Честит юбилей, Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
Todd
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:39 pm
Местоположение: Lower Mainland

Мнение от Todd »

krimon написа: Не по-малък довод е това, че първите френски заселници тук изобщо не са поробвали никого, нито са изпращали в резерват, камо ли избивали. Отношенията с индианците са били не само добри, но и взаимноизгодни.
Е тука си в грешка - и френците са избивали индианци и се гордеят с това. За справка - потърси исторически факти за т.н. Жур дьо патриот :noz:
По-добре малък ум, отколкото голям цирей!
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Ne e tochno taka, Krimon. :lol: I francuzite sa izbili dosta indianci. Te sa bili sayuznici na plemeto Huron, koeto e bilo v postoyanna voyna s Ligata na pette irokezki nacii i francuzite sa bili v dosta dalga voyna s irokezkite indianski plemena. Edva 1701 podpisvat Velikiyat mir v Montreal, blagodarenie na koyto The five Nations stavat neutralni za izvestno vreme pri anglo-frenskite konflikti.
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

А, добре че са изгонили Акадците в Луизиана, иначе нямаше да я има страхотната Cajun сuisine :)

Абе гледам по телевизията, щели да правят своя армия в Квебек. Не знам кой американски генерал беше казал това, ама: "Да отидеш на война без французите е все едно да идеш на война без акордеона си".
Аватар
Hemoglobin
Любим форумец
Любим форумец
Мнения: 447
Регистриран на: Чет Яну 29, 2004 9:03 pm
Местоположение: Само в самолета съм си у дома.
Обратна връзка:

Мнение от Hemoglobin »

Здравейте,
нямам много време и ще съм възможно най-краътк.
Кримони, защо така говориш? Как може да сравняваш квебектта с България в национално исторически аспект. Какви тракийски рефенрендуми, какви дивотии?


Нека да наблегна на най-основното нещо зад което всички трябва да се съгласим:

1. НАЦИЯ И ДЪРЖАВА НАРЕчЕНИ КВЕБЕК НИКОГА НЕ СА СЪщЕСТВУВАЛИ!!!
Ако тази пословично смешна "война" е спечелена от Англия, то загубилата страна се казва Франция и поданиците са били френски!!!



Следователно вие за какво освобождение говорите? Ако искат да станат франция, да съгласен съм...искат си нацията. Ама те франция толкоз я мразят колкото и англия. Тоест не правете паралели между движения за освобождаване и сепаратистки стремежи. Не може да си патриот на несъществуваща и несъществувала държава. Може да си само сепаратист.

А за да се отцепи една територия и населенеие в отделна автономия се иска малко повече мотивация от надеждата за по евтинка биричка и по-висок социал.

А те такава нямат, хора които са загубили земята си в битка продължила по малко от 15 минути (хубаво е че се знае колко е продължила) при която те са имали огромно тактическо превъзходство направо си заслужават да са роби. Свободата се брани, но те предпочели да бранят кленовата чорбица и кашкавалено-мазните картофки.

Засега няма да правя сравнения с конкретни исторически събития за да покажа някому, колко абсурдно и гротескно е твърдението за паралел между българската история и застоялата блатна мъгла на мимолетно краткото време, през което тази колония вегетира, но ако някой желае да получи такива коментари, ще се наложи да се повтарям, та викам направо да припомня, защото съм го писал доста отдавна

Пуснато на Сря Ное 10, 2004
Здравейте,
......
- "за която са воювали неведнъж" (квебекоата). Това е вярно , абсолютно съм съгласен. Воювали са 2 пъти (но не се сешам за 2рия път). Един народ който си предава държавата за 15 мин битка явно не държи много на нея.
Мисълта ми е че при долините на Абрахам френските войски са имали стратегически игодна позиция и са покривали изцяло английския периметър от по висока позиция (мечтата на всеки военен) и все пак след 15 мин битка се обръщат в бяг.
НО тук има едно но, тези които се бият (по скоро бягат) са французи, ФРАНЦУЗИ, защитаващи една колония. Никога не е имало армия която да влезе в битка и да представлява нация наречена квебекчани. Ако можем да говорим за самосъзнание на нациа колкото и да е смешно , то това е след 19 век.


"ащо представителите на малък народ като нашият, който толкова дълго е отстоявал независимостта си, са толкова отрицателно настроени към идеите за независимост на Квебек"

Много настоявам да коментирам това. Не е верно, не всички са така настроени някои много я подкрепят тази идея. Според мен обаче: Аз като българин се идентифицирам с народа който е отстоявал независимостта си винаги с върха на меча и копието. Нашата независимост се е отстоявала по един път, след това е идвал период на разщирение и усилване на територията и монархията. Не бих принизил никога стремежите на монарсите ни с "отстояване на независимост". Независимостта при нас се е пазела, а в останалото време се е градяла държава, ханат, княжество, царство - империя. С битките които са многобройни колосални и често печелени. Защото аз се гордея с победите , а не със загубите (тях ги отдавам на слабо водачество , а не на коварен враг). Защото се идентифицирам с народ който се знае на света от хиляди години, който е имал силата у дързостта да създаде поне 4 държави по Евразия. Който е пазел независимостта си от Кипчакската орда, Хазарския хаганат, Източната Римска империя, Арабите, Кръстоносците, Латинската империя на Бодуен, Монголите на Ногай и Чингиз хан и я е опазил. Народ Който е наричал много от сегашните европейски държави "васали".
Ето за това не намирак стремежите на квебекчаните за сродни на българските исторически такива. Защото са хора незнайни никому и не са показали в историята си дързост и сила да създадат държава дори, камо ли да я извоюват и бранят. Защото те имат една битка която са загубили. Защото те се гордеят със загубата (обвинявайки врага че е коварен) а победа нямат.
Те с просто от другата страна.
И ако ние сме били превзети то аз пак не виня врага (ние бихме го превзели по същия начин) а недалновидността, и все пак ето ни на. Пак съществуваме.
И ако единсмешен неандерталец изпитва параноя че отатък говорят на еик който тои не разбира и се чуства подтиснат, аз пак не мога да го чуствам близък, защото народа към който съм аз е стоял 500 години в граници където е бил клан, разчекван и набучван на кол заради вярата и езика си, и който без закони за езикова чистота има и до ден днешен тази вяра и този език. И ако на тоя квебекчанин реччеш да му разкажеш, той няма да ти повярва защото нарциса му с нарцис той няма и да дпусне че някой може да е видял по тежко от неговите хора.

Защото знам кой съм и откъде иидвам ето затова аз не мога да им съчуствам. Защото едно малодушно племе като квебекчаните за мен олицетворява народите които ние сме присъединявали към териториите си, а не българите. Както казах , ние сме от другата страна.

И ако някой тръгне да прави трагедии, "какво правеим тук като сме толкоз велики" нека не се кахъри. Още от времето когато българите са описвани да яздят в хунските орди на Атила те са били емигранти, просто са се придвижвали в посоката където има повече ресурси за овладяване. Ето това правим тук, намираме нови ресурси за съществуването си.

А бе направо ми е абсурдно да съпоставям историческите ситуации, но не съм аз който го каза, само коментирам.

Хайде до скоро. Искрено се надявам някъде да има повече хора които споделят това чуство за самоидентификация, защото тия които жалят квебекчаните и ги намират за исторически братя, неволно правт точно това което правят и първите, забравят собствения си род. По им стават мили тези от оито чакат милостиня (то не бяха приказки че Квебек ни храни и че ни посреща, извинявайте но аз сам си изхранвам семиството а и плащам данъци за да храня още няколко квебкекчанина на социал) а забравят своите.

:-)))))))))
Стига толкоз че писател станах.

Лека вечер
А инак за референдума:

АЗ СЪМ "ЗА"!
АМА И С ДВЕТЕ РЪЦЕ СЪМ "ЗА"!
Искрено се надявам да има референдум и да спечелят и ако може ПеКю да ме пробутат там истимао и аз да пусна един глас..."ЗА" :)

А бе хора, това ще е най-голямото политическо и историческо комедийно шоу. За нищо на света не бих го изтървал
"Бързата кучка слепи ги ражда"
българска поговорка
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

Hemi - напълно те подкрепям...вив' ле куебек - марш от канада :-)
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Ехей, сървайвър, какво да купуваме и къде?
Знаеш нещо тайно май, да не би Куебек да се отцепи и да отплува до Куба, тогава купувам веднага колибка в подножието на Монт Тремблант (Ей, не може ли поне тя да остане в Канада :evil: ) и кеф ти плаж, кеф ти ски 8) :lol: ... Иначе според мен са живи загинали. Но ще бъде цирк наистина.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Hemoglobin написа:1. НАЦИЯ И ДЪРЖАВА НАРЕчЕНИ КВЕБЕК НИКОГА НЕ СА СЪщЕСТВУВАЛИ!!!
продължавам с паралелите* - по същата логика България и българска нация (да не се забравя - формирана през 19 век) можеха да не съществуват

обаче днес същестува държава Македония и македонска нация :twisted: :lol: Колко години станаха ? 15 ? Оставяме настрана българите с техните аспирации към тази част на полуострова, ами гърците какво ли си викат ? (Даже България /Желката/ първи я признаха)

само да вметна, че се чудя защо Отава ще дава в следващите 5 години на Квебек 1 милиард долара, за да отчита "културните му особености" :wink:
Hemoglobin написа:Тоест не правете паралели между движения за освобождаване и сепаратистки стремежи. Не може да си патриот на несъществуваща и несъществувала държава. Може да си само сепаратист.
сепаратисти и терористи са наричани и българските дейци за национално освобождение, ВМРО и т.н. (европейската преса е пълна с това през 19 и н. 20 век - във връзка с Македония, Одринска Тракия - Солунските атентати ако си спомняте и др.) Та даже във връзка със Съединението от 1885 !

ох, Хеми, Хеми :wink: :)
и аз нямам време да дискутирам такива сериозни неща по форуми,
само туй горното ако може да ми го разясниш - цена няма да имаш :)
(дай малко теория за това какво е нация, етническо самосъзнание и т.н.)

От теоретична (но и от морална) гледна точка, не се взема под внимание твърдението ти, че една държава се отстоява само и единствено чрез военна сила. Т.е. че тъй като тукашните не са се "доказали" силово, те не заслужават правото си на културно самоопределение и самостоятелна държавност (аз лично не симпатизирам, но уважавам мечтите им). Примери за формирани държави в съвремеността по мирен път - бол.

Ще стане много тъжно ако започна да правя паралели с падането на България под турска власт /разделена на 3 части, предателства и т.н./ и гротеската "битка" от 15 минути на французи и англичани /18 век/. Факт е, че и българите и тукашните вече кебекуа /не французи/ са развили своето самосъзнание в национално такова доста по-късно, както това се е случило и с повечето нации по света - края на 18 - 20 век /българите ср. - кр. 19 век (без неосвободените територии, което позволява в днешни дни на македонците да се пре-идентифицират), кебекуата - ср. 20 век/. Този процес продължава за много нации и днес - литература по въпроса неизброима. А национално-освободителните движения само са започнали след 1848 година ...., но съществуват и днес, въпреки че е почти невъзможно ново държавно преразпределение. Виж, федерализмът търпи критика и може да бъде надскочен (по моето скромно мнение).

и много ни е "бляскава" историята (само че средновековната), а дали щяхме да се освободим от турците ако я нямаше Русия ... това е тъп въпрос, но кебекуата няма кой да дойде да ги ... подкрепи .... те за това никак не са привързани към Франция, ама това си е ясно

Канак и Тод ... индианците ... франсетата са съюзници на индианците и се отбраняват ... има разлика с поробване, асимилиране, избиване, резервати, изселване .... огромна ... Голям смях с "избиването" на индианците и така наречения "жур дю патриот" ! Горкият набеден за "национален герой" Долар-дез-Ормо /преоткрит през 2002 г. само и само да не празнуват кебекуата рождения ден на кралицата/ умрял заедно с още 16 франсета, защитавайки Монреал от ирокезите, които се ядосали, че наште хора са съюзници на юроните. :) Накрая останали 5 франсета и 4 ирокези !!! Ако имам магистърска степен по история на Нова Франция бих се чувствала длъжна да говоря историческата истина, а не да я премълчавам или да изтъквам фактите, които са ми удобни, за да водя дискусията. Иначе ставаме конюктурни историци. :wink:

* паралелите и сравнението са един от най-важните исторически методи /Тойнби, Шпенглер, Бродел/ .
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Мнение от Guinness »

Kримон,а в коя година е създадена държавата кебек,така вероломно поробена от англичаните? :shock: :shock:
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Мнение от Godis »

Guinness написа:Kримон,а в коя година е създадена държавата кебек,така вероломно поробена от англичаните? :shock: :shock:
Гинес, наличието на държава не е необходимо условие за наличието на робство нали ?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Guinness написа:Kримон,а в коя година е създадена държавата кебек,така вероломно поробена от англичаните? :shock: :shock:
Няма нищо трагично в липсата на държавност, нито в победата над първите френски заселници от английските такива ... по-неприятно става от действията, които са приложили към тях английските завоеватели (съжалявам обаче силно напомнят 16 - 18 век на Балканите).... асимилация, насилствено изселване, избиване на елита, забрана да изповядват тяхната католическа религия и да контактуват с Рим /в този смисъл е кралската прокламация през 1764 г., а преди това Парижкия акт, с който Франция се ..... /, невъзможност да управляват, да имат собствени училища и да учат на френски език и т.н. ... в такъв случай се приветства движение за самостоятелност и самоуправление, пък било то и в рамките на друга държава. Но историята не може да се промени. Самосъзнанието на кебекуата е пробудено от Дьо Гол /факт/, но също така е факт, че те не са се били обезличили за тези почти 200 години английско управление и са запазили отличителните си културни черти, които толкова дразнят някои български имигранти днес.
Аватар
exquisitus
Мнения: 497
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 10:12 am
Местоположение: Hell

Мнение от exquisitus »

krimon u rule ;)
dobre che gi ima takiva kato teb, deto mogat da analizirat istoriata, neshtata ne sa tolkova prosti, kolkoto iskat da gi izkarat niakoi
The secret of success is sincerity. Once you can fake that, you've got it made. -- Jean Giraudoux
--------------------------------------------------------
If the world were the perfect set of teeth, you would be plaque!! -- Dolph, the fascist hippo
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Направо направихте страшен паралел България в края на 19 век и провинция Квебек в началото 21 век. :shock: Разбирам че ги имате за изостанали,ама чак толкова. :? За какви роби говорите в днешно време? :roll: .
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

E, krimon, molya ti se sega. :P Prvo, az nyamam magistratura po istoriya na Nova Franciya, a po kanadska istoriya, no e vyarno, che diplomnata mi rabota beshe svrzana s Nova Franciya. :lol: I vtoro ne se opitvam da kriya fakti. Fakt e, che francuzite sa izbivali indianci, ne tolkova, kolkoto anglichanite, no opredeleno ne sa takiva nevinni ovchici, kakvito gi predstavyash. A, yezuitskite im misioneri nima ne sa se opitvali da gi asimilirat i da im nalojat hristiyanstvoto. A, plemeto Huron nima ne e zagubilo ezika si i ne e vazprielo frenskiyat?!

A, shto se otnasya do situaciyata sled kraya na 1763, tova koeto kazvash za "porobvaneto" na frankofonite e dalech ot istinata. Ne si li chuval/a za Kvebekskiya akt, priet 1774, koyto dava pravo na mestnite da polzvat frensko grajdansko pravo, frenski ezik i da izpovyadvat katolicizma?!
Kolkoto do izselvaniyata, izseleni sa akadcite, ne kebekarite i mnogo ot tezi akadci sa se vrnali v tozi region. I savremennite anglokanadci nyamat nikakva vina zatova. tova e vse edno da mi kajesh, che savremennite bulgari ot turski proizhod sa vinovni deto turcite sa izbivali bulgari predi ne znam si kolko godini i sledovatelno tryabva da gi mrazim sega i da gi preimenuvame primerno. :lol:
Tova sa faktite, vsichko drugo, koeto razpravyat separatistite e propaganda, celyashta promivane na mozaci.

"The Quebec Act was passed on June 22nd, 1774 by the British government, and became effective May 1st, 1775. It was framed largely by Gov. Sir Guy Carleton, although not all of his policies were incorporated into it.

The Quebec Act guaranteed the use of French civil law and British criminal law. It also guaranteed French Canadians the right to practice Roman Catholicism. The Act allowed the Catholic Church in Quebec to collect tax from it's members. Another part of the Quebec Act guaranteed the preservation of the landholding system at the time (the seigneural system). Under the Quebec Act, the colony would be governed by a governor and 17 to 23 appointed counsellors, but an elected assembly would not be provided."
http://www.plpsd.mb.ca/amhs/history/quebec.html

Az doydoh v Canada kato chovek, koyto e ludo vlyuben vav frankokanadskata istoriya. Samo sled edna godina taka se otvratih ot separatistkoidiotski izcepki, che sega ne se zanimavam izobshto s frankokanadska istoriya.

Uvajavam vsichki kebekari, koito uvajavat Canada, no na takiva maloumnici kato separatistkata pravitelstvena chinovnichka, koyato mi kaza v prav tekst prez may mesec "Fuck Canada" ne moga da otgovorya s drugo osven s reciprochni frazi. 8)
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
Hemoglobin
Любим форумец
Любим форумец
Мнения: 447
Регистриран на: Чет Яну 29, 2004 9:03 pm
Местоположение: Само в самолета съм си у дома.
Обратна връзка:

Мнение от Hemoglobin »

Hemoglobin написа:1. НАЦИЯ И ДЪРЖАВА НАРЕчЕНИ КВЕБЕК НИКОГА НЕ СА СЪщЕСТВУВАЛИ!!!
Изписа хиляда думи само и само да не споменеш, пък ид а се направиш че не си прочела по горното. Факта, че и Гинес ти го повтори, някак не те подстрека да се замислиш върху това.

krimon написа: по същата логика България и българска нация (да не се забравя - формирана през 19 век) можеха да не съществуват
Това е доста объркано твърдение. По коя съща логика? Някоя твоя може би?!?!?
А ако за теб държава България и хора самоопределящи се като българи има от 19ти век, горко на теб и децата ти дето ще ги учиш на българщина.
Но инак ако излезеш от рамките на своите теории може би ще забележиш, че гореспоменатите ги има и са описвани над 12 века по-рано от датата която ти смяташ за рожденна на България и българите. Няма и дума да кажа повече цитатът е показателно смешен.
krimon написа:обаче днес същестува държава Македония и македонска нация :twisted: :lol: Колко години станаха .
КРИМОНИ, ДЪРЖАВА МАКЕДОНИЯ НЯМА!
ИМА ДЪРЖАВА FYROM !!! НЕ ГО ЗАБРАВЯЙ !
МАКЕДОНСКАТА НАЦИЯ ВСЕ ОЩЕ НЕ Е ПРИЗНАТА ОТ КАТО ТАКВА ОТ ЕС !!!!!
МАКЕДОНСКИ ЕЗИК НЕ Е ПРИЗНАТ ОФИЦИАЛНО В ЕВРОПА!!! (единствена дтржава признала го е САЩ)
Като гледам скоро и за македонски език ще вземеш да говориш (точно ти ли?).

Ако ти толкова бързо повярва на македонизма, че вече и най-скандалното от спорните имена, претенции за които има македонизма си приела за чиста монета и си готова да го представяш като едва ли не установен факт...то нищо чудно че си се подвела и на кебешките изхвърляния.

krimon написа:сепаратисти и терористи са наричани и българските дейци за национално освобождение
Явно не си чела нито едно от описанията на тези борби от Уилям Гладстоун, Джануариус Макгахън, Жан Дювестин, лейди Стангфорд, Скайлер и пр.
Вземи си ги от билблиотеката за да си свериш часовника относно как са наричани българите.... подсказвам ти НЕ Е ТЕРОРИСТИ! Говориш за премълчаване на факти...ако си внимавала по време на лекции съм сигурен, че много добре знаеш многото автори: политици и общественици из Европа и дори САЩ навремето които изказва симпатии към българския народ и неведнъж го наричат "народ мъченик".
Що за глупости не мога да разбера, че не само в АНглия има масови обществени протести на граждани и благотворителност в подкрепа на българите след потушаването на Априлското възстание.

Нима си готова само в името на припирнята да затриеш факти и националното си самосъзнание??????????
НЯМАМ ДУМИ ОТНОСНО ТОВА КОЕТО СИ НАПИСАЛА ПО-ГОРЕ, ПРОСТО ОТИДИ ДО БИЛБИОТЕКАТА МОЛЯ ТЕ, преди да излизаш с такива ужасяващо глупав и абсурдни твърдения.

И тъй като си ми мила специално за теб издирих няколко от статиите на Макгахан, в мрежата (гроба на който, между другото е съвсем наблизо и ако искаш (да не вярва човек!) заедно с Боцо може и да го навестите...за да видите плочата на която е изписано "освободител на България"
http://www.pravoslavie.domainbg.com/20/macgahan/01.html


krimon написа:От теоретична (но и от морална) гледна точка, не се взема под внимание твърдението ти, че една държава се отстоява само и единствено чрез военна сила.
Определено много от твърденията не ги взимаш предвид от различни гледни точки и затова и дискусията не върви наникъде. Една държава Кримони СЕ ОТСТОЯВА..... по всякакъв начин!!!!!!!!!!!!!!
Но ти и това едва ли ще го вземеш под внимание.
krimon написа: Т.е. че тъй като тукашните не са се "доказали" силово, те не заслужават правото си на културно самоопределение и самостоятелна държавност
Значи какво стана ясно... че не са показали и грам воля, желание и себеотверженост за да запазят земята си. Ами който не желае и не му стиска...после няма повод да хленчи нали? (познато а?)
А явно ти намекваш, че те може и да не са имали воля, смелост, и грам желание и плам да запазят територията си, но пък за сметка на това имат велика култура....:):):) ами да кой не е чувал за великите културни постижения на квебектта, ми че тя е пъпът на вселената в културно отношение....само излез по улиците и ще те залеят с култура миришеща на гранясало олио и оповестена с надписи "BIG SALE" и " LIQUIDATION" :):):)
krimon написа:Ще стане много тъжно ако започна да правя паралели с падането на България под турска власт /разделена на 3 части, предателства и т.н./ и гротеската "битка" от 15 минути на французи и англичани /18 век/.
Ами аз вика вече стана достатъчно тъжно, като гледам какви ги изписа, та не се притеснявай...продължи! Едва ли ще ме учудиш.

КРИМОНИ, БЪЛГАРИЯ ПАДА ПОД ТУРСКО ВЛАДИЧЕСТВО СЛЕД НАД 30 (ТРИДЕСЕТ, КРИМОНИ, ТРИДЕСЕТ) ГОДИНИ ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ ОТ ТУРЦИТЕ.

КРИМОНИ, САМО ТЪРНОВО СЕ БРАНИ НАД 3 МЕСЕЦА И ТО ВОЙСКИТЕ СЕ РЪКОВОДЯТ ОТ 80 ГОДИШЕН СТАРЕЦ......ДАНО СЕ СЕЩАШ КОЙ Е ТОЗИ!!!!

КРИМОНИ, МНОГО ТЪЖНО ПОЧВА ДА СТАВА АКО СРВНЯВАШ, НО ДАВАЙ, НЯМА ДА СИ ПЪРВАТА.


(Аз не знам с какви очи ти търсиш паралели между това и 15те минути предимно паноческо бягане наречено битка тук, но имай предвид че ако имаш и 1 квадратен метър земя в България...то за този метър са умряли десетки мъже, за да е твой днес и ти да си готова да го изтъргуваш с един метър квебешко блато, за което и собствениците му не са милеели)

А що се отнася до разделението за което ти говориш, усещаш ли как за почваш да си противоречиш емоционално, значи тукашните сепаратисти заслужават горките всичко на тепсия ала Балик например който отцепва Кравунското деспотсво е много лоша работа и го ползваш за пример колко ни е "лоша" историята.
krimon написа:и много ни е "бляскава" историята (само че средновековната), а дали щяхме да се освободим от турците ако я нямаше Русия
КРИМОНИ, ПРАВА СИ ЧЕ ВЪПРОСЪТ Е ГЛУПАВ...НО АКО ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВЯТ ТАКИВА ПРОГНОЗИ, ЩЕ Е ХУБАВО ДА ВИДИМ ПРЕЦЕДЕНТИТЕ:

АМИ ДАААА, БЪЛГАРИТЕ ИЗЛИЗАТ ОТ ХАЗАРСКИЯ ХАГАНАТ С ПОМОЩА САМО И ЕДИНСТВЕНО НА.....БЪЛГАРИТЕ.
БЪЛГАРИТЕ ИЗЛИЗАТ ОТ ВИЗАНТИЙКОТО ВЛАДИЧЕСТВО С ПОМОЩТА САМО И ЕДИНСТВЕНО НА.....БЪЛГАРИТЕ.
Така, че ако гледаме какво се е случвало по-преди може да предполагаме какво можеше да се получи.

Нямам думи, ако ти Кримони се самоидентифицираш като събрат на квебекчаните и намираш родовата си история сходна с тяхната, то тежко и горко на бъдещите ти поколения...пък и жалко за паметта на миналите.



П.С.
Между другото много са ми чаровни една група хора, които си имат позивни от типа:
"браво, ТОЧНО В ДЕСЕТКАТА"
"много добре му го каза"
" :beer: "
"по-точно от това не може да се каже"
и пр. :):)
предполагам, че не съм единствения който го е забелязал...голяма веселба :):)
"Бързата кучка слепи ги ражда"
българска поговорка
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Мнение от MrGeek »

Изобщо не разбирам от Кебекски сепаратизъм, но да се сравняват пасажи от историята на България с тази на една наскоро излюпила се (в исторически аспект) провинция е едно от най-смешните неща, които съм срещал напоследък из този форум. Изображение :rotfl: :beer: :beer:
Заключено