Що е то социален живот

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Що е то социален живот

Мнение от iliana »

Непрекъснато в теми от сорта за и против канада чета изказваниания на съфорумци колко им липсва социален живот. ЧЕтейки ви оставам с впечатлението че канада е някаква пустиня, най-близкия бар (кино, театър, ресторант) са на около милион километра и пишещите тук са последното останало живо същество. Защо ли обаче на мен пък хич не ми липсва социалния живот? Та така, най-сетне се престраших да задам следния въпрос: кажете, драги съфорумци, щО Е ТО СОЦИАЛЕН ЖИВОТ СПОРЕД ВАС?
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

... и има ли той почва у нас (в Канада де) :?:

Илиана, това е само допълнение на въпроса ти :wink:

като си мисля по така поставения въпрос /не трябва да се мисли много, защото се отразява зле на опитващите се да го правят, според ИРА :lol: / За да има социален живот, трябва да има така наречения СОЦИУМ ... оттам нататък е лесно .... дайте сега да определим думичката социум и ще ни стане ясно какво е туй чудо "социален живот" ... Намираме един тълковен речник и проверяваме.

... и тъй като в он-лайн тълковните /тяхната кожа/ липсва точно социум, вземаме прилагателното социален и го прилагаме към животà

Например :

социа̀лна,социа̀лно, мн. социа̀лни, прил.

1. Който се отнася до живота на хората в група, в общество; обществен.
2. Който се отнася до отделните групи в обществото. Социална
класа.
3. Който се отнася до общуване между хората. Социални
кантакти. Социални клубове.

http://www.eurodict.koralsoft.com/searc ... on=ed_tylk

Нàучно погледнато търсеното от нас определение попада в точка 1. Точно там се запитваме има ли живот в Канада на хората в група :?: Аз съм ги виждала да живеят в група - субективно мнение - значи има социален живот в Канада.
Последно промяна от krimon на Съб Ное 12, 2005 6:14 pm, променено общо 2 пъти.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

hodene po krychmi i zawedenia, ot edno w drugo i po wyzmozhnost ciala nosht (ako izdyrzhat silicite ) :lol:
Na drugia den, lek mahmurluk, opluwane na situaciata w BG, i pak snachale. ne mi se pishe za kakwo se gowori po wreme na tezi meropriatia.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

V Canada e syshtoto, samo, che dokato stigat paricite. :cry:
potrebitel
Мнения: 471
Регистриран на: Съб Апр 23, 2005 9:14 pm
Местоположение: Торонто
Обратна връзка:

Мнение от potrebitel »

Kvo im zadava6 tozi vapros na dragite saforumci? T oj e sas povi6ena trudnost....
kakвото потърсило,такова намерило
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Ako niakoi imigrant niakoga otide na svatba, krashtene ili pogrebenie na CANADEC /ne na bulgarin, indiec ili kitaec s canadski passport/ tuka si e napravo chudo.
A az v BG kum sum staval 2 puti - tuka niama da stana nikoga dokato sum jiv. Ei za takiva socialni neshta /ili po-tochno za tiahnata lipsa tuka/ stava vapros.
Socium e latinska duma, koiato oznachava obshtestvo. Obshtestvoto za men e hora, s koito imash neshto obshto - ezik, kultura, obichai, religia i t.n. Nito edno ot tezi neshta ne e obshto mejdu Bulgarina i Canadeca. Sledovatelno, edinstvenia nachin za pri-Obshtavane tuk e da pridobiesh niakoi ot socio-chertite na tukashnoto obshtestvo. parvata stapka e da zapochnesh da govorish ezika im i tova vseki imigrant go pravi, no ot tam natatak sledvashtite stapki ne sa tolkova lesni. Problema e, che sociologizaciata e dvustranen proces. Ne e dostatachno samo ti da iskash da se priobshtish kum dadena obshtestvena struktura, triabva i strukturata da e sklonna da te prieme kato edna ot neinite edinici. Imenno tova ne se sluchva i imigrantite ostavat, edin vid, v izolacia. Ot tam sledvat i neshtata, koito stavat sega vav Francia, po-kasno i v niakoi drugi darjavi.

:beer:
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Pepon написа: Obshtestvoto za men e hora, s koito imash neshto obshto - ezik, kultura, obichai, religia i t.n. Nito edno ot tezi neshta ne e obshto mejdu Bulgarina i Canadeca. :beer:
и кой е общия език на кандците, какви са отличителните белези на канадската култура, канадските обичаи, коя е канадската религия :wink:

Пепон, всеки има право да има мнение, да го защитава, та даже и да му го уважават, но ако ще водим дискусия, трябва да си унифицираме понятията, а тълковните речници дават най-точните определения на думите. Виж един такъв он-лайн /на какъвто искаш език, ама все пак всички да го разбираме/, за да тръгнем оттам да сравняваме. Защото това "според мен" води до твърде големи разминавания и трудности за намиране на обща основа за дискусия.

Според твоето собствено определение за общество ти а приори се дистантираш и не желаеш да общуваш с друго общество, защото то се различава от твоето собствено :idea:

Да видим какво пишат в юродикт за общество :

1.Съвкупност от хора, които са обединени от производствени отношения. Робовладелско общество.
2. Група хора, обединени от общи интереси, произход, положение и др.
Висше общество. Дворянско общество.
3. Кръг от хора, с които човек общува; среда.
4. Организация, дружество. Общество за защита на животните.


тук

доста интересно, не мислиш ли :beer: :beer:

П.П. мен не са ме канили още на сватба, кръщене или погребение, но никой от познатите ми канадци /квебекци по-точно/ не е минал през тези инициации. За това пък си спомням два прекрасни рожденни дни и един специално организиран за мен /тайно/, за да отпразнуват моят рожден ден. Всеки месец минимум един път се събирам с приятелите си от тукашното общество - заведение, на гости или отиваме заедно да видим нещо, което обичаме.
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

krimon написа: Пепон, всеки има право да има мнение, да го защитава, та даже и да му го уважават, но ако ще водим дискусия, трябва да си унифицираме понятията, а тълковните речници дават най-точните определения на думите. Виж един такъв он-лайн /на какъвто искаш език, ама все пак всички да го разбираме/, за да тръгнем оттам да сравняваме. Защото това "според мен" води до твърде големи разминавания и трудности за намиране на обща основа за дискусия.

Според твоето собствено определение за общество ти а приори се дистантираш и не желаеш да общуваш с друго общество, защото то се различава от твоето собствено :idea:
Napalno saglasna s kazanoto ot Krimon. 'Spored men' e tsennta fraza predshestvashta lichno vijdane i/ili lichen opit, no ne biva da stava preliudia kak obobshtavashti izvodi.

Naprimer: za sravnitelno kratkia mi prestoi v Kanada (godina i malko) sam bila pokanena na 2 svedbeni tarjestva (sledvashtia mesets, jivot i zdrave, mi predstoi da otida na krashtene) na rodeni i otrasli v Kanada KANADTSI. Ne go schitam za chudo. Struva mi se napalno normalno. V Balgaria sam kumuvala samo vednaj - na priatelkata mi ot detinstvo. Ne ochakvam tuk da stana kuma ili krasnitsa dokato ne pobeleia...Ako si biah v Balgaria sashto edva li bih stanala pak kuma... prosto spored men za da te udostoi niakoi s takava chest triabva da te poznava ot mnogo vreme, da te obicha i uvajava, a tova ne se sluchva tolkova chesto ot koiato i da e strana na okeana.

Sotsialnia jivot za men e vazmojnostta da prekarvash svobodnoto si vreme v priatna kompania zaet s deinostta koiato ti haresva. Ne namiram razlika v kachestvoto na sotsialnia mi jivot tuk, v De ili v Bg...da, RAZLICHEN e (v Bg primerno kuponite biaha glavno v kashti na masa, pari za kvalitetni zavedenia niamashe), no vseki tip si ima chara.

Sas zdrave.

Sas zdrave!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

abe квото и да говорите тук хората са отчуждени, всеки си се затваря в черупката и това си е. общностите си образуват нещо като държава в държавата и комуникацията с други раси е единствено на служебно ниво, не може да кажеш на некой китаец "айе да ударим по ракия", или "ша излезем да опъваме готини гаджета тази вечер". затова и има много статии по вестниците на тази тема, примерно за формирането на китайския квартал Маркам, т.е. това си е една минидържава, там където всичко , абс. всичко е китайско-банки, магазини,продавачи, полицаи, болници...
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Moi poznat canadec ne otide na svatbata na edinstvenata dashteria na jena si, koiato i e dete ot predishen brak. Kogato glupavo go popitah zashto, toi mi otgovori s uchudvane - "We're not so close..."
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Мнение от beckythomas9 »

Pepon написа:Moi poznat canadec ne otide na svatbata na edinstvenata dashteria na jena si, koiato i e dete ot predishen brak. Kogato glupavo go popitah zashto, toi mi otgovori s uchudvane - "We're not so close..."
Моят собствен баща не бе поканен на сватбата ми, точно защото "We're not so close..."; Той не е канадец, нито пък аз съм. Просто в такъв момент всеки преценява къде му е мястото. Не зависи от националността, а от междуличностните отношения. И според мен е невъзпитано да се пита "ти защо не си там". Възможно е да има др. причина; той не е длъжен да я сподели с теб! Дал ти е неутрален отговор.
Аз лично никога не съм имала проблем да се приобщя към обществото, в което живея, като при това не губя собствения си облик. Както каза баба Пена, зависи от човека, от средата му, от възпитанието, както и от личностните качества.
Може би точно защото квалифицирате хората на "кандци", "имигранти", "канадци от китайски произход" и т.н., те го усещат и ви го връщат.
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Az sum prosto momche i zatova svatba bez sobstvenia si bashta niama da vdigna nikoga. Puk neka da imam problemi s pri-obshtavaneto.
Ei tova e neshto, koeto strashno me drazni tuka - individi, koito ne zachitat sobstvenite si roditeli, a po cial den se tupat v gardite kolko mila i draga im e Canada. Che daje i si viarvat.
A shte mi pishat na mene za kultura i za vazpitanie i da si znam miastoto.

"Пази боже, сляпо да прогледа."
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Ами в България за скарани и неговорещи си роднини, дори и най-близки, изобщо никой не е чул, нали. Обикновено скъсванията в отношенията стават заради подялба на имотите. Това беше втората тема по значение след парното, за която слушах там. Трудно е да разделиш едно апартаментче на двете си деца, а там това да притежаваш апартамент е наистина въпрос на живот и смърт, защото е много трудно и често невъзможно сам да си купиш или да живееш под наем.

Пепон, назидателното размахване с пръст ... как да ти кажа... Аз съм много щастлива че имам/х прекрасни родители, ама за съжаление има и такива, които не заслужават детето им дори да ги погледне. Не си ли чувал за родители, които си оставят децата и с години не се сещат за тях, или пък пиянстват и пребиват майките им пред очите на децата, и т. н. Това са много лични неща, остави ги тези лозунги като говориш за хора.
Pepon написа:Az sum prosto momche i zatova svatba bez sobstvenia si bashta niama da vdigna nikoga. Puk neka da imam problemi s pri-obshtavaneto.
Ei tova e neshto, koeto strashno me drazni tuka - individi, koito ne zachitat sobstvenite si roditeli, a po cial den se tupat v gardite kolko mila i draga im e Canada. Che daje i si viarvat.
A shte mi pishat na mene za kultura i za vazpitanie i da si znam miastoto.

"Пази боже, сляпо да прогледа."
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

sasho71 написа:abe квото и да говорите тук хората са отчуждени, всеки си се затваря в черупката и това си е. общностите си образуват нещо като държава в държавата и комуникацията с други раси е единствено на служебно ниво, не може да кажеш на некой китаец "айе да ударим по ракия", или "ша излезем да опъваме готини гаджета тази вечер". затова и има много статии по вестниците на тази тема, примерно за формирането на китайския квартал Маркам, т.е. това си е една минидържава, там където всичко , абс. всичко е китайско-банки, магазини,продавачи, полицаи, болници...
i w Germany e taka, izobshto w zapadnite i razwiti obshtestwa. NIkoj ne znae nishto za kolegata si, s kogoto raboti 30 god. Za po-izostanalite narodi, zhiweeneto na plemena i rodowe e obichajno (kato w rodovoobshtinia stroj). Mestnite kato stanat na 18 izlizat na kwartira i vodiat samostojatelen zhiwot, dokato 25-30 god. syrbi zhiwejat s mama i tati, shtoto po-lesno.
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Zapadniaka, moje da se otkaje ot roditelite si, no ne i ot nasledstvoto. Te ne se vijdat s godini, no sled smartta na drugia den tragvat da tarsiat zaveshtanieto.
Moia kolega ne si govori 6 godini sus sestra si, zashtoto bashta mu i kupil na neia nova kola, a na nego ne bil. Te sa mestni i sestra mu raboti v Governmenta za 65k godishno, tova ne i prechi da si poska kola ot bashta si, koito e pensioniran polkovnik ot aviaciata.
Bashta i darjava se doiat do dupka, i tova ne e balkanski patent.
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
Заключено