Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

yahoo написа:Засега се очертава че 2015 и следващите 1-2 години ще изядат част от печалбата от предишните.
За TSX специално ли говориш или за всички стокови борси като цяло? Аз лично не мисля, че канадските и американските акции ще се движат заедно следващите 1-2 години. Т.е. смотаната канадска икономика ще продължи да затъва, а американската ще дърпа малко-по-малко нагоре.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

За щатите най-вече говоря. Нямам никакво доверие на канадската икономика от доста време и почти не държа спестявания в CAD. Последните няколко години щатите са в пик с икономиката, а канадската тръгна твърде рано надолу. А когато и те тръгнат надолу не искам да си представям ние до къде можем да стигнем.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

Ivan1007 написа:
Kpetrov написа:
Ivan1007 написа:В момента сме свидетили на последните опити на картела да принуди другата умряла котка (руската) да си мръдне опашката. Никакви шансове обаче.
Това са последните неуспешни опити на картела да спре разитието или банкрута на Русия? Кое от двете?

BTW аз съм вече аут от фондовете на tangerin и мисля да се въздържа за сега.
Нито едното. ОПEK иска да включи руснаците в себе си, за да могат да продължат да диктуват цените.
Канада също може да оправи цените, като спрат да добиват. В момента губят по около 10 КАД на добит барел (средно претеглено - някои повече, други по-малко), интересно защо продължават да го правят? И те ли като Русия не могат да спрат кранчето, та да не им замръзне оборудването през зимата?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12485
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Ivan1007 »

jovani написа:
Ivan1007 написа:
Kpetrov написа:
Ivan1007 написа:В момента сме свидетили на последните опити на картела да принуди другата умряла котка (руската) да си мръдне опашката. Никакви шансове обаче.
Това са последните неуспешни опити на картела да спре разитието или банкрута на Русия? Кое от двете?

BTW аз съм вече аут от фондовете на tangerin и мисля да се въздържа за сега.
Нито едното. ОПEK иска да включи руснаците в себе си, за да могат да продължат да диктуват цените.
Канада също може да оправи цените, като спрат да добиват. В момента губят по около 10 КАД на добит барел (средно претеглено - някои повече, други по-малко), интересно защо продължават да го правят? И те ли като Русия не могат да спрат кранчето, та да не им замръзне оборудването през зимата?
Пробвай да си намериш при усреднена (ма много грубо и преди година, две, три) цена на нефта от Канада 46 долара за барел какви са капиталовите разходи и какви производствените. Тогава може да вденеш, че капиталовите са направени вече и са разхвхрляни в тази цена за деситилетия напред.
Та нема начин да спрат Просто в момента се режат яко инвенстиции в разширения и нови проекти (ама не съвсем), смъкват се и производствени разходи.
От друга страна добивания по горещ начин битум е много трудно да бъде спрян ог добв
Даже и да искаха Канада и САЩ да спрат добива - ка да стане?
Трюдо привиква шефовете на неколкостотин главно публично търгувани и частни компании и Обама неколко хиляди и ги праща да се разберат със Саудитците?
:D :
Същевременно ти забравяш, че оввен производствени и капиталови разходи за Русия и СА напримрр има и социални разходи с които себестойността на нефта става трицифрена. Доста е писано при какви цени на нефта връзват бюджетите СА и Русия - трицифрени или близки до такива.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

Ivan1007 написа:
jovani написа:
Ivan1007 написа:
Kpetrov написа:
Ivan1007 написа:В момента сме свидетили на последните опити на картела да принуди другата умряла котка (руската) да си мръдне опашката. Никакви шансове обаче.
Това са последните неуспешни опити на картела да спре разитието или банкрута на Русия? Кое от двете?

BTW аз съм вече аут от фондовете на tangerin и мисля да се въздържа за сега.
Нито едното. ОПEK иска да включи руснаците в себе си, за да могат да продължат да диктуват цените.
Канада също може да оправи цените, като спрат да добиват. В момента губят по около 10 КАД на добит барел (средно претеглено - някои повече, други по-малко), интересно защо продължават да го правят? И те ли като Русия не могат да спрат кранчето, та да не им замръзне оборудването през зимата?
Пробвай да си намериш при усреднена (ма много грубо и преди година, две, три) цена на нефта от Канада 46 долара за барел какви са капиталовите разходи и какви производствените. Тогава може да вденеш, че капиталовите са направени вече и са разхвхрляни в тази цена за деситилетия напред.
Та нема начин да спрат Просто в момента се режат яко инвенстиции в разширения и нови проекти (ама не съвсем), смъкват се и производствени разходи.
От друга страна добивания по горещ начин битум е много трудно да бъде спрян ог добв
Даже и да искаха Канада и САЩ да спрат добива - ка да стане?
Трюдо привиква шефовете на неколкостотин главно публично търгувани и частни компании и Обама неколко хиляди и ги праща да се разберат със Саудитците?
:D :
Същевременно ти забравяш, че оввен производствени и капиталови разходи за Русия и СА напримрр има и социални разходи с които себестойността на нефта става трицифрена. Доста е писано при какви цени на нефта връзват бюджетите СА и Русия - трицифрени или близки до такива.
При САЩ е по-лесно - фракнатите кладенци се изчерпват за няколко години - средно 90% от продукцията им се източва за 3 години. Просто спират да дрилват нови кладенци и толкова - проблемът, доколкото знам е, че много от фраковете са предплатени и са чакали на опашка да ги фракват след като са били вече дрилнати, т.е. по-голямата част от инвестициите са били направени.

В Канада наистина проблемът са високите първоначални инвестиции, за да се постигнат необходимите мащаби на производство, та да се получи рентабилна производствена цена (при малки мащаби не може да се получи). И ако това важи за САГД, то при опън пит майнинга не е точно така - там променливите разходи са много големи и аз за тях писах - те добиват в момента при променливи разходи с 10 КАД по-високи от приходите (като се има предвид WCS-WTI прайс диференциала и дори и този нисък курс не може да им помогне). Обаче ако спрат да работят ще се получи нов срив - цените на екуипмънта ще се сринат, много хора ще си загубят работата, което ще доведе до други проблеми (социални) и т.н. и май за това не ги спират. Така че, не бих се учудил ако Канадският долар потъне още, за да ги извадят от дупката.

Доколкото съм запознат Русия смело си връзва бюджета при цени на Брент от 60 УСД за барел, при 70 остават и за модернизиране на армията, всичко отгоре отива във фондове "излишък". При 40 долара и по-малко производителите просто не плащат съответните акцизи (или там както ги наричат) и са ОК, като се има в предвид, че средните им разходи, вкл. инвестиционни амортизации са под 20 УСД на барел.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

yahoo написа:
Kpetrov написа:Реално не съм ги взимал за краткосрочно, но защо да не ги взема по-евтино ако мога. Просто не ги виждам нещата към подобрение тази година и залагам на спад.
...започвам серизно да се замислям че вече започва периода на bear market, който пък предхожда повечето рецесии. В този случай не е ли по-добре да използваш обратните индекси за да си върнеш загубите докато пазара се срива отколкото да дебнеш някакво неизвестно дъно с още по-неясни срокове и нива на евентуален нов растеж.
Благодаря на yahoo за окуражаването! От Петък съм на обратните петролни индекси със Х2 leverage (HOD). Вчера изпуснах да вляза и в HSD, но може би не е късно.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

Kpetrov написа:
yahoo написа:
Kpetrov написа:Реално не съм ги взимал за краткосрочно, но защо да не ги взема по-евтино ако мога. Просто не ги виждам нещата към подобрение тази година и залагам на спад.
...започвам серизно да се замислям че вече започва периода на bear market, който пък предхожда повечето рецесии. В този случай не е ли по-добре да използваш обратните индекси за да си върнеш загубите докато пазара се срива отколкото да дебнеш някакво неизвестно дъно с още по-неясни срокове и нива на евентуален нов растеж.
Благодаря на yahoo за окуражаването! От Петък съм на обратните петролни индекси със Х2 leverage (HOD). Вчера изпуснах да вляза и в HSD, но може би не е късно.
Бъди внимателен, пазарът на петрол е много надолу и всичко може да се случи - едно геополитическо събитие може да обърне нещата на 180 градуса.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Аз нямах в предвид конкретно петрола под обратни индекси. Той е вече достатъчно ниско и дори някакъв ETF с -2Х ще обере само трохи от дъното. Говорех за -3Х на основните индекси тогава и от 14 януари от когато съм го казал до днес -3Х на NASDAQ (SQQQ) прави около 20% печалба. Аз петрола не бих имал смелост да му правя short sell в момента.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

jovani написа:Бъди внимателен, пазарът на петрол е много надолу и всичко може да се случи - едно геополитическо събитие може да обърне нещата на 180 градуса.
Аха, верно е. За последната година знаеш ли колко геополитически събития се случиха, които макар и зверски да се опитваха да обърнат тренда, не можаха дори да го поспрат за малко? Феноменът ИДИЛ, войната в Сирия, която любимеца ти Путлер пришпори здраво в края на миналата година с последна надежда нещо да подтикне цените на петрола нагоре, свалянето на руския таралясник от Турция, войната в Йемен, сбиването на саудитските и иранските чалми, които скъсаха дипломатически отношения и се хванаха за брадите, една камара атентати и прочие. Нищо от тия събития, които допреди няколко години биха изстреляли цената на нефта в небесата не успя дори да успокои поне за няколко месеца пропадането, което продължава и днес с 5% срив в цената на всички сортове по световните борси.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

MrGeek написа:
jovani написа:Бъди внимателен, пазарът на петрол е много надолу и всичко може да се случи - едно геополитическо събитие може да обърне нещата на 180 градуса.
Аха, верно е. За последната година знаеш ли колко геополитически събития се случиха, които макар и зверски да се опитваха да обърнат тренда, не можаха дори да го поспрат за малко? Феноменът ИДИЛ, войната в Сирия, която любимеца ти Путлер пришпори здраво в края на миналата година с последна надежда нещо да подтикне цените на петрола нагоре, свалянето на руския таралясник от Турция, войната в Йемен, сбиването на саудитските и иранските чалми, които скъсаха дипломатически отношения и се хванаха за брадите, една камара атентати и прочие. Нищо от тия събития, които допреди няколко години биха изстреляли цената на нефта в небесата не успя дори да успокои поне за няколко месеца пропадането, което продължава и днес с 5% срив в цената на всички сортове по световните борси.
Мр. Гийк, който вижда само това което е пред носа му.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Koko »

jovani написа:Бъди внимателен, пазарът на петрол е много надолу и всичко може да се случи - едно геополитическо събитие може да обърне нещата на 180 градуса.
Геополитическо събитие което да обърне нещата на 180 градуса би било примерно открита война между Саудитска арабия и Иран, нещо което вече е очевидно че няма да се случи или алтернативно - Русия да влезе в НАТО, но тогава едва ли ще ни пука особено точно за цената на петрола.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Koko »

Ситуацията на борсите в момента е:

Изображение

Въпроса е дали това е само корекция на борсите или ще се превърне в нова световна рецесия.
Парадокса е че ниската цена на петрола всънщност би трябвало да е сериозен стимул за икономиката.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Koko написа:Въпроса е дали това е само корекция на борсите или ще се превърне в нова световна рецесия.
Точно това е големия въпрос. Над 20% корекция от последното най-високо ниво се води началото на bear market, който най-често предхожда рецесиите, но пък съществуват и по-рядко срещани по-дълбоки корекции до 25% (както например тази от 2011г.) които успяват да заздравят стоковия пазар и да се продължи растежа с различен темп. За съжаление сме в пикова фаза на достатъчно дълго продължил икономически растеж и тази дълбока корекция има голяма вероятност да прерастне в нова световна рецесия.
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Panem et Circenses »

Една интересна статийка с много голяма картинка показваща "парите" в света:

http://money.visualcapitalist.com/all-o ... alization/"
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Koko »

Panem et Circenses написа:Една интересна статийка с много голяма картинка показваща "парите" в света:

http://money.visualcapitalist.com/all-o ... alization/"
Все пак обърни внимание че в тази тема се обсъжда кой в какво инвестира собствените си спестявания, затова и останалата част беше отделена в друга тема.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Публикувай отговор