За разходите в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

semeen написа:Канада е прочута с това, че колкото повече получаваш, повече ти вземат и като данъци, и като такси и т.н.
semeen, не знам защо така ти и повечето във форума сте решили, че в Канада са толкова големи данъците. Сякаш само там има прогресивно облагане - колкото повече печелиш толкова повече плащаш ?????!!!!!!!!

За справка едно сравнение с България, която всички тук във форума сякаш смятат за данъчен рай:

ДДС в България: 20 % за почти всички стоки
еквивалента на ДДС-то в Канада: GST 6%, PST даже в някои провинции няма . тук не претендирам за точност. колко точно да кажат живеещите вече там

Подоходни данъци в България:

Годишно Над 7200 лв. - данък 1188 лв. плюс 24 на сто за горницата над 7200 лв.

Подоходни данъци в Канада:


Не твърдя да съм точен, но в прословутия с данъците си Квебек:
Над 56070 долара годишно - 8227 долара + 24 % за горницата

А ако почнем да ставняваме и корпоративните данъци и акцизите нещата ше станат оше по-зле. Така че не ми е ясно що всички реват за тези данъци и кое им е по-високото в сравнение с България или някоя Европейска държава !!!!!!!!!
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

becks написа: Не твърдя да съм точен, но в прословутия с данъците си Квебек:
Над 56070 долара годишно - 8227 долара + 24 % за горницата
Нещо се бъркаш, или смяташ само провинциалния данък а забравяш федералния (още толкова че и малко отгоре :wink:). Отделно има значение втория от семейството работи ли или не и още други фактори... Де да бяха само толкова колкото ги казваш, не знам в сранение с европейска държава как е, но като дойдеш ще разбереш що ревем :lol:
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

becks написа:
semeen написа:Канада е прочута с това, че колкото повече получаваш, повече ти вземат и като данъци, и като такси и т.н.
semeen, не знам защо така ти и повечето във форума сте решили, че в Канада са толкова големи данъците. Сякаш само там има прогресивно облагане - колкото повече печелиш толкова повече плащаш ?????!!!!!!!!

За справка едно сравнение с България, която всички тук във форума сякаш смятат за данъчен рай:

ДДС в България: 20 % за почти всички стоки
еквивалента на ДДС-то в Канада: GST 6%, PST даже в някои провинции няма . тук не претендирам за точност. колко точно да кажат живеещите вече там

Подоходни данъци в България:

Годишно Над 7200 лв. - данък 1188 лв. плюс 24 на сто за горницата над 7200 лв.

Подоходни данъци в Канада:


Не твърдя да съм точен, но в прословутия с данъците си Квебек:
Над 56070 долара годишно - 8227 долара + 24 % за горницата

А ако почнем да ставняваме и корпоративните данъци и акцизите нещата ше станат оше по-зле. Така че не ми е ясно що всички реват за тези данъци и кое им е по-високото в сравнение с България или някоя Европейска държава !!!!!!!!!
Данъците са високи в сравнение с комшиите от Юг. Високи са защото за високите заплати като се съберат провинциалните и федералните данъци данъчната ставка в някои провинции достига 44%.
Не трябва да се забравя че се плаща за Canadian Pension План ( в Quebec се нарича различно) и Employment Insurance.
Няколко допълнения. GST и PST няма за хранителните стоки.
В Алберта няма PST и провинциалните данъци са най-ниски.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Да сравнявате данъците с тези в най-либералната икономика е смешно. По-ниски могат да само на остров Ман или Аруба :lol:

Вярно е, че това което съм дал е само провинциалния данък. Въпреки това ако сметнете в България всички Фондове за безработица, здравни осигуровки и др. и като вземете разликата в ДДС-то, то данъчната тежест е не по-малка. Да не говорим, ако трябва да сравним какви услуги получаваш от държавата обратно.

Данъците в Канада не са ниски, но те не са ниски почти никъде по света. И смея да твърдя, че в сравнения с България нещата не са по-зле.
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Danatsi

Мнение от hullboy »

Zdraveite

A tova e za uchebnik po ikonomika
Данъците са високи в сравнение с комшиите от Юг. Високи са защото за високите заплати като се съберат провинциалните и федералните данъци данъчната ставка в някои провинции достига 44%.
Danatsite sa po visoki v sravnenie s komshiite ot jug. - dotuk dobre.

Vizte kakvo stava obache sled tova. Taka se objasnjava zasto danatsite sa visoki v Canada.

Високи са защото за високите заплати като се съберат провинциалните и федералните данъци данъчната ставка в някои провинции достига 44%.

Koi danatsi?????? Vsichki danatsi kato tsjalo li sa visoki ili samo na tezi koito poluchavt nad 50 000 da kazem?

Tezi koito poluchavat 10 000 CAD i na tjah li sa visoki?

Choveka vi pitase kolko struva zivota v Canada za 3 chleno semeistvo s malko dete na mesets.

Ne e li nai dobre da pisat samo semeistva s edno malko dete. Te mai nai dobre znajat.

Hullboy
Последно промяна от hullboy на Пет Юни 16, 2006 1:22 pm, променено общо 4 пъти.
Аватар
totev
Мнения: 1431
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 5:31 am
Местоположение: Кралството

Мнение от totev »

има и по-нормални държави с ниски данъци от Ман и Аруба, тук първото евро ДОД плащаш ,като минеш около 3200Е заплата :D остава проблема как да ги докараш дотам
...мразя мастика без айрян...
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

Разходите в Отава (средноголям град - 850000 наеление) за 2 възрастни без деца

Наем - 700 - 850 (апартамент с 1 спалня или 800 - 1000 с 2 спални)
Ток - усреднено 80$/месец
Телефон стационарен - 25
Телефон мобилен - стандартен план излиза около 40-50$. Може и по-малко ако ползвате предплатени карти
Кабелна телевизия + интернет - 50 - 100 (според каналите които сте си пуснали)
Застраховка за колата - в Отава - 100 - 150$ за новодошъл
Бензин (1000 км на месец, 100л *1$) - 100 $
Карта за транспорт - 71$
Храна - това е много разтегливо понятие. Ние харчим между 400 и 600, като тук включвам и 2-3 каси бира и 5-6 бутилки вино.
Общо, смятано с по ниските цени - 1526 или 2125 най-високите

Разходите за децата не знам какви са, може би още около 20-30% на месец. Моля тези които имат малки деца да напишат.

Та според мен ако двамата работят за по средно 2000$ на месец заплата на единия плюс по-малко от половината на другия спокойно покрива разходите. Тук не смятам детските които се дават.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Danatsi

Мнение от Ivan1007 »

hullboy написа:Zdraveite

A tova e za uchebnik po ikonomika
Данъците са високи в сравнение с комшиите от Юг. Високи са защото за високите заплати като се съберат провинциалните и федералните данъци данъчната ставка в някои провинции достига 44%.
Danatsite sa po viskoki v sravnenie s komshiite ot Jug. - dotuk dobre.

Vizte kakvo stava obache sled tova. Taka se objasnjava zasto danatsite sa visoki v Canada.

Високи са защото за високите заплати като се съберат провинциалните и федералните данъци данъчната ставка в някои провинции достига 44%.

Koi danatsi?????? Vsichki danatsi kato tsjalo sa visoki ili samo na tezi koito poluchavt nad 50 000 da kazem?

Tezi koito poluchavat 10 000 CAD i na tjah li sa visoki?

Choveka vi pitase kolko struva zivota v Canada za 3 chleno semeistvo s malko dete na mesets.

Ne e li nai dobre da pisat samo semeistva s edno malko dete. Te mai nai dobre znajat.

Hullboy
Не е ли най-добре да прочетеш внимателно какво пиша и после да се правиш на интересен. Нали точно това съм написал че за високите заплати (ако трябва да съм по-прецизен - доходи) данъците са високи. Иименно тук е голямата ралика от САЩ, и това коментирах. Друга разлика от САЩ е че тук не можеш да си приспаднеш лихвите по mortgage от данъците. Мен това ме засяга, а не доходи от 10 000 или 50 000 . Ако смяташ че това не е по темата може да се обърнеш към някои модератор да го сложи в отделна тема.
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Аз малко не разбирам за какво е спорът тук. Аз не съм защитавал данъчната политика на българската държава. За нещастие като много други българи и аз видях начина, по който се действа тук. Първо правило - българските фирми по презумкция са нарушители и трябва всяка година да се събира ПРЕДВАРИТЕЛНО определена сума от глоби. Какво става ако предположим, че фирмите не са укрили данъци на тази сума. Събират се въпреки всичко! Наистина се укриват много данъци и дори цари хаос, но не може да приемеш някой за виновен предварително! Това е само един малък пример и не искам да навлизам в подробности. Точно затова се интересувам вече от Канада. Знам, че и там не е розово, но е важно друго. Разликата която остава между постъпленията от една страна и разходите: данъци, такси и др. от друга е в полза на Канада. За обикновения човек там ще остава повече. Колкото и да се големи данъците. В САЩ чувам, че може да се печели по-добре, защото данъците са по-малки, но щялата съвкупност от онези неща, които правят Канада №1 по стандарт в света са по-лошо устроени.
Е да ви кажа довиждане. Моят пореден 12 часов работен ден приключи. Утре пак ще е така, и в неделя. Всъщност от 5 години не правя разлика между празниците и делниците. За да мога на края на месеца примерно да заделя 100 лв. Че защо да не отида там където ще мога да заделям примерно 500$.
Ето за това става дума простите цифрички и зачитаните ЧОВЕШКИ права.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

semeen написа:Аз малко не разбирам за какво е спорът тук. Аз не съм защитавал данъчната политика на българската държава. За нещастие като много други българи и аз видях начина, по който се действа тук. Първо правило - българските фирми по презумкция са нарушители и трябва всяка година да се събира ПРЕДВАРИТЕЛНО определена сума от глоби. Какво става ако предположим, че фирмите не са укрили данъци на тази сума. Събират се въпреки всичко! Наистина се укриват много данъци и дори цари хаос, но не може да приемеш някой за виновен предварително! Това е само един малък пример и не искам да навлизам в подробности. Точно затова се интересувам вече от Канада. Знам, че и там не е розово, но е важно друго. Разликата която остава между постъпленията от една страна и разходите: данъци, такси и др. от друга е в полза на Канада. За обикновения човек там ще остава повече. Колкото и да се големи данъците. В САЩ чувам, че може да се печели по-добре, защото данъците са по-малки, но щялата съвкупност от онези неща, които правят Канада №1 по стандарт в света са по-лошо устроени.
Е да ви кажа довиждане. Моят пореден 12 часов работен ден приключи. Утре пак ще е така, и в неделя. Всъщност от 5 години не правя разлика между празниците и делниците. За да мога на края на месеца примерно да заделя 100 лв. Че защо да не отида там където ще мога да заделям примерно 500$.
Ето за това става дума простите цифрички и зачитаните ЧОВЕШКИ права.
Аз поне не съм спорил с никoй,а се опитах да поясня някои неща за данъците. Няма нищо лошо да се опиташ да дойдеш тук, мнозинството тук са дошли за по-добър и по-сигурен живот. Предполагам ти е ясно че първите 1-2-3 може и повече години няма да можеш да заделяш нищо. Това което ти казвам за данъците е за периода след това. Ако ти се струва безинтересно не му обръщай внимание, пожелавам ти да дойдеш и по-скоро да започне да те вълнува. Успех!
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Ivan1007, нямах предвид теб, когато започнах дългата си тирада. Друг спор се водеше, а писането беше дълго, и после прочетох и твоето становища. Радвам, се че има достатъчно конструктивни хора в този форум и им благодаря! becks ние с теб сме на едно становище. Само, че не си разбрал. Специални благодарности и на iliana.
До нови срещи, че ме чакат!
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

абе незнам к'во толкова го мътите
имиграционните си ви казват колко си трябва и за монтреал и за торонто
ако дойдете с по малко ще мизерствате
няма нищо лошо в мизерията ама да не ревете толкова

едно време идваха хора с по 20 долара в джоба си и пак някак си се оправяха а хем бяха и без документи
направо ме е яд на тея дето идват наготово с документи и седят не социални и казват "да не съм луд да им работя за 8 долара"...
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Аз пък ще ти направя сравнение с България, не че колегата който пита не си знае но...
iliana написа:Разходите в Отава (средноголям град - 850000 наеление) за 2 възрастни без деца
Разходи във Варна (средно голям град)

Наем - 700 - 850 (апартамент с 1 спалня или 800 - 1000 с 2 спални)
мин 200 лв. за гарсониера. Около 4 пъти по-ниско
Ток - усреднено 80$/месец - на същите цени
Телефон стационарен - 25 -на същите цени
Телефон мобилен - стандартен план излиза около 40-50$. Може и по-малко ако ползвате предплатени карти - на същите цени
Кабелна телевизия + интернет - 50 - 100 (според каналите които сте си пуснали) - зависи, но около 2 пъти по-евтино
Застраховка за колата - в Отава - 100 - 150$ за новодошъл
около 10 % от стойността на колата + гр. отговорност около 100 лв/год/
Бензин (1000 км на месец, 100л *1$) - 100 $ - в България е по-скъп
Карта за транспорт - 71$ - около 5 пъти по евтино
Храна - това е много разтегливо понятие. Ние харчим между 400 и 600, като тук включвам и 2-3 каси бира и 5-6 бутилки вино.
храната пак е спорен момент, но можем да приеме че цените са почти съшите и ако трябва да се храниш както трябва в България ще трябва да плащаш съшите цени
Кво излиза от тая сметка? Ако трябва да поддържаш същия стандарт в двете страни, разходите ти не би трябвало да се различават значително. Сложи и цени на имотите (500 - 1000 евро м2 в големите градове в БГ), ипотечни кредити - 5-6% лихва, виж и данъците по-горе... да продължавам ли ...

Това е мое субективно мнение и само не казвайте, ти ела а пък после приказвай
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Canda

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Njakoi hora tvardjat che
за високите заплати (ако трябва да съм по-прецизен - доходи) данъците са високи
i tova
Данъците са високи в сравнение с комшиите от Юг.Високи са защото за високите заплати като се съберат провинциалните и федералните данъци данъчната ставка в някои провинции достига 44%.
sa edno i sasto nesto.
Az tvardja che e razlichno.

I zasto iskas da mahas lihvite ot mortgaga, da ne bi da pravis biznes v tazi kasta ili zivees v neja. Ako ja davas pod naem moze da gi mahas nikoi ne ti prechi.
Zabrvjas da kazes che v USA ako moze da mahas lihvite ot mortgaga na kastata v kojato zivees to sledva da ima danak na pechalbata kogato ja prodades.
V Canada se prispadat chastichno lihvite, ima vapros v deklaratsjata ti kolko ste platili za lihvi po mortgage ako ste sobstvenik i ziveete v tazi kasta.
Ot tazi suma zavisi kolko ti e danaka kato tsjalo.
Ako ne bese sobstvenik a pod naem danaka stese da ti bade po visok.
Trjbva da podchertja che ne plastas i danak na pechalbata na kastata kogato ja prodades.
Ako pehcalbata e 50 000 tova ne sa malko pari na koito njama nikakav danak. Ti obache go propusna dosta uspesno tozi moment s danaka.

Hullboy
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

хълбой
в щатите също не плащаш данък на печалбата, стига да си спазвал някой правила или да използваш парите да си купиш друга къща

айде да не вмесваме щатите - те печелят ТОЧКА.
иначе най добре е в бермуда, острова на човека и тем подобни ама малко от нас могат да си позволят да живечт или да се регистрират там.

факата е че в канада става яко преразпределение на ресурси от средна класа към бедните
който не може да се примири с това да не идва защото ще се ядосва постоянно
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Заключено