В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили 2

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
vaniliq
Изгонен от форума
Мнения: 173
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 10:55 am
Местоположение: Торонто

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от vaniliq »

Да се върнем малко назад в историята на новото ни отечество, скъпи канадски сънародници. Ограничаването на емиграцията в Канада не е нещо ново и необичайно. Такова се прилага при икономически кризи и войни и е една от първите стъпки които канадското правителство предприема във времена на трудности и войни. По време на Първата Световна война емигрантите от Германия и Източна европа-най-вече Украйна и Полша са третирани като вражески субекти. Забранявани са печатните им издания както и са применувани имена на населени места (пример с град Берлин сега мисля че Лондон ) както и украинци, германци и източно европейци са вкарвани в концентрационни лагери в централните територии. Емиграцията от Европа(без Англия) е възобновена чак през 1924.
Така стигаме до годините на голямата депресия 1929-1939, когато отново безработните източноевропейци-Поляци, Украинци, албанци, унгарци и т.н., които забележете са "канадски" граждани т.е. според тогавашните разбирания са живели тук поне от 10-на години ако ли и да не са родени тук, са отново насила закарани да строят пътища в пустоща под военна охрана. Естествено в палаткови и дървени лагери насред пустоща. естествено че това е съчетано с стриктно ограничение на имиграцията. Това е време в което много славянскоговорящи имигранти подменят фамилните си имена за да избягнат тези ограничения.
Канада в последните години на 20 и началото на 21 век постигна една добра защита и равнопоственост на различните етнически групи , но това според мен е в пряка зависимост от богатият икономически ресурс с който разполага. Последните 100 години Канадска история недвусмислено показват приоритетите на Канадското англоговорящо мнозинство. На първо място е населенеито с англосаксонски корени, после идват англоговорящите етнически групи от бившите британски колонии, после са французите, скандинавците и т.н. На предпоследно място се мъдрят германците а на последно славяноговорящите източноевропейци, които гласно или негласно винаги са били възприемани като "вражеско" населене.
Мнението ми е формирано от четене на книги и исторически материали , а не от първа ръка опит.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от pumpy »

Ха, винаги съм си мислел да си сменя фамилията, като взема тази на пра-пра дядо ми Леон Розенберг. Дали обаче не попадам в друга рискова група тогава - той, човека е бягал от царска Русия и стигнал да се засели в Русе. А между другото скоро разбрах, че бил бръснар, разбирай зъболекар. Може би му е дошло времето да се преименовам, ако Канада ще ни праща за строим линии по полето........
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от roumensp »

jovani написа:Според мен пък (ето и аз съм субективен) доходите са най-обективният измерител за успех и не виждам някой от вас да има по-добри доходи от 10-те процента най-богати Българи.
Ти май пак нещо обърка математиките. Колко мислиш, че е median income на Топ-10% по доходи от българите ? Предполагам (доста оптимистично) колкото на една касиерка в Walmart. :D
Освен ако не влагаш някакъв много таен смисъл в понятието "10-те процента най-богати Българи", нещо от типа на "10% от най-богатите 1%", т.е. баш-милионерите. Е, ако е така можем само да си мечтаем. ;(

PS
На български "българи", "канадци" и т.н. започват с малка буква.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от roumensp »

myhata II написа:Румба стягай колана,иде свършока на света майна,отиде къщицата на банките,отиде китайския квартал с оранжерийте 8) :D
Комбинирай се с будтела и почвайте да копаете бункер.
vaniliq
Изгонен от форума
Мнения: 173
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 10:55 am
Местоположение: Торонто

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от vaniliq »

pumpy написа:Ха, винаги съм си мислел да си сменя фамилията, като взема тази на пра-пра дядо ми Леон Розенберг. Дали обаче не попадам в друга рискова група тогава - той, човека е бягал от царска Русия и стигнал да се засели в Русе. А между другото скоро разбрах, че бил бръснар, разбирай зъболекар. Може би му е дошло времето да се преименовам, ако Канада ще ни праща за строим линии по полето........
Наистина чудесна идея, като знаем защитата и предимствата които ползват евреите. Все пак опаснаст все още съществува спомняки си за епизода с кораба St. Louis. 1939 г. кораб с 900 евреи бяга от Германия и иска убежище в демократична Канада и УС. Посрещат е с твърд отказ от Фредерик Блеар министур на емиграцията с думите:" дори и един евреин да приемем пак е твърде много" и " все някаъде трябва да бъде поставена границата". Кораба е върнат в Германия и Хитлер не закъснява да опука пасажерите в концентрационните лагери.
Я по добре се кръсти на Смит :)
vaniliq
Изгонен от форума
Мнения: 173
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 10:55 am
Местоположение: Торонто

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от vaniliq »

ето драги канадски сънародници малко от историята на Канадската имиграция:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_ ... internment"

Въпреки че сега говорим за криза, а не за война, аз все пак ще напомня за съществуването на War Measurment Act, който позволява на правителството да взима извънредни мерки и да отнема граждански свободи и то на расов принцип.
Акта е прилаган през 1914-1920 в резултат на което "A total of 8,579 Canadians were interned between 1914 and 1920. Over 5,000 of them were of Ukrainian descent. Germans, Poles, Italians, Bulgarians, Croatians, Turks, Serbians, Hungarians, Russians, Jews, and Romanians were also imprisoned. Of the 8,579 internees, only 2,321 could be classed as "prisoners of war" (i.e. "captured in arms or belonging to enemy reserves"); the rest were civilians."
Акта влиза в сила отново през 2-та световна война и е насочен главно срещу германци и италианци и комунисти. бройката на интернираните е ок. 30 хил.
War Measurment Act е отменен през 1988 като е заменен с Emergencies Act.
http://www.britishcolumbia.com/general/ ... .asp?id=44"
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от jovani »

roumensp написа:
jovani написа:Според мен пък (ето и аз съм субективен) доходите са най-обективният измерител за успех и не виждам някой от вас да има по-добри доходи от 10-те процента най-богати Българи.
Ти май пак нещо обърка математиките. Колко мислиш, че е median income на Топ-10% по доходи от българите ? Предполагам (доста оптимистично) колкото на една касиерка в Walmart. :D
Освен ако не влагаш някакъв много таен смисъл в понятието "10-те процента най-богати Българи", нещо от типа на "10% от най-богатите 1%", т.е. баш-милионерите. Е, ако е така можем само да си мечтаем. ;(

PS
На български "българи", "канадци" и т.н. започват с малка буква.
Личи си, че отдавна не си ходил в България. Нека да предположа - за последен път през 2002?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от roumensp »

jovani написа:
roumensp написа:
jovani написа:Според мен пък (ето и аз съм субективен) доходите са най-обективният измерител за успех и не виждам някой от вас да има по-добри доходи от 10-те процента най-богати Българи.
Ти май пак нещо обърка математиките. Колко мислиш, че е median income на Топ-10% по доходи от българите ? Предполагам (доста оптимистично) колкото на една касиерка в Walmart. :D
Освен ако не влагаш някакъв много таен смисъл в понятието "10-те процента най-богати Българи", нещо от типа на "10% от най-богатите 1%", т.е. баш-милионерите. Е, ако е така можем само да си мечтаем. ;(

PS
На български "българи", "канадци" и т.н. започват с малка буква.
Личи си, че отдавна не си ходил в България. Нека да предположа - за последен път през 2002?
Не е нужно да съм си ходил, след като мога да чета. Какво ще стане, ако си отида, хората ще се редят на опашка да ми докладват колко получават ли ? :D

Защо не дадеш някой линк, който да ме опровергава ?
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от roumensp »

jovani, дожаля ми, че ще трябва да се ровиш часове из нета и реших да ти подскажа защо пишеш глупости.

Всеки човек с 6-цифрен годишен доход в Канада (в действителност е по-малко) попада в горните 10% за Канада: http://www.statcan.gc.ca/tables-tableau ... 5a-eng.htm" .
Ако тоя човек попада в тия 10% за Канада, защо трябва да има проблем да попадне в 10-те процента за БГ ? Защото българите са с по-високи доходи от канадците ? :D
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от jovani »

roumensp написа:jovani, дожаля ми, че ще трябва да се ровиш часове из нета и реших да ти подскажа защо пишеш глупости.

Всеки човек с 6-цифрен годишен доход в Канада (в действителност е по-малко) попада в горните 10% за Канада: http://www.statcan.gc.ca/tables-tableau ... 5a-eng.htm" .
Ако тоя човек попада в тия 10% за Канада, защо трябва да има проблем да попадне в 10-те процента за БГ ? Защото българите са с по-високи доходи от канадците ? :D
Горе-долу си прав - доходите на най-доходоносните 10% Българи са близки до тези с 10% най-високи доходи в Канада. Като се вземе в предвид и разликата в стандарта то нищо чудно и да са относително по-заможни.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от pumpy »

jovani написа:Като се вземе в предвид и разликата в стандарта то нищо чудно и да са относително по-заможни.
Например разходите за бензин, отопление, електричетсво и храна са по-ниски в БГ, отколкото в Канада ?
Или ипотека в Бг е по-евтина, отколкото в Канада ?
Или почивката в БГ е по-евтина от тази в БГ ?
Именно защото ежедневните неща са по-достъпни в Канада, затова и стандарта на живот там е по-добър, не ли ?
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от leaf »

jovani
"...Като се вземе в предвид и разликата в стандарта то нищо чудно и да са относително по-заможни."

Наистина относително “по-заможни“ ако в думата "стандарт" не включваш екология, здраве, стрес, безопасност и други такива дреболии.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от MrGeek »

jovani написа:Горе-долу си прав - доходите на най-доходоносните 10% Българи са близки до тези с 10% най-високи доходи в Канада. Като се вземе в предвид и разликата в стандарта то нищо чудно и да са относително по-заможни.
Това къде го видя? Вестник "Шок"? Цветните сънища на джолани? Или някой друг източник с подобен авторитет? А, едно време имаше един забавен и хумористичен вестник "Стършел", но не знам дали още съществува. Всъщност ето ти една идея за бизнес, от която със сигурност може да станеш милионер за отрицателно време - хумора ти е неповторим и ще бъде подобаващо оценен от широката публика. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от Bistra »

MrGeek написа:Това къде го видя? Вестник "Шок"? Цветните сънища на джолани? Или някой друг източник с подобен авторитет? А, едно време имаше един забавен и хумористичен вестник "Стършел", но не знам дали още съществува. Всъщност ето ти една идея за бизнес, от която със сигурност може да станеш милионер за отрицателно време - хумора ти е неповторим и ще бъде подобаващо оценен от широката публика. :D
Тц, ще фалира още на първата година! За да създаваш нещо в забавно-хумористичния жанр трябва да имаш поне малко сърце, защото читателите няма да ти повярват. Я, виж той как се определя:
jovani написа:мисля че съм лишен от емоционалност до голяма степен и всяко свое решение или избор го вземам на базата на логика и експириънс.
За съжаление и моите впечатления са подобни...сърдечен инвалид отвсякъде (без да звучи като обида, просто констатация. :( )
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Re: В Бг-то намериха изход от кризата .... даже са намерили

Мнение от valioiko »

jovani написа:мисля че съм лишен от емоционалност до голяма степен и всяко свое решение или избор го вземам на базата на логика и експириънс.
Аре ве! Пописките ти в тоя фурум са продиктувани единствено и само от въздействието на халюциногените гъби, които взимаш, или може би райски газ.... :rofl: :rofl: :rofl:
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред!" - Тодор Живков
Публикувай отговор