Какво знаете за живота в Кelowna?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от kiro »

Заро написа:fighter, tonich и MrGeek благодаря за изказаните мнения! Какво имате предвид? - Че не е добре да се стартира в курортни, малки или земеделски градове като Kelowna, Nanaimo i Victoria, ако предварително не е намерена работа? А ако пък се намери работа, средата и социалните контакти ще са доста ограничени? Нещо като на село? Тези места стават само за разпускане?
Замисли се кои са еквивалентите на тези градове в България и се замисли ти ако тепърва емигрираше в България би ли се заселил там първо?

Според мен близки еквиваленти са:

- Nanaimo = Шабла (малък град край морето, известен с нищо)
- Kelowna = Карнобат (малък град в някаква долина, известен единствено с местните винарни)
- Victoria = к.к. Дружба (близо до Варна, скъпо, има университет, пенсионерско)

;)
Bulgayrian
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Koko »

Заро написа:Всъщност, в малките градове хората няма ли да са по-социални, а в големите по-очуждени?
В малък град, говоря по принцип, а не конкретно за Килуна, може да се окаже че местните са затворена общност която трудно допуска външни хора, съответно да се окаже че социалните ви контакти с местните са силно ограничени, а пришълците не са много, както и не се знае самите те що за стока ще са.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от domino »

Едно субективно мнение за първоначалното установяване в малък град.

Вероятно ще заема малко крайна позиция, но за мен дори предварителното намиране на работа в малък град, макар да е абсолютно необходимо, не е достатъчно условие за да се отиде там. Или казано по друг начин, не трябва да се ходи там, където си намерил (една) работа а там, където можеш да намираш (много) работа. Примерно, опитай се да си отговориш на следните въпроси:

- В началото на всеки договор има изпитателен срок. Какво ще правя ако работодателят не ме хареса и след 3-тия месец остана без работа? Към този момент вероятно ще имаш сключен договор за наем; ще си обзавел жилището; ако има деца те ще са на градина/училище. Какво ще правиш ако не можеш да намериш друга работа в този малък град?

- Работодателят ми продължи договора, но след още 3 месеца аз осъзнавам напълно, че работата е много а заплащането е малко. Търся друга работа в града но не мога да намеря?

- Всичко е ОК! Продължиха ми договора но ... Не знам какво стана ... Фирмата явно нещо е закъсала и един слънчев ден уволниха половината работници. Аз бях един от тях. Кво правя?

- Увеличението на заплатата не е достатъчно? Логично. Работодателят ти е наясно, че ти трудно ще си намериш работа в малкия град и е твърде вероятно да използва този факт. Ако не, то си късметлия.

Списъкът може да бъде допълнен.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от pumpy »

domino написа:Едно субективно мнение за първоначалното установяване в малък град.

Вероятно ще заема малко крайна позиция, но за мен дори предварителното намиране на работа в малък град, макар да е абсолютно необходимо, не е достатъчно условие за да се отиде там. Или казано по друг начин, не трябва да се ходи там, където си намерил (една) работа а там, където можеш да намираш (много) работа. Примерно, опитай се да си отговориш на следните въпроси:

- В началото на всеки договор има изпитателен срок. Какво ще правя ако работодателят не ме хареса и след 3-тия месец остана без работа? Към този момент вероятно ще имаш сключен договор за наем; ще си обзавел жилището; ако има деца те ще са на градина/училище. Какво ще правиш ако не можеш да намериш друга работа в този малък град?

- Работодателят ми продължи договора, но след още 3 месеца аз осъзнавам напълно, че работата е много а заплащането е малко. Търся друга работа в града но не мога да намеря?

- Всичко е ОК! Продължиха ми договора но ... Не знам какво стана ... Фирмата явно нещо е закъсала и един слънчев ден уволниха половината работници. Аз бях един от тях. Кво правя?

- Увеличението на заплатата не е достатъчно? Логично. Работодателят ти е наясно, че ти трудно ще си намериш работа в малкия град и е твърде вероятно да използва този факт. Ако не, то си късметлия.

Списъкът може да бъде допълнен.
:y:
Напълно подкрепям: лятото наех един "тиквеник" - не ставаше за НИЩО. Когато го разкарах имаше договор за наем, и всичко споменато по-горе. Отне му цял месец каране на пици докато си тръгне, без да супер задлъжнял. Ако и като тегли чертата беше на загуба, но аз това му го бях казал преди да го наема даже и той пак се нави - неговата мотивация беше спонсориране, не работа......
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от roumensp »

kiro написа:- Victoria = к.к. Дружба (близо до Варна, скъпо, има университет, пенсионерско)
;)
Виктория няма аналог, защото е на остров и имаш час и половина път с ферибот между острова и континента (и отделно по сушата).
Можеш да живееш в Дружба и да ходиш на работа във Варна, но да живееш във Виктория и да ходиш на работа във Ванкувър е убийствено и дори и да не е практически невъзможно, е безсмислено. Отделно че в Дружба няма музеи, театри, пристанища за cruise ships, парламент и т.н. :D

Но ако си в Нанаимо положението е малко по-различно, защото Виктория ще ти се вижда като "големия град" и дотам можеш да пътуваш с кола/транспорт. ;)
Последно промяна от roumensp на Вто Фев 17, 2015 3:43 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от roumensp »

domino написа:Едно субективно мнение за първоначалното установяване в малък град.

Вероятно ще заема малко крайна позиция, но за мен дори предварителното намиране на работа в малък град, макар да е абсолютно необходимо, не е достатъчно условие за да се отиде там. Или казано по друг начин, не трябва да се ходи там, където си намерил (една) работа а там, където можеш да намираш (много) работа. Примерно, опитай се да си отговориш на следните въпроси:

- В началото на всеки договор има изпитателен срок. Какво ще правя ако работодателят не ме хареса и след 3-тия месец остана без работа? Към този момент вероятно ще имаш сключен договор за наем; ще си обзавел жилището; ако има деца те ще са на градина/училище. Какво ще правиш ако не можеш да намериш друга работа в този малък град?

- Работодателят ми продължи договора, но след още 3 месеца аз осъзнавам напълно, че работата е много а заплащането е малко. Търся друга работа в града но не мога да намеря?

- Всичко е ОК! Продължиха ми договора но ... Не знам какво стана ... Фирмата явно нещо е закъсала и един слънчев ден уволниха половината работници. Аз бях един от тях. Кво правя?

- Увеличението на заплатата не е достатъчно? Логично. Работодателят ти е наясно, че ти трудно ще си намериш работа в малкия град и е твърде вероятно да използва този факт. Ако не, то си късметлия.

Списъкът може да бъде допълнен.
Ако не притежаваш жилището си, а си под наем какъв е проблема да се преместиш в големия град, когато поискаш (или когато те изритат от работа) ?

Но в общи линии съм съгласен, че малък град далече от метрополис не е препоръчителен за новодошли. Освен много по-трудното намиране на работа има и други дребни недостъци - колата е задължителна още от самото начало, защото градският транспорт в подобни места е лимитиран, развлеченията се броят на пръсти, ограничен брой училища (ако имаш деца), има немалък шанс "местните" да не са особено отворени към имигранти и т.н.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от optics »

Моят скромен принос към теорията:
1. Има Ванкувърци които ходят на работа във Виктория
2. Нанаймо е известно по цяла Канада с "Нанаймо бар" а Шабла не е известна с нищо за ядене. ;-)


Малко встрани от темата но повод ми даде нанаймо-бара - едно време в Бургас на площада с гълъбите продаваха печени филийки с кайма. Викаха им "Странджанки". Такива филийки надали е нямало и другаде, но надали са им викали така.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от roumensp »

optics написа:Малко встрани от темата но повод ми даде нанаймо-бара - едно време в Бургас на площада с гълъбите продаваха печени филийки с кайма. Викаха им "Странджанки". Такива филийки надали е нямало и другаде, но надали са им викали така.
Помня ги "Странджанките", и аз ги харесвах.

optics написа:1. Има Ванкувърци които ходят на работа във Виктория
Всеки ден ли ? То и аз "ходех на работа" в Сиатъл и въпреки че от нас е на 2 часа път с колата (извън пиковите часове), трябваше да държа апартамент там, защото ежедневното пътуване би ме убило (4 часа/ден). А от Ван до Виктория с фери ще излезе 3 часа в едната посока ... освен ако нямаш собствен скутер.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от roumensp »

Заро написа:Някой може ли да пусне някакъв линк къде мога да търся отворени позиции за работа
Аз намерих това http://www.kelowna.ca/CM/page62.aspx"
http://www.workopolis.com/"

Положението изглежда доста трагично, освен разни "магазинери" и касиери и тук-таме някоя работа в областта на туризма и медицината, други почти не се търсят. Моят съвет е да забравиш за тоя град в близките няколко години, а най-добре до пенсия. Ако търсиш "по-селска", по-спокойна и по-близо до природата обстановка, избери си някой от по-отдалечените Ванкувърски събърби и няма да съжаляваш.
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от kiro »

Аз по близки примери в българия не успях да намеря.

Ако мога да преведа на автора на темата, това, което се опитвах да кажа:

"Влиза аржентинец във форум на аржентинците в България и пита: Абе мисля да се местя в България и чух, че Карнобат (Kelowna) е чуден град. как е социалния живот, има ли съфорумници там? Другото за което се колебая е Шабла (Nanaimo) или Дружба, близо било до Варна (Vancouver).

Всички вкупом отговарят "НЕ НЕ НЕ НЕ"

Аржентинецът се чуди: "Ама защо, толкова ли е зле в тези градове?"

Някой се обажда: "Абе мисля, че в Мадан или Рудозем (Kamloops and Vernon) ще имаш по-голям успех, ако знаеш каква работа търсиш!"

:D

PS: Страннджанките са супер
Bulgayrian
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от ivandaman »

Аз също не бих живял в Келона не защото не ми харесва, а просто защото Метро-Ванкувър ми харесва много много повече..

Има хора обаче които предпочитат по-малки населени места.. За тях може и да не е лош избор..

Според мен работа в сървис индустрията сигурно има.. И там има магазини, бензиностанции, лекарски кабинети, хотели, ресторанти и т.н.

Също населението е предимно от "европейски" произход поне от това което аз видях. Теа с брадите явно са по фермите и тях не ги срещнах.. В самият град видях предимно бели хора.

Сега да споделя за живот в малко Канадско градче/та от личен опит..
Преди 100 години като кацнахме в Нюфаундленд (това е дълга история и нямам време за подробности) прекарах известно време в Гандер, Главъртаун и столицата Сайнт Джоунс.

Толкова сладки и мили хора до момента не бях срещал (некой викат че са и малко прости но тогава нямаше как да го знам защото не разбирах бъкел британски)..

Приеха ни с отворени обятия и много от нашите момци се задомиха с местни девойки които изглеждаха като ангели небесни.. Едни руси, синеоки стройни..

Там е така нареченото "затворено общество".. Или поне географски "изолирано".
но въпреки всичко ни приеха с отворени обятия и отношението към нас беше прекрасно..

Ако някой иска малък канадски град, направо на там да се засилва... Само да предупредя че лятото идва около 20ти Юли и свършва на 1ви август (образно казано)
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Заро
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 5:17 am

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Заро »

Speedy and fighter много умесни въпроси.

Професии-зъботехник и биолог.

Защо се итересуваме толкова, точно пък от Kelowna:

1. От една страна, като пенсионерски град е вероятно да се търсят зъботехници. От друга, като град богат на флора и фауна трябва да има нужда и от биолози.

2. Канада е имигрантска държава. Населението, със сигурност обаче, не е еднакво навсякъде. Това с населението в Kelowna малко ме притеснява (де да беше само това)...Та, си мисля нали все пак са 100 хил. жители, а не 10 хил. Разбира се, където и да си, все ще трябва да се бачка, поне в малкия град ще се избегнат часовете в огромни задръствания, пътувания, необходимост от две коли, ставане в 4-5ч. сутринта и т.н.
Определено обаче всички, сте ама мноооого прави - големия град си има къде, къде повече предимства.

3. Климата бил като в БГ (?!); Лятото било, като на нашето море (?!), а зимата като на нашите ски курорти. Да не повярваш- две в едно (?!)

===========
А, като Ви чета постовете разбирам, че оптимистичните ми представи много малко се покриват с реалноста.
Ех, ако можеше всички хубавини да се съберат на едно място...и най-вероятно резултата ще е „каква я мислех, а каква стана“
И всички тук ще ми кажете „Казахме ли ти? Ама ти!!!“
=======================
Последно промяна от Заро на Вто Фев 17, 2015 7:40 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Marto »

Нюфитата са доста готини като цяло. А в Gander явно живеят много хубави хора. На 11 септември 2011 много самолети кацнаха принудително там и градчето се е мобилизирало да помогне на всички закъсали пътници.

Абе тези с чалмите те не са ли сикхи? Те и индусите май са брадати и с чалми де...

A Gene Simmons каза следното наскоро и е прав човека:
You want to earn a living, but you live in a small town. That’s a big mistake because when that steel mill dies, you're doomed. The entire town goes under. But if you move to a big city where there are millions of people, you have more opportunities. More life choices, more people to flirt with and find your soul mate, more job opportunities. Hell, you don’t even have to be educated in a big city. You can push a hot dog cart down the street and make a decent-enough living to not starve. You’ve got to get out of that small town if you want to make big money.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от pumpy »

ivandaman написа: Преди 100 години като кацнахме в Нюфаундленд (това е дълга история и нямам време за подробности) прекарах известно време в Гандер, Главъртаун и столицата Сайнт Джоунс.

Толкова сладки и мили хора до момента не бях срещал (некой викат че са и малко прости но тогава нямаше как да го знам защото не разбирах бъкел британски)..

Приеха ни с отворени обятия и много от нашите момци се задомиха с местни девойки които изглеждаха като ангели небесни.. Едни руси, синеоки стройни..

Там е така нареченото "затворено общество".. Или поне географски "изолирано".
но въпреки всичко ни приеха с отворени обятия и отношението към нас беше прекрасно..

Ако някой иска малък канадски град, направо на там да се засилва... Само да предупредя че лятото идва около 20ти Юли и свършва на 1ви август (образно казано)
:y: :y: :y: :y: :y:
з бях там за 5 седмици на работа - невероятни хора, по-топло и мило не са ме посрещали никъде другаде в Канада. Една малка приказка, но лятото им късо и влагата им малко повече, от колкото ми се искаше.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от the_coach »

Заро написа:
Професии-зъботехник и биолог.
Първо разбери как можете работите тези професии, трябва ли да иамте канадски дипломим за това. През какво трябва да минете, какво да учите. Направете си един хубав рисърч из джоб маркета на Келоуна.
Публикувай отговор