БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Bistra »

Айде, пак почнахте! Тоя поп явно силно бърка в здравето, засягайки джоба на някого, опитващ се да лежи на гърба на българската общност (виж по-горе изказването на Павел) :D
Проблемът не е в този или онзи поп, а в нерелигиозността на българина. И що пък трябва да ме обединяват? Ами аз не искам да се обединявам. Цепя се един вид от колектива. :P Това да не ви е ОФ събрание! Всички под строй...Айде, бе!
Има и друг поп. Поне на миналият Великден имаше. Какво се е променило? Ами нищо! И 150 дискусии да водим все тая! Аз лично този Великден смятам най-сериозно да пропусна посещението. На децата им беше адски скучно миналият път, доспа им се и направо си ми зададоха въпроса: Защо ходим?...Ами, а де?! :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Люта чушка ®
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 11:18 pm
Местоположение: под лилията

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Люта чушка ® »

optics написа: ...Дали е достатъчно силна - по-добре не си го задавайте тоя въпрос след като нямате друг поп.
В интерес на истината, имаме и друг поп...
Върти ми се наум да попитам константа какви са и подбудите да се обръща към религиозно непрактикуващата българска общност какво и било мнението за църквата, където споменатата общност изобщо не припарва, както и това неудовлетворение от слабо посещаваните литургии дали няма за цел да намекне че поп Димитър не си върши работата "както трябва".
За мен църквата има един-единствен недостатък (споменаха го и други) че е далеч. Църковният хор е съставен от аматьори, които участват на доброволен принцип и няма какво да му се придиря толкова, а отеца прави всичко възможно да говори по теми които засягат ежедневието на хората от сегашната епоха. Не знам дали това според госпожата отговаря на изискваното от нея "духовно ниво", но за повечето енориаши предполагам е напълно задоволително.
Хайде наште! Яжте люти чушки!
Стига сме си правили оглушки...
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от dea »

Имам питания към автора на темата: Посещаемостта на неделната литургия в България по-висока ли е в сравнение с Монреал (процентно)? Там това тревожеше ли те? По какъв начин в България православната църква обединява хората?
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от konstanta »

Започвайки темата , се обърнах към всички като българи. Смятам , че това е важно , поне за повечето от нас , а не за такива като Бистра например (нищо осъдително). Наизтина е тревожна твърде низката посещаемост ,която е предимно от родители , чакащи да приключи неделното училище на децата им ,а не от хора дошли да намерят успокоение на душата си. Разбира се има и изключения.
Статистика дали в Монреал посещаемостта е по -висока от тази в България нямам и смятам въпроса за безмислен и глупав.
Дали отчето си върши добре или не работата или църковното ръководство като цяло е въпрос на всеобщо обсъждане , но навярно отговора е някъде в поставените въпроси.
А това , че църквата се намирала далеч ,..., то това е най-нелепата причина или оправдание , което съм чувал, затова не го коментирам.
Не е вярно , че няма друг поп ,....има и той отвреме на време взима участие в литургийте , но по какъв принцип са тези участия , не зная.
Така , че мисля от тук е мястото да започнат обсъжданията на всички подобни въпроси.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Bistra »

А ама на мен душата ми е адски спокойна, особено като не виждам такива интригантско подхлъзнати обсъждания. :D Посещаемостта на църквата няма да се повиши със смяната на един или друг поп, или едно или друго настоятелство. Виж, обаче някой, който до вчера се интересуваше как би могъл да измуфти повече пенсия без работа от канадската държава би могъл да се пооблажи, щото очевидно попът или настоятелството му слагат прът в колелата. ;)
Аман от булгаристанщини! Ето това е и една от причините, поради които не ходя, като оставим настрана нерелигиозността. |(
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Koko »

konstanta написа:Започвайки темата , се обърнах към всички като българи. Смятам , че това е важно , поне за повечето от нас , а не за такива като Бистра например (нищо осъдително). Наизтина е тревожна твърде низката посещаемост ,която е предимно от родители , чакащи да приключи неделното училище на децата им ,а не от хора дошли да намерят успокоение на душата си. Разбира се има и изключения.
Статистика дали в Монреал посещаемостта е по -висока от тази в България нямам и смятам въпроса за безмислен и глупав.
Дали отчето си върши добре или не работата или църковното ръководство като цяло е въпрос на всеобщо обсъждане , но навярно отговора е някъде в поставените въпроси.
А това , че църквата се намирала далеч ,..., то това е най-нелепата причина или оправдание , което съм чувал, затова не го коментирам.
Не е вярно , че няма друг поп ,....има и той отвреме на време взима участие в литургийте , но по какъв принцип са тези участия , не зная.
Така , че мисля от тук е мястото да започнат обсъжданията на всички подобни въпроси.
А замислял ли си се че може би проблема е именно в това че хората търсещи успокоение на душата си в храма не са чак толкова много? Когато някой не вярва в дядо Боже, в състояние ли си да го накараш да започне да вярва?
Мисля също че въпроса за това каква е посещаемостта на църквите в България въобще не е безсмилен или глупав и това е част от проблема - когато хората не са имали навика или нуждата да ходят на църква там от където са дошли, какво ще ги накара да ходят на новото място където са се заселили?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от agent Ozo »

Е, щом като въпросът е към всички българи, а не само към вярващите, да се включа и аз.
За мен, като атеист, е все едно кой води богослуженията и на какво ниво. И дори самият патриарх да дойдеше да ги води, аз пак не бих отишъл. Църквата би трябвало да е мястото за общуване на вярващия с Бог. Непосредствено - мълчаливо и в уединение, или пък опосредствено - чрез свещенослужителя и неговите служби. И е нормално при втория вариант, човек да предпочита попа да говори и тези служби да се водят на родния му език. Но това не е задължително условие и в такъв случай вярващите посещават най-близкият им православен храм.
Та за мен черкуването, това ще рече редовно молитвено участие в богослуженията, зависи само от степента на вярата на човека и затова не приемам внушенията, че то се определя от качеството на изнасяните "представления" от поповете и е в пряка връзка с техните артистични дарби и риторика. Ако е така, то вече не става въпрос за вяра, а за нещо съвсем друго - просто бизнес и интереси.
Църковната катехизация е въпрос на ръководството на българската църква, който може да се разреши единствено във взаимодействието със светските власти. Докато има разкол и ежби в църквата, докато няма разбиране и подкрепа от светските власти (примерно за въвеждане на вероучение в училищата), то не е по силите на каквито и да е харизматични попове да привлекат масово хората към вярата. Дори и да са с качества и поведение на светци.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Chomsky »

Аз оня ден отидох в едно студио за склуптура и много се ядосах.
Вдигнаха ми нервите :@ .

Викам им:
-А бе оуууу, къде ви е татамито уе? Тука няма никви джудисти. Нали целта на студиата е да обединява джудистите. Ние сме се събрали тука и имаме предложение как вашето студио да обединява по-ефективно джудистите и геодезистите. И геодезията ви е на нулево ниво. Ще праим промени тука...!
Склупторите, дори и не ме разбраха какво им говоря. Помислиха ме за слабоумен.
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от optics »

agent Ozo написа: Та за мен черкуването, това ще рече редовно молитвено участие в богослуженията, зависи само от степента на вярата на човека и затова не приемам внушенията, че то се определя от качеството на изнасяните "представления" от поповете и е в пряка връзка с техните артистични дарби и риторика. Ако е така, то вече не става въпрос за вяра, а за нещо съвсем друго - просто бизнес и интереси.
... то не е по силите на каквито и да е харизматични попове да привлекат масово хората към вярата. Дори и да са с качества и поведение на светци.
Не споделям това мнение - че личността на попа нямала връзка с посещаемостта.
:handshake:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Павел »

konstanta написа:Започвайки темата , се обърнах към всички като българи. Смятам , че това е важно , поне за повечето от нас , а не за такива като Бистра например (нищо осъдително). Наизтина е тревожна твърде низката посещаемост ,която е предимно от родители , чакащи да приключи неделното училище на децата им ,а не от хора дошли да намерят успокоение на душата си. Разбира се има и изключения.
Статистика дали в Монреал посещаемостта е по -висока от тази в България нямам и смятам въпроса за безмислен и глупав.
Дали отчето си върши добре или не работата или църковното ръководство като цяло е въпрос на всеобщо обсъждане , но навярно отговора е някъде в поставените въпроси.
А това , че църквата се намирала далеч ,..., то това е най-нелепата причина или оправдание , което съм чувал, затова не го коментирам.
Не е вярно , че няма друг поп ,....има и той отвреме на време взима участие в литургийте , но по какъв принцип са тези участия , не зная.
Така , че мисля от тук е мястото да започнат обсъжданията на всички подобни въпроси.


Наизтина е тревожна твърде низката грамотност на някои вярващи; дано попа след литургията да преподава уроци по български :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от arci »

Няма да е лошо и ти да вземеш някой урок по български,че нещо ти понакуцва ,"наизтина" и "низката" се пишат със "с".
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от roumensp »

arci написа:Няма да е лошо и ти да вземеш някой урок по български,че нещо ти понакуцва ,"наизтина" и "низката" се пишат със "с".
Няма да е лошо и ти да четеш целите постове, вкл. и цитатите, преди да отговориш.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от arci »

оо,наистина не прочетох цитата ,извинявам се :handshake:Явно Константа трябва да поработи над българския.
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от konstanta »

Явно темата отиде в съвсем друго направление ,както обикновенно става в този форум. От това се опасявах преди да започна обсъждането и не се излъгах. Така,че предлагам темата да бъде затворена .
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от analgin »

konstanta написа:... като място ,където се събират не само вярващите християни ,но и като място на среща между сънародници.
....
Нека се замислим, с какво всеки от нас , нашата българска църква може да стане място , предпочитано от повече българи . Надявам се всеки да сподели своето мнение и виждане , за да допринесем всички ние за развитието на духовната общност ,а и на всички българи.
Въпросите и мислите могат да продължат дълго , но се надявам вие да продължите тази тема..........
Тази булка май търси нещо "по-така" което явно не може да намери там и сега космите на попа са и виновни :devil:
Предлагам и да си потърси някой сайт за запознанства. Oт скоро във фейсбук българин създаде приложение за шведски трйки което има невероятен успех и след 1 месец тест период вече е с пазарна стойност над 25 000 000 евро.
Публикувай отговор