Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

optics - дай нишан като завършиш
Sunny boy - остави малко редакция и коментари и за вики-то де...
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
paparazzo
Мнения: 371
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 3:01 pm
Местоположение: Софето

Мнение от paparazzo »

optics написа:.....
-сериозен човек си-ще ме извиняваш,но не бях чел нещо толкова странно-на прост български език преведено-как да ходим по улицата....
-не знам ама.....
:oops: :oops:
-АЗ СЪМ ЗА КЮЧЕКА....
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Sunny boy написа:...В Канада тази тактика като правило – НЕ работи. Иска се, какъвто пише – такъв. От което не следва, че задължително трябва да се откажете да пробвате, но е добре да се знае.
Абе става. Пример от този месец. Трябват ни двама или трима души. Събираме към 30 резюмета. Отсяваме 5 за интервю. От петимата един покрива 90% от написаните изисквания. Сертификати, препоръки и т. н. Обаче мънка под носа си, ако не разбере добре въпрос не пита за уточнение и други подобни. Всеки си има кусури, но в крайна сметка предложение за работа ще бъде направено със сигурност, на този от петимата с най-малко покритие на написаните изисквания и вероятно на още двама от останалите. Защо? Защото този с най-малкото покритие, може нещо което е само загатнато в изискванията, но пък за времето от публикуването на обявата до интервюто се е оказало много важно. Плюс същият човек явно има желание и възможности да научи нови неща.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Много благодаря на Водолей, lz2arn и Оптикс!

Ще следя с интерес темата.

Като говорите за процент покритие на изискванията в обявите, интересно ми е какъв е според вас минимумът покрити изисквания, за да има смисъл да се изпраща СВ. Случаят за който Спийди спомена е по-специфичен, ама дали примерно кандидат с по-нисък процент на покриване на изискванията, но с повече чар да речем или държащ се по-подходящо, ще има повече шансове от друг с по-висок процент на покриване на изискванията, но скован на интервюто.
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

Като цяло много интересна и полезна информация.

Само ще се съглася, че перфекционистите не са приятни хора, с които да се работи. Не рядко нещо да бъде перфектно е или мисия невъзможна или просто не е нужно. Такива хора , като задълбаят на едно място просто могат да те влудят.

Относно СВ има 100 препораки. Аз примерно по-едно време пращах точно такова кратко СВ от една страница. Но последният рекрутор ме накара да направя по-дълго и да описвам разни проекти.
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

За краткото и дългото СВ имах един интересен разговор с агент, който препоръча две - първото във стандартните една-две страници + второ с всичко, което си правил, струвал, писал и работил. На работодателя се казва - ето краткото ми СВ, искате ли и дългото да ви пратя?
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

На мен любимият въпрос от интервюта ми е: В какво настроение сте сутрин като се събудите. Правилният отговор е: свеж и готов за тръстиката. :lol:

Оптикс, хубаво е да сложиш и неприемливи въпроси, понякога ги задават, за да видят как ще реагираш, от сорта на къде си роден, какъв ти е родния език, притежаваш ли кола/къща и т.н.. На това отговора в общи линии е да си гледат работата и да се фокусират върху темата на интервюто. Този род въпроси са незаконни.
Има и гаднички въпроси,дето не са свързани с работата, Оптикс, ще ти метна на скайпа още въпроси и разни ситуации, дето се случва да разиграват, може да добавиш нещо от там. Страхотна тема! :beer:
Let it go...
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Ivet написа: Този род въпроси са незаконни.
Ееееее, аре ся :shock:
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

Marto написа:
Ivet написа: Този род въпроси са незаконни.
Ееееее, аре ся :shock:
There are laws that protect individuals from discrimination at a job interview. Know your rights and be informed about what type of questions can be ‘Unlawful Questions” at an interview.

EXAMPLES OF UNLAWFUL QUESTIONS:
What is your maiden name?
How many children do you have?
Do you attend church regularly?
What does your spouse do for a living?
What is your native language?
What is your social insurance number?
Are you married, divorced, separated or single?
Do you own or rent a car?
What social or political organizations do you belong to?
What is your sexual orientation?
Were you ever arrested?

YOUR RIGHTS AT THE INTERVIEW

The Ontario Human Rights Commission (OHRC), outlines the following categories that have restrictions on what can be legally asked:
Birthplace, ancestry, ethnic origin, place of origin
Sex, sexual orientation,
Marital status, family status
Age
Race, colour
Religion, creed
Citizenship
Education
Record of offences
Disabilities
References and membership in organizations
http://www.mazemaster.on.ca/jobsearch/intunlaw.htm



Lawful and Unlawful Interview Questions
Let it go...
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от mwanza »

lz2arn написа:За краткото и дългото СВ имах един интересен разговор с агент, който препоръча две - първото във стандартните една-две страници + второ с всичко, което си правил, струвал, писал и работил. На работодателя се казва - ето краткото ми СВ, искате ли и дългото да ви пратя?
Тва хубаво...ама аз ако си дам пълното резюме, излиза че имам 7-8 професии (което е вярно) и минавам в графата овъркуалифайд. И доста хора се отдръпват. Някой даже ми каза, че не се взимат на сериозно такива резюмета. То кат са замисла и в краткото им бая неща, а съм го редактирал поне 8 пъти да го докарам кратко.
Не съм предполагал, че ще е толкова трудно да убедиш някой, че си кадърен и ,че ще се наложи да крия 90% от способностите си за да пасна в обявата или там тъпата патка от HR квот си е намислила... баси :?
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

Статията е достъпна за разглеждане, редактиране и допълване тук: http://wiki.bgcanada.com/index.php?titl ... 0%B2%D1%8E
Имаше поне двама желаещи, моля, полето за изява е отворено за всички. Ivet, Sunny boy, надеждата е главно във вас.
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

mwanza написа:
lz2arn написа:За краткото и дългото СВ имах един интересен разговор с агент, който препоръча две - първото във стандартните една-две страници + второ с всичко, което си правил, струвал, писал и работил. На работодателя се казва - ето краткото ми СВ, искате ли и дългото да ви пратя?
Тва хубаво...ама аз ако си дам пълното резюме, излиза че имам 7-8 професии (което е вярно) и минавам в графата овъркуалифайд. И доста хора се отдръпват. Някой даже ми каза, че не се взимат на сериозно такива резюмета. То кат са замисла и в краткото им бая неща, а съм го редактирал поне 8 пъти да го докарам кратко.
Не съм предполагал, че ще е толкова трудно да убедиш някой, че си кадърен и ,че ще се наложи да крия 90% от способностите си за да пасна в обявата или там тъпата патка от HR квот си е намислила... баси :?
Не си търсил където трябва :idea: Предложи професиите си в някоя мултидисциплинарна област, там може да се окаже, че не си преквалифициран, а по-скоро, че ти липсва някой детайл :wink: Ако се предлагаш там където искат например само програмист, дизайнер, учител с такава и такава програма ... много ясно, че си недостоен поради разнородните професии, които си упражнявал/имаш дипломи. Има области обаче, където повече от един вид професия и всяка допълнителна в плюс е предимство.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
CFS 801

Мнение от CFS 801 »

а кои именно са тия области
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

например, някъде където освен да караш камион е необходимо да можеш да сервираш на клиентите уиски и кафе в леглото, да правиш препоръки по отношение на облеклото и завързването на контакти, да служиш за планински гид в труднопроходими области, да можеш да управляваш кану, докато стреляш с пушка по дивите зверове, да приложиш всички тези умения в изработването на сценарий за филм.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от mwanza »

krimon написа:
mwanza написа:
lz2arn написа:За краткото и дългото СВ имах един интересен разговор с агент, който препоръча две - първото във стандартните една-две страници + второ с всичко, което си правил, струвал, писал и работил. На работодателя се казва - ето краткото ми СВ, искате ли и дългото да ви пратя?
Тва хубаво...ама аз ако си дам пълното резюме, излиза че имам 7-8 професии (което е вярно) и минавам в графата овъркуалифайд. И доста хора се отдръпват. Някой даже ми каза, че не се взимат на сериозно такива резюмета. То кат са замисла и в краткото им бая неща, а съм го редактирал поне 8 пъти да го докарам кратко.
Не съм предполагал, че ще е толкова трудно да убедиш някой, че си кадърен и ,че ще се наложи да крия 90% от способностите си за да пасна в обявата или там тъпата патка от HR квот си е намислила... баси :?
Не си търсил където трябва :idea: Предложи професиите си в някоя мултидисциплинарна област, там може да се окаже, че не си преквалифициран, а по-скоро, че ти липсва някой детайл :wink: Ако се предлагаш там където искат например само програмист, дизайнер, учител с такава и такава програма ... много ясно, че си недостоен поради разнородните професии, които си упражнявал/имаш дипломи. Има области обаче, където повече от един вид професия и всяка допълнителна в плюс е предимство.
бе хем си права, хем не си права...правил съм и това за което ми говориш.
Публикувай отговор