Въпрос за DEP po електротехника

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Kibritliata
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 11:44 pm
Местоположение: Montreal

Въпрос за DEP po електротехника

Мнение от Kibritliata »

Здравейте,
Въпроса ми е следния.
Искам да се преориентирам към един деп по елетротехника.
Никога не сам работил като елетротехник през живота си. АКо го завърша и взема диплома за деп какви биха били шансовете да намеря работа. В Българиа сам работил в тъкачница като механик - поддръжка.
Моля ви кажете ми има ли смисъл от това да блъскам вятъра 1800 часа ж сежепа Андре Лорандо?
Благодаря ви за това което бихте ме посъветвали.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Мнение от teomat.com »

Един приятел завърши тази програма през май само че на английски. Все още не може да си намери стаж. Трябва да си намери майстор който да се съгласи да го наеме за периода на чиракуване, сега не му е разрешено да работи сам. Казва че повечето майстори говорят френски, а той е скаран с този език.
По принцип имало доста работа стига да успееш да си вземеш документа за правоспособност.
Kibritliata
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 11:44 pm
Местоположение: Montreal

hi

Мнение от Kibritliata »

Благодаря ви за светкавичния отговор:-)
Аз за разлика от колегата ще го карам на френски. Ако английскиа език е бариерата то би трябвало все някой да ме вземе.
Благодаря на всеки който си даде мнението по този въпрос.
Svilko
Мнения: 252
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 11:21 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Svilko »

Здравей,
Аз бачкам в друга област, но често имам допирна точка с ел. техници. На твоя въпрос мога да ти кажа че си е до голяма степен късмет да намериш някъде да работиш. Според мен си струва да опиташ въпреки че никога не си го работил. Това не е в твой плюс, но никой не се е родил със стаж, все се тръгва от някъде. Не знам дали си запознат каква е работата на ел. техника тука. Примерно тия дето са на комерсиалните шантиета им се завива свят от огъване и фиксиране на тръби и разклонителни кутии през които по-късно си прекарват жиците. На мен ми е много чудно какво толкова учат за трия 1800 часа, но както и да е. Да ти кажа честно ми се струва, че техническото ниво на повечето не е много високо. Налагало ми се е много пъти да влизам в разправии с тях, понеже те са като коне с капаци. Не си напрягат и ни най-малко мозъчетата, гледат си плана който им е спуснат от инженера и толкова. Но пък са си прави за себе си, правят го по план.
Във връзка със стажа и чиракуването. След като завършиш, трябва да си намериш работа при някой, на бяло, който да ти декларира че ще му работиш 150ч. в следващите 3 месеца. И с това бягаш в CCQ, и ставаш помощник 1-ва степен. После след 2000ч. работа ще станеш 2-ра и т.н., докато станеш със 8000ч. опит, и си вече майстор. Е тогава вече можеш да работиш сам и да си правиш фирма. Само едно да допълня, че тия 1800ч. от училище ти се признават като стаж за преминаване от една категория в друга.
Това е в общи линии. Надявам се да съм бил полезен.
Kibritliata
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 11:44 pm
Местоположение: Montreal

hi

Мнение от Kibritliata »

Благодаря за изчерпателния отговор на Свилко:-) :beer:
Аватар
Optimist Creed
Мнения: 325
Регистриран на: Пет Май 21, 2004 11:40 am
Местоположение: Вече далеч от Quebec :-)

Мнение от Optimist Creed »

Svilko написа:Здравей,
Аз бачкам в друга област, но често имам допирна точка с ел. техници. На твоя въпрос мога да ти кажа че си е до голяма степен късмет да намериш някъде да работиш. Според мен си струва да опиташ въпреки че никога не си го работил. Това не е в твой плюс, но никой не се е родил със стаж, все се тръгва от някъде. Не знам дали си запознат каква е работата на ел. техника тука. Примерно тия дето са на комерсиалните шантиета им се завива свят от огъване и фиксиране на тръби и разклонителни кутии през които по-късно си прекарват жиците. На мен ми е много чудно какво толкова учат за трия 1800 часа, но както и да е.
.
Ами как какво? Учат се да огъват тръби. :wink: .
Svilko написа:Да ти кажа честно ми се струва, че техническото ниво на повечето не е много високо. Налагало ми се е много пъти да влизам в разправии с тях, понеже те са като коне с капаци. Не си напрягат и ни най-малко мозъчетата, гледат си плана който им е спуснат от инженера и толкова. Но пък са си прави за себе си, правят го по план.
Във връзка със стажа и чиракуването. След като завършиш, трябва да си намериш работа при някой, на бяло, който да ти декларира че ще му работиш 150ч. в следващите 3 месеца. И с това бягаш в CCQ, и ставаш помощник 1-ва степен. После след 2000ч. работа ще станеш 2-ра и т.н., докато станеш със 8000ч. опит, и си вече майстор. Е тогава вече можеш да работиш сам и да си правиш фирма. Само едно да допълня, че тия 1800ч. от училище ти се признават като стаж за преминаване от една категория в друга.
Това е в общи линии. Надявам се да съм бил полезен.
След 8000 ставаш компанион и то като си минеш изпита. А за фирма има други изпити и тогава си майстор( master).
Не е лесно да си оптимист в Кебек, но ако въпреки това преуспееш там, може да се похвалиш, че си го направил по по-трудния начин. Евала и ашколсум!
Публикувай отговор