Vapros za dogovorite za rabota

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Sliven
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 6:47 am

Vapros za dogovorite za rabota

Мнение от Sliven »

Vazmojno li e da ima legalno predlojena rabota bez podpisan dogovor?Zashtoto dnes edin rabotodatel mi kaza, 4e pri nego nikoi niamal dogovor, makar da ne stava duma za rabota na 4erno. Iska SIN nomer i banokva smetka za prevejdane na zapalata, a tova mi zvu4i mnogo stranno ili nai-maslkoto ne e kakto se protsedira v Evropa........
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Re: Vapros za dogovorite za rabota

Мнение от huba »

Sliven написа:Vazmojno li e da ima legalno predlojena rabota bez podpisan dogovor?Zashtoto dnes edin rabotodatel mi kaza, 4e pri nego nikoi niamal dogovor, makar da ne stava duma za rabota na 4erno. Iska SIN nomer i banokva smetka za prevejdane na zapalata, a tova mi zvu4i mnogo stranno ili nai-maslkoto ne e kakto se protsedira v Evropa........
Ne se shashkai, tuk praktikata e da niama dogovori.Niakade ima, no po princip e izkluchenie.Ako imash dostap do vajni danni naprimer.Togava dogovora zashtitava po-skoro rabotodatelia.
Sliven
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 6:47 am

Мнение от Sliven »

Merci Huba ! Taka se opita da me ubeid i rabotodatliat dnes, no az gledah mnogo nedover4ivo:))).Daje go popitah da ne bi da mi predlaga rabota na 4erno i to vze, 4e kaza "da". No kato mu obiasnih kakvo e rabota na 4erno, toi otre4e da e tselial tova. I vse pak na men mi se stori mnogo stranno,a to iavno si e neshto v reda na neshtata, mno kato sam neinformiran....
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

Sliven написа:Merci Huba ! Taka se opita da me ubeid i rabotodatliat dnes, no az gledah mnogo nedover4ivo:))).Daje go popitah da ne bi da mi predlaga rabota na 4erno i to vze, 4e kaza "da". No kato mu obiasnih kakvo e rabota na 4erno, toi otre4e da e tselial tova. I vse pak na men mi se stori mnogo stranno,a to iavno si e neshto v reda na neshtata, mno kato sam neinformiran....
Ti samo ne utochni za kade stava vapros.Predpolagam, che ne e za Sliven, shto kato ti iskat SIN. :D :D :D Pak i temata e za "Jivot v Quebec", a ne za "Imigracia v Quebec". Inache shtom ti iskat nomer na bankovata smetka, ne e rabota na cherno.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

даже може да се започне работа без SIN , ей тъй на си стискате ръцете, плаща се с чекове, докато излезе SIN картата, после се оправя документацията. Проверено е.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Аз нямам договор, мъжът ми също .Работата ни е абсолютно официална т.е не е начерно. Обичайно не се сключват договори.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Az imam dogovor, no drugo mi stana interesno, kak si mu kazalrabota na cherno, che ne te e razbral prvo? :lol: Pone anglofonite kazvat da rabotish under the table za takova neshto.

A, ti ne se shashkay, ako ti haresva rabotata ya pochvay. :beer:
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Gesh
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:38 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Gesh »

Ne se kosi ako niama dogovor. Mnogo malki biznesi ne se glavoboliat s takiva neshta. Faktut ce ste ti plastat po bankov put ( i to ne v smetka na kaimanite :lol: )oznacava ce rabotata e na svetlo. Tova sa nesta koito revenue canada moze da trace-ne.
Ako plastaneto e cash pocti e sigurno ce e na cherno, zastoto v toia slucai niama dokument za preminavane na pari ot rabotodatelia kum teb.
Moite nabludenia pokazvat ce pri golemite firmi, koito imat i golemi HR otdeli, 100% ima dogovori. Pri srednite biznesi mestata sa gore dolu 50/50 -mogo zavisi ot konkretnia biznes i ot tova na kakva pozicia si tam. Ako si backator i si imigrant mnogo e veroiatno da ne iskat da te pritesniavat s takiva nesta kato dogovori, zastoto dogovorite kazvat obikonoveno pretenziite na rabotodatelia kum rabotnika i tova moze da te navede na misulta da vidis kavi sa tvoite prava po zakon i vuzmozni pretencii kum rabotodatelia.
Malkite biznesi pocti niamat dogovori - te trudno imat resurs za zanimavane s takiva nesta. Imat go poniakoga za niakolko klucovi sluzitelia.
Razbira se, ako rabotis v unionized sreda imas dogovor.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

IRA написа:Аз нямам договор, мъжът ми също .Работата ни е абсолютно официална т.е не е начерно. Обичайно не се сключват договори.
e хубаво де, как така? а данъци плащаш ли тогава? че то тогава може да те изгонят всеки един момент и да не ти платят, нали няма нищо черно на бяло?
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Мнение от Godis »

Това че могат да те изгонят е нормално, но в условията предвидени от закона. Ако не ги спазят, ги съдиш. А плащането на данъци няма нищо общо с договора за работа, а с фиша за заплата.
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

sasho71 написа:
IRA написа:Аз нямам договор, мъжът ми също .Работата ни е абсолютно официална т.е не е начерно. Обичайно не се сключват договори.
e хубаво де, как така? а данъци плащаш ли тогава? че то тогава може да те изгонят всеки един момент и да не ти платят, нали няма нищо черно на бяло?
:D abe Sashe ti nali si rabotil tuk v Mtl za niakakvi X-hiliadi na mesec ;)

Dogovor niama nujda za da si full-time ili part-time. Rabotnika se zavejna na "payroll" vyv firmata pred Revenu Quebec i zapochvat da mu se plashtat QPP, EI i dryn-dryn danyci po vseki chek sys syotvetnia dial ot firmata. Ot vseki chek se prispadat sumite spomenati po-gore.

Pri prekratiavane na otnosheniata se izplashtat i edni 4% ot zaplatata. V naj-obshtia sluchaj predizvestieto (osven ako ne ste rabotili dosta godini v edna firma) e 2 (slovom: dve) sedmici. Chekovete se dvijat s 1 sedmica nazad koeto znachi i da te izhvyrliat na chasa trjbva da ti platiat za dvete sedmici + tekushta.

Ako niakoj vi predloji dogovor v kojto pishe predizvestie poveche ot tova - to tova e prazna klauza.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Не само малките и средни фирми, големите също не правят договори. Аз нямам, а работя за Medisys Health Group или Groupe Sante Medisys
или незнам как и казват на други езици, защото има клонове на 5 континента. Ако си на пейрол не могат да те уволнят лесно, ще ги съдиш.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

foxx,
абе не е баш така както го казваш, ама както и да е. по-добре виж какво е написал Gesh по-горе за малките,средните и големите фирми. а и този месец не ми прeдвиден за спорене и заяждане, другия може би :D
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Gesh
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:38 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Gesh »

тук не съм виждал "трудов договор" както в бг.Да обясня какво имам предвид под договор в канада за хорат в бг:
След интервюто като решат да те наемат HR ти пращат job offer -там се казва каква заплата ти предлагат, каква отпуска, как ще ти плащат overtime-а ако си на contract. Заедно с това ти прилагат какви са ти правата и задълженията, какви бенефити предлага фирмата (за тези, които ти плащаш можеш да решиш дали да се включиш; за другите дето ти ги плаща фирмата естествено че се включваш). Някои фирми си имат направо Employee handbook, който може да е бая ми ти тухла. та тая job offer е подписана от страна на фирмата и има място и ти да я подпишеш. Като я подпишеш и я върнеш на фирмата - това ти е договора. По смисъл е същия както в бг, но процедурно е малко по-различен от това което съм виждал в бг.
anxeli написа:Не само малките и средни фирми, големите също не правят договори. Аз нямам, а работя за Medisys Health Group или Groupe Sante Medisys
Anxeli, доколкото разбирам това е голяма фирма (не се обиждай, че не я знам - просто не е в моя field :D ) , та ми е любопитно - ти там без job offer ли си почнала?
Gesh
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:38 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Gesh »

Още нещо - със всеки чек ти дават и пей стъб - там се казва кави са ти приходите и какви удръжките - за времето, което си работил за този работодател общо, както и за последния пей период (2 седмици обикновено). Дори заплатата да ти се превежда по банков път (т.е. не получаваш чек) на всеки пей период работодателя ти дава пей стъб.
Това е 100% гаранция за работа на светло, както и липсата му би била много сериозен знак за нешто нередно (т.е. работа на черно).
Заключено