>>ПРОУЧВАНЕ ЗА НЕПРИЗНАВАНЕТО НА ДИПЛОМИТЕ НА ИМИГРАНТ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Xora ako si mislite che shte kacnete ot niakude si i vednaga shte vi priznaiat gestoko greshite. Sled izvesten period rabota i tova shte doide.Vse edno v Bulgaria sled kato zavurshish universitet vsi4ki po4vat da te misliat za goliama rabota.Za kolko vreme ste si izvouvali poziciite koito ste imali v BG. Na men mi otne min 4 da ne kaga 5 godini.
Zashto tuk da e razli4no pak po4vame ot 0-ta.
A za rabotat diplomata obi4aino ne ti ia iskat.Puk ite priznavat za bac. koeto ne e losho.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Ne moga da razbera samo s kakwi viatyrni melnici se borite i za kakwo priravniawane na diplomata stawa wypros. Ako kandidatstwate w Universitet shte wi priznajat wsichko, pone na men si mi priznaha M.Sc, i nikakwi dopylnitelni kursowe ne mi iskat. Wse pak obache az sym w takawa oblast deto zakona za zapazwane na masata i energiata e ednakykw nawsiakyde, mozhe bi za doktorski, stroit. inzheneri i podobni da e razlichno. Ako stawa wypros za chlenstwo w niakoj order e druga rabota. Naprimer za CCPE, za da stanesh Prof. Eng., oswen obrazovanie ti iskat i 1 god. stazh na dlyzhnost kato inzhener. S obrazovanieto mozhe da se oprawime niakaksi, no ni udriat po stazha w CAnada. Ne e wyzmozhno s BG diploma da te naznachat na inzhenerna dlyzhnost. Imajte predwid che inzhenerna dlyzhnost w BG, naprimer Nachalnik na smiana ili Nachalnik ceh w zavod tuk se raboti ot hora sys sredno ili kolezhansko obrazovanie. Inzhenera tuk e poweche ot edin supervisor. S BG diploma w inzhenernite specialnosti mozhe da se stigne do niwoto na tehnolog ili Lab Tech naprimer, za poweche shte triabwa da se uchi tuk. Mnogo bylgari, sa predprieli tazi stypka, za 2 god. izkarwash oshte edin Master i sled towa niamash problemi da si naprimer Process ili Quality Eng, i dori shef na lab ili otdel, kakywto e edin moj prijatel w Montreal. Prosto rabotodatelja niama dowerie na nashite diplomi, i s prawo. I az ne bih imal dowerie na neshto nepoznato. Dori i da prirawnite, wse si ostawate s diploma ot nikomu neizwesten uniwersitet, dori i PhD. No kato widiat che shte uchili w mesten Uni, t.e. plashtali ste taksi, towa weche promenia wsichko. Minawate e srednata klasa i mozhe po-dobre da zhiweete. Za da poluchish triabwa da dadesh oshte edin pyt w Canada. A za kachestwoto za BG obrazovanieto, da me izviniawat niakoi, ama s 2 meseca uchene po sesiite (izkluchwam medicinata, ama te i ne imigrirat) i jako prepiswane na 90 % ot studentite kak iskate da wi priznajat. wse pak triabwa da sme dowolni che pone ni dawat shans. A tazi sistema w Canada sys sedmichnite domashni triabwa i w BG da ja priemat, tochkowata sistema syshto, te se opitaha po edno wreme, no shtiaha da ostanat bez studenti i pak si wyrnaha starata sistema, deto pyrwo prepiswash, posle prikazwash razni gluposti i te puskat. I da dobawia nabyrzo, BG e naj-prekrasnata strana na sweta, nishto ne se uchi, nishto ne se raboti i pak niama da umrat ot glad.
Alina
Мнения: 1061
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:45 am

Мнение от Alina »

Хайде малко да ви открехна и стига сте говорили неподготвени и наизуст, особено хора които не са тук.

БГМонтреал, пак те признавам, кой каквито ще глупости да пише за теб...

Има страхотни правителствени програми, говоря за стажантски програми в ПрАВИТЕЛСТВОТО(Федерално, Провинциално...без значение кое), и те стартират СЕГА, или за някои срокът за подаване на документи беше допреди няколко дена. За някои от тях искат БАК, за други Мастерс. Разликата в заплащането в последствие е само някакви си 40 000 и нагоре годишно. Има доста тестове които се решават и там си проличава кой става и кой не, после има и интервюта. Но за да те допуснат до тестовете, трябва да ти харесат документите първо. А мастерса си е Мастерс.

Е как тогава няма да искам да ми признаят магистратурата.

sub0, аз не съм завършила УНСС, сори майна.

Айде стига, че не ми се занимава с глупости и нямам време за губене.

Исках да помогна, но вместо да ви накарам да мислите и да се размърдате, вие си изливате собствените комплекси върху мен. Не знам защо една камара народ предпочита да се скатава или да дърдори *** вместо да предприемат нещо реално градивно срещу дискриминацията тук и да помогнат по този начин на себе си и на приятелите си(ако изобщо имат такива). И понеже не съм чак такъв егоист, да мисля само за себе си, пак казвам - на ОРУЖИЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ...

На който му стиска, нека се включи. Аз овчо съзнание и покорно сведена главица нямам.

Майната им на глупостите. Ако някой има някое действително конструктивно предложение, нека ми пише лС. Другото е траш и не ме интересува.

Мерси отново БГМонтреал!
Alina
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Az puk sum za orderite i za tova mestnite diplomi da imat predimstvo, zashtoto protiven sluchai zaplatite shte padnat.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Alina
Мнения: 1061
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:45 am

Мнение от Alina »

:lol: :D :D

Разбирам позицията ти.

:D
Alina
Аватар
sara
Рошава гарга
Мнения: 888
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 2:49 pm
Местоположение: на клон монреалски

Мнение от sara »

Алина,
би ли ни казала какво си учила, което не би могло да се сравни с това дето учат тук?
за биолозите и химиците - знае се, че учат , но (след) това си зависи от индивида... а за образованието като цяло мога да кажа само: мъка, мъка! (имам опит и от другата страна)

и като цяо се присъединявам към овцете veliko, sub0 i survivor
досега не са ми искали тук дипломите! за единия си еквивалент чаках около 10 месеца и след е-маил от моя страна получих 2-3 е-маила и няколко обаждания по телефона, за да се доизясним и дообясним и да се извинят като всеки път бяха много мили.... за университетите - признават си магистрите (поне в моя случай), но и всичко си е индивидулано и зависи от специалността.

Според мен не може да се очаква да се приеме човек дошъл от майната си образно казано да почне веднага в някоя от споменатите професии без да знае какво е тук и кон боб яде ли и как го яде тук и колко са различни коня и боба! И една практика е нещо добро, но след това пак се стига до други работодатели и доколко и как те ще възприемат всеки един кандидат!

изразеното е лично мнение!

със здраве

пс мисля, че всички дето са си изразили мнението са тук!
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

За бачкане не са важни дипломите, а знанията, по-добре да се изкарат някакви курсове, отколкото да се учи пак за лудо (ордерите са може би единственото, което оправдава по-продължително учене). Тука повечето сме по програмата за скилед уъркърс, което предполага, че вече си имаме професии и знания по тях, а не сме се дипломирали токущо.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Lubo e prav, ako ne wi se uchi, po-dobre da se izkara niakoj kurs po specialnost w universitet, ne e evtino, no byrzo mozhe da se wzeme sertificat, kojto da si go pishete w CV-to. Mozhe i da hwane dikish. Probva se wsichko, niama otkazwane. Hubawoto w Canada e che ako imate background i kachestwa, te niama da ostanat nezabeliazani, ako ste na podhodiashtoto miasto, razbira se.

Eto tuk edin link s top 500-te world unita:

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500list.htm

Alina, proweri za twoja Uni, dali e w spisaka? Ako e, razbiram te napylno.
nobleman

Мнение от nobleman »

Lub0 написа:За бачкане не са важни дипломите, а знанията, по-добре да се изкарат някакви курсове, отколкото да се учи пак за лудо (ордерите са може би единственото, което оправдава по-продължително учене). Тука повечето сме по програмата за скилед уъркърс, което предполага, че вече си имаме професии и знания по тях, а не сме се дипломирали токущо.
Брей, ама какво да обърна - Най-накрая нещо умно да се каже за тези дипломи. Браво, Бачо Любо ( ако ми разрешиш така да се обърна към теб)!
Уважаеми госпожици и господа, закачете си дипломите, колкото и на брой да ги имате, по къщите си в БГ. Работа и само работа, това е което се иска. Професии нали имате? Знания нали имате? Ами, това е! Никой не може да Ви отнеме и знанията и професиите. Иска се само късметът да е с Вас.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Алина,извинявай,но документа,който цитира бгмонреал не те касае по никакъв начин! Какво подскочи толкова?

Ако прочетеш внимателно,ще схванеш,че става въпрос за достъп до регламентирани професии,т.е. признаване на дипломата за членство в Ордер.

Няма никакви трудности в признаването на дипломите в инженерския Ордер до колкото знам!

Ако има в този форум някой,който този документ касае лично, това съм аз и предполагам съм единствената, на която Ордер е отказал достъп по причина непризнаване на дипломи. На теб Ордер да ти е отказвал? Да не ти е признал образование?

За разлика от теб, обаче, смятам този документ за абсолютна глупост-дали с него или без, все тая....Още един начин за цедене на държавни пари за програми-проформа. :evil: Никакви държавни организации и програми нямат (и слава богу) никакво влияние върху Ордерите! Ако ще сто програми да измислят! :evil:

Колкото до признаването на дипломите въобще, било то за работа (където всъщност няма никакво значение) или за Университет...

Алина,от къде накъде реши,че твоето образование би трябвало да е на същото ниво като това на моето дете, например (един ден), което за разлика от теб,постъпила директно след училище в Университет, е учило и се е преборило с още едно учебно заведение между училище и Ун-та и има 2-3 години обучение повече от теб?
Съвсем отделен въпрос,че то е учило тук, с местни изисквания за именно местната система, в Университет с много по-качествено образование... :roll:
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Az moga da se izkaja samo v ramkite na moita spetsialnost: Bg biologichaskoto obrazovanie se priznava navsiakade po sveta (ако iskash da pravish Ph.D. that is). V niakoi darjavi (Zapadna Evropa, Shtatite, Kanada, Iaponia i Avstralia) ni priznavat i Balgarskoto Ph.D. (ako iskash da si post doc) ...Rabota v industriata (kadeto sa golemite zaplati) ne se namira lesno dori s mestno obrazovanie...elementarno, mnogo maimuni na klona..Ta biolozite obshto vzeto niamat ot kakvo da se oplakvat...

Druga rabota che obrazovanieto vav Fakulteta e zapochnalo da zapada ot 15 godini nasam...i da se sravniava BG obrazovanieto sas super znaniata i praktikata koiato poluchavat tia tuka e kato da sravniavash na diado mi karutsata s niakoi mertsedes (Pone moia opit ot dvete strani na katedrata me navejda na tia misli). Biologia (bilo obuchenie, bilo izsledvania) se pravi ne prosto s pari, a s mnogo pari, a v BG pari niama...Tolkoz... Az oshte im se chudia zashto vsashnost ni priznavat diplomite (i za razlika ot niakoi ne sam zabravila kak sam si vzimala izpitite s edna nosht chetene, ne sam se viasvala na lektsii s mesetsi i t.n. GARANTIRAM VI che takiva chudesa v zapadnite universiteti prosto NIAMA).

Taka che preporachvam na radetelite (biolozi) na tezata 'Kolko dobro bilo BG obrazovanieto' da se zamisliat hubavichko...dali obrazovanieto ni e dobro ili nie sme si umnichki i uspiavame VAPREKI obrazovanieto koeto sme poluchili (Ne znam za Vas, no az imam 10 profesora ot uchilishte, koito sa napravo za pozornia stalb zaradi glupostite s koito se macheha da mi napalniat glavata i totalno levashkia im nachin na prepodavane).

Kato slusham priateli...mai gornoto e validno ne samo za biolozite...Ta s dve dumi...daite da slezem ot belia kon i da vidim za kFo v deistvitelnost stava vapros!

Haide sas zdrave Vi!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

BabaPena написа: Ta biolozite obshto vzeto niamat ot kakvo da se oplakvat...

Pone moia opit ot dvete strani na katedrata me navejda na tia misli).

no az imam 10 profesora ot uchilishte, koito sa napravo za pozornia stalb zaradi glupostite s koito se macheha da mi napalniat glavata i totalno levashkia im nachin na prepodavane).


Haide sas zdrave Vi!
1. не се оплакваме
2. а тайна ли е коя е катедрата? за СУ ли говориш?
3. кои са тези 10 професора, че ми е интересно да развихрим клюката? :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Който и БГ професор да хванеш няма да сбъркаш, може даже да вземем да направим една петиция и едно шествие под мото "Да накажем тези дето ни излъгаха, че сме вишисти!" и да пратим подписката в оон и в нато и да осъдим БГ-то в Брюксел.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Bravo Babo Penke, zela si mi go ot ustata, ta da ne si gubia wremeto da pisha. Ne e samo za biolozite, za wsichki se otnasia. Razbira se che PhD to go priznawat za posdoc, no towa e zashtoto mestnite PhD-ta rabotiat za po 100,000 godishno w golemite kompanii, a postdoka e 40,000. Razbirash li che niama koj da swyrshi rabotata w universitetite i zatowa wzemat ot drugi strani. No po-strannoto neshto, koeto nabludawam, e che nashenski PhD-ta postdoci tuk ne mogat da se sprawiat s rabotata si, mnogo ja zakyswat. Kato znam kak se stawa PhD w BG napylno si obiasniawam polozhenieto. Powecheto PhD zashtiti w BG sa fars, osobeno w poslednite 4-5 god. Bil sym swidetel kak profesor kazwa, "Hajde stiga veche, to momicheto e ot provinciata, pritesniawa se i pr." Znaete li che za da se zashtiti magistyrska diploma w Canada sa nuzhni 2 god, thesis, kojto reshawa ili e chast ot niakakw problem, okolo 200 str., publichna zashtita, posledwana ot 3-4 chasowo dopylmitelno izpitwane nasame s komisiata, koyato za master e 3-ma profesori. I towa ne e wsichko, prawiat se korekcii, i chak sled towa disertaciata se publikuwa pred sweta. Ajde sega mi kazhete kak ste zashtitili Masters w BG: Na men lichno mi zadadoha 2 elementarni wyprosa. Nali sme 10 choweka na zashtita ja. Otbivane na nomera, tipichno po bylgarski. Ajde sys zdrawe. I nakraja da ne zabrawia, pripomnete si velikia BG film na Nikolaj Volev "Dwojnikyt", ako ste go gledali niama poweche kakwo da obsyzhdame BG obrazovanieto. To e mnogo zle w momenta. Sori towa e istinata.
sub0

Мнение от sub0 »

За Алина: сори майна ама не съм майна. Говоря за УНСС наизуст защото то е фрапантен пример в БГ образованието. "Овчето" ми съзнание поместено в моя човешки череп не виждам ми създава проблеми досега също.

Аз съм ти тук в Мтл - проблем с признаването нямам. CV-то ми изглежда добре. Има сертификати един два и не се оплаквам. Любо е прав разбира се - опит + сертификати за работя трябват. Интервю и опита който имаш от БГ също има значение като го обясниш (е освен ако не си си стояла вкъщи).

За учене - ами Алина отиди накарай някой от УНСС или Софийския да ти прати академична справка директно от България а пък и на английски - ще има ууупппссс (McGill например ги иска така)! А пък ако поискат по-подробна информация за курсовете да я пратят пожелавам ти пак успех някой да му пука за бившия студент!

За академчните практики които властват тук и в БГ за преписването си отговори сама като влезеш тък и напишеш някоя от "техните домашни" като не си цитираш източника под линийка. А за приписване и подсказване и групови домашни и изпити не говорим.

Ама очевидно ще минеш да хард уей да го разбереш.
Заключено