6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите Сил

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от agent Ozo »

Анджък де, нали точно това се питам и аз. Защо румелийци се натискали да се набутат под "нейний камшик", вместо да си рахатуват под турскио такъв? :D
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от Ivan1007 »

Ти му говориш, то рупа ли рупа.
Типично за неграмотна фуражка.
Никой не се е натискал за руския камшик.
Захари Стоянов бяга от него в Източна Румелия и организира Съединението. Не само той. П.Р. Славейков също.
Петко Каравелов който е министър-председател на Княжество България след извършения проруски о
преврат също бяга в Източна Румелия и по време на режима на пълномощията е кмет на Пловдив.
След възстановяването на Търновската конституция става отново министър-председател на България и довършва в Княжеството започнатото от Захари Стоянов в Източна Румелия. По време на Съединението руското влияние в Княжество България е сведено до минимум и Батенберг е мразен от Александър III .
Земи научи историята и я прочети тая книга на Симеон Радев стига си чел Наръчника на ЗаКаПиЧето.

Там пише следното за народната любов към Русия в Източна Румелия:
Руският консул Сорокин, застанал пред вратите на гръцкото консулство, убеждаваше множеството да се разотиде и да остави на мира гърците. Тълпата го слушаше с очевидно нетърпение и когато той започна да заплашва, гимназистът Н. Генадиев му извика: "Вий да идете да заповядвате в Русия! Тук е свободна Румелия." Народът ръкоплещеше на тия дръзки думи, същият народ, който до преди пет години изпращаше с френетически викове руските войски...
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от agent Ozo »

Според Втория закон на глупостта, Иван1007, вероятността един човек да е глупав не зависи от останалите му качества. Образованието също няма нищо общо с ума или глупостта. Процентното съотнешение между умни и глупаци е еднакво както за нискоквалифицираните хора, така и за нобеловите лауерати.
А като човек ти чете прогнозите и гледа реалното развитие на събитията, веднага му става ясно ти в коя група спадаш. :D
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от Pyrelight »

Когато аргументите се изчерпат
agent Ozo написа:Да обиждаш опонента е по-лесно. ;)
Shame on BgCanada, че ти дава трибуна да водиш антибългарска политика!
... А и беше администратор навремето, за което просто нямам думи.
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от agent Ozo »

Няма по-антибългарско изказване в този форум от онова твоето, Бистре - да умре българския народ та да умрат и руските му кръвопийци.
Ама ето на - търпят те админите все още. И се радвай на това, щото ако бях аз, щях да те банвам още щом те усетя, че си се промъкнала отново във форума с поредната "вънкашност чужда и с име ново". :D
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от Pyrelight »

Българският народ не може да умре, Озо, защото по-качествената част не е отдавна там (с малки изключения).
Явно ще броди доста из пустинята, докато се намери един Мойсей, който да го върне в обетованата земя.
Само дано дотогава руските "братя" да не я унищожат, че както са тръгнали нещата... :(
П.П. Все се каня да те питам, ти защо си смени ника? Не вярвам да е от срам. Вероятно заради подмолните ти игрички :puke:
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от agent Ozo »

Абе дали може или не може да умре е друга тема. Въпросът бе, че ти му го желаеш това на народа ни, наричайки го "добиче".
Pyrelight написа:Нашето родно добиче доброволно си подлага г*за на руснаците. :x
Ама то така ще е, като е овца водена от пиян овчарин...Ами да умирга тогава, щом така ще умре и паразитът! :n:
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от Pyrelight »

А какво е? Моралът му е твърде далеч от този на източнорумелийците. И за това помагат много такива като теб, затова не ми прощавай антипатията!
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:Според Втория закон на глупостта, Иван1007, вероятността един човек да е глупав не зависи от останалите му качества. Образованието също няма нищо общо с ума или глупостта. Процентното съотнешение между умни и глупаци е еднакво както за нискоквалифицираните хора, така и за нобеловите лауерати.
А като човек ти чете прогнозите и гледа реалното развитие на събитията, веднага му става ясно ти в коя група спадаш. :D
Озо,.
Явно съм ти отговорил на въпроса. :D
Разумен човек щеше да благодари вместо да хвърля цукалото срещу вентилатора. :D
Според първия закон за глупостта, когато Господ раздавал акъл военните от БНА били на маневри и не дошли. Господ решил все пак да им даде и ги чакал на един мост. Те обаче форсирали реката и така си я карат и до сега. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от agent Ozo »

Иван1007, пак не позна. Ето какво гласи въпросния закон:
Първият закон на глупостта
Винаги подценяваме броя на идиотите, които ни заобикалят
Звучи банално и високомерно, но животът доказва правдивостта на това твърдение. Както и да преценявате хората, непрекъснато ще се сблъсквате със следните ситуации:
- Човек, който винаги ви е изглеждал умен и рационален, във важна ситуация ще се прояви като пълен глупак.
- В най-неподходящите ситуации и моменти отнякъде винаги се появяват глупави хора, за да объркат плановете ви.
:D :D
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от Canuck »

Аgent Ozo, опитваш да отклониш темата, но словестните карамболи не помагат да защитиш силно антибългарската позиция на Русия. Руското императорско правителство изтегля администраторите и военните си, защото вижда, че българите не слушат и не искат да бъдат заддунайска губерния. И кто бонус не само заговорничи с Австро-Унгария и Германия как да предотврати българското Съединение, а и оказва натиск на Турция да нападне България. Активно окуражава и Сърбия да нападне България с надеждата, че сърбите ще свършат малко мръсна работа в руски интерес. В този конкретен момент британската дипломация помага на България. Какво тук не е ясно?! Не говорим тук вече нито за руска окупация, от която руснаците очевидно се отказват в този момент, поне временно до 1944 г., нито говорим каква е позицията на британците по време на Балканските войни или след Първата или Втората световна война, нито защо американците бият негрите. Никой не е писал също, че трябва да падаме на колене пред майка Британия и да целуваме ръцете на кралицата със сълзи от благодарност, а просто искаме да анализираме и оценим ситуацията обективно, а тя е, че в този конкретен исторически момент, септември-ноември 1885 г. Русия е заемала антибългарска позиция, а Великобритания пробългарска. Разбира се, всяка страна и особено всяка велика сила си гледа своя интерес и просто в този момент интересите на България и Великобритания са съвпаднали. Това не означава, че тези интереси винаги са съвпадали или че винаги ще съвпадат и именно затова не трябва да има никакво сляпо русофилство, англофилство, американофилство, германофилство и т.н. Напротив по-скоро трябва да се следва принципът точно на британската политика изразен от Чърчил за Великобритания, но валиден за всички страни, че няма вечни приятели, а вечни интереси! А, какво правят българските русофили, много от които са просто рублофили от сорта на Волен Сидеров, Светлана Шаренкова и друга подобна сволочь. Ето едни, сърби, гърци и румънци как си знаят интереса и винаги си го следват. Сърбите се правят на големите русофили сега, но не съвпадне ли малко интересът им с Русия и бързо ще обърнат плочата и ще теглят една майна на руснаците, както са го правили многократно в миналото. А, нашите русофили колко години ни промиваха мозъците какви велики освободители били руснаците, как трябва да им падаме на колене като ги видим и да изпадаме в умиление и разбира се, да крием и унищожаваме всичко, което доказва обратното. Колко книги като тази на фон Хун бяха унищожени или хвърлени на дъното на някой склад да събират прах, колко български герои като генерал Колев са били забранени да се изучават само защото са разбили наглите казаци в Добруджа. Да си припомним и думите на генерал Колев- "Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия задето ни освободи. Но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним както всеки враг, който пречи за обединението на България!" (Иван Колев, 1916 г.). И много русофили си мислят, че понеже те са готови да целуват задните части на руския президент с гинекологичната фамилия, то и останалите са готови да целуват подобни части на западните лидери. Е, някои са готови, но аз лично съм против. Историята трябва да се изучава каквато е била, а не такава каквато я искат Брежнев, Пут*ин или Тръмп. А, точно това обсъждаме тук, Съединението на България и как руската дипломация е правила всичко възможно да го осуети. Колкото и да е неприятно на теб или на друг русофил, това е положението. И отклоненията от темата НЕ помагат да се променят фактите.
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от agent Ozo »

И ти , Канак, май си от тези, които обичат да четат най-вече самите себе си. :)
Къде пък го видя този опит за защита на антибългарската позиция на Русия относно Съединението?
Абсолютно съм съгласен, че руските имперски интереси са били винаги водещи при вземането на едни или други решения от Русия, касаещи и съдбата на българите. Но не съм съгласен да се отрича факта, че в определени моменти тези интереси са съвпадали с националните интереси на българската нация. Един от тях е именно войната между Русия и Турция 1877-1878 г., довела до появата на Княжество България и Източна Румелия. Независимо от мотивите и целите на войната за руския императорски двор. И на базата на русофобията да се отрича и да се омаскарява всичко сторено от руснаци (обобщено понятие) и българи за националното освобождение на България. Та има ли нещо по-естествено от това - една държава, която е воювала за определена територия със свои войски, да се стреми да я държи тази територия под свое влияние за максимално дълъг период от време? Та не стоят ли още окупационните войски на САЩ в Германия и Япония и до днес, а тези победени във ВСВ държави не са ли впримчени в каруцата на победителката САЩ и обречени да следват нейната воля? Или и ти в унисон с либерастката пропаганда ще започнеш да ме убеждаваш, че в основата са споделените евронезнам какви си ценности и, че немците и японците сами молят янките да стоят там защото така се чувствали по-защитени? Булшит! :puke:

И съм още именно против това - в противовес на "братската и нерушима българо-съветска дружба" да ми налагат насилствено днес евроатлантически и прочие ценности, доказвайки ми, че единствено дружбата със САЩ и Запада е гаранцията за благоденствието на българския (и всеки друг) народ. А която нация не ще да ги споделя тези ценности, да ѝ се случват случки - от цветни революции и майдани до пряка военна интервенция.

Пък иначе вие си бийте руснаците когато и колкото ви е кеф. Тая работа хич не ме вълнува.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от Canuck »

Такааа, най-после, Аgent Ozo да кажеш нещо конкретно по темата и да признаеш, че руснаците са имали неизгодна за България позиция по време на Съединението! Браво! Що се отнася до войната от 1877-78 г. аз не отричам, че тогава интересите на Русия и България са съвпадали и че благодарение на Русия се е създало българското княжество, но както писах и в предишния си пост, темата е за Съеденинението от 6 септември 1885 г. Темата не е за 1877-78, за Балканската война или за 9 септември 1944, нито за американските бази в Япония и Германия, а конкретно за 1885 г. А, точно това правят много русофили и за съжаление и ти включително, понякога. Когато се каже нещо неприятно за Русия, веднага палачинката се обръща на 1877-78 г. Добре, ама чакай сега, това че интересите ни са съвпадали с руските през 1877-78 не означава, че винаги тези интереси са съвпадали и ще продължават да съвпадат и второ заради тази война, с която са ни помогнали не означава, че трябва да им търпим всички свинства и с наведена глава само да им благодарим за 1878! А, точно това очакват някои рублофили, но няма как да стане. Берлинската стена отдавна падна, нерушимият СССР отдавна рухна и няма рублофил, който може да ми запуши устата. Иначе съм съгласен с теб, че сляпото преклонение пред САЩ или която и да е друга велика сила е също толкова глупаво както и сляпото преклонение към Русия. Друг е въпросът, че поне американците в Япония като са направили бази са създали хиляди работни места за местните. В Окинава като искаха да затварят базата си, местните протестираха, защото американците харчат доста пари в местните магазини и ресторанти и наемат доста местни хора в базата си. А, където има руски бази има глад и мизерия. Същата работа и сега, колкото и да не ти харесва, в момента българските интереси съвпадат с евроатлантическите, а не с евразийските неосъветски интереси на ниския бивш кагебист с гинекологичната фамилия. Не казвам, че трябва да падаме на колене и да целуваме американски и натовски флагове, но и определено сега за един млад, образован човек е по-добре отколкото когато бяхме сателит на СССР. Я си представи как аз примерно, както и десетки хиляди други български студенти щяхме да учим на стипендия в Канада, САЩ или Германия, да пътуваме по цял свят, да не говорим за свобода на словото, местожителството и т.н. Но, това в момента не е от значение, защото пак казвам темата е Съединението, а не колко са прости руснаците или американците или какви крепостни селяни бахме до 1989 г.
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от agent Ozo »

Taка е, защото аз имам темата като част от един по-обширен и продължителен разговор относно пренаписването на българската история, провеждано от либерастката пропаганда в днешно време. В която нова история за Русия е отредено мястото на агресора, кръволока, експлоататаора и т.н., а Англия, САЩ и Запада като цяло са целите в бяло. Е, няма разумен и що годе интелигентен човек, който да се съгласи на това. То си е нищо по-различно от обръщане на палачинката.

Колкото до темата за Съединението конкретно, то обективният ѝ прочит изисква да се осмислят по-дълбоко и мотивите на Александър III за заетата позиция. Дали са само субективни или има и обективни такива. Дали не е бил подведен да вярва в неверни неща от близкото си обкръжение, или всичко опира до желанието на Русия да доминира и накаже своята "задунайска губерния" за проявеното своеволие. Аз съм протъв опростяването и направо до опростачването на нещата единствено на основата на негативните си русофобски настроения.

Ако оставим русофобията настрана, не бихме ли могли да кажем, че всъщност именно тази позиция на руския император е било едно от условията за успеха на Съединението? Какво би станало ако Александър III се беше обявил "за"? И бил ли е изобщо той в състояние да се наложи със сила над останалите велики сили при едно такова одобрение, при явното несъгласие на всички останали? При това само няколко години след една тежка, макар и победоносна за него война.
Известно ти е предполагам, че опити за сондиране на мнението и лобиране за съединението в Англия и великите сили е имало и през 1880 г., както и през 1884 г. И навсякъде идеята за подобно нещо е била приемана нееднозначно отрицателно. Дали нямаше да бъде обвинена мигом Русия, че стои зад този факт, независимо от фактите и отричането от страна на руския император? А с всичките си действия против съединението, Александър III само ни осигурява подкрепата на Англия. Което е било добре дошло за нашата кауза.

А когато говорим за "обезглавяването" на българската армия, с внушението, че едва ли не е оставена беззащитна срещу сърбите, то последващите събития не доказват ли, че всъщност "окупаторите" ни са си свършили чудесно работата. И за изминалите няколко години след войната са успели да изградят една боеспособна, което ще рече организационно изградена, окомплектована, въоръжена и добре обучена армия. Капитаните ни, колкото и гениални да са били в личен план, никога не биха успели да победят който и да било със сбирщина от въоръжени люде без грам военна подготовка. Да не би Англия и Франция да изградиха и обучиха тази войска? А самите капитани кой ги подготви? Те да не би да са ни били изпратени от западни академии специално заради войната? Не, всичките са завършили руски военни академии.
Ти, като историк, Канак, колко примери от световната история би могъл да посочиш на подобни действия от страна на окупатори?
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: 6 септември 1885-2017, Българското съединение и Великите

Мнение от Pyrelight »

Ти си неспасяем случай! Какво пренаписване, какви 5 лева!
Строителите на съвременна България
„Строителите на съвременна България“ е книга на българския публицист и дипломат Симеон Радев написана през 1910-1911 г. и посветена на изграждането на Третата българска държава. В трите ѝ тома подробно са разгледани политиката, историята, икономиката и задкулисните интриги в първите няколко десетилетия след Освобождението.
Документи
За написването на „Строителите...“ авторът използва богат документален материал: стенограми от заседанията на Народното събрание, протоколите на Министерския съвет, архива на външното министерство на България, сборниците с публикувани дипломатически архиви на външните министерства на Англия („Английска синя книга“) и Италия („Италианска зелена книга“), публикации в българския и европейския печат, мемоарни записки, писма.

Свидетели
Подготвяйки книгата си, Симеон Радев се среща лично с някой от участниците в описваните от него събития. Сред тях са Иван Стоянович, генерал Данаил Николаев, генерал Анастас Бендерев, генерал Георги Вазов, Петър Димитров, Драган Цанков, Димитър Тончев, Григор Начович, Христо Попов, Александър Неклюдов, Екатерина Каравелова. Неведнъж авторът се позовава и на сведения, получени от руски дипломати при поверителни разговори.

Отзвук
При излизането си от печат книгата „Строителите на съвременна България“ е приета с голям интерес от българската публика и с времето се утвърждава като значим труд относно историята на Третата българска държава. За качествата на този труд се изказва ласкаво Константин Иречек. Популярността на книгата се дължи също и на ефектния ѝ драматичен стил. След 9 септември 1944 г. умишлено се избягва нейното преиздаване. Причината се крие в негативното отношение на автора спрямо агресивната политика на Русия, ярко изразения му национализъм и откритата симпатия към Стефан Стамболов.
То бива, бива неграмотност, ама твоята е очевадна ще знаеш! :|

И въпросът, който трябва да си зададем е: Кой точно пренаписа историята? И за чии интереси послужи и продължава да служи, та чак до днес?
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Публикувай отговор