26 март - една година в Канада

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

26 март - една година в Канада

Мнение от Леля Екимка »

Чудя се дали темата е за този форум, но реших, че ще е интересно на кандидат-емигрантите да разберат как протече първата ми година тук.
26 март - бомба на софийското летище! Набързо се простихме с близки и познати, формалности и т.н. и на самолета...Оказа се, че сме стабилна група - сещам се поне за 10 човека, които пътуваха с полета на КЛМ.
Монреалското летище - на пръв поглед грозно...Хора, които пътуваха след това го намират не лошо на втори поглед - извод, свикваме...
С имиграционните приключихме бързо - т.е. времето за новопристигнал има друго измерение, така че бързо може да е било и 2 часа - не помня...Както и да е.
Посрещнаха ни добри хора, подслониха ни. Сега си давам сметка, че сме имали вид на стреляни зайци, ама това е неизбежно.
На първата седмица наехме апартамент. Започна се обикаляне по разни мероприятия за интеграция - след една година осъзнавам, че това е полезно, ама не жизненонеобходимо. Но! канадците трябва да си заслужат заплатите, та има какви ли не тинтири-минтири, с които да започне така наречената интеграция...Хи-хи...
Когато говориш и двата езика поне на средно ниво, нещата не са чак така отчайващи...Но въпреки това намирането на работа е нещо твърде неприятно - не знаеш как да им напишеш автобиография, как да се държиш на интервю - даже си има организации, които пък си заслужават заплащането именно като те научат на разни похвати - аз така се прецаках и потроших 3 седмици с дейно участие в едно КРЕ - там сутрин те тормозят да звъниш по телефони и да досаждаш на работодатели - поне да те изслушат, пък ако благоволят да те видят...да не говорим за нещо повече...После има обучение - какво да кажеш, как точно да го кажеш. Пък снимат интервю с теб - цирк! Аз тогава го намирах за супер измислено, но бях една от тримата в групата, които си намериха работа по този начин...
Та работата - не знам, ама на мен никой не ми отдели време да ми каже това е така, пък онова иначе - меткат те на къра и работи!
Да спомена - в CVто толкова лъжи изписах, че направо и аз взех да си вярвам...Но това са благородните лъжи и никой да не се притеснява - няма лошо...Някои съветват да се изтрие българската следа от документите за кандидатстване за работа. Ама при мен се случи обратното - на третата ми работа се озовах само и единствено поради факта, че съм от България - няма да обеснявам защо...
И кола си купихме, и пиано си купихме, за компютър е ясно - т.е. финансовият проблем не е проблем.
От всичките приятели, които пристигнаха на 26 март - няма един без работа, повечето вече учат, някои даже ще завършат лятото...
Животът се подрежда. И което е много важно - тук, ако искаш да направиш нещо - няма начин да не стане! Обаче трябва да оставиш на времето някои неща - те там е гадното - никой не се е научил на такова търпение. Та и това го усъвършенстваме с всеки изминал ден...
за една година изпълнихме плана за петилетката. Върнахме се с около 10 години назад, ама наваксахме 2! Остават още няколко :lol:
Сблъскахме се със здравеопазването - на никой не го пожелавам, но по мои наблюдения - на ниво личен лекар ситуацията е...ела ме ритни! В болниците - три медицински сетри ти пърхат наоколо, чисто, обстановката не те кара да искаш ей сега да умреш и да те оставят на мира...не смърди, тоалетните ги чистят през 15 минути - това много ме впечатли, особено след като имам примера на някои болници в БГ, където вони безобразно, има мухъл и плъхове се разхождат небрежно по коридорите...Както и да е...
Много изписах, пък нищо не казах...Дано някои от едногодишните се включи да разведри темата:-)...Дойдохме с големи очаквания и съм благодарна, че бързо забравихме за мечтите и се опитахме да гледамо трезво - тук много неща са трудни за свикване, има още толкова, които пък ни се харесват - рай няма...Обаче за миг не съжалявам и за момента Канада е правилният избор.
Хайде да приключвам, че това започва да става нечетяемо. Искам да поздравя всички приятели, които дойдоха преди една година и не се предават! Гордейте се с това, което правите всеки един ден тук! Бъдете живи и здрави и нека помагаме на тези, които са в нужда, така както са помогнали и на нас.
А на тези, които тепърва ще борят процедурата и ще предприемат промяната - не вярвайте на американските филми, нито на кандаската пропаганда - истината е някъде по средата и е такава, каквато си я направим Човешката воля няма граници, а когато има мотивация има и резултат.
Поздрави
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Chestit ednogodishen yubiley na kanadska zemya! Pozdravleniya i za gotiniya i interesen posting i ti jelaya neveroyatni uspehi v badeshte! :P :thumbsup:
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Честита една годимна Елиа. Много хубаво написано както винаги :thumbsup: . Успех и за напред.
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

Честита първа годишнина тук!
Вярвай в себе си и продължавай напред!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

На 23 март направих 3г. как съм в Мтл.,преди това бях няколко седмици във Ванкувър/как и защо се отзовах там и какво ми се случи няма да споделям/Излетяхме от Бг. началото на март ,пролет 20-25 по Ц,във Ван уцелихме най голямата зима за последните 20г.-5,7Ц и сняг,сняг цели 5 сантиметра беше натрупал а ние с пролетните дрехи нали отиваме на топло/зимните на дъното на сака/.На 23.03 кацаме в Мтл. посрещат ни на летището и тръгваме посока центъра по 520 ,наоколо прилични згради от алумин и стъкло/пром . зона техно парк/ свиваме по 15 на юг/декари/ пейзажа става меко казано груб -бетон и подтискващи сиво кафеви згради,от там отбиваме по Куин Мери-ужас започват да се редят еднакви 3,4 етажни кубични кафеви згради ,домакините отбелязват ,че това е техния квартал ,а аз -ами вие в промишленната зона ли живеете ,тук виждам само фабрика до фабрика.Сняг над коляно -15 ,а вятъра ти разхвърля всички мечти със 100км. в час.Сиво ,мрачно ,грозно,бях направо изумен.След 2,3 дни времето омекна ,започна да се топи вода до колене и студен вятър направо те отвява ,обикаляне по адреси в квартала за търсене на квартира -елате утре или по късно ,но с гаранти,попадаме в един блок до моите познати-шефката на бюрото -няма проблеми платете последните два наема и ще ви вземем/оказа се от нашата черга -сръбкиня/ но след месец,до тогава в инкубатора на Жан Талон.Следва развитие на идеята -търсене на работа -каквато и да е ,без ориентация ,без информация/нямаше го форума/ей така на посоки ,но все пак се ориентирах къде.След 10г. работа в бившия Балкантурист на различни позиции в сферата на ресторантьорство и хотелиерство и разговорен немски и мн. слаб английски и 0 френски прецених ,че мога да разгърна способностите си в миене на чинии,пържене на кюфтета и картофи и се пуснах по централните улици на Мтл. и където видя заведение влизам и казвам -нуждая се от работа ,аз съм готвач ,но за начало мога да правя всичко-да мия чинии ,да пържа лук,да мия тоалетни.За 20дни имах навъртяни 200км. пеша и нищо/имаше и заведения в които ме беше срам да вляза ,но това започна да се появява след петия ден обиколки ,когато започнах да придобивам комплекси,че за нищо не ставам ,щом не ми обръщат внимание/ тогава се запознах с един комшия в блока от мойта черга дошъл малко по рано българин ,който ме заведе на една работа за 5д. на час на черно.
Следва втора част.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: 26 март - една година в Канада

Мнение от sasho71 »

Elia написа:
Сблъскахме се със здравеопазването - на никой не го пожелавам,
и аз не го пожелавам :D
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Tany
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 2:31 pm
Местоположение: Ottawa

Мнение от Tany »

Честито, Елиа!!! :beer:
Много хубаво си го написала, успех и занапред. А и моята една годинка наближава, 06.04. ако не ме домързи ще споделя и нашия опит.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

abe всички казват "честито", много странно :? жената каза че се върнала с 10 години назад а вие всички в хор "Честито" :D
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Честита баня. :D :D :D
Tovarish
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 11:37 pm

Мнение от Tovarish »

Uuuf za 3 godini vse nqkak si si opazvash psihi4eskoto zdrave! Pozdravleniq! Ne e mnogo lesno!
Tany
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 2:31 pm
Местоположение: Ottawa

Re: 26 март - една година в Канада

Мнение от Tany »

Elia написа:...Дойдохме с големи очаквания и съм благодарна, че бързо забравихме за мечтите и се опитахме да гледамо трезво - тук много неща са трудни за свикване, има още толкова, които пък ни се харесват - рай няма...Обаче за миг не съжалявам и за момента Канада е правилният избор.
Сашо, тя много неща е написала и отрицателни, и положителни, както е в живота, но смятам че имаме основание да и честитим. За волята, за прозорливостта, за успехите, за добронамереността...
HitarPetar
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Фев 19, 2005 9:49 pm

Мнение от HitarPetar »

Бате много е хубаво 4е си описл подробно твоите първи стъпки в Канада за да видят в БГ и другата Канада (а не само тази като на Любо, канака и др. - нищо ли4но) щеше да е много добре да го правеха пове4е хора така и да не спестяват истината. Но имам един вапрос кам тебе - доколкото съм 4ел постингите ти и съпругата ти сте 3 г. тука и не сте по4нали да у4ите още нищо - ЗАЩО? Не си ли разбрал още 4е без тукашна диплома добри пари трудно ще искараш?.
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

HitarPetar написа: Не си ли разбрал още 4е без тукашна диплома добри пари трудно ще искараш?.
Problema e , che i s tukashna dipoma ne e sigurno dali shte gi izkarash... :D :D :D
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят."
HitarPetar
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Фев 19, 2005 9:49 pm

Мнение от HitarPetar »

А ти хуба у4и ли? :D
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Ще ти отговоря конкретно отнасящо се за мен, на мен дипломи не ми трябват по ред причини ,най важната от които е че аз не гоня кариера и не търся високо платена наемна работа ,това не ме удовлетворява и не ми е в природата,аз съм човек от кариерата в буквалния смисъл,там където се копае камъка ,а не където се катерят стълбички.Ако имах физическата възможност,т.е. да не завися от битието на следващия ден бих се съсредоточил в/у изучаването на езиците,на мен това ми липсва ,а университета на живота го карам от 20г. насам и по настояще.Ако бях на 25 може би концепцията ми за живота щеше да е по различна ,но уви не можеш да върнеш времето назад ,а трябва да живееш с настоящето и реалностите.
Заключено