Циганинът и американецът - прилики и разлики

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Linko »

И нема начин да интегририаме циганите в България без да променим самите нас и да се интегрираме ние.
Те тази безсмислица е знамето и панацеята на ромските организации и множеството фондациики, правозащитни и не знам си какви още организации за работа с ромите. Под това мото просят и изискват пари от кого ли не и си живеят живота, спокойни за своето бъдеще. Че краят му се не види на това.
Защото е видно, че е абсурдно.
Интеграцията е двустранен процес. Не може само едната общност да работи върху себе си, да се развива и променя в желаната насока, а другата да стои и чака процесът да завърши в пълна степен. Демек на принципа "дайте първо вие, а нашата после е лесна"
Че какво й е на интеграцията на циганите днес? Социални и здравни услуги ли са им отказани, при положение че не плащат никакви данъци? Ток ли не им се дава да ползват без пари? Пари ли не им дават (3 лв. на глава) да водят децата си на училище? И то при записано в закона "задължително" образование до средно? Къщи и мезонети ли не им строиха? Които после те разрушиха? И още колко още можем да изреждаме...

Абе хубаво си ги бяхме интегрирали ама демокрацията пусна духа от бутилката и стана мазало.
Ма то си е така. Не може да искаме само медеца на демокрацията, тя си върви и с горчилката. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Ivan1007 »

miteto написа: За съжаление като модератор съм принуден да чета творенията на много индивиди с леко болни мозъци и още по-болни амбиции да дават акъл където не им е поискан ;)
Откажи се, като съжаляваш. :)

Безплатен акъл от отказал се модератор след повече от 2 години стаж. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Iris »

... написа:
... написа:Пак ще го повторя - "циганията" не е (вече) етнически обусловена. Тя е състояние на духа.
И нема начин да интегририаме циганите в България без да променим самите нас и да се интегрираме ние.
Не се е родил още тоя,който ще интегрира циганите.Няма държава в света, която да е успяла.Те даже и в родните си държави не могат да се интегрират-Индия,Пакистан,Бангладеш, Кюрдистан.Там от векове е анархия и няма изгледи да се промени.
Макар кастовата система в Индия да е официално забранена, тя реално си съществува.
Имаше една статия, което е махната в уикито, а една е редактирана в по-розови краски:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dalit
http://en.wikipedia.org/wiki/Untouchability
Около 250-350 милиона са на улищата като странстващи и отритнати от обществото.
Тъжно, но факт. Там социалните предразсъдъци върлуват много силно.

Факт е, че самата кастова система е резултат от изопачаване на най-древните писания, според които човек не се ражда с кастата си, а със качества (темперамент, наклонности, таланти), които трябва да се разпознаят и развият. Но за поличитески цели -тълкуванието е било осакатено...

Но както мъдро се подчерта - интеграцията е многостранен процес и зависи от мотивацията и целите на всички страни.

Лично аз познавам роми, които се стараят и успяват да се интегрират - имат амбиции да имат занаят, децата им да учат занаят и английски, пазят хигиена и тишина.
Както съм хвалила моите деца, като си хвърлят хартийката от бонбон в кошчето за боклук в парка, така се усмихвам и хваля и едно ромче, че прави същото.
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Ivan1007 »

Дъщеря ми е имала приятелки индийки. От някои не съм бил възторжен (както и от някои бели, които са от поколения в Канада), в други съм я карал на гости и съм я оставял с преспиване у тях и с очите си съм виждал, че къщата им свети от чистота.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
7George
Мнения: 9660
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от 7George »

"Циганинът" има много прилики с българина. С американеца се сещам за всички възможни разлики.

Нелегално останалите БГ граждани в ЕС са дефакто в нарушение, не виждам какво да им се помага, освен проформа властите да си направят устата, че ще проверят дали сичко е законно и т.п. Но те българските дипломати са "от друга каста", къде ще се унижат да помагат... Е тва са разликите, по-скоро между стария и новия свят: там има важни, по-важни, ВИП, аристократи, народности и по това се определя отношението. В америка, поне проформа, всички имат равни права и това се афишира.
Embrace your climate change!
Публикувай отговор