponbg написа:Здравейте, на всички които им предстои заминаване и правите списъци на най важните документи, които трябва да приготвите за Канада, за да няма после спешни пратки по пощи и куриери, легализации, преводи... Затова пускам тази тема за да се посъберат мнения, кой какво му се е наложило да показва в Канада, дипломи, академични справки, преведени, легализирани. Все пак практиката е да се издава пълномощнона някой в БГ и ако има нужда да се преведе легализира и изпрати нещо пълномощника да се ангажира с това, но не е ли по добре да се свърши предврително?
Всякакви конструктивни мнения ще са добре дошли :wink:
ВАЖНИ
Дипломи и академични справки
Акт за граждански брак
Актове за раждане
Шофьорски кножки - БГ + международни
Здравни картони с ваксините на децата
Документ от КАТ че нямате произшествия
Документ от застрахователна компания че нямате произшествия

МАЛОВАЖНИ
Препоръки от работодатели
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Що никой не пише в тази тема? Няма ли заминаващи?

Ето един списък, който аз си направих, с нещата които да направя/взема.

1. Паспорт/лична карта
2. Шофьорска книжка
3. Документ за шофьорски стаж
4. Сертификат за селекция + онзи голям формуляр с визата
5. Академична справка - 4-5 бр.
6. Пълномощни
7. Медицинска застраховка за 3 месеца
8. Документ от застраховател за липса на нарушения (тва не знам трябва ли)
9. Отписване от НАП - заявление за напускане на страната
10. Отписване от военните
11. Акт за раждане
12. Църковно кръщелно свидетелство (тва не знам за кво ми е)
13. Дипломи
14. Препоръки от месторабота + препоръки за университети
15. Лекарства
19. Свидетелство за съдимост (И тва не знам дали ми трябва)


И тъй като знам в какво се превръщат такива теми, моля да сте по-сдържани.

А, и телчета за чинии няма да взимам - имаше една тема с такива съвети ;)
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dog »

becks написа:Що никой не пише в тази тема? Няма ли заминаващи?

Ето един списък, който аз си направих, с нещата които да направя/взема.

1. Паспорт/лична карта
2. Шофьорска книжка
3. Документ за шофьорски стаж
4. Сертификат за селекция + онзи голям формуляр с визата
5. Академична справка - 4-5 бр.
6. Пълномощни
7. Медицинска застраховка за 3 месеца
8. Документ от застраховател за липса на нарушения (тва не знам трябва ли)
9. Отписване от НАП - заявление за напускане на страната
10. Отписване от военните
11. Акт за раждане
12. Църковно кръщелно свидетелство (тва не знам за кво ми е)
13. Дипломи
14. Препоръки от месторабота + препоръки за университети
15. Лекарства
19. Свидетелство за съдимост (И тва не знам дали ми трябва)


И тъй като знам в какво се превръщат такива теми, моля да сте по-сдържани.

А, и телчета за чинии няма да взимам - имаше една тема с такива съвети ;)
12 и 19 може би наистина не ти трябват
Вземи си снимки паспортен формат - по изискванията на Квебек, за здравните карти преди можеше направо да им дадеш снимки и да си спестиш по 7$ на човек.
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
Аватар
Bily T
Мнения: 727
Регистриран на: Чет Окт 14, 2004 2:22 am
Местоположение: София екс жител на West Van

Мнение от Bily T »

becks написа: о един списък, който аз си направих, с нещата които да направя/взема.
3. Документ за шофьорски стаж
5. Академична справка - 4-5 бр.
6. Пълномощни
7. Медицинска застраховка за 3 месеца
8. Документ от застраховател за липса на нарушения (тва не знам трябва ли)
9. Отписване от НАП - заявление за напускане на страната
10. Отписване от военните
11. Акт за раждане
13. Дипломи
14. Препоръки от месторабота + препоръки за университети
quote]
Бекс като гледам си доста изчерпателен и подготвен. Имам обаче няколко въпроса по списъка ти?
3. Този документ за шофъорски стаж какъв е че не ми е познато това животно - някой ти издава документ че активно си шофирал 10г да речем и си навъртял 300 хил.км или друго нещо?
5. Академична справка - това също ме озадачава!!! да нямаш предвид притурката към дипломата или друго?
6. Пълномощни за какво точно ще носиш?
7. Медицинската застраховка - имаш предвид доброволна? не е ли хубаво да си я направиш на място като пристигнеш там?
8. Документ от застраховател - Това е полезно доколкото разбрах ти спестява до 42% от застраховката за кола - когато обаче си шофирал служебна кола която е на фирма как може персонално на теб да се издаде? имаш ли идея?
9 и 10 заявления за напускане на страната подават ли се изобщо такива документи?
13. дипломи - средно и висше ше носиш така ли аз само за висше я превеждам?
14 Препоръки за университети - това също кой ти ще ти издаде?
NO PAIN NO GAIN
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Били, аз си направих "план максимум", ама май не всичко ще ми трябва.

Сега да ти отговоря:

3. Този документ за шофъорски стаж какъв е че не ми е познато това животно - някой ти издава документ че активно си шофирал 10г да речем и си навъртял 300 хил.км или друго нещо?
Не, това е документ от КАТ, че нямаш нарушения по чл. едикойси. В него пише и откога имаш книжка. За да прескочиш Канада периода "млад шофьор" ще ти трябва това.

5. Академична справка - това също ме озадачава!!! да нямаш предвид притурката към дипломата или друго? - ако искаш да кандидатстваш в университет ще ти трябва. С диплома само не става май. Вадиш академичната справка, превеждаш я, слагаш я в плик, унивеситета го запечатва и сам си го изпращаш по пощата от България. Тъпо е, ама така искат повечето университети

6. Пълномощни за какво точно ще носиш? - тях ще ги оставя тук ;)

7. Медицинската застраховка - имаш предвид доброволна? не е ли хубаво да си я направиш на място като пристигнеш там? - доколкото проверих в Канада е минимум 300 долара. Нашите са по-евтини, но пък дали можеш да си вземеш парите е друг въпрос.

8. Документ от застраховател - Това е полезно доколкото разбрах ти спестява до 42% от застраховката за кола - когато обаче си шофирал служебна кола която е на фирма как може персонално на теб да се издаде? имаш ли идея? - тва не знам как ще стане. Май няма да вадя такова нещо, щото и аз само служебни съм карал

9 и 10 заявления за напускане на страната подават ли се изобщо такива документи? - подава се в НАП. Казва се "Заявление за напускане на страната". Така ще спрат да ти търсят здравни осигуровки. За военните - да не те търсят в запас, ама то май вече няма такова нещо, и тях ще ги пропусна

13. дипломи - средно и висше ше носиш така ли аз само за висше я превеждам?
14 Препоръки за университети - това също кой ти ще ти издаде? - и такива се отказах да взимам :D
Аватар
Bily T
Мнения: 727
Регистриран на: Чет Окт 14, 2004 2:22 am
Местоположение: София екс жител на West Van

Мнение от Bily T »

3. Този документ за шофъорски стаж какъв е че не ми е познато това животно - някой ти издава документ че активно си шофирал 10г да речем и си навъртял 300 хил.км или друго нещо?
Не, това е документ от КАТ, че нямаш нарушения по чл. едикойси. В него пише и откога имаш книжка. За да прескочиш Канада периода "млад шофьор" ще ти трябва това.
Добре де нали на шофъорската книжка пише кога е издадена и от кога е изпитният протокол?
NO PAIN NO GAIN
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Bily T написа:
3. Този документ за шофъорски стаж какъв е че не ми е познато това животно - някой ти издава документ че активно си шофирал 10г да речем и си навъртял 300 хил.км или друго нещо?
Не, това е документ от КАТ, че нямаш нарушения по чл. едикойси. В него пише и откога имаш книжка. За да прескочиш Канада периода "млад шофьор" ще ти трябва това.
Добре де нали на шофъорската книжка пише кога е издадена и от кога е изпитният протокол?
Аз за Онтарио съм гледал само: Стаж в чужбина се доказва с писмо от институцията в съответната държава или от консулство, където пише колко е стажа. На самата книжка също пише, но те искат "писмо".

Ето това е:
Applicants declaring a minimum of 24 months driving experience within the preceding three years:

* To obtain recognition for more than 12 months driving experience, applicants are required to obtain written authentication of their foreign driving experience from the originating licensing agency, or from the Embassy, Consulate or High Commissioners' offices representing the jurisdiction. The authentication letter must be on official letterhead and be written in either English or French. It must be dated and cannot be more than 6 months old.
* The ministry will recognize the applicant's foreign driving experience as certified on the authentication letter.
* Applicants have, pending a letter of authentication of a minimum of 24 months of foreign driving experience, the option of attempting the G1 or G2 exit road tests (mandatory waiting times are waived).
* If the applicant chooses to attempt the G1 road test and successfully completes it, the applicant will then be eligible to attempt the G2 road test.
* Upon successfully passing the G2 exit road test, applicants will be issued a G licence.
* If applicants do not provide a letter of authentication, applicants must pass the G1 road test and must fulfill the 12-month waiting period prior to taking G2 road test.
Ама за БКолумбия не знам дали са съшите изисквания. Да каже някой.
Jean
Мнения: 144
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 2:10 am

Мнение от Jean »

За военните - да не те търсят в запас, ама то май вече няма такова нещо, и тях ще ги пропусна
- питай ме другата събота в 8,30 ч. къде съм и какво трябва да си нося в ръчния багажИзображение, шегата настрана викат ме запас, а ръчния багаж трябва да съдържа всички ония глупости, които се изискваха при постъпването в казарма -бельо, кърпи, тоалетни принадлежности и др. Ха сега де! :lol:
1. DCS Виена - 22.07.2006 г.
2. Покана за интервю - 07.09.2006 г.
3. Интервю - 24.11.2006 г. / УСПЕШНО
4. Документи Букурещ - 16.12.2006 г.
5. Медицински - 15.05.2007 г.
6. Покана за Визи - 23.07.2007 г.
7. Визи - 29.08.2007 г.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Jean написа:
За военните - да не те търсят в запас, ама то май вече няма такова нещо, и тях ще ги пропусна
- питай ме другата събота в 8,30 ч. къде съм и какво трябва да си нося в ръчния багажИзображение, шегата настрана викат ме запас, а ръчния багаж трябва да съдържа всички ония глупости, които се изискваха при постъпването в казарма -бельо, кърпи, тоалетни принадлежности и др. Ха сега де! :lol:
Jean, честото, стягай се - да не забравиш огледалце, игли и конец :D :D И да се подстрижеш нула номер :D

Сега сериозно: и мен ме викаха миналата година, ама аз забравих да отида ;)
compaq
Мнения: 347
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 1:29 am
Местоположение: MTL

Мнение от compaq »

Само да добавя за снимките паспортен формат, който ще си ги прави от БГ, искайте да ви сложат печат с датата, на която са правени.
На няколко наши познати им отказаха да ги приемат за правенето на здравната карта, защото нямало дата поставена от фотото, по която да ставало ясно колко са актуални снимките.
Преди нямаше такива условия, когато миналата година ние си дадохме снимките за здравна карта, правени в България, но сега и това изискване явно се е появило.
Аватар
AleksandrAI
Мнения: 857
Регистриран на: Вто Авг 12, 2003 4:47 am

Мнение от AleksandrAI »

Мога да ви кажа за какво ще му послужи този докумет от КАТ на becks.
Когато дойдеш тук и тръгнеш да си правиш застраховка за колата и ти кажат 160$ на месец тогава взимаш този документ и им го пращаш по факса и изведнъж застраховката ти става 80$.
Но задължително го преведете на Английски. Също си направете превод и на книжката. Това ще ви спести доста неприятности.
Пълномощни е хубаво да си оставите на родителите за да могат да ви вадят всякакви документи от БГ. Аз така направих и това ме е спасявало не един път.
Спрете си и медицинските осигуровки в БГ.
Препоръките тук са много полезно нещо. Понякога може да се окажат критични за намиране на работа. Снабдете се с колкото можете. Направете им превод и на тях.

Това се сещам засега.

Код за потвърждение: Избери целия код

Една често срещана грешка, която допускат при конструирането на абсолютно глупакоустойчива апаратура, е подценяването на изобретателността на пълните глупаци.
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Мнение от alkaponbg »

Един малко конкретен въпрос, дипломите за средно и висше, преведени и легализирани ли, и на какъв език? Питам защото днес бях на София за медицински и пуснахме между другото моите и на жената за заверка в МОН и после легализация в Външно
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
ramone
Мнения: 285
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 12:11 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от ramone »

Някой беше писал преди,че от Виена са му изисквали върху копието от дипломата му да има печат "Вярно с оригинала" от университета издал дипломата! И аз мисля за всеки случай да отида до университета за този печат! Моя близка в Монреал ми сподели,че за да си приравниш дипломата (там се казвало "екиваланс") трябва да представиш пред Ордена превод на дипломата направена от местен заклет преводач и заверена от канадски нотариус! Струвало около 100 CAD!
Какво ще бъде утре,най-лесно се познава в другиден...
Публикувай отговор