Честит юбилей, Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Aбе вие се мяткате от едната крайност в другата. :roll:
Аватар
PoLuX
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 10:01 am
Местоположение: Торонто (екс - Варна)
Обратна връзка:

Мнение от PoLuX »

Браво, много добре му (и) го каза :D
По-точно от това не може да се каже! :D :D :D

Hemoglobin, имай милост към "квебектта" направо ми дожалява за тях като те чета :D

Сори, че се обаждам с напълно безполезен постинг, но не можах да се сдържа да стана част от групата с позивните :-)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Няма смисъл, Хеми. Нищо конструктивно не виждам в доводите ти. А в библиотеката нямам нужда да ходя, чела съм доста работи, повечето от които ще са ми излишни ... забелязвам с годините. Знам какво е било общественото мнение в Европа и малкото интелектуалци, които са застанали зад българската национална идея им прави чест, но не са преобладаващи, за съжаление. Не те решават съдбата на България. Но това е съвсем друга тема. А Априлското въстание /в представения вид/, 30 годишната отбрана (малък факт е, че българският владетел първи кани за съюзник османските турци, за да се пребори за престола си, а те използват това, за да му го отнемат - този същият, за който ти говориш - 80 годишния :cry: ) и т.н. ..... са патриотични митологии, но не и действителност. Децата ми няма да превърна в слепи патриоти, просто държа да познават корените си и да държат на произхода си. Аз съм си само българка и не се самоидентифицирам нито с кебекуата, нито с която и да е друга нация или народност по света. Невъзможно. Просто използвах българската история, за да направя паралел, който ще е по-понятен за повечето любителски настроени към историята българи. Но ако трябва, достатъчно добре познавам световната история, за да извадя друг паралел, с друга нация и с друга история.

Хеми, това за Македония ... ходи да го кажеш на Желев и сие, които я признаха 1991 година. И си направи ревизия на съвременните политически понятия /и тези свързани с признаването на някакъв език, нация и т.н./. Питай и Канак какво мисли по въпроса
:wink:
FYROM = Former Yugoslav Republic of Macedonia

"Браво, точно в десятката!" - казвам на всички, които са готови да защитават подобни теми в интернет форуми с голословни и високопарни постинги. Единствените ви доводи са броя на вековете и личната ви омраза към хората, с които в момента "делите" една провинция. И аз мога да увелича някой от редовете си, да го направя в червено и да изкажа един куп умни мисли и да цитирам пет-шест умни глави, както и да кажа, че това което казваш е глупаво, абсурдно или незнамсикаквоситамси. Но ще се въздържа.

Канак, конструктивно, но не достатъчно. Знам какво е станало 1774, а ти знаеш ли как са живели тукашните кебекуа и защо сте се настроили толкова срещу тези хора ? Аз просто не ви разбирам. Тези акадийци какви са били ... или можем да кажем като Марто - евала, че са им взели къщите и земята и са им били дузпата за Луизиана. Или че са ги превърнали в роби и избили. Аз наскоро го четох т.нар. "конституционен акт" :wink: покрай детето, ами че те и българите /сори за същия паралел/ са имали право да се съдят за дребни кражби, да се женят и погребват по техните обичаи .... съвсем същото "гражданско право" са им отпуснали англо-канадците /както ги наричаш/.... ама аз не търся да ги обвинявам в каквото и да е било, държа да не тъпчат историческата правда на кебекската нация.

какво били казали САЩ едно време за потушаването на Априлското въстание всички знаем, а аз преди малко слушах по СВС какво са казали за референдума в Квебек 1995, както те, така и Франция - били са готови с 2 ръце да признаят Квебекската държава :twisted:

П.П. Но ако държиш, Хемоглобин, факт по факт можем да превърнем бгканада в исторически форум и тогава надълго и нашироко с исторически доказателства /извори, историографии и интерпретации на доказали се историци/ да видим кой прав и кой крив. До тогава - не използвай, моля те определения като глупав, абсурден и незнамсикаквоситам си в дискусии с градивен характер, надявам се. Също защото и ти си ми мил. :wink: :)

И сам войнът е войн, ама все пак няма ли някой, който да застане на моя страна :lol::cry::lol:
Последно промяна от krimon на Вто Ное 01, 2005 8:25 am, променено общо 1 път.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Krimone,

Az sam samurai po dusha i ne moga da te ostavya v takav moment :lol:

Napalno sam saglasen s tebe za Makedonia i bulgarskata istoriya, che ya predstavyat nyakoi kato po-blyaskava otkolkoto e v deystvitelnost.

A, kebekarite ne sa bili porobeni ot anglofonite, a po-skoro sa bili ikonomicheski preebani dalgo vreme, shtoto koyto ne e znael angliyski daleche ne e stigal do sedemdesette godini na XX vek, kogato te se emancipirat i priemat zloveshtiyat zakon 101 i sega pravyat kakvoto si poiskat v Quebec i vapreki che psuvat postoyanno Canada poluchavat kakvoto si poiskat ot neya samo i samo da ne se otdelyat. V tozi smisal iskah da kaja, che te nyamat moralnoto pravo da iskat nezavisimost, pri uslovie, che imat cyalata avtonomiya, koyato si iskat.

No, na tebe krimone da ne ti puka shtoto dori i da se otdeli Quebec ot Canada, znaesh, che si always welcome v Ottawa. :lol: :beer:

P.S. Hemi, iskam da te pomolya neshto, neka da sporim bez obidi. Dori i da ne si saglasen s mnenieto na krimon ne moje da go/ya atakuvash i obijdash po podoben brutalen nachin. Hemi, please, v imeto na anglofonskata solidarnost te prizovavam kam milost kam krimon. :beer:
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Canuck написа:Hemi, please, v imeto na anglofonskata solidarnost te prizovavam kam milost kam krimon. :beer:
:lol: :beer2:

разсмя ме здравата, това се казва самурай :lol:
ще дойда до Отава да се отчета :wink:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Hemoglobin написа:... но пък за сметка на това имат велика култура....:):):) ами да кой не е чувал за великите културни постижения на квебектта, ми че тя е пъпът на вселената в културно отношение....само излез по улиците и ще те залеят с култура миришеща на гранясало олио и оповестена с надписи "BIG SALE" и " LIQUIDATION" :):):)
Тази тема по ми е на сърце. :) Прав си за масовата култура.
Обаче вече заспивам и ще ти кажа - махни се от улицата и влез там където се предлага друг вид култура. Няма да съжаляваш.

Същото като навсякъде. В България уличната култура и чалгата залива всичко. Но има места, които са храмове, светилища, които те смайват как са се съхранили в тази околна среда.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

За мен има и един друг критерий за култура - толерантността. Това е способността да уважаваш другия в различието му, да си способен да разбереш гледната му точка, или ако не я разбереш, поне да не я оплюваш само защото не съвпада с твоята. В това отношение намирам канадците, включително кебекарите, за изключително културни.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Кво ви дреме на шапката кой се цепи и лой го цепят.
Кога станахте канатци и кога ви почерняха задниците .
Тия делби ги оставете на Ботсо истинския канатец.
Гледайте си рахатлъка и не се занимавайте с канатски патриотизъм.
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Мнение от Godis »

за цепениците .... :)
Значи за да сме точни - и тези които не са в Квебек да знаят - :) - тук си се говори и се полемизира доста, особено покрай изборите на шеф на PQ. BTW като слушам дебатите, все едно слушам българско предизборно студио, същата картинка, без никаква разлика.
Та за цепениците - преди вереме един квебекарски финансист излезе с анализ че ако Квебек се отцепи , ще намаже незнам колко си десетки милиарда $ за няколко години. Мисля че бяха 50.
Финансиста беше от PQ разбира се, и член на предишното правителство.
При което се предизвика бурна реакция от страна на други квебекарски икономисти, и се оказа че перо по перо от тези 50 милиарда сметката се свежда до няколко стотин милиона далавера разпределена в няколко години. С което се оборва основния коз на PQ за икономически възход на провинцията след обособяването й като държава.
Така че, драги англофони :) положението изобщо не е "всички в Квебек зад знамената". Предполагам го знаета, ама да го повторя.

За историческите анализи на Хемоглобина, за това колко ни била стара историята и т.н. Винаги съм твърдял че България не е с 1300 годишна история, а с 1300 - 500. Защото при турците просто история не е имало. Но като се карате за това кой колко се е борил за собствената си държава и идентичност, бих искал да питам: толкова ли не намирате паралел между квебекарите и българите?
Паралел според мен има и той си е чисто психологически без оглед на това че нас са ни поробили, а тях са ги продали, че нас са ни освободили края на 19ти век, а на тях узаконили правата през средата на 20ти.

Често тия дни се замислям - как така става, че ние българите които още през 1976 ни пишеха като 'страна на циганите' по разни туристически справочници, българи които (ако приемем че си заслужават правителството а правителството отразява мисленето на народа) нямат собствено мнение а само гледат накъде духа вятъра и са винаги със силния на епохата, та същите ние, които сме дошли на другия край на света в чужда нам цивилизация, започваме да съдим тази цивилизация? Която за разлика от нас драпа със зъби и нокти да си извоюва своя дял от баницата.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

Блазе има на кебекуата, щом могат да преизвикват такива страсти в БГ-форум :)
Я и аз да изкажа некои съображения:

1. Аз съм българин, надявам се и дъщеря ми да се чувства българка, нататък - внуците ще са граждани на света и сигурно няма да знаят български (не че ми харесва, но съм реалист все пак)

2. Шапка им свалям на кебекуата, задето заобиколени от 300 млн. англофони успяват да си пазят езика и културата. Борбата е неравна, затова ми се струва че всички средства са им ако не позволени, то поне обясними. Не смятам, че имам право да ги съдя, а мнението си ще изкажа на бъдещ референдум и то ако имам право на глас.

3. Ако се отделят (което според мен няма да стане), бих опитал да остана тук, защото ми харесва. Ако не потръгне - ей го Онтарио. Все пак съм имигрант, нямам сантименти към Кебек (към БГ имам и все пак заминах :) )

4. На някои форумци захвана да им излиза пяна на устата, по-полека, туй е форум само, насреща има само никове и аватари, я си пийте ракията и не се занимавайте с глупости
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

c200 написа:Блазе 3. Ако се отделят (което според мен няма да стане), бих опитал да остана тук, защото ми харесва. Ако не потръгне - ей го Онтарио. Все пак съм имигрант, нямам сантименти към Кебек (към БГ имам и все пак заминах :) )
aaaa, takiwa da si gi nqmame...ще сложим точкова система, специално за имигранто от държавата квебек и ще завъдим крокодили в Напъни, лейк Онтарио и други краибрежни водни тела
ако ще идвате, гласувайте да и идвайте веднага...
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
exquisitus
Мнения: 497
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 10:12 am
Местоположение: Hell

Мнение от exquisitus »

krimon написа:
И сам войнът е войн, ама все пак няма ли някой, който да застане на моя страна :lol::cry::lol:
az te podkrepih po-gore, za koeto vyrhu men se stovari s cialata si mosht hemoglobinovata tezhka nasmeshka, napravo me razmaza, 2D stanah ;)
The secret of success is sincerity. Once you can fake that, you've got it made. -- Jean Giraudoux
--------------------------------------------------------
If the world were the perfect set of teeth, you would be plaque!! -- Dolph, the fascist hippo
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от ivanko13 »

krimon написа: малък факт е, че българският владетел първи кани за съюзник османските турци, за да се пребори за престола си
Тука не позна.
krimon написа:А в библиотеката нямам нужда да ходя, чела съм доста работи, повечето от които ще са ми излишни ... забелязвам с годините.
Не си чела достатъчно
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ami tova sa samo goloslovni tvurdenia - dokaji go s fakti
ako triabva si izvadi knigata s izvorite ot tazi epoha ili hodi da govorish s profesorite v Bg, koito se zanimavat s osmanistika i Vuzrajdane
tova ne sa nesta, koito vadia ot bolnoto si vuobrajenie (za sujalenie)

a ako triabva da si gi merim - koi kolko e chel (ele puk po bg istoria :cry: ) ... ama ot cheteneto - faida nikakva :beer: :beer:
triabva i da se misli 8)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Не прекалявайте с мисленето ,че не ви се отразява добре.
Заключено