Language police

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12481
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Language police

Мнение от Ivan1007 »

krimon написа:Имам приятели българи в Алберта, които много харесват Квебек и никак Стивън Харпър. Вече познавам деца от 3 семейства, които учат в МакГил, други, които си пращат децата да учат френски език по обменната федерална програма - за лятото в Квебек. Общо взето, за разлика от тук драскащите "албертчани", са на мнение, че е добре да го има Квебек, та да подобри културният пеизаж на Канада - да даде вид на нещо по-различно от "концентрационен лагер със засилено охранване", както пишеше едно време батето :y: И като гледам в съседната тема удоволствията на Сър Марто - да ходи да се наплюска в някакъв грил бар :drunk: Истина си е, че освен големият мол в Едмънтън и ходене по ресторанти, няма какво да се прави ... като изключим Банф, планината и ските, но това едва ли е за форумните "светила" от въпросната провинция 8)
Ми то аз познавам много младежи от Албърта и не само там дето ходят в африканските страни като доброволци. Нема кой знае кава разлика на тези години дали ще идеш в Квебек или в Габон - екзотика и некакво подобие на френски - полезно е за натрупване на жизнен опит. :tmi:

Иначе немам никакъв проблем с езиковата полиция на табарнаците - стига да не беше те това:
Quebec will receive the most from equalization payments in the 2013-2014 year.
However, per capita, PEI benefits the most. In the 2013-2014 year, the following provinces will receive equalization payments:
Quebec ($7.833 billion)
Ontario ($3.169 billion)
Manitoba ($1.792 billion)
New Brunswick ($1.513 billion)
Nova Scotia ($1.458 billion)
Prince Edward Island ($340 million)

The following provinces will not qualify for equalization payments in 2013-2014:[4]
Alberta
Saskatchewan
Newfoundland and Labrador
British Columbia
И това:
But when it comes to total provincial debt — the cumulative total of years of deficits — the picture is somewhat different. Here, the “winner” is Quebec, with a total debt of $21,432 per every man, woman and child in the province
http://www.huffingtonpost.ca/2012/10/16 ... 70344.html"

За да дойдат поне на чисто всеки живеещ в Квебек барабар с бебетата плаща 21 432 долара и след това може да говори на френски. ;) ;)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Re: Language police

Мнение от JoroF »

Аз сьм от две години в Монреал и акьн франсе ,па и не виждам некакв проблем от това ,работим си на англииски ,рутим си мадами на англииски ,службите ми шпрехат на англииски.Та не знам за какви закони за задьлжителен френски говорите .
THE LAST LINE OF DEFENSE
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Language police

Мнение от Ninushevi »

Ми то английския не е забранен! И аз си шпрехам на английски. Но на много места без френски не става. Перфектният вариант е да си биланг, пък ако знаеш и още ...съвсем. Просто има определени изисквания според този закон.
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Language police

Мнение от analgin »

krimon написа:абе не четете и не слушате много новини май - президентката на Office de la langue française Madame Louise Marchand се извини специално и призова да вникваме в положението на хората, които правят понякога грешки ;)
I'm with my fellow commenters when I say thank you in advance to all who have had the strength to stand up for your rights and the rights of others. Your strength is inspiring. It is eye-opening. It is a wake call to all Quebecers that something wrong is happening. It's making Quebecers realize that their rights and freedoms are in serious jeopardy. The silent majority is taking a stance and the stance is NO to bill 14 End racism, end inequality, end segregation, end apartheid, end ethic/cultural cleaning, and end tyranny in Quebec. Do not let the PQ gain an inch of ground. They are on their last legs. Defeat them now. It is within our sights.
Juli-j
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 7:57 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Language police

Мнение от Juli-j »

Браво, браво! В борбата е истината.
Когато кацнах в Квебек преди 6 години, не съм и предполагала че така ще ни подгонят англофоноте. Срам и позор е като сме толкова много да се оставяме да ни мачкат, СРАМ!
Ами следващия път - на изборите - гласувайте бе хора. С тази мадам, за първи път се замилям да сменям провинцията. Гръм да я.....
dimatrif
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Юни 18, 2008 9:10 am

Re: Language police

Мнение от dimatrif »

:x
Последно промяна от dimatrif на Вто Апр 16, 2013 7:55 am, променено общо 2 пъти.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Language police

Мнение от ablood »

Аз съм категорично против насилственото съхраняване/налагане на даден език, бил той френски, или български на хора, желаещи да говорят английски, турски, или друг.

Още повече съм против защитата му от еволюция/промяна/разваляне... както искате му викайте. Едно и също е. Езиците се променят коренно всеки няколко поколения.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
dimatrif
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Юни 18, 2008 9:10 am

Re: Language police

Мнение от dimatrif »

:x
Последно промяна от dimatrif на Вто Апр 16, 2013 7:54 am, променено общо 1 път.
kaka_dora_Luk4o
Мнения: 343
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 6:02 am
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Language police

Мнение от kaka_dora_Luk4o »

Изображение

Малко ново инфо от "любимата" баба :puke:
Изображение
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Language police

Мнение от Ninushevi »

dimatrif написа:https://lh5.googleusercontent.com/-reUf ... an0006.jpg
:swear: :swear: :swear: :swear: :swear: :swear: :swear:

"Bill 101, Charte de la langue française (1977), marked the culmination of a debate that had produced BILL 63 (1969) and BILL 22 (1974). It made French the official language of the state and of the courts in the province of Québec, as well as making it the normal and habitual language of the workplace, of instruction, of communications, of commerce and of business. Education in French became compulsory for immigrants, even those from other Canadian provinces, unless a "reciprocal agreement" existed between Québec and that province (the so-called Québec clause)."


Езиковата полиция защо не се самосезира за това......Френски ли ще говорим в държавата Квебек или табарнашки диалект....
P.S. ТОва което съм качил се преподава в нашето училище за възрастни и е официална програма спусната ОТГОРЕ.
Ти ме уби!Това ми звучи като майтап или като изобретение на някой местен "ултрас" :) И аз ходя на училище за възрастни, но там няма нищо подобно! Напротив, изключително много се държи на ФРЕНСКИЯ френски, не на някакви диалекти. Чат от преподавателите даже не искат да кажат и дума на местен диалект. Постоянно поправят неправилен изказ и изключително много държат на различните видове Е, които в табарнашкия вариант хич ги няма. Чат пат може да дадат по някоя дума, която се ползва тук, но не и замазване на речта. Май не си попаднал на най-подходящото място за учене. Мои познати също не са споменавали да учат диалектен френски. Това според мен е някакво самоволство. Местният вариант на езика е добре да се посхване в една или друга степен на един по-късен етап и то с цел да се разбира на някои индивиди при общуване. От друга страна, някои замазвания при говорене са съвсем нормални. Но САМО при говорене. Има го във всеки език. Но да не се захласвам ;)
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
dimatrif
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Юни 18, 2008 9:10 am

Re: Language police

Мнение от dimatrif »

:x
Последно промяна от dimatrif на Вто Апр 16, 2013 7:54 am, променено общо 1 път.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Language police

Мнение от ablood »

Интересно, ако отидеш в онтарийско училище и за там ли ще мрънкаш, че не те учат на правилния английски-английски от Шекспирово време?

Дали няма да изглежда наглост ако някое кърджалийско турче започне да критикува учителката си, че казва "gsm" вместо "мобилен телефон", "депутат" вместо "народен представител", "кола" вместо "автомобил" и подобни?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
dimatrif
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Юни 18, 2008 9:10 am

Re: Language police

Мнение от dimatrif »

je ne sais pas(ch'pa').Може би наистина трябва да мълча.Аз съм новобранец във форума и в Квебек.Като напиша няколко хиляди мнения в този форум може би ...ще имам право на глас.
:D :D :D :D :D
P.S. Вече съжалявам,че въобще писах тук.Ако можех бих си изтрил и празните мнения :x :x :x .Изтрих си мненията защото Не искам да се конфронтирам с никой тук.Явно сбърках.Ще мисля само на УМ за местния език. :handshake:
Последно промяна от dimatrif на Вто Апр 16, 2013 5:29 pm, променено общо 1 път.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Language police

Мнение от ablood »

Не знам какво искаше да покажеш с това самоизтриване.

Мнозинството емигранти в Квебек реагират по този начин на шока от разликата между френския и квебекарския френски. Объркващият факт, че огромната част от литературата продължава да се придържа към фр-фр придава още по-"селско" значение на говоримия френски.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Language police

Мнение от yahoo »

Пак са ви дали някакви познания за реалния живот. Важното е да уточняват как е правилното и отделно как го говорят в Квебек. Аз чак като завърших 5-то ниво френски в кофито последния час ни казаха, че това което сме учили е френския френски, но на улицата съвсем не се говори така и познай какво е усещането. Естествено после ми стана ясно че не е било напразно и разликите не са безкрайни.
Публикувай отговор