Имате ли RRSP?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Aries »

umeiko написа: Не можеш, то ако става дума даже и не влизат в твоята сметка а в тази на работодателя ти. Единственият вариант да прехвърлиш тези пари към твойта сметка е да напуснеш работа. Или фирмата да фалира, след което вкараните пари в пенсионният фонд на фирмата заминават в канала също......
Та това е риска за тебе, да връщаш 5% от дохода си на фирмата ти, и ако фирмата фалира духаш супата.
Парите се превеждат към външна инвестиционна компания (Manulife, Sun life, Standard life etc.) и са на твое име. Ако фирмата фалира ти не ги губиш. Ако плана е отворен можеш да теглиш каквото си поискаш от там и когато си поискаш. Ако е затворен - само твоята порция.

Аз още от БГ-то съм на следната логика:
Ако едно нещо е задължително (C.P.P.) то файдата му е съмнителна. Ако има ограничение на сумата (RRSP, TFSA) е много по вероятно да е от полза за индивида.
YOUPPI
Мнения: 1390
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 6:38 pm
Местоположение: Centre Bell

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от YOUPPI »

Хм, чувал съм мнения и в двете посоки. Хубаво е да инвестираш в бъдещето, но от друга страна имам въпрос. Как да дам пари на еврейн и да му вЕрвам, че след 30-35-40 години ще живея много добре? Според мен, инвестирането само в едно нещо си е рискова операция и всеки трябва сам да си прави сметката. Когато някой (еле па държавата) започне да ми рекламира нещо много усилено, червеният ми прожектор започва да прегрява.
Успех на вложителите и да сме живи и здрави, да видим какво ще получат след години.
не съм дилетант - все пак две години съм се занимавал с тия глупости при това в реална бойна обстановка... ...факт е основното място на поражение - носа на самолета в областта на пилотската кабина леко над пода на кабината Eфр. Гийк
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Aries »

YOUPPI написа:Хм, чувал съм мнения и в двете посоки. Хубаво е да инвестираш в бъдещето, но от друга страна имам въпрос. Как да дам пари на еврейн и да му вЕрвам, че след 30-35-40 години ще живея много добре? Според мен, инвестирането само в едно нещо си е рискова операция и всеки трябва сам да си прави сметката. Когато някой (еле па държавата) започне да ми рекламира нещо много усилено, червеният ми прожектор започва да прегрява.
Успех на вложителите и да сме живи и здрави, да видим какво ще получат след години.
Няма да спорим дали РРСП само по себе си има предимство или не. Тук я камилата, я камиларя. Обаче ако работодателя то доплаща към РРСП-то е гарантирано по-изгодно.
Ако си на заплата от $60К годишно и схемата е 5%/5% тогава за 4 години ти ще си платил около 9,000 твоя работодател 12,000 и CRA ще е възстановила около 3,000 (при 35% такс). За различните провинции сумата възстановена от държавата е различна.
При супер ниско рискова инвестиция ще имаш около 2% възвръщаемост и след 4 години ще можеш да изтеглиш горните 25К като даун паймент.
За следващите 15 години трябва да възстановиш парите по сметката ама ти решаваш, че парите е най-добре да се изядат и изпият и затова им плащаш само данъците от 577 на година или 8,700
Равносметката е - даваш 9,000 + 8,700 (тези са разсрочени на 15 години) а получаваш 25,000
Е, къде е прецаквацията?
Даже да не искаш да купуваш къща и просто да изтеглиш парите след 4 години ще имаш 16,250 след данъци при внесени за тези 4 години 9,000.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Koko »

YOUPPI написа:Хм, чувал съм мнения и в двете посоки. Хубаво е да инвестираш в бъдещето, но от друга страна имам въпрос. Как да дам пари на еврейн и да му вЕрвам, че след 30-35-40 години ще живея много добре? Според мен, инвестирането само в едно нещо си е рискова операция и всеки трябва сам да си прави сметката. Когато някой (еле па държавата) започне да ми рекламира нещо много усилено, червеният ми прожектор започва да прегрява.
Успех на вложителите и да сме живи и здрави, да видим какво ще получат след години.
Мисля че това сме го дискутирали и преди.
РРСП е държавна програма даваща възможност човек да си намали част то данъците които плаща на държавата при определени условия, т.е. ако правилно разбирам твоята логика - избора ти е да дадеш тези пари на държавата и да забравиш за тях, вместо да имаш отделена част от тях в РРСП сметка.
Възможностите да инвестираш спестяванията си са доста и не е казано че трябва да ги даваш на някой да ги управлява, можеш да го правиш и сам - въпроса е каква възвращаемост искаш и какъв риск си готов да поемеш.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от pumpy »

YOUPPI написа:Хм, чувал съм мнения и в двете посоки. Хубаво е да инвестираш в бъдещето, но от друга страна имам въпрос. Как да дам пари на еврейн и да му вЕрвам, че след 30-35-40 години ще живея много добре? Според мен, инвестирането само в едно нещо си е рискова операция и всеки трябва сам да си прави сметката. Когато някой (еле па държавата) започне да ми рекламира нещо много усилено, червеният ми прожектор започва да прегрява.
Успех на вложителите и да сме живи и здрави, да видим какво ще получат след години.
И аз мисля, че начина ти на мислене е грешен.
Ако имам доход от 200к на година, данъка ми е средно 35%. Това значи, че на невнесените за РСП пари плащам данък от 35%, тоест директна загуба. При максимум от 23к за 2012, това прави загубени в данъци 8к за годината. Само от там за следващите 30 години няма да загубя 240к.
Даже и доходността в РСП-то ми да я 0% за следващите 30 години, пак там ще имам събрани 240к, които иначе отиват в данъци, тоест не в моя джоб.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от roumensp »

Пумпи, не забравяй, че тия пари не са освободени от данъци, просто са с отложени данъци. Друг е въпроса, че като се пенсионираш и ги теглиш, вероятно ще си в доста по-долна таксова категория ...

@YOUPPI
Изобщо не е нужно да даваш парите си на когото и да било ... отвяряш си self-managed RRSP (например CIBC Investor's Edge) и го управляш сам точно толкова, колкото и всеки друг акаунт - когато искаш внасяш, теглиш (с последствията от това), сменяш типа на инвестициите и т.н.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Marto »

Много хора май не правят разлика между две съвсем отделни неща: 1. инвестиции/спестяване и 2. данъчна политика.

Виновни са, както обикновено, евреЙте. :D
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от pumpy »

Въпросните 8000 са обложени с данъци един ден когато ги изтегля и тези данъци зависят от тогавашната ми данъчна скала. Обаче точно тези 8000 долара са ЧИСТ БОНУС, защото ако не ги внеса в РСП то те не са МОИ повече. Даже и да им платя 50% данъци един ден, пак имам 4000 чиста печалба, само заради това, че съм ги вложил в РСП някога, когато съм работел.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от roumensp »

pumpy написа:Въпросните 8000 са обложени с данъци един ден когато ги изтегля и тези данъци зависят от тогавашната ми данъчна скала. Обаче точно тези 8000 долара са ЧИСТ БОНУС, защото ако не ги внеса в РСП то те не са МОИ повече. Даже и да им платя 50% данъци един ден, пак имам 4000 чиста печалба, само заради това, че съм ги вложил в РСП някога, когато съм работел.
Не че ти трябва да разбираш от математика, ама ...
Ако внесеш 23К тая година, единственото което става е, че отлагаш плащането на данъка върху тях.
Когато ги изтеглиш тия пари (като пенсионер) пак ще си им платиш данъка като поп, но той няма да е 8К, а по-малко, защото тогава инкъма ти няма да е 200К/година (предполагам).

RRSP = tax-deferred, not tax-free money ... капиш ?

ПП
Нещо, което донякъде се доближава до "tax-free", има в Щатите: Roth IRA. Контрибуциите са after-tax (т.е. не ти свалят годишния данък), но дивидентите са tax-free и когато теглиш (като пенсионер) не плащаш данъци.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Marto »

roumensp написа:
pumpy написа:Въпросните 8000 са обложени с данъци един ден когато ги изтегля и тези данъци зависят от тогавашната ми данъчна скала. Обаче точно тези 8000 долара са ЧИСТ БОНУС, защото ако не ги внеса в РСП то те не са МОИ повече. Даже и да им платя 50% данъци един ден, пак имам 4000 чиста печалба, само заради това, че съм ги вложил в РСП някога, когато съм работел.
Не че ти трябва да разбираш от математика, ама ...
Ако внесеш 23К тая година, единственото което става е, че отлагаш плащането на данъка върху тях.
Когато ги изтеглиш тия пари (като пенсионер) пак ще си им платиш данъка като поп, но той няма да е 8К, а по-малко, защото тогава инкъма ти няма да е 200К/година (предполагам).

RRSP = tax-deferred, not tax-free money ... капиш ?

ПП
Нещо, което донякъде се доближава до "tax-free", има в Щатите: Roth IRA. Контрибуциите са after-tax (т.е. не ти свалят годишния данък), но дивидентите са tax-free и когато теглиш (като пенсионер) не плащаш данъци.
Oт няколко години го имаме и ние - TFSA
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от roumensp »

Marto написа:Oт няколко години го имаме и ние - TFSA
Да, ама е max. 5000/година. Което все пак е по-добре от нищо, разбира се ... Освен това и се акумулира, т.е. ако тая година не се възползваш, догодина имаш право на 10К.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Koko »

roumensp написа:Пумпи, не забравяй, че тия пари не са освободени от данъци, просто са с отложени данъци. Друг е въпроса, че като се пенсионираш и ги теглиш, вероятно ще си в доста по-долна таксова категория ...

@YOUPPI
Изобщо не е нужно да даваш парите си на когото и да било ... отвяряш си self-managed RRSP (например CIBC Investor's Edge) и го управляш сам точно толкова, колкото и всеки друг акаунт - когато искаш внасяш, теглиш (с последствията от това), сменяш типа на инвестициите и т.н.
Смисъла на доброто данъчно планиране е да се плащат колкото може по-малко данъци и колкото може по-късно във времето, разбира се по разрешен от закона начин. От тази гледна точка, не разбирам какъв е проблема - или недостатъка в това - данъците да бъдат отложени с години, като отделените на страни пари да носят допълнителен доход, при това без да е обложен?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от roumensp »

Koko написа:
roumensp написа:Пумпи, не забравяй, че тия пари не са освободени от данъци, просто са с отложени данъци. Друг е въпроса, че като се пенсионираш и ги теглиш, вероятно ще си в доста по-долна таксова категория ...

@YOUPPI
Изобщо не е нужно да даваш парите си на когото и да било ... отвяряш си self-managed RRSP (например CIBC Investor's Edge) и го управляш сам точно толкова, колкото и всеки друг акаунт - когато искаш внасяш, теглиш (с последствията от това), сменяш типа на инвестициите и т.н.
Смисъла на доброто данъчно планиране е да се плащат колкото може по-малко данъци и колкото може по-късно във времето, разбира се по разрешен от закона начин. От тази гледна точка, не разбирам какъв е проблема - или недостатъка в това - данъците да бъдат отложени с години, като отделените на страни пари да носят допълнителен доход, при това без да е обложен?
Ами не знам, който мисли, че има проблем, той да отговори. Лично аз имам 2 RRSP-та и TFSA и не мисля, че държавата ме "работи".

ПП
В случая на RRSP "допълнителния доход" (предполагам имаш впредвид лихви/дивиденти) се облага с данък, когато се теглят парите, но при TFSA не се облага.
Последно промяна от roumensp на Нед Ное 25, 2012 6:19 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Marto »

roumensp написа:
Marto написа:Oт няколко години го имаме и ние - TFSA
Да, ама е max. 5000/година. Което все пак е по-добре от нищо, разбира се ... Освен това и се акумулира, т.е. ако тая година не се възползваш, догодина имаш право на 10К.
Roth IRA по мое време имаше лимит 2-3 хиляди. Сега гледам е 5. И има горен праг на дохода.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от roumensp »

Marto написа:
roumensp написа:
Marto написа:Oт няколко години го имаме и ние - TFSA
Да, ама е max. 5000/година. Което все пак е по-добре от нищо, разбира се ... Освен това и се акумулира, т.е. ако тая година не се възползваш, догодина имаш право на 10К.
Roth IRA по мое време имаше лимит 2-3 хиляди. Сега гледам е 5. И има горен праг на дохода.
Вярно е, бях забравил ... Доста време мина откакто спрях да се интересувам особено от техните неща и явно съм почнал да "изветрявам". :D
Публикувай отговор