Credit History

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Andi
Мнения: 63
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:46 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Andi »

sara написа:Точно така е speedy. А има и още един начин , ако решиш да купуваш къща и нямаш достатъчно пари за down payment.Теглиш заем за REER с ниска лихва, ползваш тоя заем за плащане, после като мойеш го връщаш и колкото можеш си приспадаш при подаване на данъчната декларация.
Хайде сега бързичко да обясниш какво е REER и как става "номера" :wink:
Your dreams may be closer than you realize !
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

REER(fr) = RRSP (en)
Registered Retirement Savings Plan. Пенсионен фонд.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Andi написа:
Хайде сега бързичко да обясниш какво е REER и как става "номера" :wink:
Номерът се казва first home buyer plan или нещо подобно и е единствения начин да бръкнеш в RRSP, без да платиш данъци. Става само когато си купуваш къща за пръв път.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Едно нещо не ми е ясно: кога правиш по-добра история - когато си плащаш цялия кредит по картата на края на месеца или когато плащаш само минималната сума, а после погасяваш и остатъка, с лихвите.
Щот' ясно че Виза, че те обичат повече, ако плащаш и лихви, ама дали това има отношение към историята.
За кредитната линия питах в банката - ОК, ако имам кредитна линия и не я ползвам, това помага ли за добрата история, само факта, че съм супер надежден и имам кредитна линия ехеее, от години? Отговор: Не, нито помага, нито вреди. Та се зачудих, ако по кредитната карта винаги плащаш всичко, а не само минимума - това да не би случайно изобщо да не влияе на историята.
Гост

Мнение от Гост »

ssttoo написа:Едно нещо не ми е ясно: кога правиш по-добра история - когато си плащаш цялия кредит по картата на края на месеца или когато плащаш само минималната сума, а после погасяваш и остатъка, с лихвите.
Щот' ясно че Виза, че те обичат повече, ако плащаш и лихви, ама дали това има отношение към историята.
За кредитната линия питах в банката - ОК, ако имам кредитна линия и не я ползвам, това помага ли за добрата история, само факта, че съм супер надежден и имам кредитна линия ехеее, от години? Отговор: Не, нито помага, нито вреди. Та се зачудих, ако по кредитната карта винаги плащаш всичко, а не само минимума - това да не би случайно изобщо да не влияе на историята.
Стояне, да се изкажа като историк, а не като банкер. Историята, затова се нарича история, защото става въпрос за години, години, години, изтекло време, изтекли пари ............. И като на приятел, плащай си всичко по кредитната карта, че ще затънеш до ушите. Могат и да те обичат, ако плащаш лихви, но от един момент нататък не дават по-висок кредит.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Омб, мерси за съвета, ама да ти кажа да не се притесняваш за мене, поне по отношение на плащането на сметки. Все още не съм се поамериканчил дотолкова, че да живея на кредит, някакси ми е неприсъщо. Затова всички сметки плащам в пълен размер, даже в началото дори и не чаках да дойде сметката, ами проверявах колко дължа по интернет и веднага "бецален" :cry: макар и с мъка на сърцето. Е, сега вече свикнах с кредитната карта поне дотолкова, че чакам да ми дойдат сметките, преди да "излизам от джобовете".
Мисълта ми беше, че понеже Спийди спомена за credit score - абсолютно нова концепция за мен, та затова се зачудих дали случайно ако плащаш всичко, "резултата" не е 1:0 за тебе, а пък ако плащаш само минималната суме - 1 цяло и нещо на 0 пак за тебе ;)
Или пък 0,9:0 :?:
Чудя се, разбираш ли, и направо се мая :roll:
Andi
Мнения: 63
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:46 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Andi »

Момчета, поразпитах малко относно тоя пенсионен фонд и се оказа, че не е точно както се разказва тук. Но вече понавикнах да чета велики изказвания тук и, знаете ли - разбрах, че не трябва да се вярва на просто подхвърлени фрази без приложени обяснения, защото обикновено ги пишат хора без достатъчна подготовка по въпроса.
Your dreams may be closer than you realize !
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Кое не е така, Анди? Не ни дръж в неведение :mrgreen:
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

Andi написа:Момчета, поразпитах малко относно тоя пенсионен фонд и се оказа, че не е точно както се разказва тук. Но вече понавикнах да чета велики изказвания тук и, знаете ли - разбрах, че не трябва да се вярва на просто подхвърлени фрази без приложени обяснения, защото обикновено ги пишат хора без достатъчна подготовка по въпроса.
Браво Анди :idea:
Ти си нагледното олицетворение на принципа на Вуте:
"Аз не знам как е, ама и така не е! " :wink:

Защо вместо да оценяваш подготовката на другите, не се опиташ поне веднъж да кажеш нещо по същността на тема :?:
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

ssttoo написа:Едно нещо не ми е ясно: кога правиш по-добра история - когато си плащаш цялия кредит по картата на края на месеца или когато плащаш само минималната сума, а после погасяваш и остатъка, с лихвите.
Щот' ясно че Виза, че те обичат повече, ако плащаш и лихви, ама дали това има отношение към историята.
За кредитната линия питах в банката - ОК, ако имам кредитна линия и не я ползвам, това помага ли за добрата история, само факта, че съм супер надежден и имам кредитна линия ехеее, от години? Отговор: Не, нито помага, нито вреди. Та се зачудих, ако по кредитната карта винаги плащаш всичко, а не само минимума - това да не би случайно изобщо да не влияе на историята.
VISA те обича, дори когато си плащаш всичко всеки месец. Тя не остава на сухо, защото търговецът дава няколко процента от всяка транзакция на банката. А плащането на кредитната карта изцяло всеки месец е доста здравословно за теб при лихви от порядъка на 18-19% :) И, ако не се лъжа, е по-добре за кредитната история.

А за Credit Score - ето една мъглява дефиниция от TransUnion http://www.tuscores.ca/content/page.jsp ... cale=en_CA.

Хубаво е човек веднъж годишно да си погледне credit report-а, за да види ако има евентуални проблеми. Двете по-големи организации, които се занимават с това са TransUnion Canada, http://www.tuc.ca и Equifax, http://www.equifax.ca. Ако го поискаш по пощата става безплатно.
Аватар
sara
Рошава гарга
Мнения: 888
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 2:49 pm
Местоположение: на клон монреалски

Мнение от sara »

Andi написа:Момчета, поразпитах малко относно тоя пенсионен фонд и се оказа, че не е точно както се разказва тук. Но вече понавикнах да чета велики изказвания тук и, знаете ли - разбрах, че не трябва да се вярва на просто подхвърлени фрази без приложени обяснения, защото обикновено ги пишат хора без достатъчна подготовка по въпроса.
Kato si otkriesh RRSP v edna ili druga banka, i kato si prehvarlish smetkata ot edna banka v druga shte razberesh kak e tochno. Az ne se stremia da sam podgotvena po nishto, a prosto si imam saotvetnata smetka!
I mojesh parite da gi polzvash ne samo za parva pokupka na kashta, a i za remont (ref: Royal bank) - zavisi si i ot bankata i ot usliviata ti dali shte ti udarjat niakakva taksa, ako parite ti sa na specialna shema kato akcii i drugi.
Andi
Мнения: 63
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:46 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Andi »

sara написа: Kato si otkriesh RRSP v edna ili druga banka, i kato si prehvarlish smetkata ot edna banka v druga shte razberesh kak e tochno. Az ne se stremia da sam podgotvena po nishto, a prosto si imam saotvetnata smetka!
I mojesh parite da gi polzvash ne samo za parva pokupka na kashta, a i za remont (ref: Royal bank) - zavisi si i ot bankata i ot usliviata ti dali shte ti udarjat niakakva taksa, ako parite ti sa na specialna shema kato akcii i drugi.
Не бе, не ме разбирайте погрешно, но би било редно първо да обясните, че човека трябва да работи поне няколко години, да спести достатъчно пари в тоя пенсионен фонд, за да може ако му се наложи да си ги изтегли за покупка на първата си къща и те да са достатъчно за тая цел !!! Иначе другото е - разтягане на локуми :D
Your dreams may be closer than you realize !
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Andi написа: Не бе, не ме разбирайте погрешно, но би било редно първо да обясните, че човека трябва да работи поне няколко години, да спести достатъчно пари в тоя пенсионен фонд, за да може ако му се наложи да си ги изтегли за покупка на първата си къща и те да са достатъчно за тая цел !!! Иначе другото е - разтягане на локуми :D
Парите можеш да вземеш и на заем. Като наближи февруари банките се разсипват да рекламират RRSP loans. Та варианти има най-различни.
Заключено