България <> Канада - опит за (реално) сравнение

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

България <> Канада - опит за (реално) сравнение

Мнение от Aries »

Осмелявам се да отворя нова тема поради раздуването на предишните 2(3) такива. Искам в тази тема наистина да се говори само с факти и цифри и да се сравнява стандарта на живот именно между тези две страни, а не на кой къде му било по-добре и т.н.
За начало ще се опитам да направя съпоставка на крайността няма работа (както се изрази Дюдю - изхвърчаш и отиваш в шелтера):
Всички разсъждения са относно 3 членно семейство.
Канада:
1. Детски - 250
2. Социал - 850
Общо - 1100. Какво може да си позволи човек за тези пари няма да коментирам.

България:
1. Детски - 18
2. Социални помощи - ако изобщо ти отпуснат такива - от купищата информация, която изчетох излиза, че помощта се определя на базата на
- Гарантиран минимален доход - 40 лв.
и допускам, че е на член от семейството, т.е. 120 лева.

Надявам се, че на всички е ясно, че с 1100 долара в Канада може да се живее и без собствено жилище (наеми по 500 в някои градове за съвсем не лош квартал и жилище със всичко включено), а при 120 лева даже и със собствен имот (ако изобщо ти отпуснат помощ) няма да можеш да изхраниш 3-ма души (може ама на ориз и вода само).

Нека разгледаме варианта ако единия от родителите намери работа на минимална заплата:
Канада:
1. Детски - 250, 2. Заплата - 1300 Общо 1550
Нека да приемем, че отново е 1100. Мнението за тези пари вече го казах.
България:
1. Детски - 18, 2. Заплата - 150 (и не ми казвайте, че няма хора, които работят за 150, защото има)
Отново - какво може да си позволи българина с 168 лева за 3-ма души?

Нека приемем, че и двамата работят и то на звездната заплата от 500 лева (преди облагане). Даже в този светъл миг дохода на 3-членното семейство би бил: 820 лева. Детски нема. Колко светло се живее с 820 лева оставям на някой друг да опише. Едва ли човек може да си позволи някакъв лукс, особено ако е под наем и има тийнейджър на главата.
Същите тези двама, високо квалифицирани персонажа (защото иначе за какво ще им плащат 500 лева) в Канада без напъване биха могли да работят за 10$ (даже бих казал 15, но нека не се заяждаме) и дохода им би бил около 3500 на месец (при 10, при 15 съответно - 5200). Нека хората, които са наясно кажат какви биха били данъците върху тези суми. Двама работещи с едно дете и годишен доход съответно 42 (или 62) хиляди.
На хората, които живеят в Канада оставам да кажат какво може да си позволи човек при този доход.
Нека приемем обаче, че горните двама, висококвалифицирани кадъра (с по 500 лева заплата в БГ), не са толкова удачливи и работят всеки от тях за жалките 7.50 на час. Сумата, която ще получат е 2600. Абсолютно съм сигурен, че 2600 в Канада са далеч повече от 800 лева в БГ.
И накрая нека да добавя, че опашката е пред Канадското посолство, но то това е именно поради гнусните им лъжи и провокации.
В заключение всеки, който не е съгласен с така написаното от мене, нека да погледне този линк
http://www.nsi.bg/BudgetHome/BudgetHome03.htm
и да си направи сам изводите, колко добре живее средното семейство в БГ. (среден доход на семейство - 360)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Мнение от Kpetrov »

Всичко добре, но не трябваше да споменаваш 150 лева заплата... ще те захапят яко за това.

Аз реклама на Канада никъде не съм виждал впрочем!!!
1 Пише безплатно здравеопазване верно ли? Верно. Никъде не е написано, че ще влезеш веднага при специалист номер 1 в Канада.
2 Минимална работна заплата написана е и има работа бол. Никой никъде не е казал, че ще можеш да работиш по професията си даже декларация съм подписл, че го знам това и че не мога да работя като инж.
3 И още много други неща та даже и за климата... казват че е студено на информационните сесии от Виена.

Знам че здравеопзването е болна тема няма да споря, но Сашо ще помогне ще прокара пътека :wink:.

Така по темата ще кажа, че аз съм от тези дето работят по специалността (500 лв) си и няма на къде повече да се развивам... демек всички фирми в тази облас съм проучил заплатата си е все тая в някой се бачка по-вече в други по-малко но общо взето е едно и също.
Жена ми не работи защото и предлагат 200 лева заплата и като дадем децата на градина нейния транспорт и разходи.... и пак сме на 0
Сориииииии не е нито банкерка нито зъболекар, но кво да умираме ли като не сме такива :shock:
Та мисълта ми е, че в Монтреал дори и да съм на социал (което ще стане само в краен случай, ще си бачкам квото има :wink: ) пак ще съм по-добре от БГ ... Цифри: детски за 2 деца около 600, както чувм за Кебек. Заплатка 1200 1300 за мене, станаха 2000 жената и там няма да бачка в началото. 2000 - 500 наем станаха 1500. Реално в Монтреал ще мога да си позволя 1000 повече от Бг без да се напъвам с най-простата работа. А дали искам повече ще видим като кацнем

Па ми дреме дали ще съм далече от средния канадец не съм завистлив :wink: като някой пичове

PS Някой хора да не се хабят с коментари от рода (ми бъди си прост бачкатор в Канада) защото не мисля да отговарям!!!
LaRue
Мнения: 2647
Регистриран на: Сря Мар 03, 2004 2:13 pm
Местоположение: Карлуково, избягал от Психиатричната Клиника

Мнение от LaRue »

Поредната инфарктна тема :lol:
Госпожо, преди да виснете във форума изключихте ли печката???
This Account Has Been Suspended
Изображение
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

Издръжка на живота през март 2004г. 14:12 Сряда, 6-16-2004
След регистрирания ръст в края на миналата година от 8.3%, издръжката на живота продължава своя постъпателен ход нагоре. С нови 2.3% нараснаха необходимите средства за нормално съществуване в страната през първото тримесечие на 2004 г. В стойностен вид те достигнаха сумата от 320,27 лв., което означава, че наблюдаваното 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) трябва да притежава 1281 лв., за да си плаща сметките, да се храни, облича и почива спрямо нормалните български стандарти.
Целия текст - тук: http://www.knsb-bg.org/bg/library/issi/articles/7.html
Абсолютната линия на бедност, изчислена по потребителска кошница на ограниченото потребление, съдържаща 77 жизнено важни стоки и услуги за оцеляване, достигна 125,52 лв
и още
По данни на НСИ за февруари т.г. 51.2% от домакинствата са с доходи до 125 лв. на човек от домакинство, а 34% са с общ доход до 100 лв. на човек от домакинство.
Що се отнася до заплатата от 150 лева:
В края на 2003 г. 23.7% от наетите в страната работят в предприятия със средна работна заплата до 150 лв.
и за последно
Средната работна заплата за тези 463 хил. работници е 121 лв. Имайки предвид спецификата на данните (формирането на средните работни заплати), както и фактът, че у нас средно се падат по 2 неработещи за издръжка от 1 зает, то “работещите бедни” очевидно са една значителна част от наетите в страната.
А, да, и всичко това е за миналата година. Сега е още по-зле.
Последно промяна от Aries на Сря Мар 30, 2005 7:26 am, променено общо 1 път.
Аватар
Lullu
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 2:52 am
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от Lullu »

Привет :)

Честно казано не ми е много ясно защо трябва въобще да се прави това сравнение между двете държави :shock: ... Канада си е на трето място в света по стандарт на живот.. България нямам представа точно на кое е, но едва ли се намира в първата двайсетица... така че каквито и цифри да извадим отговора е абсолютно ясен. (Пък откакто направили изчисления, че ние тук сме щели да стигнем до сегашния стандарт на европейците през 2060 г.. ииии... мани мани, много обнадеждаващо звучи ;) ) Оттам нататък вече всичко си е субективното мнение на всеки един.. значи безброй :)
Аватар
Bily T
Мнения: 727
Регистриран на: Чет Окт 14, 2004 2:22 am
Местоположение: София екс жител на West Van

Мнение от Bily T »

Това е структурата на разходите на домакинствата в Бг за 2004 според ГФК т.е. представителна извадка по групи:
1. Храна -43%
2. Горива и ел.енергия - 20%
3. Дрехи и обувки - 5%
4. Обзавеждане на дома и ремонти - 4%
5. Здраве, персонална грижа - 5%
6. Транспорт - 6%
7. Комуникации - 6%
8. Образование, спорт и развлечение - 6%
9. Алкохол и цигари - 5%.
Брутен въртешен продукт за 2003г на Бг - 19 858 млн щатски долара.
Нарастване на БВП за 2004 спрямо 2003 - 5%.
Това е положението чакам за канада да направим сравнението?
NO PAIN NO GAIN
Аватар
bis
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 3:55 am
Местоположение: ville de Quebec
Обратна връзка:

Мнение от bis »

Ta poneje burzam, ste se vklucha po-kusno,ama za da sprete da mechtaete.

Mai taliva zaplati 40-50K riadko se stigat. Po-kysno ste izkaram dostoverni statistiki.
A do tova 10-15 $ i t.n.

eto Pri zaplata
20 000 10.95$/h 1280 na mesec
30 000 godishno t.e. 16,45$/h chisto ostava 1630$
40000 22 $/H 2000

Dovechera poveche
Само човек, който рабира нещо изцяло, може да го обясни така, че друг да не може да го разбере.
/Нобелов принцип на Рудини/
Аватар
Bily T
Мнения: 727
Регистриран на: Чет Окт 14, 2004 2:22 am
Местоположение: София екс жител на West Van

Мнение от Bily T »

Бис мила какво искаше да кажеш с този си постинг че не разбрах нищо
NO PAIN NO GAIN
Аватар
bis
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 3:55 am
Местоположение: ville de Quebec
Обратна връзка:

Мнение от bis »

Ste zakusneia za rabota be
ste vi pusna tablica s godishnite zaplati i kakvo ostava nakraia.
Che to hubavo da se smiatat 40 000 godishno ama kakvo ostava neznaete.
Niamam vreme sega da izcheta vsichko ama nali temata e za stavnenie, a i se citiraha niakude cifri za tova kolko se izkarva v Kanada.

Tazi tablica ni ia davat it MRCI na idvane sumite stigat do 55 000 godishno - agenta se zasmia i kaza che za po-nagore nadali ste ni triabva
:lol: :lol:
Само човек, който рабира нещо изцяло, може да го обясни така, че друг да не може да го разбере.
/Нобелов принцип на Рудини/
LaRue
Мнения: 2647
Регистриран на: Сря Мар 03, 2004 2:13 pm
Местоположение: Карлуково, избягал от Психиатричната Клиника

Мнение от LaRue »

bis написа:Tazi tablica ni ia davat it MRCI na idvane sumite stigat do 55 000 godishno - agenta se zasmia i kaza che za po-nagore nadali ste ni triabva :lol: :lol:
Да, парите никъде не растат по дърветата :idea:
Хубаво е да се тръгва с по-малка кошница за Канада, за да са и по-малки разочарованията при реалния сблъсък с канадската действителност. :lol:
Една клюка: Един от наскоро завърналите се от Канада (силно разочарован от реалността там), вече е Директор в БТВ със заплата добра дори и за канадският стандарт :metro:
Госпожо, преди да виснете във форума изключихте ли печката???
This Account Has Been Suspended
Изображение
Аватар
Bily T
Мнения: 727
Регистриран на: Чет Окт 14, 2004 2:22 am
Местоположение: София екс жител на West Van

Мнение от Bily T »

Ла рю аз знам и за друг директор на голяма верига супермаркети българска, че и той се върнал и доволен тука ама кво от това.
Ти няма ли да заминаваш вече бе админа?
NO PAIN NO GAIN
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Когато получавах 30 000,чисто на седмица взимах 433 + стотинки т.е *52 седмици/12 месеца за да се получи средно = 1876 и нещо си :roll:
LaRue
Мнения: 2647
Регистриран на: Сря Мар 03, 2004 2:13 pm
Местоположение: Карлуково, избягал от Психиатричната Клиника

Мнение от LaRue »

Bily T написа:Ти няма ли да заминаваш вече бе админа?
Плаша се, :lol: там ще трябва да се работи, а аз не съм научен на такъв живот :oops:
Госпожо, преди да виснете във форума изключихте ли печката???
This Account Has Been Suspended
Изображение
Аватар
tornado
Мнения: 1774
Регистриран на: Чет Ное 04, 2004 3:56 am

Мнение от tornado »

LaRue написа:[
Да, парите никъде не растат по дърветата :idea:
Хубаво е да се тръгва с по-малка кошница за Канада, за да са и по-малки разочарованията при реалния сблъсък с канадската действителност. :lol:
Една клюка: Един от наскоро завърналите се от Канада (силно разочарован от реалността там), вече е Директор в БТВ със заплата добра дори и за канадският стандарт :metro:
Той не пишеше ли във форума ? :lol:
LaRue
Мнения: 2647
Регистриран на: Сря Мар 03, 2004 2:13 pm
Местоположение: Карлуково, избягал от Психиатричната Клиника

Мнение от LaRue »

Не пише, но мисля, че понякога хвърля по едно око :wink:
Госпожо, преди да виснете във форума изключихте ли печката???
This Account Has Been Suspended
Изображение
Заключено