Express Entry - новата процедура

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Публикувай отговор
puhanka
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2015 8:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от puhanka »

Anna.N написа:Ами според мен си е от бакалавъра т.е. 2003. По принцип не мисля че от много голямо значение тъй като НОК кода се припокрива с дадена наша професия, но пък същата тази професия може да има други изисквания при нас.(инж. електроника не е ли свързано пак с компютри, не съм наясно изобщо :$)
Да, има общо с компютри и в някои фирми го смятат за свързано с уеб дизайн и девелопмънта, но е рядкост.
Аватар
Anna.N
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 20, 2015 2:46 am
Местоположение: Mississauga, ON

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от Anna.N »

Ами значи според мен 2003.
"Life, as I see it, is not a location, but a journey. Life flows." Henry Ford
puhanka
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2015 8:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от puhanka »

Добре, мерси Anna.N.
и само да уточня - като крайни дати на образованието се пишат датите на рег. на дипломите, а не датите на държавната изпитна комисия, нали?

И няколко въпроса за магистратурата ми:
- относно годините на образование: магистратурата ми е година и половина, но в полето в ЕЕ (Complete/full academic years) няма как да го напиша така - не го приема.
Затова го сложих за сега на 2. Дали ще е ОК?
- карах я задочно, но в дипломата ми не е написано нищо. Какво да отбележа в полето Full-time/part-time study?
Аватар
Anna.N
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 20, 2015 2:46 am
Местоположение: Mississauga, ON

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от Anna.N »

Моя мъж също е задочно, но според WES репорта е full-time. Така го оставихме, предполагам, че WES репорта е важно какво казва :)

Относно датите за образованието - аз писах датата, която е вписана в самата диплома (протокол номер еди кой си от дата Х).

Магистратура 3 семестъра ли е? Мисля, че добре си я оставила на 2 години, защото е повече от една, а и академичната година е по-кратка.
"Life, as I see it, is not a location, but a journey. Life flows." Henry Ford
puhanka
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2015 8:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от puhanka »

Да, 3 семестъра се води.

В моя репорт от WES, обаче, не пише нищо относно дали е full-time или не. Може би защото и в самата диплома не е отбелязано.
Ами.. май ще го оставя на full-time все пак и за двете степени.

Сега ми изникна още един въпрос. Кое е номерът на ЕСА репорта? В придружаващото писмо има реф. ном - само цифри (напр. 123456). А на оценката отгоре в хедъра на листа е писан ЕСА# ... цифри и IMM (напр. ЕСА# 123456IMM). Кое от двете ползвахте в профила в ЕЕ, в секцията за образованието?
Аватар
Anna.N
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 20, 2015 2:46 am
Местоположение: Mississauga, ON

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от Anna.N »

това е номера: ЕСА# 123456IMM :)
"Life, as I see it, is not a location, but a journey. Life flows." Henry Ford
puhanka
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2015 8:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от puhanka »

Anna.N написа:това е номера: ЕСА# 123456IMM :)
много ти благодаря, Anna.N
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от spaneva »

puhanka написа:
Anna.N написа:Ами според мен си е от бакалавъра т.е. 2003. По принцип не мисля че от много голямо значение тъй като НОК кода се припокрива с дадена наша професия, но пък същата тази професия може да има други изисквания при нас.(инж. електроника не е ли свързано пак с компютри, не съм наясно изобщо :$)
Да, има общо с компютри и в някои фирми го смятат за свързано с уеб дизайн и девелопмънта, но е рядкост.

Това е от изключително голямо значение. Ако дипломата ти не е изрично и не оставящо съмнение свързана с НОК-а, под който кандидатстваш, няма как да заявиш, че тогава си станала квалифицирана за тази работа.
А това дали електрониката е свързана с компютри :D :D и аз съм магистър по информационни технологии, което е абсолютно свързано с компютри, но от уеб девелопмент-а съм доста далече.

А що се отнася до дипломите, бакалавър или магистър ставате от момента, в който държавната комисия ви присъди тази степен. Няма никакво значение на коя дата е издадена дипломата.

Anna.N написа:Това не е така ..
.....................
Т.е. (виж в НОК код описанието си) ако пише, че се изисква бакалавър или 3 години стаж примерно , за да работиш тази работа, пишеш датата, когато си отговоряла на въпросното изискване. Дори да имаш магистър, изискването е бакалавър и си пишеш нея дата.

Давам пример:
Изискването за единия ми код е:
*A bachelor's degree or college diploma in business administration, commerce or economics is usually required.
*Purchasing agents and officers purchasing specialized materials or business services may require a related university degree or college diploma. For example, a bachelor's degree or college diploma in engineering may be required for purchasers of industrial products.
*Previous experience as a purchasing clerk or as an administrative clerk may be required.

Гледам само първото условие, защото другите са MAY be required т.е. незадължителни за този НОК. Датата, която съм first qualified to practice in this occupation е когато съм с получила дипломата за бакалавър, защото съм отговаряла на условията да бъда назначена на подобна позиция.
Тук вече се обърках :) Защо гледаш техните изисквания, при положение, че сама пишеш, че има разлика между изискванията при нас и при тях. Веднага давам пример - мъжът ми взе диплома две години след като започна работа по тази специалност. Ако гледам техните изисквания трябва да пренебрегна двете години стаж и да сложа за дата тази на дипломата.


В крайна сметка, маловажни въпроси в профила няма и всяка една неточност може да бъде разгледана като невярна информация от тяхна страна.
Аватар
Anna.N
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 20, 2015 2:46 am
Местоположение: Mississauga, ON

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от Anna.N »

Гледам техните изискания защото НОК кода е еквивалент на работата, на която си. Т.е. изискванията би трябвало да са еднакви (реално разбира се не са).
А дипломата ти не е задължително да е точно какъвто е НОК-a .. ако пише изискване bachelor in administration, economics or commerce - това са доста различни насоки на дипломите, но въпросния НОК приема една от трите без значение.
Просто трябва да се съобразиш с requirements под описанието на НОК-а. Може да е диплома, стаж каквото искат там ..

Относно датата, която е написана в дипломата - това не е датата, на която е издадена дипломата а датата на протокола на дипломирането. :)
"Life, as I see it, is not a location, but a journey. Life flows." Henry Ford
puhanka
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2015 8:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от puhanka »

Ами, аз в крайна сметка за Date името ми first became qualified to practice in this occupation писах от 2006 - вземайки предвид, че магистърската дилома ми е от юни/юли, и това, че октомври започнах първата си работа като програмист (по трудова книжка) и уеб дизайнер. Надявам се само, че няма да е проблем това, че този опит ще го пиша само към Персоналната история; няма да заявявам точки за него (фирмата не съществува вече). Но ако се наложи мога да го докажа - имам трудова книжка, трудов договор, и в краен случай надявам се да мога да взема и бележка от НАП/НОИ ако трябва в бъдеще, т.е. ако ми поискат такива документи.
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от spaneva »

Anna.N написа:Гледам техните изискания защото НОК кода е еквивалент на работата, на която си. Т.е. изискванията би трябвало да са еднакви (реално разбира се не са).
А дипломата ти не е задължително да е точно какъвто е НОК-a .. ако пише изискване bachelor in administration, economics or commerce - това са доста различни насоки на дипломите, но въпросния НОК приема една от трите без значение.
Просто трябва да се съобразиш с requirements под описанието на НОК-а. Може да е диплома, стаж каквото искат там ..

Относно датата, която е написана в дипломата - това не е датата, на която е издадена дипломата а датата на протокола на дипломирането. :)
Така ще подведеш някой. Може в някои случаи да е така, но със сигурност не е за всички. При puhanka в категория уеб дизайн и девелопмент е по-широка областта на дипломите:
- A bachelor's degree, usually in computer science, communications or business (друг е въпроса дали електрониката попада там), но при други специалности не е така. Ето ти пример за нок 2173 Software engineers and designers:

Employment requirements:

- A bachelor's degree, usually in computer science, computer systems engineering, software engineering or mathematics
or
- Completion of a college program in computer science is usually required.
- A master's or doctoral degree in a related discipline may be required.
...........................

Няма как с една диплома по мениджмънт (примерно) да заявиш, че си придобил необходимата квалифицация.

Що се отнася до дипломите - всяка има две дати - една, на която сте защитили степента си (както писах по-горе) и една, на която е издадена/ вписана/заверена/както щете го наречете, самата диплома като документ
puhanka
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2015 8:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от puhanka »

Намерих разяснение и в Хелп Центъра им за ц http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre ... 127&top=29"
If you are listing any other primary occupation:
This is the date when you finished the minimum level of education needed for the occupation according to the National Occupational Classification code. (Note: if the NOC only states high school, this is the date you graduated from high school.)

Моля, поправете ме ако греша:
Значи аз трябва наистина да пиша Септември 2003 (която е датата от Протокол на държавната изпитна комисия No 12 в Бакалавърската ми диплома), тъй като в моя случай изискването е за бакалавър.
A bachelor's degree, usually in computer science, communications or business
or
Completion of a college program in computer science, graphic arts, Web design or business is required.
Experience as a computer programmer or graphic designer is usually required.

И да се надявам, че това usually ще е в моя полза, и може Електрониката да влезе в широкия смисъл.

Ще променя и "To" датите за дипломите в кат. Образование да са датите от Протокола, а не от Регистрационния номер. (незнам защо аз все си мислех, че регистрацията на дипломата е по-важната, защото от тогава е официална и си я получаваш...но очевидно съм грешала)

И ако може да ме посъветвате и за Field of study в Едюкейшън Хистори. Аз съм отбелязала Other, защото не ми се струва Електроника да влиза в някоя от другите категории. Какво мислите? Това са категориите, които са дадени:

Arts, General (Humanities/Social Sciences)
Arts, Fine/Visual/Performing
Business/Commerce
Computing/Information Technology
English or French as Second Language
Flight Training
Hospitality/Tourism
Law
Medicine
Science, Applied
Sciences, General
Sciences, Health
Trades/Vocational
Theology/Religious Studies
Other
Agriculture, Agriculture Operations and Related Sciences
Architecture and Related Services
Biological and Biomedical Sciences
Business, Management, Marketing and Related Support Services
Аватар
Anna.N
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 20, 2015 2:46 am
Местоположение: Mississauga, ON

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от Anna.N »

Spaneva, не си ме разбрала. Писах че трябва да се съобразиш с изискването което ти е по НОК и в двата си поста, а не да пишеш просто дата на някаква си диплома. Разбира се, че ако дипломата ти не попада в това изискване няма как да избереш тази дата.


Отсносно датата на дипломата - според това, което обясняваш коя е правилната дата?
Аз писах тази от протокола, защото се вижда в самата диплома когато им я дадеш сканирана. Примерно моята защита беше 3 месеца преди да ми дадат дипломата, но това никъде не го пише... Ако се пише тази дата проблем ли е?
"Life, as I see it, is not a location, but a journey. Life flows." Henry Ford
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от spaneva »

puhanka, остави го Other да ти е мирна главата :D

Анна, говорим за едно и също нещо :) Датата на протокола и датата на защита е едно и също нещо. Протокола на комисията се създава в деня на изпита. Другото е регистрационния номер на дипломата. Така или иначе не мисля, че е от особено значение.


Статуса на Background check-а ми се смени от Not started на Not needed at this time. Не е кой знае какво, но поне е признак, че не са ми пратили апликейшъна в 9-та глуха. :D
theshadowman
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Ное 12, 2015 11:15 am

Re: Express Entry - новата процедура

Мнение от theshadowman »

Хора,

Знам, че е споменавано, но да споделя и от личен опит. Документи към WES не пращайте по пощата. Ползвайте куриери. Аз се подведох, че имало Tracking # обратна разписка ала бала, но се оказа, че Tracking # е само докато напусне България. След това 4 седмици не знаеш какво се случва. Ще пристигне ли, няма ли да пристигне. Не си заслужава риска и притеснението. В моят случай пристигнаха благополучно.

Поздрави.
Публикувай отговор