Белгия, ах Белгия...

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
Igor
Мнения: 423
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 2:19 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Белгия, ах Белгия...

Мнение от Igor »

Ох, добре че го има тоя кирилизатор. В момента съм в командировка в Белгия (Антверпен), и пиша от един лаптоп на любезните домакини.

Не мога да изкажа с думи колко съм впечатлен от тази страна. В такава страна искам да живея (то кой ли не иска :lol: ). Чисто, подредено, спокойно... Жалко че само за пет дни. :crying: И ме пратиха кат' преводач, та моите хора бачкат а аз пиша в форума :wink:

Белгия, ах Белгия... Номера е че ни настаниха в едно село, по скоро това са богатите предградия на Антверпен, като огромен парк - гора, тук таме едни добре изпипани къщички с градинки, зеленина, подстригана трева, цветя... Снощи ходихме до съседното село, по средата на селото между многото други пътни знаци имаше и един малък знак на който пишеше 'Белгия' и на асвалта лека бяла линия. Досетихме се че това е държавна граница, и ние всъщност стоиме на холандската част. Смяхме се на глас.

Всички спазват ограничинията, светофарите преминават от червено веднага на зелено, а на един червен светофар ми светеше зелено за десен завой, което аз не забелязах веднага, но от опашката зад мен не се намери никой да ми издуе клаксона. Това ме впечатли дори повече от подредените улици, какво спокойствие имат тези хора. Белгия е пренаселена, но още не съм го почувствал. Влагата е висока и много духа. Инфраструктурата е изключителна, автобани, магистрали, надлези, подлези, възли, нема оправия. Малко съм ядосан на моите колеги, снощи тръгнахме за Антверпен, но се оказа че те не са в састояние да четат картата (картата си е карта, дори когато е на фламански). Два пъти се загубихме, и те май се поуплашиха, та ме накараха да се прибереме. До Антверпен има не повече от 30 км. Аз съм инат, и ще ходя сам. Важното е да знам на кого мога да разчитам и кой колко може. :wink:

Стъмва се чак към 10 вечерта (11 българско). Всички карат коли и пешоходци са само тези които разхождат кучетата. Изненадан съм од това колко много хора знаят английски, но и колко малко хора знаят френски. :? Тук се говори фламански, което е едно и също с дач (холандски), а е много близко до немския, но този немски който се говори в северна Германия.

Имат около 150 вида бира, аз в ресторанта изръсих че ще пия бира и се почна едно разпитване, за мен малко неочаквано. Тъмна, светла или средна (имат и такава, полу-тъмна). Ама сега светла по силна, нормална или по слаба. Ама светла силна нормална или по овкусена, та някъде по средата на разпита и аз самия вече не бях сигурен какво точно искам, но на края получих бира която ми хареса, беше готина но корено различна од нашите представи за бира. Втората си поръчах същата, че да не вземат да ме разпитват от начало... :lol:

Антверпен (или Антверп на английски) е града на диамантите, тук е най голямата борса в европа. Има много православни евреи (ortodox - беше православен, нали), тук били повече от Йордания. Много са готини с черните костюми и цилиндричните шапки. Антверпен е и едно от най голямите пристанища в Европа, което обяснява толкова силна мрежа автобани около него.

Интересно че най много дупки (ако тези тук изобщо могат да се нарекат дупки) има по автобаните, и са започнали да ги ремонтират.
Това са впечатленията ми от първите три дни.
Забравихте как изглежда България? Тя е красива - http://nigor.myphotoalbum.com/
inn
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Сеп 10, 2003 2:21 am

hmm

Мнение от inn »

Shtom za Antverpen sa ti takiva vpechatleniata , predstaviam si ako otidesh v Rim ili ujna Francia naprimer :) inache i na men mi haresa Anvers , a poveche Bruge - kato Venezia e , i izobshto ako imash vazmojnost otidi v ujnata chast - po krasivo e .
Uspeh :)
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

Антверпен (или Антверп на английски)
а тия дето имат вземане-даване с тоя порт на български му викаме Анверс :lol: :lol:

не си ли бил в европа по-рано ,че си така впечатлен?

просто от любопитство питам :oops:
tochica
Мнения: 1081
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 10:09 am
Местоположение: Mtl

Мнение от tochica »

много хубаво описание , честно обаче на мен такава приказна чистота и ред ми омръзват след време . иначе не бих имала нищо против да живея от време на време в такава приказка и след това малко да се освестя в истинския свят , примерно , клаксони на пътя , пешеходци .
само за евреите с черните шапки съм съгласна че са сладки да ги гледаш , ама не и да имаш работа с тях . съжалявам ги , особено младите момичета и децата , дотакава степен са им промили мозъците , жалко е да видиш дец а, които не могат да облекат къси панталонки или розова блузка , защото религията забранява .

иначе и тука в Монреал има такива места , особено в западната част на острова , може и по другите краища , не съм ходила навсякъде .
"искам да ми е интересно , иначе няма да играя "
карлсон , който живее на покрива .
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

мен ме уплаши отначало Канада ,защото нямах впечатления от тоя континент и очаквах да е върхъ предвид положението в западна европа тук очаквах от летището космически кораби и т.н. и се шашнах първите седмици като виждах дървените стълбове,бараки и торбичката за парички на автобусния шофьор-дори в гърция имат по-модерна система за чекиране на билетите, дупките,магазините като в бг преди 20 години

обаче сега ми се вижда очарователно-все едно живея в миналото на света - отпреди 50-100 години,като снимат исторически филм за времето от 50-те и по-рано- нямат нужда от декор -всичко е същото къщите стълбовете,в малките градчета и светофарите -само вадят старите коли и давай, спокойствие, място много,

добре е! определено има предимства пред европа.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Мда един колега белгиец имам, той говори френски и инглиш, но не и флемиш, много интересни са тези многоезични държави...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

доколкото съмчел във Белгия мнозинството са фламандско говорящи,но управлява франкофонско малцинство-нещо като Кебек :lol: :lol:
а в Холандия също е много готино всички говорят немски и английски(немския с неохота по исторически причини :lol: ) въпреки че не са официални езици.
Скандинавците също ми направиха такова впечатление те си говорят техния език, но всички с които съм говорил говорят поне и английски
Miroslava
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Апр 28, 2004 7:04 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Miroslava »

Игоре,
припомни ми за много хубави дни, изкарани в Антверпен. Много е красиво наистина. Аз поживях там преди 10-тина години, ама все с хубави спомени съм останала. Явно не се е променило от тогава...
Еееееех Европа си е Европа! :lol:
Не ме убивайте. Не плюя срещу Канада.
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

М да ...
И аз като доидех преди 10-12 години за 1 пат в Германията за 1 месец- пи6ех такива маилове и постинги-ама като живея ве4е 4 години тука - розовия период отдавна премина :-)
Навсякаде има проблеми понякога много по големи и неразре6ими от тия които е имал 4овек в БГ.
Като се казва -едно е екскурзия -друго имиграция - понато нали :-)
G_Rosi
Мнения: 714
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 5:35 pm

Мнение от G_Rosi »

bp_de написа:Навсякаде има проблеми понякога много по големи и неразре6ими от тия които е имал 4овек в БГ.
Като се казва -едно е екскурзия -друго имиграция - понато нали :-)
mnogo si prav!
maj tam kadeto mi haresva kato ekskurziant ne mi se givee za postojanno!

A naj-goljamata razlika megdu BG i ostanalia svjat e che povecheto hora znajat ne samo rodnija si ezik!
Аватар
darklady
Непокорна
Мнения: 2132
Регистриран на: Пон Дек 06, 2004 8:25 am
Местоположение: Под звездите

Мнение от darklady »

THC написа:..........

обаче сега ми се вижда очарователно-все едно живея в миналото на света - отпреди 50-100 години,като снимат исторически филм за времето от 50-те и по-рано- нямат нужда от декор -всичко е същото къщите стълбовете,в малките градчета и светофарите -само вадят старите коли и давай, спокойствие, място много,
..........
Браво за описанието! Искрено ти се възхищава понякога на сравненията!Изображение
Igor написа:Не мога да изкажа с думи колко съм впечатлен от тази страна. В такава страна искам да живея.........
Хубав разказ! Винаги се радвам, когато чета красиви неща за места, които не съм видяла! :lol: :lol: :lol:
Невъзможното е предизвикателство!
mdju
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 3:40 pm
Местоположение: Bg
Обратна връзка:

Мнение от mdju »

Наистина Антверпен или Анверс на френски, е хубав град и белгийците по принцип са по непосредствени и симпатични хора от французите, например. Но, ако трябва да живееш там и да си търсиш работа не е ясно как ще ти изглежда. Освен това, колкото и чудно да изглежда, някак си малко си падат по "les cancans" и обичат да обсъждат колегите си. Лично аз , не си падам по такива неща.
Освен това,все ми се струва, че някои от тях имат едно такова "легионерско" отношение към другите хора от Източна Европа, нещо което са усвоили още когато Конго е била тяхна колония.
А иначе обелгийците бичат да се забавляват и шегуват и то малко ги избива на черен хумор.
Приятен престой в Аверс и пробвай кокото се може бири. Тъмните, не им казвай черни,a "brunes", са много готини. Кажи после, коя ти е харесала. Chimey i Leffe , не са лоши. Наздраве!
:beer: :beer: :beer:
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Белгия, ах Белгия...

Мнение от MrGeek »

Igor написа:...
Белгия, ах Белгия...
...
Имат около 150 вида бира, аз в ресторанта изръсих че ще пия бира и се почна едно разпитване, за мен малко неочаквано. Тъмна, светла или средна (имат и такава, полу-тъмна). Ама сега светла по силна, нормална или по слаба. Ама светла силна нормална или по овкусена, та някъде по средата на разпита и аз самия вече не бях сигурен какво точно искам, но на края получих бира която ми хареса, беше готина но корено различна од нашите представи за бира. Втората си поръчах същата, че да не вземат да ме разпитват от начало... :lol:
Ееех, припомни ми и за моите приключения в Белгия. Най-добрата бира в света - безспорен факт. Никъде другаде не може да се намери по-уникална и вкусна кехлибарена течност. Това като се комбинира с белгийското чревоугодничество и се получава нещо невероятно.
Пий еднa истинска кехлибарена Leffe и за мен, че тука това, което наричат "бира" е на светлинни години. :lol: :beer: :beer2:
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

E, super opisanie si napravil! Bravo, Igore! Jako dobro! :P
Na men Antwerpen mi e lyubimiyat belgiyski grad. Az sam fan na flamandcite i napalno razbiram i podkrepyam antivalonskite im nastroeniya. Valoncite sa belgiyskite frankofoni.
Ne zabravyay da posetish kashtata na Rubens. Nali znaesh, che tova e gradat na Rubens, kakto i na drugi dvama veliki hudojnici ot Antwerpenskata shkola- Jordaens i Van Dijk ili Van Dayk kakto go pishat na bulgarski. Nepremeno poseti i katedralata notre Dame ili na flamandski- Onze Lieve Vrouwe kathedraal. Tam ima platna na Rubens!

Beshe li i na centralniya ploshtad, kadto ima statuya na Silvius Brabo? Nauchi li legendata za osnovavaneto na grada?

Ayde enjoy your time!
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

а освен това в белгия преди 2 години обявиха че отварят кофи шопове - така че инджой
щеше ми се и на мен да отида ама...мноого задачи :nenam:

карай зимата
Заключено