За пестенето на пари в Канада....

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено

Колко CAD ви остават месечно след плащане на всички разходи?

Анкетата свършва на Пет Мар 25, 2005 1:21 pm

между 0 и 100
13
26%
между 100 и 500
17
34%
между 500 и 1000
7
14%
между 1000 и 1500
6
12%
над 2000
4
8%
много повече
3
6%
 
Общо гласове: 50
Аватар
goliama mechka
Син на Великата Мечка
Мнения: 2082
Регистриран на: Нед Окт 05, 2003 4:20 am

Мнение от goliama mechka »

Lub0 написа:След едни изчисления се оказа, че харча повече отколкото получавам, и пак ми остават... пълна мистика.
Можеш ли да си представиш,че вчера и аз си правих сметки за миналата година(по повод предстоящото плащане на таксите),и стигнах до същия извод-много пари изкарани,и още по-много изхарчени :lol: Голяма загадка.
е,като се позамисля,всичко си идва на мястото,ама отначало беше голяма мистерия :lol:
Мечката се мие, чисти
в потоците сребристи.
Има ли за тебе пречка
да постъпваш като мечка.
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Мнение от monny »

тук отговарят ли хората който са на социал и кофи че аз това смятам да работя и искам да пестя :lol: :lol:
Koko написа: Именно потреблението (харченето) е стимула който движи икономиката, затова и всички се опитват да те убедят че можеш да пазаруваш днес, а да плащаш утре. .
а в българия имаше един премиер който каза - за бога братя не купувайте
Аватар
yaiuat
Мнения: 612
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 6:29 am
Местоположение: Wall street
Обратна връзка:

Мнение от yaiuat »

Koko написа:В Канада всячески те стимулират да харчиш, а не да спестяваш. Именно потреблението (харченето) е стимула който движи икономиката, затова и всички се опитват да те убедят че можеш да пазаруваш днес, а да плащаш утре. Например ако някой ти каже че след 1 година в Канада си е купил къща и кола, това обикновенно значи че ги е взел по един или друг начин на изплащане и реално ще станат негови след някоя и друга година, всъщност къщата след повечко години. При това положение как да спестява човек.
Беше ми попаднала преди време статистика за финансовото състояние на средностатистическото канадско домакинство – нямам цифри под ръка – но в общия случай едно такова домакинство е на червено и има да изплаща нещо или да връща заеми за няколко години напред.
Raзбирам те Коко, но това са разходи. Дали текущи или бъдещи плащания по кредити или изплащане на предмети все пак е разход към заплатата на човек.

И аз знам че много народ в Канада изплащат разни неща и доста банки предоставят такива варианти на погасяване, че човек да е с отрицателно салдо-да харчи повече от колкото получава, но бумеранга рано или късно се връща. Не съм проучвал точно този въпрос с канадските банки, но в бг подобни схеми могат да бъдат доста коварно нещо за редовия заемополучател. Само лихвата от 80% за 12-на години период на погасяване е стряскаща. Или аз днеска си купувам къща с пазарна цена 40 000 обаче я изплащам 15 години и накрая излиза че като събера вноските, лихвите и др. бърлогата ми е струвала към 70 000. Да де влизам веднага в нея ама банките са ме обрали до дупка. :)

Виждам че към 70% от гласувалите явно почти нищо не им остава.
500 CAD ако се сравнява с "кошница" от стоки и услуги се равняват на около 200 лв. Или това в Канада, което мога да си купя с 500 CAD мога да си го купя в бг с 200 лв. Или повечето не пестите почти нищо. :unhappy: (поне според 30-ната гласували)
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

yauiat, ne-pesteneto e citiran kato edin ot golemite problemi na America - balona se naduva i vse poveche horata zadlajniavat no tai kato pochti niama liquidni spestiavania to te zapochvat vse poveche da zadlajniavat na chujdi strani kato iaponia i sauditska arabia...kashtite struvat stotici hilaidi no skoro shte se pukne baloncheto, kolkoto i da se opitvat da go predotvratiat.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Винаги може да се обяви банкрут.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

da Lubo, vinagi no ako 30-40% zapochnat da bankrutirat...shte stane "mazalo"
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

yaiuat написа: Raзбирам те Коко, но това са разходи. Дали текущи или бъдещи плащания по кредити или изплащане на предмети все пак е разход към заплатата на човек.
Май ще трябва да се уточни какво разбираш под спестяване на пари - кеш в сметка за черни дни, пари за пенсиониране, пари сложени настрана, за да си купиш хладилник след два месеца, пари за инвестиране и т. н.

Щото за мен спестяване на пари през последните ми години в България беше кеш в пликче, който се разпределяше за ходене лятото на море и фонд "емиграция в Канада".
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Az vinagi sam spazval edin printzip, bez znachenie kade jiveya (Bg ili Canada), harcha kolkoto izkarvam ili po-malko. V Canada, az i jena mi jiveem s moyata zaplata. Parite na jenata se spestyavat-VINAGI. Taka spestihme za downpayment (25%-ov). Kato mi vdignat zaplatata, pochvame da harchime poveche, no parite na jenata sa TABU.
Po printzip, bulgarite v Canada ne tryabva da imat problem sas spestyavaneto-nie mojem i s po-malko.
Cheers
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

Alex, vie ste v Alberta, tam imate avtomatichno spestiavane s 8%
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Prav si Kole za 8%-te protzenta-az zatova si haresvam Alberta.
Na men dumata mi beshe za drugo.
V nachaloto na 2002, az i jena mi jiveehme s 1300-1500 na mesetz. Tova vkljuchva vsichko (vkljuchitelno i 120 kinta za porkane). Sega jiveem s 2500-2700 na mesetz. Tova za dvama choveka.
Kole, chovek tryabva da se prostira spored chergata si. Inache stavash kato kanadtzite kadeto im tryabvat debt advisors da gi vadyat ot kalta.
Cheers
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

da Alex, trika e da pravish kato mesten a da harchish kato imigrant
az go izgubih toia trik kato pochnah da pravia golemi sumi i posle income-a mi spadna drastichno.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

yaiuat написа:Виждам че към 70% от гласувалите явно почти нищо не им остава.
500 CAD ако се сравнява с "кошница" от стоки и услуги се равняват на около 200 лв. Или това в Канада, което мога да си купя с 500 CAD мога да си го купя в бг с 200 лв. Или повечето не пестите почти нищо. :unhappy: (поне според 30-ната гласували)
Според мен 500 CAD са доста по-голяма "кошница" от 200 лв. Тук за 500 CAD можеш да си вземеш марков 27" телевизор, или марков фотоапарат 5 мегапиксела, или маркови ски (може и за обувки даже да изцедиш в тази цена ако хванеш промоция), да не продължавам нататък. Тези неща за 200 лв. не могат да се вземат в БГ (не съм сигурен дали и за 400 ще могат).
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Мда наистина, РРСП-то и други подобни броят ли се или само кеш-а?
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
sara
Рошава гарга
Мнения: 888
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 2:49 pm
Местоположение: на клон монреалски

Мнение от sara »

500$ са половин двупосочен билет до бг или тока за няколко месеца или телефона за година (мин)
200 лева в бг са 1/3 или дори 1/4 от еднопосочен билет до канада, тока/парното за 1-2 месец (та и не стигат), телефона за .. хайде да кажем 2 -3 месеца :)

бтв повечето банки имат т.нар билдинг блок дето всеки месец ти дърпат дадена сума от сметката и ти се трупа в GIC - и след година правиш каквото искаш (знаеш че ако не си сериозен те са). една позната така прави всяка година с билетите до бг :)

хайде със здраве
Аватар
yaiuat
Мнения: 612
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 6:29 am
Местоположение: Wall street
Обратна връзка:

Мнение от yaiuat »

miteto написа:
yaiuat написа:Виждам че към 70% от гласувалите явно почти нищо не им остава.
500 CAD ако се сравнява с "кошница" от стоки и услуги се равняват на около 200 лв. Или това в Канада, което мога да си купя с 500 CAD мога да си го купя в бг с 200 лв. Или повечето не пестите почти нищо. :unhappy: (поне според 30-ната гласували)
Според мен 500 CAD са доста по-голяма "кошница" от 200 лв. Тук за 500 CAD можеш да си вземеш марков 27" телевизор, или марков фотоапарат 5 мегапиксела, или маркови ски (може и за обувки даже да изцедиш в тази цена ако хванеш промоция), да не продължавам нататък. Тези неща за 200 лв. не могат да се вземат в БГ (не съм сигурен дали и за 400 ще могат).
Знам че е неточно да се мери с т.нар потребителска кощница но все пак, когато се сравняват така паритетно нещата, се има предвид някаква осреднена стойност от съвкупност от стоки. Есетествено не може да се сравнява пряко това че с 500 cad се купува едно а с 200 лв друго. То ако става въпро с за техника - оригинален фотоапарат 5 мегапиксела струва 700 лв и повече. С други стоки или услуги пък е обратното. Например е центъра на София спокойно се наема луксозна квартира (стая) за 300 лв. Но в центъра на Монреал знаете че може даразбира се че има драстични разлики. Просто се опитваме да доближим покупателната стойност на долара и лева. И на лева разбира се е по малка. По принцип наистина е така- "Кошницата" от стоки (средна стойност) купена за 500 cad се равнява на същата в България за около 200 лв. Може разбира се да се докаже математически.
Заключено