Пътуване на дете до България - Документи

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Ssy81_new
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 11:58 am

Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от Ssy81_new »

Здравейте,
Извинете ако въпроса е бил коментиран вече, нямам време да търся.
13-годишната ми дъщеря ще пътува от Калгари до България и обратно, с КЛМ , със смяна на Амстердам.
Ще пътува с приятелско семейство, т.е. без нито един от родителите. Дъщеря ми е канадски ПР, с българско гражданство. Баща и не е канадски ПР , български гражданин е и живее в Англия.
Въпросите ми са -
1. Изискват ли се някакви документи за излизане на детето от Канада? Ако да - какви са те, и дали двамата родители трябва да ги подпишат, или само аз, като неин попечител в Канада
2. За излизане от България - и двамата родители ще подготвим декларации, упълномощаващи жената с която детето ще пътува, да я изведе от летище София. Друг документ дали ще е необходим
3. Ще се изисква ли някакъв документ за детето - освен паспорт и билет - на Амстердам при смяната на полетите
4. срещу допълнителна такса от 100 евро на посока, КЛМ може да уреди астистънс за ънакомпаниед майнор. Заслужава ли си да плащаме тези пари, когато момичето ще пътува с приятели ?

Много благодаря на всички , които ще се отзоват със съвети.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от miteto »

Ssy81_new написа:Здравейте,
Извинете ако въпроса е бил коментиран вече, нямам време да търся.
13-годишната ми дъщеря ще пътува от Калгари до България и обратно, с КЛМ , със смяна на Амстердам.
Ще пътува с приятелско семейство, т.е. без нито един от родителите. Дъщеря ми е канадски ПР, с българско гражданство. Баща и не е канадски ПР , български гражданин е и живее в Англия.
Въпросите ми са -
1. Изискват ли се някакви документи за излизане на детето от Канада? Ако да - какви са те, и дали двамата родители трябва да ги подпишат, или само аз, като неин попечител в Канада
2. За излизане от България - и двамата родители ще подготвим декларации, упълномощаващи жената с която детето ще пътува, да я изведе от летище София. Друг документ дали ще е необходим
3. Ще се изисква ли някакъв документ за детето - освен паспорт и билет - на Амстердам при смяната на полетите
4. срещу допълнителна такса от 100 евро на посока, КЛМ може да уреди астистънс за ънакомпаниед майнор. Заслужава ли си да плащаме тези пари, когато момичето ще пътува с приятели ?

Много благодаря на всички , които ще се отзоват със съвети.
1. За излизане от Канада, двамата попълнете и подпишете този документ, който се препоръчва от канадското правителство:
https://travel.gc.ca/travelling/children/consent-letter"
2. За излизане от България, декларацията трябва да е на български и заверена от нотариус. Не знам дали имате български консул в Калгари, тук в Торонто той може да слага нотариална заверка. Може да им се обадите между 9:30-12:30 от Понеделник до Петък на телефон +1 416 696 2420 и да ги питате как може да стане заверката.
3. Няма нужда от други документи освен паспорта и билета
4. За 13-годишно дете според мен не си заслужава допълнителната такса щом ще пътува с приятелско семейство
Ssy81_new
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 11:58 am

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от Ssy81_new »

Благодаря ти, Мите.
Няма български консул в Калгари, но щели да идват на консулар дей или нещо подобно, в края на Април. Тогава ще заверя декларацията на бълг. език. За другата, при напускане от Канада, ще търся нотариус. Предполагам, че бълг. консул заверява документи само за БГ, и декларациата на канадската бланка , няма да се съгласи да ми я завери.
Дали шотландски нотариус ще се съгласи да завери подписа на баща и върху канадска бланка, ще трябва да се провери..

отново, благодарности! Всякаква допълнителна информация относно тази бумащина, ми е добре дошла!
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от Marto »

Не би трябвало да има проблем. Много пъти съм пращал документи на нотариуси в други англоезични държави и съм нямал проблем.

Ако имаш ходене до Едмънтън мога да ти заверя канадския формуляр. На българи пари за такива работи не вземам.
Ssy81_new
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 11:58 am

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от Ssy81_new »

Marto написа:Не би трябвало да има проблем. Много пъти съм пращал документи на нотариуси в други англоезични държави и съм нямал проблем.

Ако имаш ходене до Едмънтън мога да ти заверя канадския формуляр. На българи пари за такива работи не вземам.
Благодаря за мнението, и за предложението ! Приятен уикенд
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от klisurov »

Ssy81_new написа:... За другата, при напускане от Канада, ще търся нотариус...
Не съм специалист, но:
"Recommended Consent Letter for Children Travelling Abroad"
This letter may be signed before a witness who has attained the age of majority (18 or 19, depending on the province or territory of residence) OR certified by an official who has the authority to administer an oath or solemn declaration (recommended).

При нас на доста места (вкл. и в общините) има лица, които не са нотариуси, но са оторизирани да заверяват подписи и копия на документи.

Един път ни се наложи да ползваме приятел за свидетел (НЕ СЕ НАЛОЖИ ДА ПОКАЗВАМ ДОКУМЕНТА !!!).
За всеки случай го помолих да впише номера на канадския си паспорт, за да може да бъде проверен на границата при необходимост.
Ssy81_new написа:... шотландски нотариус ...
Принципно, нотариуса заверява достоверността на подписа и неговото доброволно полагане.
Не вярвам да се вълнува върху какво е пложен той.

По-скоро опасенията ми са, че ще е необходима "легализация" на въпросния нотариус от някое ведомство в Шотландия (навярно Външно Министерство).
Канадските власти биха могли да проверят канадски оторизирани лица, но надали биха се доверили на печат и подпис на някой извън Канада.

Успех!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от agent Ozo »

Предполагам, че бълг. консул заверява документи само за БГ, и декларациата на канадската бланка , няма да се съгласи да ми я завери.
Дали шотландски нотариус ще се съгласи да завери подписа на баща и върху канадска бланка, ще трябва да се провери..
Първо, няма такова нещо като "канадска бланка" и "българска бланка", а има декларация в свободен текст със задължително включени данни в нея, написана на български или на английски/френски език.
Второ, заверяват се подписите и съдържанието на документа, а не бланката. Поради което и български консул или нотариус не може да завери съдържанието на документ, съставен на чужд език. Същото е и за лицата оторизирани да заверяват документи в Канада или Шотландия.

В случая, след като майката и бащата живеят в различни държави, то ще трябва да се изготвят и заверят общо 4 (четири) декларации. По две за майката и бащата, едната от които на английски за излизане на детето от Канада, а другата на български за излизането му от България. Като декларацията на български език на майката ще трябва да се завери от български консул в Канада, а тази на бащата - от консул в Шотландия/Англия. Съответно - декларацията на майката, написана на английски език ще се завери от оторизирано лице в Канада, а тази на бащата от съответното оторизирано лице в Шотландия (за бащата)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа:
Предполагам, че бълг. консул заверява документи само за БГ, и декларациата на канадската бланка , няма да се съгласи да ми я завери.
Дали шотландски нотариус ще се съгласи да завери подписа на баща и върху канадска бланка, ще трябва да се провери..
Първо, няма такова нещо като "канадска бланка" и "българска бланка", а има декларация в свободен текст със задължително включени данни в нея, написана на български или на английски/френски език.
Второ, заверяват се подписите и съдържанието на документа, а не бланката. Поради което и български консул или нотариус не може да завери съдържанието на документ, съставен на чужд език. Същото е и за лицата оторизирани да заверяват документи в Канада или Шотландия.

В случая, след като майката и бащата живеят в различни държави, то ще трябва да се изготвят и заверят общо 4 (четири) декларации. По две за майката и бащата, едната от които на английски за излизане на детето от Канада, а другата на български за излизането му от България. Като декларацията на български език на майката ще трябва да се завери от български консул в Канада, а тази на бащата - от консул в Шотландия/Англия. Съответно - декларацията на майката, написана на английски език ще се завери от оторизирано лице в Канада, а тази на бащата от съответното оторизирано лице в Шотландия (за бащата)
Доколкото ми е известно нотариусите не заверяват съдържанието на документ, а истиността на подписа под него, така че не е нужно да разбират какво пише в документа.
Това горното е най safe разбира се, но заверка при консули ми звучи като overkill.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от agent Ozo »

В случая се заверява само подписа, Румене, прав си. Но аз имах предвид в общия случай.
А в чужбина единствено консул може да ти завери документ предназначен за представяне пред български институции. Та, примерно, Марто може да завери подпис на такава декларация, но българските митничари няма да я признаят за валидна. Просто защото Марто не е оторизиран да прави нотариални заверки от българските власти.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от c200 »

.....
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от pumpy »

Личен опит по пътуване на дете :
Многократно преминаване на границата между Канада и САЩ на 14, после 15, а сега 16 годишен. Носи името себе си, понякога, едно писмо подписано от двамата му родители в кварталната банка в Денвър, пред нотариус, че може да пътува сам и/или с който и да е от нас, и ако имат въпроси да ни се обадят. До сега никога не са му го поисквали това писмо.... Това за напускането на Канада, в България са темерути та не ми се коментира. И плащането на авиокомпанията за 13 годишно дете е безсмислено според мен. Лек полет
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от roumensp »

pumpy написа:Личен опит по пътуване на дете :
Многократно преминаване на границата между Канада и САЩ на 14, после 15, а сега 16 годишен. Носи името себе си, понякога, едно писмо подписано от двамата му родители в кварталната банка в Денвър, пред нотариус, че може да пътува сам и/или с който и да е от нас, и ако имат въпроси да ни се обадят. До сега никога не са му го поисквали това писмо.... Това за напускането на Канада, в България са темерути та не ми се коментира. И плащането на авиокомпанията за 13 годишно дете е безсмислено според мен. Лек полет
Между Канада и САЩ е по-друго ... аз например никога не съм имал заверено от нотариус писмо, а просто свободен текст подписан от жена ми. Искали са ми го само два пъти (от десетки пъти) и никой нищо не ми е казвал за това, че не е нотариално заверено. При това не са ми го искали канадците, а американците.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от pumpy »

Което доказва горното твърдение, че канадците са ОК за пътуване на дете. Българските митничари/граничен контрол по принцип са киселяци и писмо ти трябва за там....
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Пътуване на дете до България - Документи

Мнение от Ivan1007 »

Мисля, че PR картата на дъщеря ви е достатъчна за българските власти и не се изисква декларация:
Не се изисква декларация за съгласие, когато:
...
1.4. Малолетните и непълнолетни български граждани, живеят с родителите си дългосрочно в чужбина и това е отразено в техните български документи за самоличност или притежават официален документ за пребиваване, издаден от съответната държава – т.е. когато детето притежава валиден български паспорт, в който под формата на стикер или печат е отразено разрешение за дългосрочно пребиваване в съответната държава или заедно с паспорта представи отделен такъв документ под формата на карта или удостоверение, съдържащо официално уверение за продължително пребиваване от съответните власти.
В тези случаи е много важно родителите и децата коректно да са посочили действителния настоящ адрес в чужбина при издаване на български лични документи или пред съответните служби “Гражданска регистрация и административно обслужване”.
http://www.nsgp.mvr.bg/NR/rdonlyres/A4A ... o_deca.doc"

Аз бих разпечатал документа от горния линк (с линк на него) и бих го дал на придружаващите детето или на него в 2-3 екземпляра за всеки случай, ако попадне на някой неграмотен.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор