Ще ви допуснат ли във Федерална Канада ако ...

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
todoto

Мнение от todoto »

Jovani на мен не ми пречи да прочета една нова хипотеза или теория за глобализацията и причините защо Канада иска имигранти (консуматори и работници, тук там и някой капиталист(ама малък) ). А за кешовия пазар ако разбера истината ще си реша всички кешови проблеми :).
Иначе май остана недокосната небе-центристката теория, ама нали повечето сме атеисти та гледам да не изпадам в ерес ;).
Освен това на мен ми е интересно що Маркс го пишат червен или пембен. Всеки човек има ляво и дясно и умните се ползват и от двете си страни, ако видиш един човек да подскача на улицата с само десния си крак или само с левия ще го сметнеш за ненормален. Това че в Манифеста е позалитнал не означава, че в други книги не е направо десен. Друг е въпроса какво прави пропагандата за да се представи така или иначе, за тая цел има специалисти признавам :).

Hullboy, ами погледнато от гледна точка на къстомерите си частично прав но виж има неща в Канада които в Китай примерно ги няма(както и в Япония) та хората идват чак до тук, както в Русия, Иран, Ирак и т.н.
Ами хайде дефинирай ми как и от къде се вади печалбата, надявам се плащаш заплати във фирмата си и продаваш нещо на пазара(нали това не са ледовете на Канада а хората в нея и в света 8) ) с горница над чистите ти разходи. Че иначе за какво работиш :), да не е за слава. Досега ви слушах как говорите за пари на КРЕДИТ за да се започне бизнес - т.е. бизнеса започва с ПАРИ а не с продукт ако правилно съм ви разбрал и крайната му цел е ПАРИ+ПЕЧАЛБА а не социални алабалистики.
Е ако искаш да не стане специалния релийс както го описа VanBC, по-средата ще трябва да има и някакъв продукт(не далавера) който да ми е нужен примерно за да ти дам горницата и който само ти или подобни на теб да ми осигурят иначе защо да ти плащам отгоре като мога и сам да си го осигуря БЕЗ ПАРИ и т.н. да не навлизаме в дълги обяснения на известни неща описани в книгата и подобни на нея.
Едно уточнение, труда на собственика на фирмата ако се калкулира като заплата за "честно" положен труд по администриране обаче не обяснява нуждата от печалба на фирмата и кой я консумира - мотивирано от какво. Освен ако не е друга форма на заплащане на собственика, т.е. мотивация да върши често неблагодарната работа по управление на хора :wink: .

Фоксбатер, Клечката каза че повръща на тоя, така че няма опасност даже да прочете какво съм написал, аз затова го пуснах след като каза че поръща :wink: , а пък не е хубаво да повръща човек на публични места отразава се на имиджа му :).
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Мнение от jovani »

Да, Тодото - аз съм чел и Капиталът (признавам не напълно - това са си 3 доста дебели тома) и съм фен на Маркс, разбира се откривам неконсистентност и в неговите творби. За кешовият пазар наистина може да си "решиш" проблемите, когато разбереш неговата "виртуалност" (това го пише във всяка дефиниция на понятието пари в първият попаднал ти учебник по Макроикономика) - учудващо е как толкова много хора се прекланят по тази "вируална ценност" обаче (за съжаление нямам време за повече обяснения в момента). Иначе за "по-практически или насъщни" съвети ще ти кажа само, че ако разгледаш какво се е писало по темата за борсите в този форум може да осъзнаеш защо банките правят почти безрискови печалби от борсови операции (разбира се ако познаваш материята в детайли, както мен - за целта, както съм писал преди, аз работих в няколко много известни финансови институции обаче). По-интересни са Курт Гьодел, Алън Туринг и Райс, но както казах техните математически модели и следствия са докарали доста хора до депресии (аз оттогава имам и последното изречение в мотото си)... а колкото до идеалистичното начало - май наистина така ще излезе....
Последно промяна от jovani на Сря Яну 04, 2006 2:31 am, променено общо 1 път.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Мнение от jovani »

Забравих нещо - за моите почитател(к)и - ако има такива, разбира се :)

Не съм толкова грозен, колкото тези математици, пред които свеждам глава (даже напротив), може би затова ми е останала игривостта и палавият и весел нрав, на който сте свидетели :lol: :lol: :lol:
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

jovani написа:Забравих нещо - за моите почитател(к)и - ако има такива, разбира се :)

Не съм толкова грозен, колкото тези математици, пред които свеждам глава (даже напротив), може би затова ми е останала игривостта и палавият и весел нрав, на който сте свидетели :lol: :lol: :lol:
Джовани я прати снимки, че нещо не мога да се ориентирам :wink: :oops:
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Мнение от jovani »

И ти ли Кримон, "дъще" моя?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

виж сега, каква почитателка и дъщеря :lol:
не се връзва нещо, пращай снимки :wink:
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Biznes

Мнение от hullboy »

Zdrasti todoto

Predi da se se vpuskame v drugi sporove bi li objasnil kakvo obsto imat parite ( kapitala ) za da zapochnes ti svoi biznes s tova kolko novi emigranti priema Canada. Az nesto ne vizdam vrazka.

Sastoto vazi i za produkta ti ako toi e unikalen. Ot teb zavisi kakav produk ste izberes.

Nokia e vav Finlandia. Vav Finlandia ima 8 mlliona choveka i novi emigranti pochti ne priemat.
Znachi li che Nokia ne pecheli pari poneze njama mnogo consumers vav Finlandia. I poneze njma goljam pazar vav Finlandia ot kade e vzela Nokia parite za da startira.

Ne zvuchi li stranno?

Ako iskas da vidis Niagarskia vodopad trjbva da ides tam. No posetitelite na vodopada ne sa samo novi emigranti v Canada.

Koito iska da go vidi ste ide nezavismo emigrant ili ne.
Da tvardim che obstinata v Niagara Falls( ili druga firma ) kazvat na darzavata kakva emigrantska politilka da ima za da uvelichat eventualno posetitelite na vodopada e neseriozno.

Pozdravi

Hullboy
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Re: Biznes

Мнение от beckythomas9 »

hullboy написа:

Nokia e vav Finlandia. Vav Finlandia ima 8 mlliona choveka i novi emigranti pochti ne priemat.


Hullboy
Милионите са само 5. :wink:
todoto

Мнение от todoto »

Hullboy мислех да ти отговоря с дълга писанка ама в последния момент се отказах да не изпадам в положението на Клечката, той пише умни приказки ама дълги и малко хора го четат та му излезе името че се разводнява.
Та преди Нокия имаше един друг лидер на тоя пазар и то много по мощен към 1995 дори се канеха да купуват Циско, пак от тоя район е и се казва Ериксон, държеше около 50% от Китайския пазар, знаеш ли къде са сега в мобилната телефония. Виж само как са си дефинирали пазарите, а не като братята американци - САЩ и ЕМЕА. Не знам кога и Нокия ще потъне в Китайското блато :wink: . А преди да стане лидер в мобилните комуникации познай Нокия с какво си е вадела хляба :) и как мислиш от къде тогава е взела парите за преструктуриране? Още преди 10-15 години такива спорове се водеха в САЩ около финансирането на Интел и др. подобни транснационални корпорации - че се източва национален капитал а се създават работни места в Азия. Мисля че и сега САЩ започва по протекционистка политика, Канада вече има проблем с дърводобива ако знаеш и ВС е особено засегнато, маса хора в последните години са се преместили в Албърта, цели градчета са хлопнали кепенци.
Никой не оспорва процеса на глобализация иначе аз и ти щяхме да сме си в БГ, но той не отменя основната игра на конкуренция и печалба :). Така че тук проблема е ако сложиш на едно ниво такива транснационални обединения, какво предлагат те на една държава - данъци и високо платени купувачи на националния пазар и какво им предлага държавата в която те се хостват - социален капитал и квалифицирани и доволни работници.
Ako iskas da vidis Niagarskia vodopad trjbva da ides tam. No posetitelite na vodopada ne sa samo novi emigranti v Canada.

Koito iska da go vidi ste ide nezavismo emigrant ili ne.
Da tvardim che obstinata v Niagara Falls( ili druga firma ) kazvat na darzavata kakva emigrantska politilka da ima za da uvelichat eventualno posetitelite na vodopada e neseriozno.
Тук си в грешка, не си запознат как работи политиката :wink: , има едно нещо наречено лобиране, това какво мислим ние с теб няма значение (там спец е Юнг) . Ако се съберат достатъчно заинтересувани с влияние в парламента на Канада такъв закон ще има независимо дали на нас с теб ни отърва, не че като теб не смятам такъв ход за глупав. Просто там е в сила закона на джунглата, по силния си прокарва закона на неговия интерес.

П.П. Между другото ти нали печелиш от имигранти които трансферират суми извън Канада, ако правилно съм разбрал бизнес нишата ти. тогава би следвало да лобираш за по мека имиграционна политика т.е. повече клиенти. Да не би да работиш с Нокия че се застъпваш за тях, те верочтно се интересуват от повечко и по-високо квалифицирани работници че да може да им плащат по-малко за повече квалификация :wink: .
pol
Мнения: 302
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2003 6:16 am
Местоположение: Sofiq

Мнение от pol »

dobre de kak Baba Vanga e kazvala neshta koito sa bili a tia ne e bila tam .Po neinata giteiska sadba ne bi li triabvalo da tarsim inf. za minaloto ot takivahora .Ako vaobshte tia e bila istina.A ako e bila zashto ofitsialnata nauka ne se bazira na niakoi neini otkriti otnosno minaloto ili badeshteto
todoto

Мнение от todoto »

Х-м "Баба Ванга и квантовата физика" би била интересна тема за докторантура или аспирантура :lol: :lol: :lol: .
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Biznes

Мнение от hullboy »

Zdrasti Todoto


Ako ne ti haresa primera sas Finlandia i Nokia ste ti dam I drugi
Ako naistina ochakvas che Nokia ste potane v kitaiskoto blato poneze sa v elektronja bizenes a Kitai rabtoti zdravo v tozi bizens samo vremeto ste pokaze.

Az gi dadoh za primer zastoto imat dobar product, telefonite Nokia koito se prodavat globalno I sa tarsena marka.

Kakvo ste kazes za Switzerland, oste po zatvoreni za emigranti. Malka darzava s malko naselennie no izkluchitelni produkti.

Banketstvo, Chasovnitsi, Shokoladi, Razlichni vodove sirene, Farmatsevtika.

I Switzerland li ste potane v kitajskoto blato? Az ne vjarvam.

Ot kade vze nachalen capital Switzerland s malko konsumatori I malak pazar?
Firmite koito proizvezdat gorespomenatite produkti ne sa transnatsionalni kompanii.

Njakoi ot tjah proizvezdat po 1000 chasovnika na godina. Osnovani sa mnogo predi da stane moderna dumata korporatsia.

Povtarjam che ako imas unikalen product sveta e tvoi Ot teb zavisi kakav ste e toi. I njama ot kakvo da se strahuvas ot Kitai.


Pozdravi

Hullboy
todoto

Мнение от todoto »

Търговия между държавите е имало и много преди Маркс да напише тая книга, например в древността е известен така наречения път на коприната (открита май в Китай) и внасяна в Европа с басносложни печалби за търговците, по пътя на коприната са процъвтявали цели култури ;). Уникален продукт е и черното холанско лале предизвикало първия финансов "балон" - за едно лале се е продавала добра къща по онова време. Ние говорим за друго, за социалния капитал на една държава и за акумулирането на капитала.

Та не разбрах как глобализацията променя това за акумулирането на капитала, ако изключим спекулацията, продукт обикновенно на нашата човешка глупост. Ето ти едно цитатче по тоя повод от една книга за Бъфет писана от лондонски мениджър на фонд:

"Мънгър заразява Бъфет със същия подход, който в края на краищата дава резултат. Като анализира собствените си грешки, вижда чуждите и ги съотнася към предизвикателството да управлява Berkshire Hathaway като развиваща се система, а не застинала фотография, Бъфет постига експлозия на познанието.
Последния щтрих е рамката за мисловните модели на Чарли Мънгър.
Невропсихолога Уйлям Калвин казва, че "в частност интелигентната личност мисли бързо и може едновременно да жонглира с много идеи" Това е Чарли Мънгър. При първата им среща Бъфет е изумен от интелигентността на Мънгър, а по-късно прави следния коментар: "Чарли, без да има предварителна подготовка, инстиктивно разбираше какво означава инвестирането, колкото всеки друг, когото съм срещал."
Мънгър е отдаден на знанието по рождение. "Когато научавам нещо ново, което ми се струва важно за мен, така и за останалите, това ме стимулира" - казва той. Но мъдростта на Мънгър - приложението на знанието - надхвърля далеч акомулираното.
Той чете много и на най-различни теми, които са в страни от финансовите теории, като подлага всичко на съмнение. Обаче това не е познание без система. Мънгър организира познанието си в рамка от мисловни модели, които дефинират изучаваните от него дисциплини. Чрез използването на тези модели той дестилира мъдростта от познанието. По въпроса за мъдростта Мънгър казва:
"Първото правило е, че не можеш наистина да опознаеш нещо, ако само запомняш изолирани факти и ги цитираш безразборно. Ако фактите нямат връзка помежду си и не се вписват в рамката на дадена теория, то те не могат да бъдат използвани."
Мънгър конструира своята рамка на теорията от модели, извлечени от математиката, биологията, физиката, икономиката, теорията на вероятносттите, еволюционната теория и поведенческата психология - това са едни от основните дисциплини. Той ги използва като филтри, през които наблюдава околния свят и интерпретира всичко в тяхната светлина.
...
Въз основа на правилата в неговата рамка Мънгър изгражда в крачка рудиментарна теория за финансите - достатъчно добра за да впечатли Бъфет в рамките на един-единствен разговор.
След това Бъфет казва: "Чарли има най-бързата мисъл в света."

От моделите, които използва, Мънгър отдава най-голямо значение на психологическите и е запомнил около 20 психологически принципи, за които мисли, че са най-важни за мотивацията на хората.
За Мънгър урокът, който е научил от психологията, е следният:
"Мозъкът има недостиг на мисловни вериги - той автоматично реагира по пътя на най-лекото съпротивление... И когато обстоятелствата се комбинират по определен начин, това причинява познавателна дисфункция - вие сте изиграни."

Ето и още една мисъл която поне на мен ми допада, показваща тъмната страна на рекламата :lol: :
"Някой веднъж описа рекламата като, "наука за замразяване на човешката интелигентност за период, достатъчно дълъг, за да се спечелят пари". Някой нас живеят в състояние на постоянно замразена интелигентност."

Аз не споря че книгата на Маркс се нуждае от актуализация, както Нютон е актуализиран от Айнщайн без да бъде отричан а само като частен случай при скорости много по ниски от светлината и т.н. .
Но да кажеш махни го Маркс заначи имаш по цялостна теория за обяснение на капитала от него ;), с удоволствие ще те почета на тая тема.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Мнение от jovani »

Днес станах много рано - не знам защо... Да, имам добро обяснение - но и 2 проблема:
1. Излагането на обяснението в достъпна форма би ми отнело много време (на Маркс е отнело доста години също и много изписани страници)
2. Не бих желал да "мътя" мозъците на хората в този форум - мисля, че си поиграх прекалено много и започва да не ми е приятно вече.

Ако съм жив и здрав може и да "извъртя" една книжка в заника на дните си, въпреки че това, което ще напиша най-много да е синтезис на съществуващи знания (за които вече се е писало) + някои добавки, с които още не съм експериментирал и не знам дали ще работят.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Мнение от jovani »

Хайде и един жокер от мен: Маркс не е обърнал голямо внимание на научно-техническият прогрес - той приема еволюционен, а не революционен подход в развитието му. Ако си се занимавал с човешката история сигурно си забелязал, че производителността се е увеличавала скокообразно не чрез прилагането на по-модерен мениджмънт, повече отработени часове и по-ефективни манипулации, а чрез прилагането на по-модерна технология. Технологията буквално измества всички подобрения в дадената сфера, направени преди нейното прилагане...
Това е убягнало на Маркс - по мое мнение в момента на един куп хора им се осигурява елементарна работа на минимално възнаграждение, която лесно би могла да се замести с машини (в Европа отдавна продажбата на цигари, рентването видео и ДВД-филмите се осъществява чрез машини), помисли си за разните му цехове, фаст-фууд сървиси, офиси на банки и застрахователни брокери и т.н. Дори и медиците в момента само "сеят" проби и натискат копчълъци. Проблемът, защо хората не са изцяло изместени от техниката е вторият параметър в уравнението - те са консуматорите и ако не получават доходи никой няма да консумира високопродуктивното и ефективно производство, така че дилемата се "затваря".

Описаното има много следствия, като най-важното звучи много депресиращо (освен ако не допуснем, че следващата разумна стъпка се нарича комунизъм, но мога да ти обясня защо и тя не е последна - причината е във вградените недостатъци у хората): ще те оставя да си помислиш сам по темата - искам да си завърша моят "микро" план и да затворя "петилетката" с добър резултат, пък после ще видим.

На здраве!
Последно промяна от jovani на Пет Яну 06, 2006 6:21 am, променено общо 1 път.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Заключено