Признават ли се медицинските специалности?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от IRA »

Ами ще ти искат съответното образование.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от Marto »

Имай и предвид, че на повечето френския или английския им е майчин език, а на тебе най-малко правописа ти куца.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от miteto »

10xalot написа:Въобразявам си, че може би когато се явя на интервю за такава позиция, фактът че срещу тях стои дипломиран лекар макар и от друга държава, може да ми даде известно предимство пред другите местни кандидати.
Мисля, че това зависи много от личността и разбиранията на интервюиращите, така че по-скоро не разчитай на това предимство. Рентгеновите техници учат доста време тук (естествено не колкото лекар) - смяташ ли че ще знаеш повече от тях за процесите и начините на работа с тукашните машини, само защото си лекар в БГ? А дори и да е така, интервюиращия ще го приеме ли за факт?
10xalot написа:Вече, ако нещата дотук се случат, може би фактът че работя сред себеподобни и в търсената от мен среда, ще ми помогне за по-бързото (2-3) години приравняване на изпити и диплом. Знам, че за вас, които вече са минали по тзои път, звуча донякъде наивистично, но оттук - от моята камбана, така си представям на този етап нещата.
Не искам да звуча негативно, но фактът че евентуално работиш като рентгенов техник няма по никакъв начин да съкрати времето за приравняване на лекарска диплома.
Аватар
plamsht
Мнения: 221
Регистриран на: Вто Окт 24, 2006 11:28 am
Местоположение: Montreal

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от plamsht »

Не съм сигурен че Южна Африка е удачен пример в този случай.
Мисля, че дипломи от УК, Ирландия и Австралия се признават(или поне времето за "доучване" не звучи като подигравка)
Имам познат руснак-педиатър с 8 год. стаж, но въпреки това не му признават абсолютно нищо..
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от pumpy »

10xalot написа:Моят план "В" е да се опитам да започна на някава по нисша-медицинска длъжност за която обаче дори в Канда не се изисква да си завършил за доктор. Въобразявам си, че може би когато се явя на интервю за такава позиция, фактът че срещу тях стои дипломиран лекар макар и от друга държава, може да ми даде известно предимство пред другите местни кандидати. Все пак няма как за тази позиция да се бори канадец с диплома за лекар. Това е non sens.
Да сме наясно: НЕ СЕ ЗАЯЖДАМ, аз съм минал по този път. Това, че си лекар от друга страна е недостатък, не предимство. Забрави за ордера, не че имаш избор, но за момент си представи, че ти си прясно завършил интернист и на теб ти трябва медицинска сестра в твоя кабинет в София, или където си в България. На интервю се явяват 10 души, 9 от тях с диплома и опит за сестра и един професор по вътрешни болести, да кажем националния консултант. По една или друга причина, той не може да практикува медицина за 6-12 месеца и иска да работи при теб като сестра. Ти би ли го наел ..... на тази позиция ? А сега си представи, че това не е българския национален консултант по вътрешни болести, а този от Тамбукту......

Друг пример, личен: аз, забравяйки моите премеждия по намиране на работа преди 10 години като стоматолог, търсещ сестринска позиция, предложих такава в собствения си кабинет на няколко foreign trained dentists: резултата беше плачевен като очаквания и разминаване в желанията и позицията, за която кандидастват - с думи прости не се получи и аз повече не възнамерявам да го правя.

Още един пример: аз имам зъболекарска диплома от България, нали? Получил съм я след изучаването на много предмети, между които и 30 (тридесет) часа рентгенология.
В колежа за хигиенисти в Кебек съм има 2 семестъра рентген, общо около 120 часа.
В Университета в Денвър съм има още 3 семестъра рентген, като зъболекар, за сигурно още 240 часа.

Виждаш ли какво разбирах аз от рентген когато дойдох на този континент ? И това местния интервюиращ за позицията на рентгенов лаборант го знае, от опит. И каквито и изпити да успея да назубря и мина, ако не бях учил тук и до ден днешен щях да си работя в тези 30 часа рентген от България, срещу 360 от Северна Америка - нали се сещаш какви за ми диагностичните способности днес, сравнени с преди 10 години. Факт, че последните няколко години в специализираните сайтове за работа пише: "търси се зъболекар, дипломирал се от акредитиран университет, а не такъв минал изпита пред ордера......"

И да сме наясно, не казвам, че не възможно, казвам, че не е така, какво си го мислим ние от България. Защото аз самия си мислех същото преди 10 години, когато си търсех работа като стоматологична сестра. Да ама НЕ. Успех
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от Павел »

Доста наивен е човека - тук с лекарска диплома от Бг, като санитар не можеш да работиш. Завършилите дори в Канада рентгеновите технолози (Medical Radiography technologists) си намират изключително трудно работа (щото е много сладка, добре платена и юниън -изирана).
Преди години един познат, доста добър ортопед, спечели зелена карта и пристигна в САЩ със семейството си. Беше отишъл в някаква болница да пита, може ли да го вземат поне за сестра - изгледали го като паднал от Марс. След 3 месеца се върнаха обратно и повече не стъпиха в САЩ.

Ако си мед сестра, някои неща се признават за LPN, но за да започнеш работа, трябва да доучваш, да държиш изпит по английски и накрая да изкараш всички необходими изпити. За RN е още по-рудно. За лекар, почти отначало.

Българската логика - имам книжка за камион, значи автоматично мога да карам кола - не върви.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
10xalot
Мнения: 155
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 4:52 pm

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от 10xalot »

pumpy, честно казано, това което си написал звучи доста обезкуражаващо. От друга страна инфото, което даваш е много ценно - предполагам не само за мен -, тъй като както се казва идва от извора. А можеше и въобще да не си правиш труда да отделяш от времето си. Така, че задължен съм ти! Но какъв е пътя тогава: работиш всякакви други неща неопределен брой години, като в свободното си време( ако имаш такова ) учиш наново в домашни условия, по техните учебници и програми и когато решиш, че си готов по дадена материя се явяваш да приравниш поредния изпит? И така докато приравниш всичките?!!?

Павел: не си използвал правилната дума. Не "наивен", а недостатъчно и недобре информиран е тя! Но нали за това е този форум. Който знае и иска, да помогне с информация на тези, които тепърва тръгват по техния път. Както и да е - Be good!
Документи Виена : 14.10.2011
Интервю : 15.11.2013
Документи Нова Скотия : 17.12.2013
Баркодове : 04.04.2014
Медицински : 12.05.2014
Повторни медицински :27.08.2015/ Направени - 01.09.2015
Покани за визи : 29.09.2015
Визи !: 27.10.2015
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от pumpy »

10xalot написа:Но какъв е пътя тогава......
Моя път беше: преди да заминем с жена ми се уговорихме следното:
- няма да сме зъболекари поне 5 години и НЯМА да хленчим за което;
- ще живеем в Кебек, където е евтино и аз говоря френски;
- аз ще работя, тя ще инвестора в учене и приравнявне;
- след като тя си дипломира, аз ще уча, а тя ще работи;
- ако до 5 години не стане си хващаме чукалата и канадските паспорти и пробваме нещо друго на друго място.

Имигрирахме пролетта на 2004, жена ми се дипломира декември 2009, аз се дипломирах декември 2011

Дали ми е било лесно ? НЕЕЕЕ, дали съм мрънкал, най-вероятно. Сега като си гледам данъчната декларация през 2004 съм декларирал доход от 19к за цялата година, жена ми не работеше тогава, следвайки уговорката от България, дали съм искал да се откажа преди петата година - НИКОГА, защото аз съм козирог и бутам само напред, независимо, че мога да си строша главата, дали съм работил много за да го постигна - ДАААА, дали си струва-да, дали бих го направил отново - не знам. Днес има възможност за ЕС, което през 2004 беше химера, поне за мен.
Дали моя начим ще работи за някой друг - НЕ ЗНАМ и не се наемам да давам съвети, защото всеки си има рамене на главата да е отговорен за живота си. Успех.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от IRA »

19000 за 2004 са доста повече пари отколкото в днешно време. Живота си поскъпна двойно направо.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от yahoo »

Искаше да каже колко години и усилия са нужни за да се добави поне една нула отзад.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от pumpy »

yahoo написа:Искаше да каже колко години и усилия са нужни за да се добави поне една нула отзад.
НЕ, исках да кажа, че 19к ни стигаха за трима, бяхме на правилния път и стугнахме так за където бяхме тръгнали. Нулите нямат значение и не са целта. Целта в нормален живот, в нормална страна и видимо и 19к са били ОК за тези цели.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от jovani »

Хайде и аз да се изкажа: моят съвет е ако в момента имате прилични позиции в България, трябва да сте любители на силни усещания и/или мазохисти изобщо да си помисляте да идвате в Канада!

Всички ние, които сме в Канада по един или друг начин сме си стъпили на краката (с известни изключения), но много добре знаем през какво сме минали. Една голяма част от новодошлите се връщат обратно, което са пропиляни години, време и пари, които са могли да се инвестират много по-разумно във вашето бъдеще и това на децата ви.

Ако сте управител на аптека в България, за времето за което ще си приравните дипломата и ще започнете работа по специалността си в Канада - в България бихте могли да станете управител на верига от аптеки (ако вложите същите усилия за това, които бихте вложили в Канада да си приравните образованието) и доходите ви ще бъдат напълно съпоставими, ако не и по-добри от нетните доходи които бихте вземали тук (като бонус ще ви останат ниските данъци, големите отпуски, ниските цени на имотите и относителното спокойствие). Тук някой спомена доход от $50 на час за аптекар - такива филми поне в Торонто няма! Когато си приравните дипломата ще се наложи да поработите на ангария още няколко години през което време ще сте късметлия ако взимате $25 на час и ви оставят да работите пълна работна седмица - вероятно ще са нощни смени и при това с паузи. Не че никога няма да вземате $50-тина на час - след години на тръстиката ще влезете в системата и ще стигнете и до този доход, само за да установите, че $20 от тези $50 отиват за данъци, пенсионни, социални осигуровки (ЕИ му викат тук), профсъюзни фийс, % от застрахователна полица и т.н. С $30 на час ($5,000 на месец) ви чакат разходите, описани в една съседна тема, наем до гроб или $1 милион моргидж (говоря за Торонто) и с това което ви остава - живейте (гуд лък).

Няма такова нещо като "нормална държава" - в Канада, както и навсякъде по света има корупция, престъпления, несправедливости. Нещо повече - според мен имате много по-добри шансове да намерите разбиране и да се устроите ако заминете за неимигрантска държава - например в Африка!

Икономиката на Канада е основана на принципа на имиграцията от както съществува тази държава. Логиката е много проста - има страни които експортират различни стоки и услуги за да поддържат икономиката си - някои експортират суровини (напр. Русия), други произвеждат стоки (Китай, Южна Корея, Япония и пр.). Канада се е специализирала в импорт на имигранти с пари - всяка година Канада приема около 250,000 имигранта, повечето от които идват с минимум 10К кеш (такива са минималните изисквания). Това прави поне 2.5 милиарда долара наляти в икономиката, без никой да си е мръднал пръста. Ако брутният марджин на един среден клас автомобил е да речем 3-4,000 долара (при крайна цена 20-25,000 долара) същият този доход би се получил в следствие на експорта на 500,000-750,000 автомобила. За страната еспортьор на автомобили това означава да организира производството, да вложи капитали и да поеме риск - в случая с Канада никой не организира нищо и не влага нищо (имигрантите се натискат сами и си плащат за услугата да им се прегледат документите), рисковете се поемат от самите имигранти - ако не успееш да се уредиш - прав ти път или живей ако искаш на улицата. Доста хитра система, която се крепи на персепшъна че Канада е "нормална държава", както и на изкуственото забавяне на процедурата, за да изглежда отстрани че имиграционната процедура е много трудна (видите ли - приемат само подбрани хора). Истината е, че в края на краищата приемат почти всичко дето мърда (и може да си плати сметките), което лесно може да се провери, като се поразрови човек из мненията на скъпите ни съфорумци. Като гледате рекламите на новите модели автомобили нали не мислите че колата може да лети, да променя света около вас, или че мацката от клипа идва в комплект с колата? Обаче друго си е като някоя агенция (например Мърсър, които са Канадска компания, регистрирана в САЩ) обяви 10-те най-добри "града за живот" в света и 3-4 от тях са Канадски градове (подобни класации още правят "Дъ Економист" и "Форбс", както и други източници, които от подобни реклами си вадят хляба).

Накрая и няколко думи за икономиката - ами Канада върви много бързо по пътя на Гърция, сумата от федералните и провинциални дългове в момента надхвърля 100% от БВП, дълговете на населението са над 160% от БВП. От подобно положение измъкване няма - въпрос на време е (и то не много дълго време) когато балона ще се спука и с него всичките блянове за високи пенсии, постоянно нарастване на цените на имотите и пр. Този филм сме го гледали в САЩ пред няколко години, а според мен трилърът ще е много по-страшен, когато го видим в Канадският му вариант (в Европа и САЩ поне валутата е сравнително силна заради по-голямата икономика, която я поддържа, в Канада е по-вероятно да видим сценарий подобен на БГ през 1995).

Та на тези които в този момент са решили, че е най-удачното време да се придвижат към Канада мога само да им пожелая успех (пожелайте ми и на мен да не съм тук, та да ви гледам сеира когато "лайното удари вентилатора").
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от Godis »

Jovani, имаше такива писачи като теб и през 2002-2003.
Добре че не им обръщах внимание, иначе още щях да съм си в България.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от jovani »

Godis написа:Jovani, имаше такива писачи като теб и през 2002-2003.
Добре че не им обръщах внимание, иначе още щях да съм си в България.
И може би щеше да живееш много по-добре... Изплатени жилища, високи доходи (имам приятели милионери в България - лично аз още не съм достигнал подобно ниво тук).

Сигурен съм че и Гърците са си мислели че могат да живеят на аванта форевър, ама виж какво им се случи. Но нашата трагедия е, че поне Гърците са си клатили краката и са се радвали на хубавото време, докато ние бачкаме като луди, плащаме зверски данъци (поне някои от нас) за да получим един дебел накрая като дойде време да се плаща сметката - а това време наближава със всеки изминал ден.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Признават ли се медицинските специалности?

Мнение от tonich »

Godis написа:Jovani, имаше такива писачи като теб и през 2002-2003.
Добре че не им обръщах внимание, иначе още щях да съм си в България.
То писачи винаги е имало - нали това е Форумът на писачите! :D
обаче
2002-2003 по никакъв начин не може да се сравни със ситуацията в момента.
Факт!

Не ме разбирайте погрешно, не защитавам jovani (аз даже изобщо не го чета какво пише).
Обаче, ако аз съм управител на аптека сега в България, никога няма да ми скимне да се занимавам с имиграция в Канада. Още по-малко точно в този момент.
Това го казвам с уговорката, че вече няколко години живея в Канада и има информация от вътре.

Разбира се, винаги има начин за успешна реализация в Канада. Но всеки трябва да си прецени за себе си какво иска, колко ще му коства и какво е готов да даде от себе си за това.
Успех на всики кандидат имигранти!
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Публикувай отговор