Легализиране на документи в Торонто

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Noname
Мнения: 72
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 12:52 am
Местоположение: Toronto

Легализиране на документи в Торонто

Мнение от Noname »

Здравейте! Имам следния проблем - трябва да подпиша едни документи (декларации) относно продажбата на недвижим имот в България, на който съм съсобственик. Вариантите са два:

1) Изпращат ми документите на български и подписвам и заверявам тук. Къде може да стане това? В консулството ли?

2) Превеждат на английски документите в България във фирма заклет преводач. Пращат ми ги. Тук ги подписвам и заверявам при нотариус.

Моля, който има информация по този въпрос - нека да я сподели!
Аватар
Lussy
Мнения: 57
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 4:04 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

май не става дума за легализиране,а за заверка на подпис ,а?

Мнение от Lussy »

Здрасти, Noname!
( страшен ник...от къде идва?;-))
Консулството се намира на 65 Overlea Blvd., Suite 230, Toronto, Оntario M4H 1P1 .. по случайност днес бях там
Да не сбъркам, но си мисля, че по добре ще е да ти изпратят документите по мейла, и да ги завериш тук на посочения адрес по-горе. Безмислено е да правиш превод - това е излишен разход...време..тинтири минтири, а и пък в нашето консулството защо им е превод....а и защо пък в Бг като може и тук да се преведе?( ако смяташ да превеждаш).....както и да е няма да изпадам в размисли..е-хе-хе ама те в БГ този превод при сключване на сделката ще го гледат като голям камък;-);-)
Най-добре е да ти пратят документа и да го разпишеш на место пред служителя!!!!!
За продажба на имот има допълнителна декларация...., която също е добре от БГ да ти я пратят, за да може в консулството да отидеш с готови документи...Много се чака там!!!!!Заверката на всеки подпис ще ти струва 12 CAD!
Освен това ако си семеен(семейна) и имота е придобит след брака декларациите са от двете лица - имай(те) това в предвид...
P.S. Работното време е от време на време , почивен ден е всеки ден ...хех....майтап;-)
Ама така и не го разбрах или поне не си направих труда да го видя - но мисля , че са от 9 до 12.
Ако има нещо ....няма нищо..отивам да спя.... :lol: :D :wink:
You know you Are Bulgarian When...You say "tz" instead of "no".
You still carry lots of cash or spend 3 hrs drinking the same cup of coffee,
When you're hungry, and then you go and buy a pack of smokes..
AndMuchMoreeeeee;)
Karolina
Мнения: 25
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 9:48 am
Местоположение: Toronto

Мнение от Karolina »

Здравей Noname!

За да ти бъде призната декларацията в България трябва да се легализира в Консулски отдел на Министерство на външните работи. Това означава, че декларацията може да ти бъде на български език, но трябва да я завериш пред канадски нотариус (той ти заверява подписа). След това да я завериш и в Българското посолство в Канада.

Успех
Miroslava
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Апр 28, 2004 7:04 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Miroslava »

"....За да ти бъде призната декларацията в България трябва да се легализира в Консулски отдел на Министерство на външните работи. Това означава, че декларацията може да ти бъде на български език, но трябва да я завериш пред канадски нотариус (той ти заверява подписа). След това да я завериш и в Българското посолство в Канада....."

Каролина,
не съм съгласна с товето мнение. Заверка в българското консулство е достатъчна, т.к. на човека му трябва да докаже само и единствено истинноста на собственя си подпис. по силата на законите на Бг, консулски служител има право да извърши този акт (удостоверяване на подпис). Луси дава правилен съвет. Явно е на ясно за какво става дума.
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Така е, документа трябва да се завери в консулството. Само дето после в БГ може да не признаят тукашната заверка, защото не могат да проверят подписа. Проблемът се решава, като в БГ на оригиналния докумет се прави копие и с двата листа се ходи при нотариус, който слага печат вярно с оригинала на копието и се подписва.
Изображение
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Легализиране на документи в Торонто

Мнение от Koko »

Noname написа: 1) Изпращат ми документите на български и подписвам и заверявам тук. Къде може да стане това? В консулството ли?
Да, общо взето това е пътя - документ изготвен на български, който се заверява в консулството тук. Указанията за заверка на документ на консулството в Торонто можеш да прочетеш ТУК

Моят опит е с пълномощно за закриване на банкова сметка. От българската банка поискаха пълномощно в което конкретно е посочена банковата сметка и това че упълномощават сестра ми да я закрие.
Значи това което направих беше пълномощно на български, което подписах пред консула, който в случая изпълнява ролята на нотариус, платих си таксата и така завереното пълномощно беше прието от българската банка без да е необходимо да се прави каквото и да е допълнително.
Понеже питаш за недвижим имот – най-добре е да провериш какви точно документи и по какви образци са необходими в този случай.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Заключено