139 години от гибелта на Васил Левски

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от UnHoly »

Днес Българите почитат Апостола.
http://dnes.dir.bg/news.php?id=10570001&nt=10
Поклон!
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от mama mia »

ВЪПРОС ЗА ЛЕВСКИ

от Ivailo Balabanov на 18 февруари 2012 г.

Свободен е народът и от душа те слави.
Защо му трябваш още? Защо не те забрави?
Защо, съзре ли гарван, си мисли за бесило,
защо си му икона, защо си му светило?
Защо ти пали свещи, плете за теб венец,
нарича те месия, надежда и светец
и тайничко поглежда към небосвода стар -
дали по пътя млечен не слиза въглищар.
Свободен е народът, свободно вика : " Го-о-л!",
но хляб , ако си купи , назаем търси сол.
След толкова години все същата съдба :
мизерия, зълъгана с коматче свобода.
Животът озверява ! Отечеството гине.
През още колко мъки ще трябва да премине
Народът? Той не иска република - менте.
От новото се плаши, но старото не ще ,
не ще да е прислужник в световния вертеп,
не вярва вече в никой, очаква само теб.
Затуй се взира още във небосвода стар -
дали по пътя Млечен не слиза въглищар...
Той дваж те поенува, а благославя триж :
Апостоле, къде си? Дано се преродиш!
Съединението прави силата!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от ablood »

Лесно е било по негово време. Имало е конкретен виновник, който да обвиним за дереджето на България.

Интересно, срещу кого би се борил Левски днес?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от mama mia »

Мълчанието, казват, е лек за душата.
Днес никой не вика, ни жени, ни мъже.
Че нямат те сила и са пълни сърцата
с човешко бездушие... и цветя под въже.
Съединението прави силата!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от Bistra »

Поклон пред делото му и все пак, цветето си остава израз на признателност. :f:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от pavelyankov »

:bow:
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от mufc »

Дано да не го е яд много, като гледа какво представлява България в днешно време. :*:
Manchester United Football Club
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от myhata II »

Най много го е яд като слуша и гледа как сънародниците му плюят България и я напускат с куфарите
Поклон и дано да ми прости че я напуснах ! :bow:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от Странджата »

Светец
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от budtel »

Левски е бил невероятен човек!
Аз преди да замина прочетох две негови биографии и все още не съм престанал да се интересувам за делото и живота му. Освен, че е бил доста интелигентен е бил и невероятно смел човек. Самият той казва (цитирам по памет) "Не мога да си намеря заместник. Човека е или интелигентен, но страхлив или е смел но без нужните качества".
Когато Ангел Кънчев обграден от турците се самоубива с думите "Да живее България", по-късно в едно от писмата на Левски се долавя лек укор, че Кънчев е постъпил толкова прибързано.
За предателите Левски отсича "Смърт, смърт и пак смърт за такива люде!"
Аз лично, когато четях биографиите на Левски ми треперха ръцете. Това е един изключителен българин, направил невероятно много за освобождението на България. Той е свършил най-опасната и трудна работа. Ходил е от селище в селище съвсем сам, криел се е постоянно, всеки един час от живота му е бил свързан с делото. Загърбил личния си живот, не се е плашил нито от студ, нито от турчин, нито от предател!
Все още се спори за неговото залавяне. Версията, че поп Кръстю го предава е отречена от един най-големите изследователи на Левски, родолюбеца Николай Хайтов. Предполага се, че не е имало предателство, защото турците заловили Левски не знаели, че това е той. Разпознават го по-късно.
Заловен, Левски не предава делото. И как ще го направи, след както той жертва младоста и живота си, вярвайки неотлъчно в идеята за свободното отечество.
Има и някои интересни факти около Левски. Например на едно от излизанията от килията той удря силно главата си в каменната стена. Но това е съвсем норамлно, все пак той е изпитвал страх и ужас от смътта, от мъченията. Все пак и той е бил човек! И точно в това е се състои неговият героизъм!
Последните дни в килията са били едни от най ужасните в неговия живот, чакайки смъртта, неминуемо си е задавал въпроса дали това не краят делото му. Но делото му е продължено!!!
Дълбок преклон пред този светец на българското революцинно движение!
Дори и днес той брани България!!!
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от ivandaman »

:bow: и от мен.

Историческа личност превърнала се в легенда .
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
vaniliq
Изгонен от форума
Мнения: 173
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 10:55 am
Местоположение: Торонто

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от vaniliq »

Предсмъртното писмо на Левски

Байовци, Ето, че паднах в ръцете на враговете и ще напусна пътя на борбата преди да сме видели края на нашите въжделения. Но с моята кончина не свършва пътят, който трябва да извървите, така щото да не изгубят смисъл усилията ни. Моята смърт не ще да спре бъдещето ни освобождение, нито трябва да скове сърцата и душите ви. Знайте, че борбата за освобождението ни ще погълне в жертвения си олтар много от вас, но още повече ще погълне борбата след освобождението ни. Внимавайте, в народната работа няма шега, освобождението ни трябва да бъде плод на нашите задружни усилия. Вие, които ви грабят, безчестят и лъжат днешните ни управници, не мислете, че работата ни свършва с едното освобождение.Не тя с това започва. Нашето драгоценно отечество, ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи. Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана. Вярно е, че ние нямаме хора подготвени, но поне имаме хора честни и родолюбиви, които няма да се поколебаят да положат живота си за въздигането на държавата ни. Не се полъгвайте, че тези които държат парите държат и бъдещето ви, защото тези пари те са ги взели от вас, а вие им се кланяте и ги въздигате, като слънце пред очите си. Те няма да се поколебаят да посегнат към властта, а вие ще трябва да ги възпрете и да им поискате сметка, кой с какво е помогнал за освобождението ни, и давал ли е пари или казвал нека да стане па тогава. На такива аз съм им писал и преди”. Днес е момента да си купите живот, които сега се продава, утре не и милиони да давате”. Та тези, които покажат разписките с печата на Централния комитет, те нека живеят свободно в отечеството ни, а другите презрете и отсечете алчните им ръце желаещи властта само за да ви грабят.

За такива злоупотребяващи с народни пари, наказанието е само едно Смърт , смърт и пак смърт, както гласи и уставът ни. За тези, които петнят името на отечеството ни наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които се възползват от непросветеността на народа ни и го грабят, уж били по-умни и учени, а всъщност лукави и хитри наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които насаждат омраза между хората живеещи в нашето мило Отечество, било на етническа или верска основа, с цел докато се избивате по-между си, те да трупат богатства, наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които обещават много, само и само да ги изберете да ви управляват, а после се отметнат от думите си, като кажат, че времената били трудни и те видите ли не предполагали че такова е положението, наказанието е конфискуване на имуществото и изгнание извън пределите на Отечеството ни. За тези, които под булото на родолюбието, градят закони, а самите те не ги спазват или пък ги използват с цел своето облагодетелстване, наказанието е Смърт, смърт и пак смърт.Това е което исках да ви кажа, надявайки се, че ще доведете борбата до край.Бъдете силни братя и не щадете силите ,нито кръвта си, защото Отечеството ни няма да припише заслугите ви другиму, нито пък ще позволи да потънат в забвение. И не забравяйте -Аз неведнъж съм ви казвал: ” Тоз който ни освободи той ще да ни и пороби”. Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме. Васил Левски1873 г.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от Marto »

vaniliq написа:Предсмъртното писмо на Левски
Грънци.

Толкова ли не ви е достатъчно това което са направили хора като Левски или оня пилот, че да доукрасявате подвизите им с разни измислени предсмърнти писма или "цитати" от американски летци. Ега ти жалките комплексари.
vaniliq
Изгонен от форума
Мнения: 173
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 10:55 am
Местоположение: Торонто

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от vaniliq »

"Оня пилот" си има име. Казва се Димитър Списаревски мистър "наясно съм с всичко". Факта че не си му запомнил името, показва че такива образователни теми са полезни и има какво да понаучиш от тях.
Относно автентичността на Предсмъртното писмо. Изненадан съм, че може да е фалшификат, но изглежда наистина е според "„ПРЕДСМЪРТНОТО ПИСМО НА ЛЕВСКИ” И МАНИПУЛАЦИИ НА ИСТОРИЧЕСКАТА ПАМЕТ С МЕТОДИТЕ НА СЪВРЕМЕННИЯ ВИРТУАЛЕН НЕПУКИЗЪМ" от сайта на министерството на Културата. Слава богу, и двете тези подлежат на проверка, което и смятам да направя.
Интересно на тебе какви са ти аргументите, та си толкова сигурен че писмото и цитата на американските летци са измислени? Съдейки по последните ти 2 поста всичко при теб е под знаменателя- патриотите са комплексари, никой подвиг на българин не заслужава по-обстойно внимание. Съмнява ме, че твоето простовато отношение, е продиктувано от нежелание, незнание,омраза и липса на нормална ценностна система.
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: 139 години от гибелта на Васил Левски

Мнение от UnHoly »

Любезно ще ви подканя да идете да "изпуснете парата" в разтоварващ разговор на лични! Хващат ме бесовете като видя, че на практика от всяка тема може да се получи кръчмарска разправия :@
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Публикувай отговор