ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Bistra »

krimon написа:говорим за хора, които имат акъл в главата си и работят по специалността си, а не искат да са прости бачкатори 8)
Значи викаш като моят съпруг, който работи без местна диплома. ;)
Остави ме мен, аз не съм свирка, а проста дряновица, която обаче я бива много за шибане по пръстите. :D
Имам и един друг пример, който с просто бачкаторство задмина доста средната класа...Е, по едно време и един физкултурник му беше съдружник, ама като го видя колко е "компетентен" бързо му изкупи дела. Познай до 3 пъти кой му помогна в това начинание! ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от ablood »

krimon написа:говорим за хора, които имат акъл в главата си и работят по специалността си, а не искат да са прости бачкатори 8)
Тоест, простите бачкатори, даже и да имат доста по-висок стандарт на живот от твоя не са достойни за средната класа, а? :lol:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Bistra »

ablood написа:
krimon написа:говорим за хора, които имат акъл в главата си и работят по специалността си, а не искат да са прости бачкатори 8)
Тоест, простите бачкатори, даже и да имат доста по-висок стандарт на живот от твоя не са достойни за средната класа, а? :lol:
Мани, ти съвсем я омагьоса. :D
Много ми е интересно какво точно работи с културоложката си диплома от България и за колко на час, само че никога няма да сподели...или дори и да сподели трудно може да му се вярва.
Аз имам приятел в България, който завърши културология. После му се наложи да завърши второ висше - право, защото с първата си диплома беше заникъде.
Кримон се е реализирала в Канада, обаче. Хвала на такива българи, хвала!!! :rock:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от tanyatais »

Ако и Канада е като Англия,което подозирам , то тогава местната диплома би ти отворила много врати ,но за много позиции се изисква да покажеш,че можеш да работиш дадената работа и това заедно с препоръките е по важно от многото години учене. Това не се отнася за лекари,зъболекари, адвокати ,архитекти и т.н. да уточня ,а за примери като занятчийски професии или интериорен дизайнер, програмист, козметик, строител,ПР, готвач и т.н.
.
Последно промяна от tanyatais на Вто Фев 12, 2013 6:41 pm, променено общо 1 път.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от roumensp »

tanyatais написа:Ако и Канада е като Англия,което подозирам , то тогава местната диплома би ти отворила много врати ,но за много позиции се изисква да покажеш,че можеш да работиш дадената работа и това заедно с препоръките е по важно от многото години учене. Това не се отнася за лекари,зъболекари, адвокати ,архитекти и т.н. да уточня ,а за примери като занятчийски професии или интериорен дизайнер, програмист, козметик, строител, готвач и т.н.
.
Горе-долу е така ... позна от пръв опит. ;) Въпреки че за някои от "занаятчийските професии" вероятно ще се наложи да изкараш местен сертификат.
Последно промяна от roumensp на Вто Фев 12, 2013 6:43 pm, променено общо 1 път.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от tanyatais »

roumensp написа:
tanyatais написа:Ако и Канада е като Англия,което подозирам , то тогава местната диплома би ти отворила много врати ,но за много позиции се изисква да покажеш,че можеш да работиш дадената работа и това заедно с препоръките е по важно от многото години учене. Това не се отнася за лекари,зъболекари, адвокати ,архитекти и т.н. да уточня ,а за примери като занятчийски професии или интериорен дизайнер, програмист, козметик, строител, готвач и т.н.
.
Горе-долу е така ... позна от пръв опит. ;)
Само горе-долу ? ;)
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от ablood »

Понякога местните дипломи са предимство, понякога загубени години и пари.

Зависи от човека, специалността, промените в пазара, в семейното положение, пропуснатите възможности за кариера по време на ученето....

Генерализирането и стереотипизирането са признаци за ограниченост.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от krimon »

ох, днес съм в благоприятно разположение на духа да се обяснявам с невежи ;)

Бистре, никой не записва да учи Културология, за да работи с такава специалност. Това е образование за обща култура, т.е. за аристократи 8)

Що се отнася до другите ми образования, няма да те осведомявам, да не вземеш да станеш много осведомена :tmi:

Лично аз си загубих времето да уча тук - 1 година и половина, включени 2 платени стажа в това (и давата във Франция за общо 4 месеца), за придобия местна диплома, която допълва образованието ми (припознато тук). Това ми усилие ми създаде професионални контакти, чрез които намерих подходяща реализация и на бг си дипломи.

Блъди, ако ти се говори за бачкаторство, отвори си друга тема. Доколкото разбрах питащата, желае да разбере дали ще намери не някаква си работа, а по специалността си ако придобие местна диплома.

Дипломата не е паспорт за работа. Трябва да знаеш как да се възползваш от образованието си тук, за да си намериш реализация.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Bistra »

krimon написа:Това е образование за обща култура, т.е. за аристократи 8)
Сериозно? Не знаех. :$ Моят приятел беше хипи. Извини ме за невежеството! Явно и той е бил невежа, щото се надяваше и на работа. Не беше като Евгени Минчев,...т.е. аристократ, де. :lol:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от ablood »

krimon написа:Блъди, ако ти се говори за бачкаторство, отвори си друга тема.
Ти го зачеса. Отвори си ти отделна тема, щом ти е толкова интересно!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от yahoo »

И тук столичаните станаха в повече и започнаха да си пречат :lol:
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от zigi »

Не е зле все пак да се отчете, че има професии, които тук просто няма как да ги работиш с нашенска или въобще с чужбинска диплома. Примери няма смисъл да давам, всички знаем кои са. Та ако човек иска да се реализира в такава професия, независимо дали в БГ е имал същата или друга, то просто му е нужна местна диплома. Плюсът донякъде за тези, които имат същата диплома от чужбина е, че все пак биха им признали някакви изпити/кредити, което ще спести време. Така че, дали си заслужава усилията човек да учи за местна диплома, за да се реализира в някоя от тези професии, всеки сам трябва да си отговори. Някои са настроени практично и са ориентирани към реалностите на тукашния пазар на труда и сменят професиите (обикновено учейки). Други пък дотолкова си обичат професията от БГ, че искат на всяка цена същата диплома и тук, дори да им коства сума пари, усилия и време и накрая да не успяват дълго време да намерят работа. Аз съм по скоро ЗА местната диплома по простата причина, че повечето идващи тук просто нямат подходящата професия, за да си намерят директно работа по специалността. Та...хора и съдби разни..... :beers:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от krimon »

Не е зле да се отбележи и факта, че с местна диплома си отваряш вратата за работа във федералното или провинциалното правителство. Което иначе няма да стане с бг ти диплома, нито с местния ти опит: става въпрос за над 500 000 работни места, които остават встрани от теб.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
simeonovi
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Яну 12, 2013 5:57 pm
Местоположение: Muddy York

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от simeonovi »

А какво ще кажете за Ралица Василева.
http://www.cnn.com/CNN/anchors_reporter ... litsa.html"

Тя е според мен един пример за голям професионалист с българска диплома и опит.
כלבת תחת קטנה וטפשה פאנק
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от eva-vet-eva »

Аз, като по-простичка, учих 2 пъти едно и също-в Бг за ветРинар и туканка пак така.Поне тук се закачих от 3ти курс(учих само 3 год. вместо 5, но след изпит върху материала от 1ви и 2ри курс, а не признати дисциплини от Бг образованието). А можех да се напъна само да мина изпитите за пред ордера. Много се радвам,че така направих: 1. Научиха ме да работя по тукашен тертип. 2.Една колежка от курса(местна) ме препоръча за работа и ей ме на, вече 2ра година си работя. 3. Познати колеги (вет.от Бг, но тук от други провинции), решили да преборят директно ордера пропиляха поне 2 год. повече и поне 2 пъти повече пари от моя студ. заем за същия краен резултат.
Според мен и за моята специалност-право в унито.
Публикувай отговор