14 октомври-нови правила за селекция

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
evlogi.antonov
Мнения: 42
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 3:10 am

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от evlogi.antonov »

Linko написа:Неприятният момент в отговора, който е получил evlogi.antonov е, че с българската диплома се влиза задължително и само в лявата колона на таблицата. Така че и този момент е вече изяснен, благодарение на добрата воля на нашият съфорумник.
Но пък казаха, че магистър след бакалавър е 12 точки, а не 10....но дали е така...
3.2.2010 - док. до Виена
19.2.2010 - акюзе изпратено
25.2.2010 - акюзе получено
27.4.2010 - покана за интервю
24.5.2010 - интервю - успешно
1.7.2010 - док. до Букурещ
17.7.2010 - баркодове
20.8.2010 - медицински
27.12.2010 - покана за визи
3.2.2011 - визи
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от Linko »

Така е, но само ако магистратурата е по същата специалност или поне в същата област. Грубо казано по този начин се получава, че е учено 6-7 г. за едно и също нещо, което съвпада с времето за учене за тукашното "études universitaires de deuxième cycle".
Човек обаче завършил магистратура по икономика след бак по агрономство, да речем, няма да ги получи тези 12 т.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
irincam1
Мнения: 84
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 3:41 am

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от irincam1 »

Може ли някой да ми отговори на следният въпрос ?
Аз съм медицински фелдшер ! завършил съм съм през 1993г. -в дипломата пише полувисше мед.образование .От тогава до ден днешен работя по професията си /15г стаж /.
Как се приравнява моето образование - като мед.сестра ,парамедик ,или пом.лекар - защото както всички знаем "такова животно -мед.фелдшер " няма по -целия свят ,само в Бг.?
Колко точки би ми донесло образованието и търсено ли е то в квебек ?
31.01.11 -DSC ;
14.02.11 -Акюзе с искани документи ;
29.06.11 - TCFQ ;
14.03.12 - Интервю
19.06.12 - Баркодове
14.08.12 - Мед.прегледи -17.09.12 - ОК ;
30.10.12 -Покана за ВИЗИ ;
06.12.12- Кацнахме в Торонто !!!!
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от zigi »

Предполагам, че за целите на интервюто и точките за селекция ще ти приравнят образованието като за мед.сестра със съответните точки (не ги знам колко са). Което не е лошо, защото май сестрите се водят търсена професия, но не съм сигурен. Тук ще трябва да учиш със сигурност, обаче. Успех
escape
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 3:33 am
Местоположение: bg

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от escape »

Здравейте. Искам да ви попитам взимаме ли достатъчно точки с това образование, трудно ми е да се ориентирам дали ще покрием теста и колко точки ще вземем от него.

Аз:
Средно специално - ТХВП - Алкохолини и безалкохолни напитки - 3 год.
Бакалавър - Аграрна икономика /икономическо, не е агрономско/ - 4 год.
Магистратура - Международна търговия /икономическо/ - 1 год.

Жена ми:
Средно специално - Геодезия - 4 год.
Бакалавър - Икономика и бизнес администрация - 4 год.
Магистратура - Счетоводство и анализ /все още незавършена, остават още 2 изпита/ - 1 год.

Благодаря предварително!
16.03.11 - интервю
11.11.11 - покана за медицински
28.06.12 - покани за визи
03.08.12 - визи
27.08.12 - полет
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от Linko »

irincam1 написа:Може ли някой да ми отговори на следният въпрос ?
Аз съм медицински фелдшер ! завършил съм съм през 1993г. -в дипломата пише полувисше мед.образование .От тогава до ден днешен работя по професията си /15г стаж /.
Как се приравнява моето образование - като мед.сестра ,парамедик ,или пом.лекар - защото както всички знаем "такова животно -мед.фелдшер " няма по -целия свят ,само в Бг.?
Колко точки би ми донесло образованието и търсено ли е то в квебек ?
Образованието ти е postsecondaire technique 3 ans и ти носи 8 т. при всички положения, а специалността ти как ще се приравни в Квебек засега няма значение. За теб в момента е важно да разбереш дали това което си учил има нещо общо със специалността Soins infirmiers (DEC 3 ans) и ако има да акцентираш върху това пред интервюиращия. За тази цел трябва да сравниш една квебекарска програма за обучение по тази специалност (Примерно тази) с твоята програма. Ако има над 50 % съвпадение или сходство то можеш да се надяваш и на 12 т. бонус след като си работил по специалността си минимум 1 г. през последните 5 г. преди датата на подаване на документите за имиграция. Ако това стане, то и точките ти за ниво на образование няма да са 8 т. а директно 10 т. или общо ще получиш 22 т. за образование.
Та това са двете възможности пред теб - 8 т. или 22 т.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от Linko »

escape, за оценката по този фактор е важно да се знае годината на придобиване на дипломата и дали има стаж по специалността през последните 5 г., ако специалността е в списъка с търсените области на образование.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
escape
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 3:33 am
Местоположение: bg

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от escape »

Утрепете ме, не мога да схвана системата с дипломите и стажа....
А ако имам стаж 5 год. напр. като Търговски представител и образование със специалност "икономика", това ще ми се зачете ли или съм аут от играта? Защото за да станеш Търговски представител се изисква да имаш икономическо образование...
Също така ме интересува ако образованието ни не е сред търсените, това значи ли, че не можем да кандидатстваме изобщо?

Много ще съм ви благодарен ако ми помогнете! :bow:
16.03.11 - интервю
11.11.11 - покана за медицински
28.06.12 - покани за визи
03.08.12 - визи
27.08.12 - полет
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от Linko »

escape, ако представиш убедителни доказателства, че работната позиция изсква да имаш образованието и специалността от дипломата ти, то естествено че това ще ти се брои за стаж.
Ако нямаш стаж по дипломата не си аут от процедурата, а означава че няма да получиш допълнителни точки ако специалността ти е в списъка с търсените. Това е всичко. С други думи човек, който не си е работил по сппециалността през последните 5 г., няма смисъл да се рови изобщо в списъка с търсените професии. Той си получава точките за степен на образование и трудов стаж на общо основание както и всички останали, на които професиите им не са от търсените.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
azu
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:10 am
Местоположение: Plovdiv

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от azu »

Аз обаче се чудя за следното:
Тъй като evlogi.antonov е питал и са му отговорили:
evlogi.antonov написа:писах за въпросите за образованието в моя случай на хората във Виена. Получих малко изненадващ отговор и го споделям с вас, защото далеч няма да съм единствения, който го касае.
Аз съм за вършил компютърни системи (бакалавър) и сега свършвам и с магистратурата по същата специалност.

Питах ги дали трябва да си приравнявам дипломата към еквивалентни, и после ако я приравня дали имам право да считам точките от Section B като 'ou equivalent' или си остава чужда диплома Section C. Отговорът бе:

You will have a *diplôme étranger* (foreign diploma).
- bakalavr 10 points (level) year?,
- magistr after bakalvr 12 pts. 12 pts because magistr after bakalavr is considered a postuniversitary diploma.
- probably 6 pts (computer science).
А от разсъжденията на Линко:
Linko написа: .......Ако има над 50 % съвпадение или сходство то можеш да се надяваш и на 12 т. бонус след като си работил по специалността си минимум 1 г. през последните 5 г. преди датата на подаване на документите за имиграция. Ако това стане, то и точките ти за ниво на образование няма да са 8 т. а директно 10 т. или общо ще получиш 22 т. за образование.
Та това са двете възможности пред теб - 8 т. или 22 т.
То значи ли, че все пак има надежда някои дипломи, в които има минимум 50% съвпадение като брой на часове и изучавани дисциплини, те да бъдат приравнени и да се разглеждат в дясната графа на Diplômes du Québec в LISTE DES DOMAINES DE FORMATION (2009)?Защото излиза,че на колегата evlogi.antonov са му отговорили категорично, което пък ме навежда на мисълта,че щом имаш диплома от БГ, влизаш в Diplômes étrangers без значение на това какво пише в академичната справка.Леко съм объркан.
Аз например, като направих справка за моята специалност в университет Concordia, излиза, че покривам около 80-90% от това, което учат там.Това значи ли,че аз а и други като мен влизат задължително в графата на чуждестранните дипломи и въобще и дума не може да става на този етап за приравняване?
18.03.2009-DCS Vienne
11.04.2009-Accusé
01.12.2009-Entrevue
11.01.2010-Документи Букурещ
22.01.2010-Баркодове
22.02.2010-Мед. формуляри
01.03.2010-Медицински
23.03.2010-ОК
14.04.2010-покани
30.04.2010-ВИЗИ

ОПОЗНАЙ РОДИНАТА,ЗА ДА ЕМИГРИРАШ ПО-БЪРЗО!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от Linko »

И аз имах такова предположение, че може и с български дипломи, или по-точно с техният еквивалент по квебекските стандарти, да се влиза в дясната колона на таблицата но от отговора на имиграционните във Виена се вижда, че това не е така.
Нека отбележим ясно и категорично също така, че на етап процедура за имиграция никой никакво приравняване на дипломи не прави, а има само сравняване на дипломите по двете системи с използване на изготвени нарочно за тази цел таблици. Евалюацията т.е. приравняването се извършва от оторизираните за това институции в Квебек по законово регламентирани процедури, в зависимост от целта на приравняването. Имиграционните служби не са сред тези институции. Може би и затова никога имиграционен не би влязъл с българска диплома в дясната колона. Но виж ако има пред себе си официално издаден документ за приравняване на MELS или MICC на Квебек примерно, то тогава би го направил спокойно. Това е възможно ако някой е влязъл с работническа или ученическа виза примерно, направил си е приравняване на дипломата и на място реши да кандидатства за постоянно пребиваване.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
irincam1
Мнения: 84
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 3:41 am

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от irincam1 »

Linko -сърдечно благодаря за изчерпателният отговор !!!
Мога да те уверя че професията ми има над 50% съвпадение с soins infirmiers .Искам да запитам и още нещо -има ли начин да проверя дали в Квебек имат нужда от хора с моята професия ,има ли свободни работни места ? И ако имам предложение за работа ,би ли било то в моя полза когато се явя на интервю и би ли ми донесло допълнителни точки ?
Наясно съм с факта че там ще трябва да се полагат допълнителни изпити за да мога да работя като мед.сестра и че първото стапало от което трябва да започна е санитар .
31.01.11 -DSC ;
14.02.11 -Акюзе с искани документи ;
29.06.11 - TCFQ ;
14.03.12 - Интервю
19.06.12 - Баркодове
14.08.12 - Мед.прегледи -17.09.12 - ОК ;
30.10.12 -Покана за ВИЗИ ;
06.12.12- Кацнахме в Торонто !!!!
Аватар
estoyanova
Мнения: 628
Регистриран на: Съб Авг 23, 2003 1:34 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от estoyanova »

Linco не съм много сигурна дали в описаният случай на irincam1 става въпрос за това,което ти пишеш.Тя/той е завършил/а 1993 година-полувисше.Три годишното образование,което ти си посочил е въведено много след този период.На интервюто,най-вероятно интрвюиращият ще даде точки за 2-годишно образование,ако не му се представят неоспорими доказателства за диплома към колежа от 3 години редовно обучение.Казвам това,защото по първата ми диплома за Клиничен Лаборант 2 години полувисше към медицински колеж София ми даде точки като за 2 -години ,мисля бяха 6.
КОЛКОТО ПОВЕЧЕ-ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: 14 октомври-нови правила за селекция

Мнение от Linko »

Съгласен съм с теб, estoyanova. Аз се базирам на таблицата, към която вече пуснах линк в един от предишните си постинги по темата и в която разделната година относно дипломите за полувисше образование е 1985 г. Но ако обучението е било 2 г. дори и след тази дата то образованието ще се приравни на postsecondaire 2 ans, много ясно е това.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Публикувай отговор