Проблеми на митницата в БГ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Проблеми на митницата в БГ

Мнение от ssttoo »

Значи ето какво се случило на приятел - детето му е в БГ, влязло с канадски паспорт (българския е изтекъл). Тръгва да се прибира в Канада и на митницата не го пускат! Трябвало да покаже валиден БГ паспорт. Баси. Изпуска си самолета (сори, майна, опраай се!), трябва да си купи нов билет (вие емигрантите имате пари), трябва му нов паспорт по ускорената процедура и баща му трябва да изпрати пълномощно до БГ, щото иначе няма паспорт. Да не говорим за объркани планове и пр.

Не ща да стряскам никой, може да е изолиран случай, ама ... май по-добре на тръгване от БГ дори и да не споменавате че детето има ЕГН/паспорт и пр. Канадче е влязло, канадче си отива. Ареее...

А, и един друг приятел на влизане си показва и двата паспорта, БГ е изтекъл. Бият му некакъв гаден печат и му казват да си го поднови, шото иначе няма излизанката. Трябвало да покаже и двата паспорта на тръгване.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Проблеми на митницата в БГ

Мнение от speedy »

Общо-взето така стават нещата. На граничния контрол при влизане искат да си покажеш българския паспорт. Ако е изтекъл ти казват да си извадиш нов, за да излезеш обратно. Умната!
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

Аман от мизерии! :evil: Има ли други подобни случаи?
Аватар
taralej
Мнения: 701
Регистриран на: Нед Яну 16, 2005 4:01 pm
Местоположение: GTA

Мнение от taralej »

И аз имах такъв проблем. Детето има кандски паспорт, но БГ-ски не. И се започна една дълга и широка..едни разправии......пуснаха ме накрая, но май е по-добре да извадите паспорти на децата, че иначе става сложно.
"Книгата на живота започва с един мъж и една жена в една градина, а завършва с Апокалипсиса." - Оскар Уайлд
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

taralej, Добре де, детето български гражданин ли е изобщо?
Ако е само канадски, как така ще правят проблем на канадски гражданин? :shock:
То и с двойно да е, не виждам, защо правят мизерии... да ровя в нормативната уредба нямам време, но се надявам това да не е израз само на нашето 'гостоприемство'.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Problemat idva ot tova che bg grazhdanin njama pravo da pokazva v Balgaria drug pasport osven balgarski. Interesno mi e dali ako deteto kazhe na vlizane che izobshto njama balgarsko grazhdanstvo, te si pravjat truda da proverjavat. Za nas dartite - ne stava. Kato ni vidjat s balgarskite ni imena, trudno mozhesh da gi metnesh che si samo kanadski grazhdanin. Ama veche ima mnogo deca na imigranti, koito sa rodeni v chuzhbina i za koito izobshto ne e zadalzhitelno da imat i bg grazhdanstvo.
Аватар
Stoynev
Мнения: 309
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 8:39 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Stoynev »

Искам да вметна едно малко уто4нение тука. Митницата (която е към Министерство на финансите) няма нищо общо с паспортите. Тя се занимава само със събирането на данъците . Паспортите са към съвсем друг служба - "Грани4на Полиция" (МВР).

http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm
Та там по-надолу е написано:

"КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖБИНА

Напускане на страната от деца не може да бъде разрешено без писмено и нотариално заверено съгласие на двамата родители. (Когато детето пътува с единия от родителите е необходим документ със съгласието на другия родител). За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство.

Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите. "


Граждани могат да подават сигнали за корупция на тел. 02 982 22 22.
"Най-добрият сред хората е оня, който е най-полезен" - А. ДЖАМИ
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Аз ходих до България през Октомври/2005. Влязох с канадския паспорт, а невалидния български паспорт си го държах в чантата (за всеки случай). На граничарите им казах, че Бг паспортът ми е изтекъл и не го нося с мен. Изродът на паспортен контрол се намръщи и започна да ми говори на ти като видя, че влизам в Бг с канадски паспорт. Пита ме за ЕГН-то ми за да ме провери дали съм издирван в България. В общи линии нищо не можа да направи.. Каза ми да се регистрирам като чужденец в някое РПУ. Каза още, че мога да остана в България не повече от 1 месец, без виза.
Моят Бг паспорт е изтекъл отдавна и аз отказвам да си изкарам друг, ЩОТО МИ НЕ ТРЕБЕ. Отделно, че нямам и лична карта, та трябва да вадя и двете. При положение, че стоя в България за по 20-тина дни, трябва да платим ускорена процедура и за паспорт, и за лична карта?!?! Да не съм луд да им давам грешни пари.
Да обобщя, моят опит показва следното:
-Ако влезете в България с канадски паспорт
-Ако не си покажете Бг паспорта (без значение дали е валиден)
-Ако стоите в България по-малко от 30 дни
-Ако се регистрирате в РПУ-то в рамките на 5 КАЛЕНДАРНИ дни (НЕ РАБОТНИ)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Би трябвало да сте ОК.
Ако има по-пресни случаи, моля СПОДЕЛЕТЕ.
НАздраве
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

AlexAA, в този случай си влязъл в Б-я като чужд гражданин /канадец/ и спазваш изискванията за чужди граждани. Абсолютно прав си.
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Здрасти Джиивс,
Ами аз нали това искам - да влизам в България като канадец и да бъда третиран като такъв. Аз нямам никакъв проблем с регистрациите по полицията и прочее.
Дразни ме това, че ако си бях показъл увехтелият Бг паспорт, щяха да ме изрекетират за си изкарам 2 АБСОЛЮТНО ненужни документа като нов паспорт и лична карта.
В общи линии, гледам да разреждам пътуванията до България, щото не ми се занимава с театър на абсурда.
Наздраве
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

AlexAA, :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Проблеми на митницата в БГ

Мнение от todor73 »

ssttoo написа:Значи ето какво се случило на приятел - детето му е в БГ, влязло с канадски паспорт (българския е изтекъл). Тръгва да се прибира в Канада и на митницата не го пускат! Трябвало да покаже валиден БГ паспорт. Баси. Изпуска си самолета (сори, майна, опраай се!), трябва да си купи нов билет (вие емигрантите имате пари), трябва му нов паспорт по ускорената процедура и баща му трябва да изпрати пълномощно до БГ, щото иначе няма паспорт. Да не говорим за объркани планове и пр.

Не ща да стряскам никой, може да е изолиран случай, ама ... май по-добре на тръгване от БГ дори и да не споменавате че детето има ЕГН/паспорт и пр. Канадче е влязло, канадче си отива. Ареее...

А, и един друг приятел на влизане си показва и двата паспорта, БГ е изтекъл. Бият му некакъв гаден печат и му казват да си го поднови, шото иначе няма излизанката. Трябвало да покаже и двата паспорта на тръгване.
Мдааа не е изолиран случай, а правило, същата история с един познат казали му че трябва да влезе с бг паспорта, а той изтекъл, после се опитал да излезе с канадския, но само се опитал :D
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

По-долу съм дал извадки от Закона за българските документи за самоличност, пак там пише кои документи могат да заместят БГ паспорт при пресичане на БГ граница и чужди паспорти НЕ СА сред тях.
Според мен правилно е да се изисква БГ паспорт, защото така пише в закона. Дали е добре или зле, няма значение. Дали пътуващият български гражданин познава закона и е готов да спори по него - също няма значение.
Е, някой минава метър, но това е заради смотаните служители по границата, които също не познават закона.

(Да уточня - ако български гражданин не познава закона, това не е нарушение, ако служител не го познава - значи е смотан)

http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/DCBF5DFE ... nts_BG.pdf

Чл. 12. (1) Българските граждани, притежаващи документи за самоличност, издадени от друга държава, са задължени в срок до 60 дни от придобиването им да уведомят писмено компетентните български органи. (2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.

..................................

Чл. 34. (1) Паспортът е документ за преминаване на държавната граница на Република България и за пребиваване извън страната. (2) Паспортът е основен идентификационен документ за самоличност на българските граждани и на територията на Република България. (3) Българските граждани, притежаващи заместващи паспорта документи, могат да удостоверят самоличността си с тях в рамките на срока, за който са издадени.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
bravo

Мнение от bravo »

Koga li 6a im bia kam6ika na tez reketiori!

Otkazvam se ot tva grajdanstvo! dai Boje skoro da go napravia oficialno!
Аватар
Joana
Мнения: 1434
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 10:00 pm

Мнение от Joana »

Мдааа, на служителите от гранична полиция по българските летища не им е скучно. Циркът на "преуспелите" български канадци си е пълен. И колко са значими само... на територията на българските пунктове (Ами, че те чак в Канада са отишли, бре...). На Канадска територия същите се държат като мишки... Интересна метаморфоза. Щото, ако се озъбите на канадския граничен служител по този начин, много приятно четиво ще се получи... Уааау. Даже и се хвалите с невежеството и неоснователното си самочувствие. Ей в това българинът, "тръшнал" цял свят, няма равен... Ха, ха. :lol: :rotfl: :beer:

Чаровни усмивки,
Joana
Последно промяна от Joana на Вто Юли 25, 2006 3:55 pm, променено общо 1 път.
Заключено