О неразумни и юроде!

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от miteto »

Ivan1007 написа:Да дадем думата на един американец, който се надявам да не бъде обвинен в пристрастие към османското управление в българските земи:
Мисля, че хората в Англия и изобщо в Европа имат доста погрешна представа за българите. Винаги чувах да се говори за тях като за обикновени диваци, които не били по-цивилизовани от американските индианци. Трябва да си призная, че самият аз, и то не много отдавна, не бях далеч от поддържане на същото мнение. Бях учуден и вярвам, че повечето от моите читатели ще се учудят, когато научих, че почти няма българско село без училище. Тези училища там, където не са изгорени от турците, са в цъфтящо състояние. Те се издържат посредством доброволен данък, с който българите се самооблагат не само без да бъдат принудени от правителството, но и напук на всички спънки, създавани от корумпираните турски власти. Образованието, което се дава в тях, е безплатно и всички - бедни и богати - се ползуват от него. Няма българско дете, което да не знае да чете и пише. И накрая процентът на грамотните в България е голям толкова, колкото в Англия и Франция. Питам се дали европейците, които говорят, че българите били диваци, са уведомени за тези факти?
:tmi:

Другото, което е показателно, че хората в Англия и Европа дори през втората половина на 19 век са смятали България за дивашка държава. Предполагам щото учените от българските (несъществуващи) университети все са пропускали научните симпозиуми в Европа последните 200-300 години, а великите (несъществуващи) български художници и композитори някак си не са успявали да докарат произведенията си до Европа.
О, какво невероятно развитие сме имали под османлиите - докато в Европа буквално променят света с научни открития и невероятни кулутрни творби, ние сме имали доста килийни училища - така де, тези които не са изгорени от турците.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от Ivan1007 »

Пагубното влияние на социализма е ясно и може да го оставим настрана. За какво се връщаш към него като става въпрос за конретен период - 500 години под Османската Империя?
 
ablood написа:
Иначе е ясно, че българските маси имат нужда да се разделят с илюзията, че съществуваме благодарение на братята освободители и че за всичко са ни виновни турските поробители. Две поколения тенденциозно извъртане и украсяване на историята са оставили сериозен отпечатък.
За съжаление на много не им е ясно.
Въпрос на предпочитание и на робската психика форми рана от комунизма - били сме под турско робство и руснаците ни освободили. После под фашистко робство и пак те ни освободили. Нищо че фактите са други.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:
Ivan1007 написа:
agent Ozo написа:Пренаписвачи на историята днес колкото искаш.
Ама всуе се пънат. :D
Историята вие комунистите я ползвахте за кенефна хартия да си бършете кафявите от лизане на московски задници носове.
А какви са днес на вкус и цвят лайната на американските задници, които либерастите лижете в унес? Да не би да миришат на рози и имат вкус на нектар? ;) :rofl:
Не знам - ти кажи като специалист по лизането.
Аз за разлика от теб си работя това дето съм учил и практикувал вече 27 години и съм там където ми харесва
Не съм разтурвал като теб първична партийна организация на БКП и не съм ставал от съветски слуга натовски ученик
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от Ivan1007 »

miteto написа:
Ivan1007 написа:Да дадем думата на един американец, който се надявам да не бъде обвинен в пристрастие към османското управление в българските земи:
Мисля, че хората в Англия и изобщо в Европа имат доста погрешна представа за българите. Винаги чувах да се говори за тях като за обикновени диваци, които не били по-цивилизовани от американските индианци. Трябва да си призная, че самият аз, и то не много отдавна, не бях далеч от поддържане на същото мнение. Бях учуден и вярвам, че повечето от моите читатели ще се учудят, когато научих, че почти няма българско село без училище. Тези училища там, където не са изгорени от турците, са в цъфтящо състояние. Те се издържат посредством доброволен данък, с който българите се самооблагат не само без да бъдат принудени от правителството, но и напук на всички спънки, създавани от корумпираните турски власти. Образованието, което се дава в тях, е безплатно и всички - бедни и богати - се ползуват от него. Няма българско дете, което да не знае да чете и пише. И накрая процентът на грамотните в България е голям толкова, колкото в Англия и Франция. Питам се дали европейците, които говорят, че българите били диваци, са уведомени за тези факти?
:tmi:

Другото, което е показателно, че хората в Англия и Европа дори през втората половина на 19 век са смятали България за дивашка държава. Предполагам щото учените от българските (несъществуващи) университети все са пропускали научните симпозиуми в Европа последните 200-300 години, а великите (несъществуващи) български художници и композитори някак си не са успявали да докарат произведенията си до Европа.
О, какво невероятно развитие сме имали под османлиите - докато в Европа буквално променят света с научни открития и невероятни кулутрни творби, ние сме имали доста килийни училища - така де, тези които не са изгорени от турците.
Не е имало българска държава тогава.
Както не е имало и чешка. И огромното мнозинсто от хората в Англия, Франция например не са имали изобщо представа за съществуването на чехска и словашка народност.
Това че руснаците са имали учени, писатели, поети, художници и композитори по онова време не означава, че огромното мнозинство от руснаците са живеели по-добре от българите и че не са мрели като мухи от глад и болести, че не са ги продавали като добитъкмо също като робите в САЩ.
По това време в България има не само килийни училища, а преимуществено класни училища и читали ща, които са нещо уникално. България по ниво на масово образование е по-напред не само от другите балкански държави но дори от Австро-Унгария в чиито предели е сегашна Чехия.
БЪЛГАРСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ В КРАЯ НА 19-ти ВЕК И НАЧАЛОТО НА 20-ти ВЕК.
Османските власти не са изгорили нито едно българско училище. Изгорените училища са главно от българи-мохамедани и черкези в отговор на въоръжен метеж на малка част от територията населена с българи.
30 на години по-късно българските власти преименуват и покръстват българи-мохамедани в Родопите,разрушават джамии и училища, избиват невинни включително жени и деца, принуждават ги да емигрират. Това е първата от няколко насилствени опита за насилиствено "покръстване" на мюсюлмани в България.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от optics »

Нещата с фактите са много прости. Няма нужда човек никъде да ходи, никакви източници да вади (щото опонента може да ги оспори) и с никакъв английски да се бори. Само елементарна логика. Едно нещо с което всички сме съгласни и който никой опонент не би оспорил и което може да се ползва за рефер е следното:

Ако имаше някакви факти за патриотично себеизтъкване, те задължително щяха да са подчертани в учебниците по които сме учили.
Щеше да има че сме имали силна школа по квантова физика, че сме получили 10-тина нобелови награди по науките и по литература, щеше да сме прекрасно осведомени какво сме дали на света като изкуство и култура аналогично на това как добре сме осведомени за кирилицата.
Да, ако е имало много училища и ако българите са си живеели прекрасно по турско време, това потенциално може да се скрива с оглед на пропаганда колко лошо е било, но ако имаше някакви реални постижения за гордост няма никаква логика собствената ни държава да ги крие, а дори и да беше, щяхме да сме ги научили като излезем навън. :)

Ще го кажа още един път по друг начин. Въобще, ама въобще не ме трогва колко хиляди училища е имало и колко османлиите хич, ама хич на са ги пипвали, и ако ще българите да са яли само мед и да са се къпали само в мляко. Дали е така или не, за мен е ирелевантно и като така, безмислено за спор при положение че ФАКТИТЕ са че в тоя период нямаме никакво значимо (от световно ниво) постижение нито в наука нито в култура, нито в нищо. Това е. Едно голямо нищо.
Ма че руснаците били гладували, ма че французите мрели от епидемии, ма че Чехия още нямала тия граници -- какво от това????
Даже изводът е че те хем са гладували и мрели, хем направили по-велики неща, а ние с тия училища на всеки ъгъл и с това благоденствие и цъфтеж - едно голямо нищо. Ашколсун!



Точно по аналогичен начин (с комън сенс) се оборват и конспираторите според които Американците не били ходили на Луната.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от Ivan1007 »

miteto написа:
Ivan1007 написа:
Рилският манастир е построен през 10 век, възстановен в началото на 14 век - и двете са преди падането на България. Почти разрушен от османлиите в края на 14 и началото на 15 век. 
Хм. ... историчестите факти май са различни
Историческите факти са точно както ги написах, проблемът е, че или не разбираш английски достатъчно добре или се опитваш да правиш елементарно изопачаване:
miteto написа:Рилският манастир е построен през 10 век
Wikipedia написа:Founded in the 10th century, the Rila Monastery is regarded as one of Bulgaria's most important cultural, historical and architectural monuments
miteto написа:възстановен в началото на 14 век
Wikipedia написа:The Rila Monastery was reerected at its present plac by Herelyu, a feudal lord, during the first half of the 14th century
miteto написа:Почти разрушен от османлиите в края на 14 и началото на 15 век. 
Wikipedia написа:However, the arrival of the Ottomans in the end of the 14th century was followed by numerous raids and a destruction of the monastery in the middle of the 15th century.
Това, че най-накрая са успяли да го възстановят с руски и гръцки пари, благодарение на покровителството на сръбска принцеса (подарена за жена на султана) - не го виждам като голям плюс за положителното влияние на османлиите в България, ама де да знам, според твоите ценности сигурно е различно.
Историческите факти съвсем не са както ги беше написал.
След като ги дописах ти се опитваш да им правиш оценка с която да ги омаловажиш.

Да причомня, че в религиозните войни между християни в Европа между 1524 и 1648 загиват 20 милина души . Само в 30 годишната война загиват около 8 милиона
The Thirty Years' War devastated entire regions, with famine and disease resulting in high mortality in the populations of the German and Italian states, the Crown of Bohemia, and the Southern Netherlands. Both mercenaries and soldiers in fighting armies traditionally looted or extorted tribute to get operating funds, which imposed severe hardships on the inhabitants of occupied territories. The war also bankrupted most of the combatant powers.
The war ranks with the worst famines and plagues as the greatest medical catastrophe in modern European history.[77][78] Lacking good census information, historians have extrapolated the experience of well-studied regions.[79] John Theibault agrees with the conclusions in Günther Franz's Der Dreissigjährige Krieg und das Deutsche Volk(1940), that population losses were great but varied regionally (ranging as high as 50%) and says his estimates are the best available.[80]The war killed soldiers and civilians directly, caused famines, destroyed livelihoods, disrupted commerce, postponed marriages and childbirth, and forced large numbers of people to relocate. The reduction of population in the German states was typically 25% to 40%.[81] Some regions were affected much more than others.[82] For example,Württemberg lost three-quarters of its population during the war.[83] In the territory ofBrandenburg, the losses had amounted to half, while in some areas, an estimated two-thirds of the population died.[84] The male population of the German states was reduced by almost half.[85] The population of the Czech lands declined by a third due to war, disease, famine, and the expulsion of Protestant Czechs
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Thirty_Years%27_War"

Последното горе е за Чехия.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от optics »

Иване, историческите факти са, че нямаме никакви постижения.
Сега, ако ще обсъждаме дали е заради османлиЙте или въпреки тях, кажи го ясно и еднозначно, че смятяш че не е заради тях.
Тогава обаче трябва да обясниш защо и те самите нямат кой знае какви постижения от тоя период.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от miteto »

Ivan1007 написа:Историческите факти съвсем не са както ги беше написал.
Ами аз дадох и цитати от Уикипедията, така че съвсем ясно се вижда, че са абсолютно точно както ги бях написал :D Ти не опровергаваш това което съм написал, ами даваш допълнително данни за събития случили се след моите. Тези които съм дал са съвсем точни, така че колкото и да извърташ, това няма да промени фактите. Факт е, че манастирът е построен за първи път, както и обновен преди османлиите. Факт е, че те са го разрушили.
Ivan1007 написа:След като ги дописах ти се опитваш да им правиш оценка с която да ги омаловажиш.
Нищо не омаловажавам, просто не се разбира къде е големия плюс от османското владичество, дето уж се доказва от твоите допълнителни факти за руските пари и сръбската принцеса?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от miteto »

optics написа:Въобще, ама въобще не ме трогва колко хиляди училища е имало и колко османлиите хич, ама хич на са ги пипвали, и ако ще българите да са яли само мед и да са се къпали само в мляко. Дали е така или не, за мен е ирелевантно и като така, безмислено за спор при положение че ФАКТИТЕ са че в тоя период нямаме никакво значимо (от световно ниво) постижение нито в наука нито в култура, нито в нищо. Това е. Едно голямо нищо.
Ма че руснаците били гладували, ма че французите мрели от епидемии, ма че Чехия още нямала тия граници -- какво от това????
Даже изводът е че те хем са гладували и мрели, хем направили по-велики неща, а ние с тия училища на всеки ъгъл и с това благоденствие и цъфтеж - едно голямо нищо. Ашколсун!
:y: :y: :y:
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от Ivan1007 »

optics написа:Нещата с фактите са много прости. Няма нужда човек никъде да ходи, никакви източници да вади (щото опонента може да ги оспори) и с никакъв английски да се бори. Само елементарна логика. Едно нещо с което всички сме съгласни и който никой опонент не би оспорил и което може да се ползва за рефер е следното:

Ако имаше някакви факти за патриотично себеизтъкване, те задължително щяха да са подчертани в учебниците по които сме учили.
Щеше да има че сме имали силна школа по квантова физика, че сме получили 10-тина нобелови награди по науките и по литература, щеше да сме прекрасно осведомени какво сме дали на света като изкуство и култура аналогично на това как добре сме осведомени за кирилицата.
Да, ако е имало много училища и ако българите са си живеели прекрасно по турско време, това потенциално може да се скрива с оглед на пропаганда колко лошо е било, но ако имаше някакви реални постижения за гордост няма никаква логика собствената ни държава да ги крие, а дори и да беше, щяхме да сме ги научили като излезем навън. :)

Ще го кажа още един път по друг начин. Въобще, ама въобще не ме трогва колко хиляди училища е имало и колко османлиите хич, ама хич на са ги пипвали, и ако ще българите да са яли само мед и да са се къпали само в мляко. Дали е така или не, за мен е ирелевантно и като така, безмислено за спор при положение че ФАКТИТЕ са че в тоя период нямаме никакво значимо (от световно ниво) постижение нито в наука нито в култура, нито в нищо. Това е. Едно голямо нищо.
Ма че руснаците били гладували, ма че французите мрели от епидемии, ма че Чехия още нямала тия граници -- какво от това????
Даже изводът е че те хем са гладували и мрели, хем направили по-велики неща, а ние с тия училища на всеки ъгъл и с това благоденствие и цъфтеж - едно голямо нищо. Ашколсун!



Точно по аналогичен начин (с комън сенс) се оборват и конспираторите според които Американците не били ходили на Луната.
Проблемът с комън сенс е, че не е комън.
Логиката игнорираща фактите е айран без кисело млеко.
Изборът да игнорираш историческоте факти те оставя с "Време Разделно" и "Даваш ли даваш Балканджи Йово".
Факт е, че първите Нобелови награди са връчени през 1901ва година та не е голям проблем за мен, че Нобел не се е сетил да ги дава приживе.
Въпрос на преценка кое е съществено

От моя гледна точка децата ми, аз и милиони други да не умираме от глад, болести и войни е по-важно от това, че някой ще получи Нобелова награда.
ТакИва поводи за гордост са чиста проба запалянковщина и духовен онанизъм.
Точно затова оглавих тази тема така. За разлика от епохата на Българското Национално Възраждане и Паисий това дали сме имали царе, пълководци и Нобелови лауреати според мен не е вече повод за повишено национално самочувствие.
Канада също няма ни какви значителни научни постижения до откриването на инсулина 1922-ра година, но не съм забелязал самочувствието на канадците да се гради на откриването на инсулина или на това че Исак Нютон е роден и живял в Британската Империя.
Та въпрос на гледна точка и на познаване на историческите факти.
Това че въпреки че не са имали национална независимост българите масово са живЕли не по-зле от хората в САЩ, Канада, Англия и Франция имали са сравним с тях стандарт на живот изразяващ се в образование, жилище, здравеопазване, продължителност на живота за мен е нещо много важно.
Сега остава да си отговорим на въпроса защо 2 000 000 и кусур българи не живеем в България?
Дали заради това, че нямаме Нобелови лауреати и върхови научни постижения или защото стандарта и качеството на живот в България са далеч под равнището на Западна Европа.
Дали защото Панчо Владигеров не е толкова известен колкото Моцарт и Владимир Димитров Майстора, колкото Пикасо?
Или щото България е населена от Хомо Советикус, които па гласуваа за Боко Тиквата?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от Ivan1007 »

miteto написа:
Ivan1007 написа:Историческите факти съвсем не са както ги беше написал.
Ами аз дадох и цитати от Уикипедията, така че съвсем ясно се вижда, че са абсолютно точно както ги бях написал :D Ти не опровергаваш това което съм написал, ами даваш допълнително данни за събития случили се след моите. Тези които съм дал са съвсем точни, така че колкото и да извърташ, това няма да промени фактите. Факт е, че манастирът е построен за първи път, както и обновен преди османлиите. Факт е, че те са го разрушили.
Ivan1007 написа:След като ги дописах ти се опитваш да им правиш оценка с която да ги омаловажиш.
Нищо не омаловажавам, просто не се разбира къде е големия плюс от османското владичество, дето уж се доказва от твоите допълнителни факти за руските пари и сръбската принцеса?
Османското управление както всяки управление има плюсове и минуси.
Допълнителните факти са, че османското управление в самото начало на 15 ти век потвърждава всичко, което преди това манастира е получил от християнските владетели.
Разрушаването му не е било акт на държавната власт / султана. ВъзстановяванеТо му и пренасянето на мощите на Св Иван Рилски са акт на османската държавна власт/ султана.
Сега ако искаш провери колко замъци, крепости и манастири са разрушени и изгорени по време на разните войни в Европа, по време на Кръстоносните походи или Конкистата.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от miteto »

Ivan1007 написа:Османското управление както всяки управление има плюсове и минуси.
Аха и водата е мокра, а небето е синьо. Май спорът беше дали са ни дали повече минуси, отколкото плюсове, ама нейсе. Няма смисъл да се опитвам да те убедя, щом според теб копривщенските къщи са същото ниво на строителство като замъците в Чехия и Унгария или пък образованието било на същия стандарт като в Западна Европа при положение, че не сме имали кьорав университет и само една-единствена гимназия и то едва през последните десетина години преди Освобождението.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от optics »

Ivan1007 написа: Това че въпреки че не са имали национална независимост българите масово са живЕли не по-зле от хората в САЩ, Канада, Англия и Франция имали са сравним с тях стандарт на живот изразяващ се в образование, жилище, здравеопазване, продължителност на живота за мен е нещо много важно.
И защо да е важно? Какво доказва? Извинявай ма ти се държиш малко гаче ли дядо ти е бил султан по него време. Казвам го щото ако моя дядо беше султан по него време, щях да се държа точно така. ;)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от Ivan1007 »

miteto написа:
Ivan1007 написа:Османското управление както всяки управление има плюсове и минуси.
Аха и водата е мокра, а небето е синьо. Май спорът беше дали са ни дали повече минуси, отколкото плюсове, ама нейсе. Няма смисъл да се опитвам да те убедя, щом според теб копривщенските къщи са същото ниво на строителство като замъците в Чехия и Унгария или пък образованието било на същия стандарт като в Западна Европа при положение, че не сме имали кьорав университет и само една-единствена гимназия и то едва през последните десетина години преди Освобождението.
Небето не е синьо през нощта, при залез слънце, когато е покрито с облаци, дим, прах и други.
Водата при температури под точката на замръзване се нарича лед и обикновено за леда не се казва, че е мокър.
Водата в газообразно състояние се нарича пара и също обикновено не се казва, че е мокра.:)
Аз не съм спорил за нищо, просто се опитах да посоча, че трябва да познаваме добре историята преди да се опитваме да даваме оценка на исторически факти.
Дори и познанията ни да са от литературата.
Ако препрочетем дори само първата глава на "Под игото" колко неща ще открием, че има Бай Марко, които социализЪма отне на българите?
Българите били роби?
С къща, в която никой не смее да влезе неканен щото може да бъде гръмнат от притежаващия оръжие собственик? Включително полицейския началник със заптиетата тропат на портата и чакат да им се отвори
С деца, които учи на господарски нрави?
С българска черква с изборно настоятелство - епитроп и?
Българско класно училище в което властта не опре деля програмата на кпето училище Бай Марко е в училищното настоятелство.
Със земи, ниви и лозя които никой не може да му отнеме както комунистите сториха в България.
С дюкяни, производство и търговия, които са защитени от държавата?
Роби?
Интересно обаче защо никой не нарича 45 години социализЪм "робство "
Собствеността и всички права бяха отнети.
Най-важното - робската психика беше масово насаждана и си е жива и до днес.
Социалистическото робство обаче не ни пречи.
Пречи ни турското робство дето го е нямало.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: О неразумни и юроде!

Мнение от Ivan1007 »

optics написа:
Ivan1007 написа: Това че въпреки че не са имали национална независимост българите масово са живЕли не по-зле от хората в САЩ, Канада, Англия и Франция имали са сравним с тях стандарт на живот изразяващ се в образование, жилище, здравеопазване, продължителност на живота за мен е нещо много важно.
И защо да е важно? Какво доказва? Извинявай ма ти се държиш малко гаче ли дядо ти е бил султан по него време. Казвам го щото ако моя дядо беше султан по него време, щях да се държа точно така. ;)
Доказва, че прапрапрадядо ми който в началото на 19 ти век се преселва на 200 км от родното си село и от слуга става търговец не е били роб. ПраПрадядо ми който търгува из цялата Османска империя и Западна Европа не е бил роб. Имали са къща, земи. Прадядо ми и дядо ми комунистите ги направили роби, взели им земите, магазините, забранили им да търгуват. Аз съм се родил роб, но вече не съм. Избрал съм да съм свободен. :)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор