Podpiska...

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Krucko
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 6:34 pm
Местоположение: Canada

Podpiska...

Мнение от Krucko »

Българи в започнаха кампания за отмяна на задълженията им към българската здравно-осигурителна каса, тъй като не ползват услугите на здравеопазването в страната.

Podpishete tuk...

http://www.podpiski.org/?u_s=0&u_a=176
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

И защо по-точно трябва да подпишем?
Когато аз ползвах услугите на здравната каса си плащах. Когато дойдох в Канада, не се отписах - ей тъй, за всеки случай, преполагам че повечето имигранти постъпват така. След 1 година се отписах - има си процедура за това, платих си каквото дължах и край.
Изглежда някой не е прекратил отношенията си със Здравната каса и сега не иска да плаща.
Това добре, така решил, но защо чак пък подписка?
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Stoyan_Chonev

Мнение от Stoyan_Chonev »

Аз с никого нищо не съм подписвал...някаква държава и гладни чиновници ако си са въобразили това...много им здраве...могат да почакат доста...проблема е там, че едва ли ще измрът преди да са измряли будалите да ги хранят :D
Аватар
simplyaven
Мнения: 1257
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 10:31 am
Местоположение: Regina, SK
Обратна връзка:

Мнение от simplyaven »

c200 написа:И защо по-точно трябва да подпишем?
Когато аз ползвах услугите на здравната каса си плащах. Когато дойдох в Канада, не се отписах - ей тъй, за всеки случай, преполагам че повечето имигранти постъпват така. След 1 година се отписах - има си процедура за това, платих си каквото дължах и край.
Изглежда някой не е прекратил отношенията си със Здравната каса и сега не иска да плаща.
Това добре, така решил, но защо чак пък подписка?
не си съвсем прав и ще ти кажа защо: един месец преди да тръгна сега да заминавам отидох както трябва в районната здравна каса, оттам ми дадоха един формуляр да го попълня, че от еди-коя си дата няма да живея в БГ и няма да ползвам услугите на здравеопазването и т.н. - да не ми се трупат здравни осигуровки. попълних всичко най-прилежно, носех всички документи, които трябваше (съжалявам вече не помня какви точно бяха, но 2 пъти преди това ме връщаха, чак на третия път се оказа, че всичко имам) и отидох при госпожата, която най-любезно ми даде входящо номерче и ми пожела "късмет с молбата"! :shock: аз леко обезпокоена попитах как да го разбирам, а тя ми посочи, че отгоре на това формулярче пише "молба" и ми обясни, че аз моля здравната каса да вземе предвид факта, че заминавам и да не ми турси здравни вноски, но това съвсем не означавало, че касата ще се трогне! :shock: дори и да не е вярно, и всяка такава молба да е одобрена (което се надявам да е така, но нямаше кога да го проверя, защото заминах!), самото отношение и факта, че трябва да помолиш за такова нещо е направо... ами нямам думи! :?
Помогнете ни да им помогнем!
http://www.youtube.com/watch?v=1PDJV3z12CA
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

simplyaven, от 15 години молба не съм попълвал. Всичките бумаги ги кръщавам "Заявление", формулярите ги прекръщавам.
Че е тежка бюрокрацията - не споря, но освен чиновника има и гражданин от другата страна и този гражданин е редно сам да си търси правата.
Тия с подписките изглеждат като да не са ги потърсили навреме (разбирай да се възползват от правото си на развод със Здравната каса, както ти си направила). Затова се чудя как сега искат някой друг да им помага. Аз няма. Толкоз.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
simplyaven
Мнения: 1257
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 10:31 am
Местоположение: Regina, SK
Обратна връзка:

Мнение от simplyaven »

ами ако са пуснали такава молба и се е оказало, че тя не е одобрена? знаеш ли колко пъти се чудя дали няма да се изненадам неприятно някой ден като кацна на софийското летище :roll: пък и ми се струва абсурдно да търсиш пари от хора, които неживеейки в БГ, съответно не са и ползвали тази услуга! това е по същия начин за безработните в БГ, които след 6-тия месец трябва да си внасят здразни осигуровки!!! от 120-те лева ли? или ако са 160 сега? то е просто абсурдно, в основата си е абсурдно! :?
Помогнете ни да им помогнем!
http://www.youtube.com/watch?v=1PDJV3z12CA
Stoyan_Chonev

Мнение от Stoyan_Chonev »

Докат има Ц300 ще има и размножаващ се бюрократичен апарат...те и без това тайно сондират вече..дърпат нежните струни и до няколко години ще се наложи да избирате гражданство или, или ...та и платили и неплатили всички ще сте чужденци или тук или там...и пак ще плачете и хленчите...детска градина в гората :rotfl:
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Гледай сега с200.
Аз като тръгвах, от България, 2000-та година, нямаше такъв вариант да се отпишеш от касата. НЯМАШЕ. Какво би трябвало да направя според теб?
Ако Здравната Каса иска да е коректна, би трябвало да опрости задълженията на всички българи, които са напуснали България преди да се появи тази опция за отписване от Касата.
И един друг въпрос. Касата защо е продължавала да плаща за мен, след като аз не си плащам вноските? Нали затова изхарчиха толкова кинти за компутери.
А системата би могла да е толково проста - които не плаща вноски, не ползва здравни услуги.......
ДА, АМА НЕ, както казваше бай Петко Бочаров.
Наздраве
Stoyan_Chonev

Мнение от Stoyan_Chonev »

Аз предлагам да направим здравно оздравителна Крококаса и вменим задължения на ненапусналите страната да плащат...щото съм демократ ще им разреша с молба на англицки и френцки да ме помолят да ги освободя от това им задължение с бележка от лекар, че си плащат редовно на него :wave: :rotfl:
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

@simplyaven, като ти пишат тук глоба за паркинг в съда ли ходиш или правиш подписки? Аз като трябва да си плащам един заем и поради техническа грешка станал троен, с банката ли трябваше да се разправям или да те призова да се подпишеш под фермана "Долу заемите на c200, долу тиранията!" :) Затова говоря, иначе в Здравната каса са пълни нещастници, да не си помисли някой друго.
@AlexAA, от 6 години за да си в системата, значи някой се е подписвал заради тебе, за личен лекар и т.н. Не че на са ставали фалшификации, но толкова ли не можа да провериш поне? И за теб ли трябва подписка? А че компютрите ги ползват като компоти - виж по-горе, напълно съм съгласен с теб.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
canat
Мнения: 1346
Регистриран на: Пон Авг 21, 2006 8:12 pm
Местоположение: B-more

Мнение от canat »

c200,
chetoh patepisa ti do Asia i obratno- pozdravlenia!
Stoyan_Chonev

Мнение от Stoyan_Chonev »

Абе Ц300, защо ми отваряш устта да ти казвам неща които се учат в палатката на първата махала...Тъпа държава и тъп обществен договор се оправят единствено с игнор...отам на там си напълно вътре...работил съм и познавам система държавна кроковска, която те изяжда само защото си жив и единственото спасение от нея е да и предоставиш некролога си....ама нейсе нали сте умници.....
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

c200 написа:... След 1 година се отписах - има си процедура за това, платих си каквото дължах и край.
Изглежда някой не е прекратил отношенията си със Здравната каса и сега не иска да плаща.
Това добре, така решил, но защо чак пък подписка?

Преди да вадиш заключение, че някой (в случая мисля 500 000 имигранти) не е изпълнил задължебието си на гражданин (да се отпише), се замисли дали познаваш материята, по която пишеш. Може би, за да се прави такава подписка, нещо не е наред, а?

Алекса ти е дал пример със себе си, ти го "оборваш" безкрайно елегантно, ето ти и моя пример, който е характерен за не знам колко хиляди имигранти:
Когато напускахме страната, 2002г., беше вече в сила изборът на личен лекар. Избрали сме го най-верноподанически и докато напуснем, сме си плащали най-чинно вноските. Оттогава досега сме си ходили 2 пъти по за 3 седмици, като през това време сме ходили само на зъболекар, който, както е известно, всеки си плаща. НЕ СМЕ СЕ ОТПИСАЛИ. И защо? Дали поради неосведоменост или поради незаинтересованост? Ами просто до 2005г. (приемането на закона) НЕ СЪЩЕСТВУВАШЕ ПРОЦЕДУРА (нито в закон, нито в наредба, никъде!!!) за отписване. Нашият личен лекар най-добросъвестно ни е отписал от списъка си още при напускането ни на страната (предупреден от нас и извършил ни прегледи и написал всякакви справки, каквито сме поискали, ако ни потрябват тук). Но при справка в ЗОК си фигурираме в неговиа списък и толкова. Не е предвидено такова отписване!!!
Резултатът е: след подадени молби от 2005г. нататък не дължим нищо. Но за периода 2002-2005г. дължим като попове и не само за 2Х3 седмици, когато сме си ходили, а за всички месеци!!!
Та затова има такава подписка, затова хората се опитват да вдигат шум: това извращение засяга всички, напуснали страната от 2000-2005г., когато излиза закона и е въведен със задна дата. Посочено е, че само 25 000 души (за споменатия период) от непребиваващите в България са късметлии и нямат личен лекар според НЗОК.

А формуляра не може да се прекръщава (това е и моя начин), защото там ти го връчват за попълване, не си го носиш/пишеш ти.

Мамка им, мислиш си, че си скъсал мостовете с идиотите-управници, но ръката им е дълга, успяват да те отровят даже и на другия край на света... Аз даже и въздуха им не съм дишала, и пак дължа ... п_____си!!!
Обичам да преча
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

борбата

Мнение от bp_de »

anito - борбата продължава
ето осте малко инфо.


това е от 4.2006

"В Софийския районен съд е заведено първото дело срещу задължителните здравни осигуровки за българите в чужбина. Подготвят се още два иска и всеки от тях ще е за конкретен случай, съобщиха от Съюза на българите по света "Бъдеще". Това е базирана в Париж гражданска организация, която координира протестите на българи, засегнати от Закона за здравното осигуряване.

Сред ищците са учен, държавен служител, живеещ в чужбина, безработен. Те са длъжници на здравната каса и законът не предвижда възможност да се освободят от дълга, тъй като са избрали или им е бил назначен служебно личен лекар. Целта е да се създадат прецеденти, като се визират двата основни порока на здравноосигурителния закон - установяването на вид данък само на базата на гражданството и без да се отчита наличието на доходи. Това е лош закон и ще го атакуваме с всички легални средства, заяви директорът на в. "Парижки вести" и секретар на "Бъдеще" Атанас Чобанов, който е завел първия иск.

Преди повече от година издаваният в Париж български вестник започна подписка срещу задължителното здравно осигуряване. Досега тя е събрала близо 10 хил. подписа, които са на сайта http://www.podpiski.org.

Делата ще се финансират от специален фонд, който българите от чужбина набират, а плащанията се одобряват от трима надзорници. Много емигранти на два пъти изпратиха протестни писма до Европейската комисия, в които настояха въпросът със здравните осигуровки да бъде повдигнат пред българските политици. Според европейските норми в тази област задължението за здравно осигуряване произтича от местопребиваването."

и засега продължението е :

На 18 04 2006 се получи съобщение, че Софийски Градски Съд е
прекратил дело 7570/2006 (Атанас Чобанов срещу НАП). Към съобщението
не са приложени мотивите на съда.

Делото е гледано на 11/04/2006. Ищецът не е получавал известие кога
ще се гледа делото.

Определението подлежи на обжалване в 7 дневен срок пред Софийски
Градски Съд

Адвокат Тони Вълчев също не е получил известие за насрочването на
делото. Той подготвя обжалването пред СГС.

В известен смисъл това решение на СРС и неспазената процедура са в
наша полза, тъй като засилват аргументите за фактически отказ от
правосъдие в България, което е повод да се заведе дело в Страсбург
Аватар
simplyaven
Мнения: 1257
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 10:31 am
Местоположение: Regina, SK
Обратна връзка:

Re: борбата

Мнение от simplyaven »

bp_de написа:........

и засега продължението е :

На 18 04 2006 се получи съобщение, че Софийски Градски Съд е
прекратил дело 7570/2006 (Атанас Чобанов срещу НАП). Към съобщението
не са приложени мотивите на съда.

Делото е гледано на 11/04/2006. Ищецът не е получавал известие кога
ще се гледа делото.

Определението подлежи на обжалване в 7 дневен срок пред Софийски
Градски Съд

Адвокат Тони Вълчев също не е получил известие за насрочването на
делото. Той подготвя обжалването пред СГС.

В известен смисъл това решение на СРС и неспазената процедура са в
наша полза, тъй като засилват аргументите за фактически отказ от
правосъдие в България, което е повод да се заведе дело в Страсбург
това е много показателно! :shock: направо не е за вярване :? страхотно са нагли...
Помогнете ни да им помогнем!
http://www.youtube.com/watch?v=1PDJV3z12CA
Заключено