Има ли българи инженери в МкГил или Конкордия ?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

poumpy, изместваш темата към това дали е по-добре да си богат отколкото беден. И тя е спорна, не всички разсъждават като теб.
Уж беше разбрал нещо, но явно изводът е бил прибързан...нищо не си разбрал все още. :(
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
iskra
Мнения: 73
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:26 pm

Мнение от iskra »

DVG написа:Благодаря на отговорилите досега. Искам да дам няколко уточнения, че явно има нужда, за да доизясня съвсем нещата.
Аз съм машинен инженер, специалност "Транспортна техника" (бивше ДВГ), нямам нищо общо със слаботокови мрежи или компютри/програмиране. Не съм и на социал, работя от третата седмица на пристигането си тук. Лошото е, че в България, когато завърших нямаше вече автомобилни заводи и минахме всички в сферата на експлоатацията на автомобили - автосервизи. Имам доста години в сервиз на европейска марка, където натрупах доста ценен опит, сега също работя в автосервиз. Ама почва да писва, пък и все пак затова ли учихме 5 години в края на краищата?
Искаше ми се да работя в завод за производство на автомобили тук, но лошото е, че май затвориха или вече затварят всички, затова може би ще трябва да се пренасоча към нещо друго, но не искам да уча всичко отново, не ми се занимава с всички математики и други глупости :) Идеята ми е да изкарам нещо, като магистратура само, ако може разбира се и то парт тайм, че има семейство да се храни.
Щом си вече тук значи поне малко имаш вече представа от това какво търсят работодателите. Търсят се бачкатори до ниво колеж. Потърси първо из обявите за работа каква е реализацията с магистратура (малка бих казала).

Ако ти се работи като инж. не е нужно да учиш тук наново. Просто си държиш изпитите за ордера до 5 макс. и толкова. Трябва да знаеш че тук който завърши инж бакалореат влиза директно в ордера. Но ако идваш с чужда диплома и направиш магистратура това не те вкарва в ордера, пак трябва да държиш изпити.
DVG
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Дек 19, 2008 1:05 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от DVG »

Благодаря на Искра, много полезна информация за ордера. Мислех, че вместо да карам изпити пред ордера е по-добре да изкарам магистратура, но сега излиза, че номера не минава.
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Мнение от JoroF »

DVG написа:Благодаря на отговорилите досега. Искам да дам няколко уточнения, че явно има нужда, за да доизясня съвсем нещата.
Аз съм машинен инженер, специалност "Транспортна техника" (бивше ДВГ), нямам нищо общо със слаботокови мрежи или компютри/програмиране. Не съм и на социал, работя от третата седмица на пристигането си тук. Лошото е, че в България, когато завърших нямаше вече автомобилни заводи и минахме всички в сферата на експлоатацията на автомобили - автосервизи. Имам доста години в сервиз на европейска марка, където натрупах доста ценен опит, сега също работя в автосервиз. Ама почва да писва, пък и все пак затова ли учихме 5 години в края на краищата?
Искаше ми се да работя в завод за производство на автомобили тук, но лошото е, че май затвориха или вече затварят всички, затова може би ще трябва да се пренасоча към нещо друго, но не искам да уча всичко отново, не ми се занимава с всички математики и други глупости :) Идеята ми е да изкарам нещо, като магистратура само, ако може разбира се и то парт тайм, че има семейство да се храни.
То хубаво ти се иска да работиш в завод за автомобили ,ама в кофти време си случил .GM в Ошава го затвориха в началото на семицата и ги изхварлиха работниците .Че какво му е лошото в авто сервиза ,ако ти се работи .пьк и щом имаш семеиство да храниш.
THE LAST LINE OF DEFENSE
DVG
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Дек 19, 2008 1:05 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от DVG »

На тези, които се чудят какво му е лошото да се работи в автосервиз ще кажа, че е тежичка работа, а особено тук - ужасна с тази кебекска ръжда. Неща, които в България са нормални, тук стават излишно сложни, защото всичко е в ръжда и каквото пипнеш се чупи. Отворете си капаците на двигателите и вижте колко ръжда има по двигателя, вижте си окачването, спирачната система, спирачните тръби просто се разпадат от ръжда тук!!! Работил съм с хора на доста години стаж и в България и тук и всички казват, че това не е за цял живот и колкото по-рано го оставиш, по-добре. По цял ден си с мръсни, наранени ръце, прах, шум около теб, идеално забавление. И да не забравям сладката тръпка, че тук трябва да имаш собствени инструменти, които не са никак малко и никак евтини. Това е, за което се сетих набързо.
DVG
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Дек 19, 2008 1:05 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от DVG »

Трябва ли да разбирам, че няма нито един човек, който да е учил или учи в един от двата университета? Много жалко, надявах се на някаква информация как стоят нещата там, но явно няма да стане тук и сега. Може би тогава е по-добре да се затваря темата, да не пречим на другите. Поздрави на всички.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Мнение от Kan_Tangra »

Тъкмо взех последния си изпит от Конкордия. Дипломата ще я взема след 2-3 седмици. Става въпрос за бакалавър компютър сайънс.
(образованието ми от бг е икономика. Няма голяма връзка)


Мислех да не се изказвам, защото не съм технически инженер. Освен това из форума съм писал с подробности какво точно съм правил.

Както (май) Пумпи каза, едно което работи за един, може да не работи за друг. Аз лично реших, да оставя образованието си от бг (икономика) и да започна наново, но съм сам, нямам семейство да храня и тн.

За мен решението със ново образование си остана добро. Както и с употребените години. Всеки обаче има свои плюсове и свои минуси да претегля.

Лично аз винаги съм бил против максимата "учих достатъчно навремето, стига толкова".
Ако се налага ще се учи. Ако семейството и ангажиментите не позволяват, то това е друг въпрос. Но не мисля, че е уместно да се прокламира, че "не е необходимо" или, че "си си изучил своето".

Определено някои хора твърдят, че може и без да се учи. ОК, нека покажат как става. Това е хубавото, че всеки има поле за изява.
Оттам нататък който е решил да слуша съвети ще има отговорността да пречупи всеки съвет през битието и възможностите на тоя, който го дава, както и от резултатите, които е постигнал.


Определено,
най-важното е търси информация. Форума далеч не единственото. Свържи се с хора от университетите - предподаватели, служители. Разпитвай ги подробно за всяка възможност. Гради едновременно 2-3 плана и накрая избери един.
Може би една магистратура тук би ти дала много шансове и възможности за работа.

Разпитай хора от университета и не само, какво би могло да преспециализираш. Очевидно заводи за коли тук няма.

Моите лични наблюдения са, че университетите тук са доста практично настроени. Пряко сързани са с пазара на труда и това което се работи.
Преподавателите са интелигентни, познават средата, подготвят конкретно практически, и освен това познават конкретния пазар тук. Биха могли да дадат много добри съвети.

Стажовете наистина биха могли много да помогнат за намирането на постоянна работа. Дори и без да завършиш изцяло. От друга страна далеч не всеки студент има късмета да има стаж. Иска се добър успех 1я семестър + мотивационно писмо. Това е постижимо, ако знаеш точно какво целиш и го преследваш внимателно.

За съжаление си изпуснал "Open House" мероприятията на университетите. Те са зимата, края на януари мисля. Там е по-лесно, удобно и бързо да се задават всякакви подобни въпроси.
Най-важното, което може да направиш - помисли за възможни варианти, след това влез във връзка с колкото се може повече и по-точните хора (от 1-2 университета) и ги разпитай подробно за да си попълниш липсите в идеите, както и да ти дадат нови идеи.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
eigenracelda
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Окт 29, 2011 5:21 pm

Re:

Мнение от eigenracelda »

Jim написа: Отивате в СLE, направете си едно приравняване на българската диплома и автоматически имате признаване на българското висше образование към тукашен Бакалореат. (3 год. Конкордия).
CLE?? Какво е това?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли българи инженери в МкГил или Конкордия ?

Мнение от pumpy »

Centre Local d'Emploi

Място силно необходимо на хора, които са на социал или шомаж. Какво се прави там не знам. Аз лично съм бил един път, през 2005, когато бях съкратен и излязох на шомаж. Имаше една сесия от 2-3-4 часа как да си търсим работа. Тоест ние осигурихме работа на един симпатяга да усвои малко държавни пари, като ни обяснява как да си намерим работа.....все едно ние не бяхме работили до вчера и не знаехме за какво става дума.

За удоволствие на някои си коригирам грешката и си посипвам главата с пепел ( трябва да се измисли такава емотикона, специално за мен и за нашия форум ;) )
htris
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Окт 02, 2009 5:57 pm

Re: Има ли българи инженери в МкГил или Конкордия ?

Мнение от htris »

Тук са доста скарани с европейските коли,по лично техни признания-много били сложни.Имат и един лаф,че европейска кола не се дава на всеки гараж,а само на специализиран.Нацели се към тях.Курсове се карат в разни колежи за да станеш най-накрая апренти.Може смешно да ти изглежда,но това са едни от малкото средновалифицирани професии,които правят пари.Но вреждането е ужасно трудно.Транспорта го държат братята братчеди от Италия,сещаш се за какво иде реч,парите в брой привличат лайняните мухи-стара сицилианска мъдрост.Наши инженери има доста от и по разни университети,лично мое мнение е че е загуба на време.Но ако няма какво друго да правиш - учи,не че ученето е лошо,но няма реализация,вече никаква.Както местните казват-ако познаваш Шаре ще си министър,а ти кой познаваш в страната на дебелите връзки?Сам си прецени какви са ти шансовете.Българите са малко и млада имиграция,няма почти кой да ти подаде ръка,както правят например братята братчеди.Иска време да мине да се изкачим нагоре,дотогава я фалит на Кебек,я разцвет в БГ,то това е по-вероятно,отколкото да цъфнат налъмите.Кьор фишек се оказа и този Кебек,пак ще го гледаме същия филм отпреди 20 години.Ама този път му знаем края.Защо Конкордия точно,Юниверсите дю Монтреал важи много повече от него,МакГил е добре,но не е обичан никак от местното правителство,което значи,че трябва да са много добре в сметките за да се оправят без субсидии.Рисърча им го бива,продава...Да видим докога...Гледай само напред,каквото ти е в главата,това и ще направиш,опит се придобива не с много питане,ами с много правене.
Vodolei
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 08, 2005 10:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Има ли българи инженери в МкГил или Конкордия ?

Мнение от Vodolei »

Чак сега забелязах, че темата е от преди повече от 2 години и няма смисъл да отговарям.
Публикувай отговор