Ванкувър - някои интересни факти... :)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
ivaiilo
Мнения: 165
Регистриран на: Вто Окт 21, 2003 8:42 am
Местоположение: Vancouver

Ванкувър - някои интересни факти... :)

Мнение от ivaiilo »

здравейте,
реших да драсна няколко реда, които може би ще са интересни на тези, които мислят да идват тук. Хубаво е чпвек да има повече инфо преди да пристигне. аз, примерно, бях идвал и преди във Ван., макар и за кратко, освен това бях събрал доста инфо от различни източници, но въпреки това имаше и има доста неща, които ме учудват, което е напълно нормално, човек нокога не може да замени собствените впечатления с тези втора ръка.
Едното от нещата, което ме впечатли много и което и сега продължава да ми прави впечатление е колко е зелен Greater Vancouver, колко много паркове и градини има, които освен това са и много добре поддържани.
Друго нещо, което неминуемо ще е ново за повечето се големите разстояния тук. Независимо как се предвижвате разстоянията са големи, което се чувства особено осезателно, ако се наложи да работите извън квартала в, който живеете. Ако имате възможност да ползвате метрото би било много добре в противен случай, ще се наложи да губите много време в пътуване. Е, тук задръстванията не са като в повечето големи Сев. Амер. градове, но си ги има и също много затрудняват предвижването.
Нещо друго, което ме учудва е, че има много монополи, което не смятам,че е в полза на потребителите.Имам предвид дом. телефони - ами има само една компания, която доставя тази услуга...??? какво става с конкуренцията??? ами нея просто я няма. Може би по този начин правит. се опитва да контролира качеството на услугата..., но въпреки това не смятам, че е правилно - (доколкото знам така е и в другите провинции, но може и да :? греша).
Монополист е и кампанията доставчик на кабелна телевизия!!! Ами, дори ние в Бг. имаме повече конкуренция.
Монополист е компанията за автом. застраховки!!! Е не казвам, че трйабва да е като в Бг., да се предлагат кави ли не смешни подаръци сами и само да се привлекат повече клиенти - имам предвит нашите застр. комп., но все пак товза работи в полза на клиентите. Тук, ако имаш кола няма как да нямаш застраховка, което е нормално, но странното е , имаш само един избор на застр. комп., следователно и само техния продукт и ... ЦЕНИ.
Цигарите също са близо до монопола. Има почти изцяло само канадски, и съвсем малко други, които обаче също са произведени в канада. Целта на првит. е да налага данъци, и поради тази причина не допуска на пазара чужди цигари, които са произвед. извън канада и са си платили дан. там. Не знам дали на правит. не са му достатъчни митата, които би взело при вноса на цигари, но явно не са... А да не говорим, колко са скъпи цигарите. Мой приател канадец ми каза вчера, че преди две год. е купувал цигарите си за 5$, а сега са 10$.
Въпроса с марихуаната е много интересен. Предстои да я легализират... но не поради това, че хората го искат, а просто защото ПРАВИТЕЛСТВОТО иска да наложи данък в/у нея. Ще кажете, колко пък пари ще прибере то от6 такъв данък. е, ще ви отговоря веднага 2 милиарда $ на година...!!! :shock: :shock: :shock:
Как така ли? Ами много просто ТОВА Е НАЙ ГОЛЯМАТА ИНДУСТРИЯ ТУК. Производството на марихуана и продажбата и в САЩ са по мащаб по-големи от другите две най-големи индустрии тук - дърводобива и рибарството. Как я произвеждат ли, къде ли? :D Навсякъде, и масово. Много хора го правят в собствените си домове, други наемат за целта специално къщи, където създават необх. условия и я отглеждат. На това производтво се крепи стандарта на живот. Като дойдете тук, да не се учудите, ако разберете, че съседът ви си има собствена плантация в мазето... :D И в Канада , подобно на страните от зап. европа и САЩ, наркотиците се превръщат във все по-голям проблем. трудно е човек тук да опази децата си, при положение, че съучениците им пушат или се дрогират, а те пък от своя страна ще ви отговорят, че и родителите им го правят... Така, че какъв е проблемът. точно на такава ситуация станах свидете вчера - ми=ой приятел ми сподели, че от десет год. пуши марихуана и, че НЕ Е ПРИСТРАСТЕН, но просто когато си ляга да спи, ако предварително не изпуши една НЕ МОЖЕ ДА ЗАСПИ... каза ми също и, че и неговите родители пушат тайно от него, и че ако му се скарат ще им напомни, че и те го правят...
Освен отглеждането на марихуана, друг голям и много печеливш бизнес е и производството на торове за отглеждане на трева, което е разбираемо.
Учуди ме също така, колко голям проблем са кражбите на коли. Макар, че знаех яче такъв проблем съществува, не мислех, че е толкова сериозно. Оказа се, че Surrey - един от кварталите тук, е НА ПЪРВО МЯСТО ПО КРАЖБИ НА КОЛИ В СЕВ. АМЕРИКА. :shock: Доста често взех да виждам плакати по общ. паркинги, предупреждаващи водачите на авт., да внимават, понеже "Опасноститен които дебнат колите са навсякъде". Питах някоколко колеги канадци, защо е така и те ми казаха, че най-вероятно понеже в този район живеят по-бедни хора. Други пък, като видяха колко съм учуденкогато ги слушах да си гожорят за мафията, ми разясниха, че единият от бизнесите на мафията са и кражбите на коли и изнасянето им извън страната (същотоо, което се прави в Германия и другите страни от зап. Европа), но след като ги попитах кой ръководи мафията, получих един и същ отговор от много хора - политиците и техните партии, те държат монополите, печелившите нелегални бизнеси и т.н. Както навсякъде по света. Нито САЩ, нито ЕС правят изключение. Всички знаем за могъщите престъпни групи в САЩ, Италиа, Германия или Франция. Просто Канада не прави изключение.
Ето и още някои линкове по темата за Ванкувър. Ако някой се интересува, разбира се.

http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopic.php?t=4769

http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopic.php?t=4219

Засега ще приключвам до тук, ако имамвреме друг път пак ще пусна някоя тема.
Успех на всички.
Ивайло
снимки от Ванкувър.
http://ivaiilo.myphotoalbum.com/albums.php
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Ванкувър - някои интересни факти... :)

Мнение от speedy »

Парадоксът е, че конкуренцията не води винаги до по-добри услуги или по-ниски цени. В нашата околия има поне 30-40 застрахователни фирми и фирмички. Цените на застраховките са по-високи от Ванкувър, пък и стане ли нещо, дори и не по-твоя вина, си траеш защото поискаш ли да ти платят, догодина застраховката ще скочи още нагоре.

За домашните телефони и кабелните телевизии положението е еднакво в цяла Канада.

Кабелните телевизии се конкурират не помежду си, а със сателитните като ExpressVu или Star Choice.

Домашния телефон може да си го поръчаш от Sprint, които ще ти препродадат досегашната линия от Telus на малко по-ниска цена. А ако си човек с хазартен характер, може да си вземеш IP телефонна услуга от Primus или Vonage, въпреки, че работата ще е малко от типа "тука има, тука нема".
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
palavec
Мнения: 109
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2003 1:29 pm
Местоположение: USA

Re: Ванкувър - някои интересни факти... :)

Мнение от palavec »

> Ами много просто ТОВА Е НАЙ ГОЛЯМАТА ИНДУСТРИЯ ТУК.

Това при всеки случай е нелегално и не е толкова лесно и безопасно.
Иначе дай да гледаме и ние :-)

> Производството на марихуана и продажбата и в САЩ са по мащаб
> по-големи от другите две най-големи индустрии тук - дърводобива

Те заради тая последната строят скапани бараки вместо инстински
къщи и задавят всеки, опитал се да строи нормално, за жалост...
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Re: Ванкувър - някои интересни факти... :)

Мнение от vladi »

Ivaiilo, ti v Surrey li jiveesh? Ako ne e taina...
ivaiilo
Мнения: 165
Регистриран на: Вто Окт 21, 2003 8:42 am
Местоположение: Vancouver

Мнение от ivaiilo »

не не живея в Съри, а в Бърнаби.
снимки от Ванкувър.
http://ivaiilo.myphotoalbum.com/albums.php
Fany
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Авг 04, 2003 5:30 am
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Мнение от Fany »

Hi Ivailo! Napravo se uchudvam, kak za tolkova kratko vreme ot kakto si tuk, znaesh tolkova mnogo neshta za Vancouver! Sega razbiram zashto naposledak valnata na pristigashti balgari na zapadnoto kraibrejie znachitelno se e uvelichila! Za tova iavno si doprinesal i ti, sas svoite raziasnenia. Na men sashto mi beshe interesno da gi cheta, vapreki, che jiveia vav Vancouver!!!Prodaljavai v sashtia duh!
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

4owek se u4i dokato e viw- nali taka glasi BG pogoworka.

brawo Ivailo- ako si spomnqsch - az naprawix nqkolko postinga sled twoi publikazii
koito bqxa w dux -kolko gotino e w Van i regiona.
Ne 4e ne e-xubawo si e -oba4e ima i mnogo negatiwni nesta.
Wivdam 4e poleka leka gi otkrischasch.
Kakto i nawsqkade po sweta i Canada si ima xubawi i loschi strani.
Otnosno Marixuanata - imam sastata informaziq kato na Ivailo i poneve mi stana
interesno -poprou4ix-
po rinzip e nelegalno da proizwevdasch i
waobste nestata ot toq rod -oba4e nakazaniqta sa minimalni i zatowa na xorata ne im puka.

Mislq 4e na wsi4ki trezwomislesti xora im e qsno - spezialno za BC - na teritoriq
kolkoto Germany i Italy wzeti zaedno _ viweqt 4 miliona xora.
taka 4e parite ot kade idwat ne e wavno - ot biznes s Marixuana ili nesto drugo - nqma zan4enie - kakto se
kazwa parite ne mirischat.

Otnosno kollite - pak si naprawix truda da poprou4a towa-onowa - edin ot golemite biznesi w
regiona e s Second hand 4asti- 70-80 % ot kolite sa USA brakmi-koito sa proektirani i proizwedeni po
sistemata- ewtina kola ama posle ste mu
smaknem pari ot klienta ot rezerwni 4asti.
Saotwetno ima tarsene -ami estestweno poqwqwa se i predlagane -kradenite koli
sa dostata4no ewtin sors za rezereni 4asti.
Заключено