„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ablood »

4o4i написа:Теб колко пъти те конактуваха за да ти кажат да си платиш годишната вноска?
Това не е непозната практика в северна Америка, нали?
Колко пъти ти видя във писмата които получаваше от настоятелството бутон(link): ''за да направите дарение натиснете: тук'' ?
Ето това вече е конструктивно предложение, а не "трябва да се направи нещо".
Въпросът е дали е регламентирано кой точно трябва да се занимава с тези неща, защото това ще изисква доста усилия със скромен резултат.

И да си призная откровенно - аз не съм надежден енориаш. Купихме си къща (преди 4 години), в съседство с християнска църква в която обаче никога не сме стъпвали.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от yahoo »

Дотук стана ясно че сегашното положение е резултат от поредица неправилни решения на настоятелството, което е решило да "оправи" положението със смяна на свещеника. Купуване на църква без добър план за увеличаване на доходите, църквата да работи всекидневно без идея откъде ще се вземе новата заплата на отеца... Дотук не виждам никакава вина на отец Димитър освен, че е допуснал толкова нетрезвомислещо настоятелство да управлява църквата за толкова дълго и сега той трябва да плати за тяхните грешки.
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Chomsky »

ablood написа: Въпросът е дали е регламентирано кой точно трябва да се занимава с тези неща, защото това ще изисква доста усилия със скромен резултат.
Да регламентирано е. Настоятелството се занимава със всички финансово-административни аспекти на подръжката на храма. Ако искате ще поискам да публикувам тук устава...
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Mr.Gecko
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Апр 18, 2006 7:14 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Mr.Gecko »

Аз мисля, че отеца ( а аз има щастието лично да го познавам и мога да кажа че е изключителен човек, а бе пич си е) е последната а грижа на настоятелството а самите те.Ми да седнат на една маса и с културен центар ЗОРНИЦА доколкото е център и да съберат църква и училеще и останалите кръжоци на едно място.После да помислиат и как да се организират и останалите веселиа или образно казано БГ партита с по голям успех и нещата могат да потръгнат.Ако ще се разединяваме по този начин и ще си играем на шикалки до никъде няма да се стигне.На настоятелството не им прави чест за кашата която забъркаха и начина по който разиграха театъра а също и на клакьорите около тях.
Ако искаш приятел вземи си куче!
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от anitsa »

Защо някои се опитват да поставят под съмнение нуждата от българска църква в Монреал, след като много хора с даренията си за закупуването на сградата ясно изразихме желанието си да има българска църква?

Замисля ли ли сте се към кого ще се обръщаме ние, нашите деца и внуци, когато ни предстоят сватби, кръщенета, освещавания, погребения, ако няма българска църква и свещеник? - към руски, сръбски, украински или гръцки свещеници?

Вярвам, че както успяхме да закупим сградата на българската църква задружно и с дарения, така можем и да финансираме нейното съществуване - задружно и с дарения.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от yahoo »

anitsa написа:Вярвам, че както успяхме да закупим сградата на българската църква задружно и с дарения, така можем и да финансираме нейното съществуване - задружно и с дарения.
Аз също вярвам, че това е възможно. Щом желанието на всички е било купуване на сградата начин ще се намери. Когато е било под наем не е било и нужно всекидневно отворен храм, но след като са преценили че нуждите са по-големи и са купили сградата е закономерно храма да е отворен всеки ден - иначе какъв е смисъла да го имаш твой и да е заключен 6 дена от 7 възможни. При такава ситуация да се реже от заплатата на свещеника, а да се иска да е всеки ден там е безумие. По-добре да се обсъди единственото разумно нещо как да се съберат повече пари чрез по-добър план, а не да бъдат принудени не само да освободят свещеника, но и да продадат сградата. Освен ако не са намерили някой много закъсал свещеник от България готов да дойде на заточение тук и да работи всекидневно почти безплатно.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Абе, аз ли не мога да смятам или някои се опитва да ни прави на идиоти? 40000$ годишно при full time работен ден са около ~ 20 - 22 $ на час
Ами бас държа, че Отецът като строителен работник печели повече. И какво искате бе хора - да поема материална и всякаква отговорност за честни сини очи?
Ами за сведение заплатата на един боклукчия в Монреал е 25 $ на час.Правете си сами изводите!
Защо питам въпросният строителен предприемач, който беше загатнат не вземе да направи ремонтa на църквата за 135000 $ безвъзмездно като дарение?
И какъв е проблемът църквата да е отворена само в неделя? Аз например живея далече, работя през седмицата и ми е невъзможно да я посещавам извън почивните дни. Предполагам, че е така с повечето от нас.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от optics »

куриоза се засилва...
Не искам да пускам излишни фитили в и без това подгряната ситуация, но така като един външен читател, все повече ми се набива мисълта, че цялата история може да е замислена по начало да върви към провал.
Защо някои се опитват да поставят под съмнение нуждата от българска църква в Монреал, след като много хора с даренията си за закупуването на сградата ясно изразихме желанието си да има българска църква?


Ами например защото тия хора може да искат да правят курбан с чужди пари или казано по-просто, това което сте дарили в крайна сметка да остане за тях.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Хахаха имаме познал верния отговор, Господа и Дами! Дарявайте още! Съдбата на даренията ви ще е същата както и в предните случаи!
Защо ми се струва, че Торонтовската черква Игнат Канеф я беше построил като дарение и там нямат проблеми от такова естество.Поправете ме ако греша, много моля!
Опрели да икономисват от заплатата на попа.Не ви е срам, просто!!!!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от yahoo »

Bistra написа:Абе, аз ли не мога да смятам или някои се опитва да ни прави на идиоти? 40000$ годишно при full time работен ден са около ~ 20 - 22 $ на час
Ти добре си смяташ, но човека с високото IQ обиждайки се, че не бил давал полуинформация "пропусна" да спомене, че въпросната заплата е искана само при условие че ще е на пълен работен ден, а не само в неделя и дори си позволи да сътворява абсурдни задачки базирани върху полуинформация!
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от anitsa »

Bistra написа:Хахаха имаме познал верния отговор, Господа и Дами! Дарявайте още! Съдбата на даренията ви ще е същата както и в предните случаи!
Защо ми се струва, че Торонтовската черква Игнат Канеф я беше построил като дарение и там нямат проблеми от такова естество.Поправете ме ако греша, много моля!
Опрели да икономисват от заплатата на попа.Не ви е срам, просто!!!!
Искрено се надявам, че повечето хора в този форум, не споделят горното мнение.

Мен лично не ме е срам, че съм дарявала за българската църква.

И пак ще дарявам, защото ако чакаме друг да ни я построи и поддържа, ще има да чакаме.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Мен също и ще даря пак, ако има прозрачност.
Горната тема обаче не е много ярък пример за такова нещо. Призовават ни да даряваме, но започват кaмпанията със скандал и интрига около личността на свещенника. Ако някои хора се водят от сляпо стадно чувство и полуизказани истини, което често е в услуга на недобросъвестни интереси, то не с всички е така!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
gt_2006
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 27, 2006 2:34 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от gt_2006 »

Непонятно остава самоволието на така уж нареченото "настоятелство"! Някой пак иска да държи в подчинено положение/както и открай време/представителите на БПЦ,както при тоталитаризма с интриги и разколи! Имаше запитване за устав на църквата в Монреал,но такъв едва ли има! Дори и да го има, трябва да не е в противоречие с устава на БПЦ.Трябва да се зачете върховенството на енорийският свещеник в настоятелството,както е по канона.Както пише и митрополит Йосиф,настоятелството не може да прави самоволни смени на свещеника,това се прави от общото събрание според устава на БПЦ... И за председател на настоятелството,според устава трябва да е самият свещеник на енорията,отец Димитър.
Чл. 140. (1) Църквата е обединение на православните християни от една или повече енории, където се намира храмът.
...
(4) Църквата се управлява от църковно настоятелство, което се състои от 4-6 души и се представлява пред компетентните органи от енорийския свещеник, който е председател на църковното настоятелство. В определени случаи по решение на настоятелството председателят може да упълномощава и други лица да го представляват. В своята дейност настоятелството се подпомага от прицърковни организации, като православни християнски братства и други. Чл. 141. (1) Председател на църковното настоятелство по право е енорийският свещеник.
http://www.bg-patriarshia.bg/index.php?file=statute.xml"
------------- А тук преди година е имало друг състав на настоятелството...просто за сравнение...
... След приключването на отчета се пристъпи към избор на ново църковно настоятелство за 2010 г. Ето и неговият състав: Димитър Димитров - председател Еди Язъджиан - зам.-председател Сузана Симеонова, Татяна Топузлиева, Моника Вълева, Д-р Юлияна Петрова, Евгени Тороманов, Стефан Русимов, Румяна Дончева, Членове на финансово-ревизионната комисия за 2010 г.: Емил Трънкаров, Иво Богданов, Лидия Чучукова
http://www.stivanrilski.org/" тема "Какво ново?" ----- Отец Димитър в църквата... http://il.youtube.com/watch?v=2jihw_3dT ... detailpage"
......
Bulmont: - Бъдещите Ви желания, мечти?
Отец Димитър: - Да имаме наше място, защото мисля, че имам сили да обединя хората, но трябва да бъда изцяло отдаден на църквата. Това най-много ме боли и ме наранява, че аз дадох обет пред Бог, преди да дойда тук, да свърша някаква работа, а не мога да си изпълня обета. И това много ме измъчва.
Моята мечта е един ден да имаме наша църква и аз да съм там на пълно работно време, и да правя това, което знам и мога. И в строителството съм добър, след като хората ме търсят, но предпочитам да градя Божията зидария, да работя на Божията нива.

Bulmont: - Към какво бихте ни призовали? На какво трябва да се научим?
Отец Димитър: - Българите трябва да научат следното нещо. Другите националности, другите народности ще почнат да ни забелязват чак тогава, когато ние имаме национална идентичност. Това за една общност се определя от това дали има училище, църква, болница....
Последно промяна от gt_2006 на Вто Фев 22, 2011 4:04 pm, променено общо 1 път.
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от anitsa »

Bistra написа:Мен също и ще даря пак, ако има прозрачност.
Горната тема обаче не е много ярък пример за такова нещо. Призовават ни да даряваме, но започват кaмпанията със скандал и интрига около личността на свещенника. Ако някои хора се водят от сляпо стадно чувство и полуизказани истини, което често е в услуга на недобросъвестни интереси, то не с всички е така!
Аз дарявам от сърце.
Bil Razumnikov
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 5:15 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bil Razumnikov »

Здравейте Драги Сънародници!

Много се радвам, че топката прерастна в лавина и ще се радвам тя да достигне до 27.02.2011 г. в 13:00ч. до българската църква в Монреал и с Божията Помощ да възстържествува правдата, но както и преди писах, трябва да сме активни, да направим нещо.
ЕЛАТЕ, ЕЛАТЕ ПОВЕЧЕ ХОРА ОТ КОГАТО И ДА Е БИЛО, ЗА ДА ПОКАЖЕМ ВЯРАТА СИ, ДА ПОКАЖЕМ ВОЛЯТА СИ, ДА ПОКАЖЕМ, ЧЕ ИСКАМЕ ДА ОСТАНЕ СВЕЩЕНИК ДИМИТЪР И НИЩО ДРУГО НЕ НИ ИНТЕРЕСУВА.
КАЗАНО Е : ГЛАС НАРОДЕН - ГЛАС БОЖИЙ.


Това агитация ли е? Помнете, че от подобен вид насилие върху мнението на личността избяхме много народ от родната България. Макар и да се колебаех до момента, след подобен вид коментари /които май са преобладаващи/, не бих подкрепил отец Димитър. Явно хората които са пред мониторите са тенденциозни в мненята си. Тук не се дава свобода на мисълта. Пет човека плюят тенденциозно, а останалите дето само преминават през форума гледат да са в унисон с общото мение. Където и да живях в Северна Америка, не видях /или поне не съм разбрал/ за свещеник претседател. Някой със социялистически методи се опитва да наложи комунистически монопол на един човек /свещеник/. В спора се ражда истината, ама то май спор няма... само едно мнение казано с различни думи. Ако няма конкуренция, нестава. Заради последното живеем в развита държава.
Заключено