Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от ablood »

filipne, представи си, че си средем мениджър в тукашна фирма и големия шеф ти каже да намериш надежден човек за отговорно и добре платено място. Къде ще го търсиш този надежден човек? С обява ли?
Естествено, че първо ще провериш някой от сегашните си подчинени, дали не е подходящ за повишение.
После ще обявиш сред полеги и познати, че търсиш надежден човек, плащаш добра заплата, но искаш този който ти го препоръча да гарантира за него.
Ако и така не стане се обръщаш към агент, разполагащ с контингент от вече проверени и интервюирани хора.
Ако въпреки това никой квалифициран, надежден работник не се навие за тези пари, ти или трябва да вдигнеш още повече заплатата, или да обявиш поста публично и да се подготвиш да интервюираш многохилядна паплач.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от Преуспял »

calculator написа:Omega3:
"Даже и да се дават дискретно, ангажираните хора са компетентни."
-Впечатляващо. Я дай пример/и.

"Дай ми пример за некомпетентни хора на добре платени работни места."
А стига,бе. Наистина ли не ги виждаш?
Ти си един от всички онези, които плащат заплатата на въпросните. Я пак помисли...
Това, което казваш може би важи за държавната администрация.

Колкото до другите места, мога да те уверя, че много малко хора биват търпяни на високоплатени позиции ако са некадърни, дори и някак си да се доберат до тях. Добре платените работни места в частния сектор, за които не са нужни специализирани знания и/или къртовски труд са изключенията.

Не знам откъде на разни съфорумци им хрумва - а такива мнения виждам тук периодично - че на сума ти народ му дават 6-цифрени заплати ей така щото е готино.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от Omega3 »

calculator написа:Omega3:
"Даже и да се дават дискретно, ангажираните хора са компетентни."
-Впечатляващо. Я дай пример/и.

"Дай ми пример за некомпетентни хора на добре платени работни места."
А стига,бе. Наистина ли не ги виждаш?
Ти си един от всички онези, които плащат заплатата на въпросните. Я пак помисли...
Калки, явно нещо си изпуснал нишката. Може би, много от постовете от рода на чистач в Конкордия или секретарка в някой библиотека, се дават дискретно поради простата причина че е лесно да си намериш човек. Подобни постове, които не изискват професионална подготовка не са добре платени. Аз не говоря за тях.
Става вьпрос за позиций, като медицинска сестра, лекар, адвокат, инжинер и т.н. Тези позиций са публични и никой не ги дава дискретно и на некомпетентни.
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от valioiko »

Ето аз какво намерих: http://www.docstoc.com/docs/9224239/Job ... -Resources
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред!" - Тодор Живков
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от Преуспял »

re: the hidden market

Той е скрит и за местните, затова са му дали име на английски :wink:. Вярно е, че те поне на теория имат достъп до малка част от него, за разлика от някой дето току се е изтъпанчил на червеното килимче пред самолета. Но мнозинството от тях се сблъскват със същите проблеми.

Стига сте мрънкали, ами драпайте и се доказвайте.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от ivanko13 »

valioiko написа:
filipne написа: Не твърдя, че не е така, но ще ти бъда благодарен ако цитираш източник.

Ето моето скромно мнение ,Валка :) Всъщност всеки по-горе е казал истината. Да в Канада не всички работни места се обявяват в интернет и вестниците и т.н. Това разбира се не е само в Канада така... Дали е 50, 60, 80 процента не знам и не искам и да се опитвам да го доказвам... Самите лектори по различните уоркшопове за търсещи работа нюкамъри, безработни и т.н. го определят на 80% и споменават някакви университетски изследвания по въпроса и една книга гледах How to Find a Job in Canada: Common Problems and Effective Solutions ама не ми се занимава да търся точни доказателства. Друг факт който същите споменават е нарастналия дял на парт тайм позициите... Тук цифрата е 30% за фул тайм заетост. Всичко останало 70% е парт тайм, контрактори, сезонни работници и т.н. През 1970 отношението е било 90% за фул тайм и 10% за останалите. Преди известно време и LCBO които са държавен монополист са стачкували защото всички са бачкали на парт тайм. Пиша това за парт тайм позициите ,защото това доста силно засяга новите имигранти. Открил си ти работа на скрития или открития пазар и почваш работа, голяма е вероятноста да е парт тайм или пък волонтер и трябва големи усилия и късмет да се задържиш, защото появи ли се някой с местно образование и местен експириънс и трябва да освободиш позицията. Говоря конкретно за някаква по-бяла административна работа, за каквато пита и авторката на темата. Другото е, че дойде ли рецесия ,като сегашната пак ти си този на когото му изтръпват сандалите. Има малко стрес ама ставаш гъвкав и с повече опит а от там и по-конкурентен. Не случайно хората казват "Looking for job is a full time job".
Основният фактор при търсене на работата е нетуъркинг, една дума за връзкарство. Сега може някой да ми каже "не е вярно!, това са препоръки! Ти гарантираш за този човек!"... Така де ама кой прави препоръка за непознат? Значи пак малко или много е наши и ваши както се казва. Няма как да си голям връзкар на няколко месеца тук. Нетуъркинга ти се свежда до няколко човека най-вероятно българи. ОК ще каже някой, взимам yellow pages правя си профили и почвам да ходя по фирмите... Правилно ама за много от позициите искат местен сертификат и кънейдиън експириънс(английски не споменавам защото си представяме идеалния случай с перфектния английски)... И става така, че ти нямаш никакъв нетуъркинг и няма кой добра дума да каже за теб, нямаш местен сертификат а професията ти го изисква, нито пък опит а освен теб има още примерно 50 кандидата... Добре де ще те вземат да сгъваш писма и да вдигаш телефона в някоя фирмичка, това обаче няма да искаш да го работиш цял живот... Поне така си мисля...
А в същото време ти трябва да плащаш сметки и да харчиш пари за това онова... А те парите бързо свършват и трябва да се бачка нещо каквото и да е за да плащаме сметките. Ако дойдеш с повечко парички е друга хава. Дишаш спокойно, почваш да учиш, ходиш да волонтерстваш и нещата се нареждат малко по малко. Всичко е свързано с пари, време и къде повече къде по-малко стрес за новодошлия...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от ablood »

ivanko13 написа:... И става така, че ти нямаш никакъв нетуъркинг и няма кой добра дума да каже за теб, нямаш местен сертификат а професията ти го изисква, нито пък опит а освен теб има още примерно 50 кандидата... Добре де ще те вземат да сгъваш писма и да вдигаш телефона в някоя фирмичка, това обаче няма да искаш да го работиш цял живот... Поне така си мисля...
Ако сгъваш прилежно писмата и не се излагаш по по телефона връзките се появяват от самосебе си. Дя си чувал за някой с няколко-годишен канадски стаж, но без експириънс?
Освен уважаемите професионални потребители на социал, разбира се... 8)
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от myhata II »

Аблоод,аз не мога да разбера какво против имаш хората на социал ?!?
Пречат ли ти нещо,че във всяка тема ги плюеш,взимат ли ти нещо ?!?
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от Omega3 »

myhata II написа:Аблоод,аз не мога да разбера какво против имаш хората на социал ?!?
Пречат ли ти нещо,че във всяка тема ги плюеш,взимат ли ти нещо ?!?

Кьде е плюл по тези които са на социял. Аз ако кажа, че една муха след като е похапнала от едно говно, смьрди на говно, значи ли че плюя по нея?
Да или не.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от myhata II »

Omega3 написа:
myhata II написа:Аблоод,аз не мога да разбера какво против имаш хората на социал ?!?
Пречат ли ти нещо,че във всяка тема ги плюеш,взимат ли ти нещо ?!?

Кьде е плюл по тези които са на социял. Аз ако кажа, че една муха след като е похапнала от едно говно, смьрди на говно, значи ли че плюя по нея?
Да или не.
А значи ли че ти като го казваш е верно,както и глупостите за Асеновград които раздухваше последните 3 месеца ?!?
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от Omega3 »

myhata II написа:
Omega3 написа:
myhata II написа:Аблоод,аз не мога да разбера какво против имаш хората на социал ?!?
Пречат ли ти нещо,че във всяка тема ги плюеш,взимат ли ти нещо ?!?

Кьде е плюл по тези които са на социял. Аз ако кажа, че една муха след като е похапнала от едно говно, смьрди на говно, значи ли че плюя по нея?
Да или не.
А значи ли че ти като го казваш е верно,както и глупостите за Асеновград които раздухваше последните 3 месеца ?!?
Какьв Асеновград, какви пет лева? :o :o :o
Вярно е кое, че мухата смьрди на говно, след като е похапнала такова? Ами предполагам че да, все още не сьм мирисал една подобна муха.
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от filipne »

Мисля, че ivanko13 го е обяснил доста добре. При това той не може да бъде обвинен за "мрънкач" :lol:
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от ivanko13 »

ablood написа:Ако сгъваш прилежно писмата и не се излагаш по по телефона връзките се появяват от самосебе си. Дя си чувал за някой с няколко-годишен канадски стаж, но без експириънс?
Освен уважаемите професионални потребители на социал, разбира се... 8)
Със сигурност ще се появят контактите... Изниква обаче другия въпрос, за приоритетите в момента и времето и парите с които разполагаш... Пример... Ако си на парт тайм и сгъваш писма и вдигаш телефона и заплатата ти е 12 на час... Приемаме че правиш 700-800 долара айде 1000 на месец. Имаш дете/деца или си сам, трябва да плащаш сметки, иска ти се и да доучиш малко по специалноста ама парите не стигат... Имаш мъж/жена ама и неговата не ясна в началото или не знае добре английския или е почнал работа ама не се знае колко ще я задържи и т.н. Какво правиш ти тогава? Ами решаваш ,че трябва да се работи нещо допълнително - ще измиеш някоя чиния, ще кълцаш мръвки в някой магазин или ще нареждаш пакети по рафтовете или шипър/рисиивър в някоя куриерска компания нощна смяна или ще ходиш да шпакловаш и боядисваш апартаменти през уикенда... Тук всъщност доста се радват на хора ,които искат да бачкат в събота и неделя...
Въпроса вече опира до конкретната личност и колко време е склонен да го играе това упражнение с няколкото дини... И в един момент казваш бал съм ти даскалуването и всичките дипломи и заравяш главата в тръстиката или пък звъниш на агента със самолетните билети щото минали няколко години а промяната трудно идва... Нека да кажем ,че приказката има и такъв възможен край...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от filipne »

ablood написа:
ivanko13 написа:... И става така, че ти нямаш никакъв нетуъркинг и няма кой добра дума да каже за теб, нямаш местен сертификат а професията ти го изисква, нито пък опит а освен теб има още примерно 50 кандидата... Добре де ще те вземат да сгъваш писма и да вдигаш телефона в някоя фирмичка, това обаче няма да искаш да го работиш цял живот... Поне така си мисля...
Ако сгъваш прилежно писмата и не се излагаш по по телефона връзките се появяват от самосебе си. Дя си чувал за някой с няколко-годишен канадски стаж, но без експириънс?
Освен уважаемите професионални потребители на социал, разбира се... 8)
И като как точно се появяват тези връзки? Като си работил свивач на пликове и кандидатсваш за специалист по не знам си какво си. Кой ще погледне сериозно на теб ? Като си такъв голям специалист защо си работил нискоквалифицирана работа ?
За хората с които си работил ти си оставаш свивач на пликове и мърдане няма. Другото са митове и легенди.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дали с опит в международна фирма ще успея да намеря работа?

Мнение от ivanko13 »

filipne написа:При това той не може да бъде обвинен за "мрънкач" :lol:

А няма проблеми :) Кой както иска да ме определя... Просто казвам как съм видял нещата за краткия си престой тука...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Публикувай отговор