Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

yahoo написа:Значи правилно съм се ориентирал към много къси ходове на пазара през последните месеци и най-често затварям позициите до няколко часа същия ден въпреки че по-дългото задържане би правило повече пари, но рисковете пък са много по-големи при реалната опасност от скорошен срив на пазара. Няма да имам търпението да стискам зъби няколко години с толкова много блокиран капитал докато акциите евентуално си върнат нивото след рецесията. Въпроса очевидно не е дали а кога ще стане това.
По принцип си прав, но го има и въпроса "дали?" поне за някои компании - виж например Блекбъри. Същото може да се случи и на гигант като Интел (не че смятам че ще случи) - ако да кажем влезем в рецесия и излезем след 2-3 години не е много ясно какво ще е положението с конкурентите им тогава, да не говорим че те много зависят от Майкрософт - дали ще пуснат читав ОС дето да продава нови сървъри и лаптопи? Или ARM/Апъл/Google ще им вземат хляба в консюмър маркета и лоу енерджи сървърите?
Десижънс, десижънс...
:)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

Много е лесно да се каже: "купувайте, когато пазарът е бийтън", особенно в ретроспект. Например сега може и да е много добър момент да се инвестира в Русия с ниска рубла, висок лихвен процент и акции на безценица. А може и да не е толкова добър, ако не успеят да си оправят отношенията с Европа/САЩ и решат да национализират предприятията. Във всеки един момент пазарът дава сравнително рационална оценка на инвестициите в зависимост от калкулацията на риска според наличната информация към момента - няма гарантирана ниска или висока точка, дори и да оставим настрана маркет манипулациите.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

jovani написа:По принцип си прав, но го има и въпроса "дали?" поне за някои компании - виж например Блекбъри.
Наблюденията са че всеки 3 от 4 акции следват плътно тренда на основните индекси и при евентуален срив единици са тези които ще пострадат най-малко. Да ги откриеш и избереш предварително е много трудно осъществимо и граничи повече с хазарт. Затова приемам че всички ще пострадат и предпочитам да остана настрана докато нещата се нормализират. Едва ли бих купил точно когато всичко се срути защото никой няма да знае къде точно е дъното.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

yahoo написа:
jovani написа:По принцип си прав, но го има и въпроса "дали?" поне за някои компании - виж например Блекбъри.
Наблюденията са че всеки 3 от 4 акции следват плътно тренда на основните индекси и при евентуален срив единици са тези които ще пострадат най-малко. Да ги откриеш и избереш предварително е много трудно осъществимо и граничи повече с хазарт. Затова приемам че всички ще пострадат и предпочитам да остана настрана докато нещата се нормализират. Едва ли бих купил точно когато всичко се срути защото никой няма да знае къде точно е дъното.
Това се опитвах да кажа и аз - никога не е ясно кога е дъното или пийка. И никога не е сигурно, че цените ще се възстановят дори след години. А това за което говориш е бета риск - по принцип в период на "възход" цените на повечето компании, дори и куците растат, в период на рецесия дори и добрите компании се обезценяват. Проблемът е, че дори не е ясно кои компании са "добри" и кои "лоши" - печалбите могат лесно да се манипулират счетоводно, високите продажби, ако са бекнати от големи заеми могат бързо да се превърнат в инвентори и пр. Примерно ако няколко компании в даден сектор бележат растеж, те повличат след себе си и не толкова успешни компании (аналистите казват: вторите са обезценени спрямо техните пийърс) и обратното. С други думи пазарът е една система с положителна обратна връзка, която се довежда до момент на насищане (след който не може да се измислят други доводи за "растеж") след което следва обикновенно бърз пробив и системата се разпада, преди да почне да се самоиндуцира отново (да използвам примери от електрониката).

Реалният ръст на ГДП в последните няколко години в САЩ е под 2.5% на година (колкото е растежа на населението), въпреки стимулите и 0% интерест рейт. Пазарът е ол тайм хай, защото всички смятат, че Фед. Резърв ще го поддържа постоянно и липсват алтернативни инвестиции с разумен риск-аджъстед инкъм на бондовият пазар (заради ниските лихви). Левериджа на инвеститорите вероятно е много висок - някои твърдят, че е по-нисък от 2006-2007, но аз не мога да си обясня каква е логиката това да е така.

Мениджмънта на големите компании взимат заеми (възползвайки се от ниската лихва) с които изкупуват акции, за да са в "крак с времето" и да не си загубят позициите, ако изостават от цените на акциите на конкуренцията. Една голяма понци схема с гарантиран резултат (единственият въпрос е кога?).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

jovani написа:Една финансова институция с големи средства (да кажем над 10% от маркет капитализейшъна на компаниите в които имат интерес) може да прави каквото си поиска с цените на тези компании, продавайки или купувайки в определени моменти, а когато същите притежават информацията в клиентските акаунти - стоп лос ордери, левъридж и пр. то ритейлърите са ситинг дъкс (по закон не би следвало проп трейдинга да има информация за ритейл акаунтите и предполагам в много случаи това се спазва, поне в институциите за които съм работил лично моята група не е имала достъп до подобна информация).
Точно това се случи днес. Як спарк с достатъчен обем в даден момент за да оберат стоп-лосовете, изкупят и пречещите отгоре и така става много лесно тренда да се обрърне незабавно както стана днес в 13:55 с Интел, а едновременно и с много други акции понеже се отрази и като дълъг стик дори на индексите в тази минута:

Изображение
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от ivanko13 »

Пасивните инвеститори, какви ЕТФ си купувате? iShares, Vanguard, BMO, Horizons? Как ви се вижда този - Vanguard FTSE All-World ex Canada Index ETF (VXC)
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

ivanko13 написа:Пасивните инвеститори, какви ЕТФ си купувате? iShares, Vanguard, BMO, Horizons? Как ви се вижда този - Vanguard FTSE All-World ex Canada Index ETF (VXC)
Аз имам ZLB като дългосрочно, а с ZLU играя на късо заради по-честите му флуктоации. Със спада от последните седмица-две обаче и двата месеца застой съм на 0.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

Kpetrov написа:
ivanko13 написа:Пасивните инвеститори, какви ЕТФ си купувате? iShares, Vanguard, BMO, Horizons? Как ви се вижда този - Vanguard FTSE All-World ex Canada Index ETF (VXC)
Аз имам ZLB като дългосрочно, а с ZLU играя на късо заради по-честите му флуктоации. Със спада от последните седмица-две обаче и двата месеца застой съм на 0.
И аз като Петров - BMO (вкл. ZLB и ZLU), но не се занимавам "на късо" 'щото си e full-time job, както правилно отбеляза Митето преди време. ETF на Vanguard са в USD и ще губиш % при обмяната CAD->USD, освен ако нямаш доходи в USD, отделно дивидентите се облагат с такса от американците, което повишава MER (при някои акаунти вкл. RRSP можеш да клеймваш foreign tax credit).
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

Това ZLU "на късо" имаше добър резултат и го направих просто защото усетих, че върви циклично нагоре надолу та изкарах нещо. До преди една седмица, когато купих уж в пад, но не последва обичайният възход :D и продължава да пада. Както върви и ZLU ми станаха дългосрочни. ;)
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от ivanko13 »

roumensp написа:
Kpetrov написа:
ivanko13 написа:Пасивните инвеститори, какви ЕТФ си купувате? iShares, Vanguard, BMO, Horizons? Как ви се вижда този - Vanguard FTSE All-World ex Canada Index ETF (VXC)
Аз имам ZLB като дългосрочно, а с ZLU играя на късо заради по-честите му флуктоации. Със спада от последните седмица-две обаче и двата месеца застой съм на 0.
И аз като Петров - BMO (вкл. ZLB и ZLU), но не се занимавам "на късо" 'щото си e full-time job, както правилно отбеляза Митето преди време. ETF на Vanguard са в USD и ще губиш % при обмяната CAD->USD, освен ако нямаш доходи в USD, отделно дивидентите се облагат с такса от американците, което повишава MER (при някои акаунти вкл. RRSP можеш да клеймваш foreign tax credit).
Vanguard имат и канадски ETFs. Цената си е в канадски долари.

https://www.vanguardcanada.ca/advisors/etfs/etfs.htm
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от ivanko13 »

Петров/Румба, много агресивни портфолиа. Не балансирате ли с bonds? Не ми стиска само със stocks...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

ivanko13 написа:Петров/Румба, много агресивни портфолиа. Не балансирате ли с bonds? Не ми стиска само със stocks...
Отделно имам и два на Tangerin, но те не са ETF фондове. Единият е stocks, другият е bonds.
Може би ще се преориентирам към някой бонд ETF и ще забравя за игричките изцяло.
Докато имам моргидж обаче ми се струва безмислено.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Kpetrov написа:Може би ще се преориентирам към някой бонд ETF и ще забравя за игричките изцяло.
Е не успя ли да спечелиш достатъчно миналия месец? Имаше много възможности за кратки удари. BBD.B и VRX ми бяха най-добрите попадения на канадския пазар.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

ivanko13 написа:Петров/Румба, много агресивни портфолиа. Не балансирате ли с bonds? Не ми стиска само със stocks...
Аз балансирам с ETF/funds, базирани на bonds, от типа на ZCM.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

yahoo написа:
Kpetrov написа:Може би ще се преориентирам към някой бонд ETF и ще забравя за игричките изцяло.
Е не успя ли да спечелиш достатъчно миналия месец? Имаше много възможности за кратки удари. BBD.B и VRX ми бяха най-добрите попадения на канадския пазар.
Бомбардие хич не искам да ги чувам дори и за ден! Много са ми нестабилни и паднат ли не мога да ги изкарам от там за години.
VRX се движи последните месеци точно както ZLU (където аз играх), с тази разликата, че е толкова нагрухтяно, че вероятността за рязък спад е много голяма. Кой знае колко ще чакам и там да се възвърнат позициите при едно голямо сечено.
Каквото изкарах с играта на късо от ZLU ми покри загубите от последната седмица в ZLB и tangerin-ите. Половината средства за игричките останаха затворени в самото ZLU и съм даже назад в момента.
Ударих и голямо дърво с AP.UN, та доста време чаках да си възвърна позициите. Можеше да е доста по-дълго, но се върнах в играта и преустанових играта с отделни компании, като се прехвърлих на въпросните ETF.
Както го коментирахме преди 2-3 месеца... включих се баш в пиков момент.

П.П.
Изглежда с roumensp стигаме до еднакви заключения. И аз съм набелязъл, като ETF-и базирани на bonds следните фондове: ZCM, ZCS и ZLC.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Публикувай отговор