Демография в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Демография в България

Мнение от SFBG82 »

Ръст / Спад на населението под 7 годишна възраст в осемте най-големи града - 2015 (2014)

гр. София - 90 497 (90 123) +374
гр. Пловдив - 27 313 (27 212) +101
гр. Стара Загора - 10 414 (10 408) +6
гр. Русе - 9 481 (9 562) -81
гр. Сливен 6 879 (7 036) -157
гр. Плевен - 6 413 (6 603) -190
гр. Бургас + с.Рудник + с.Черно Море - 14 838 (15 067) -229
гр. Варна - 25 115 (25 696) -581


http://www.grao.bg/tnv/tvzr2014.txt
http://www.grao.bg/tnv/tvzr2015.txt

Селата Рудник и Черно море стават квартали на гр. Бургас през изминалата 2015 година. Населението им под 7 годишна възраст през 2014 година е 458 души. Това число е добавено. Бургас е на стабилен минус.

Като цяло в Северна България няма голям град на плюс по този показател, а именно децата са бъдещето.
Реално погледнато, само 3 големи български града са на плюс - София, Пловдив и Стара Загора.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Демография в България

Мнение от roumensp »

Същото е и в повечето западни държави, защо мислиш Канада "внася" имигранти ...
Fertility: Fewer children, older moms
Despite some fluctuations, the total fertility rate in Canada has been below the replacement level for over 40 years. In fact, 1971 was the last year the replacement-level fertility of 2.1 children per woman was reached—meaning that couples, on average, had produced enough children to replace themselves.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Демография в България

Мнение от SFBG82 »

Ръст / Спад на населението по настоящ адрес между 15 дек 2015 и 15 фев 2016:

ВАРНА +96
СТАРА ЗАГОРА +83
ПЛОВДИВ +62
СОФИЯ +12
БУРГАС -28
ПЛЕВЕН -107
РУСЕ -191


ГРАО:
15.12.2015
15.02.2016
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Демография в България

Мнение от joro »

Отрицателният прираст- повече умрели отколкото родени е от 1990 г. и това е основната причина за намаляване на населението. Другата причина- емиграцията е по-слабо изразена. Митът за 2 милиона емигрирали българи идва от грешното предположение, че намаляването на населението от 9 на 7 милиона се дължи само на емиграцията. В действителност емигриралите българи за 25 години са по-малко от 1 милион.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Демография в България

Мнение от SFBG82 »

А бе то и Ирландия е била наполовина, ама 20 години след членството в ЕС населението и расте "like crazy". :D

Ето как е на годишна база положението в големите градове:

Ръст \ Спад на населението по постоянен адрес за 2015 година:

СОФИЯ +9744
ВАРНА +767
СТАРА ЗАГОРА +271
БУРГАС +251
ПЛОВДИВ -12
РУСЕ -746
ПЛЕВЕН -797


ГРАО:
15.12.2014
15.12.2015
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Демография в България

Мнение от roumensp »

SFBG82 написа:А бе то и Ирландия е била наполовина, ама 20 години след членството в ЕС населението и расте "like crazy". :D
Нали и България е от 9 години, защо населението й не расте "like crazy". Или викаш да изчакаме още 11 години ...
Предполагам ти е ясно, че ако не почнете да си "внасяте" граждани, подобно на повечето "западни" страни, нищо няма да се промени.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Демография в България

Мнение от optics »

Тея уникални "листинги" ме върнаха в спомените за маргаритковите принтери.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Демография в България

Мнение от SFBG82 »

optics написа:Тея уникални "листинги" ме върнаха в спомените за маргаритковите принтери.
Дай линк, да се посмея и аз...
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Демография в България

Мнение от SFBG82 »

roumensp написа: Нали и България е от 9 години, защо населението й не расте "like crazy". Или викаш да изчакаме още 11 години ...
Предполагам ти е ясно, че ако не почнете да си "внасяте" граждани, подобно на повечето "западни" страни, нищо няма да се промени.
Разбира се, че без миграция отвън, няма да стане.

България се развива на бързи обороти:
http://www.kmeta.bg/ikonomika/novi-zavo ... 65959.html"

Смея да твърдя, че в последните 3, 4 години се забелязва наплив на чужденци в БГ, има идващи дори англичани, ирландци и португалци.

Аз в момента живея във Франция обаче.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Демография в България

Мнение от Marto »

SFBG82 написа:
optics написа:Тея уникални "листинги" ме върнаха в спомените за маргаритковите принтери.
Дай линк, да се посмея и аз...
Той говори за твоите линкове от ГРАО :D
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Демография в България

Мнение от ivalin »

joro написа:Отрицателният прираст- повече умрели отколкото родени е от 1990 г. и това е основната причина за намаляване на населението. Другата причина- емиграцията е по-слабо изразена. Митът за 2 милиона емигрирали българи идва от грешното предположение, че намаляването на населението от 9 на 7 милиона се дължи само на емиграцията. В действителност емигриралите българи за 25 години са по-малко от 1 милион.
Ей, това беше най-голямата глупост, която бях чел в последно време, но никога не е късно са казали хората... Само аз познавам повече от 1 мил. дето са емигрирали в знайни и незнайни държави по Света, той ще ми говори за по-малко от 1 мил. за цели 25 г. ужас... :@ :puke:
SFBG82 написа:
roumensp написа: Нали и България е от 9 години, защо населението й не расте "like crazy". Или викаш да изчакаме още 11 години ...
Предполагам ти е ясно, че ако не почнете да си "внасяте" граждани, подобно на повечето "западни" страни, нищо няма да се промени.
Разбира се, че без миграция отвън, няма да стане.

България се развива на бързи обороти:
http://www.kmeta.bg/ikonomika/novi-zavo ... 65959.html"

Смея да твърдя, че в последните 3, 4 години се забелязва наплив на чужденци в БГ, има идващи дори англичани, ирландци и португалци.

Аз в момента живея във Франция обаче.
И най-вече цигани от целия изток близък и далечен, а това е зараза цяла пандемия и няма отърване от нея тя плъзна по Европа, че и по целия Свят.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Демография в България

Мнение от Marto »

ivalin написа: Ей, това беше най-голямата глупост, която бях чел в последно време, но никога не е късно са казали хората... Само аз познавам повече от 1 мил. дето са емигрирали в знайни и незнайни държави по Света
.
Aре ве!?!?

Но си абсолютно прав, че никога не е късно :rofl:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Демография в България

Мнение от IRA »

Въобще не може да се разчита на статистиката в България. Аз все още се водя в избирателните листове, майка ми 100 пъти каза да ме махната, ама...не. Същата работа при преброяването, продължават да ме бутат като човек живеещ на същия адрес. Децата имат бългрско гражданство и ги викат на училище..... а те никога не са живели в София, само се водят на моя " постоянен адрес". При смяната на личната карта си пиша постоянния адрес в Монреал, не можело, трябвал адрес в София..... ми аз там не живея, как може да се нарече постоянен адрес не знам. От съучиниците ми повече1/2 са извън страната, не знам как емиграцията се смята за незначителен елемент. Това са хора с деца родени извън страната. Населението в страната е очевидно застаряващо.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Демография в България

Мнение от ablood »

ivalin написа:Само аз познавам повече от 1 мил. дето са емигрирали в знайни и незнайни държави по Света, той ще ми говори за по-малко от 1 мил. за цели 25 г.
Както ти самият веднъж се изрази, ти си "повече от сигурен" източник. :lol:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Демография в България

Мнение от SFBG82 »

Marto написа:
SFBG82 написа:
optics написа:Тея уникални "листинги" ме върнаха в спомените за маргаритковите принтери.
Дай линк, да се посмея и аз...
Той говори за твоите линкове от ГРАО :D
Затова има Ctrl +F :)
Публикувай отговор