Честит 24 май, българи!

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

нещата са в такава последователност:

1. Кирил с помощта на Методий създават славянска азбука по собствена инциатива, защото вярват, че славяните имат нужда от нея. Превеждат свещенните книги.

2. Византийският император възлага политическа мисия на двамата братя - евангелизирането на славяните във Великоморавия /по молба на тамошния принц Ростислав/

3. В Рим се бунтуват срещу евангелизирането на славянски език, защото той не е "свещен" и анатемосват християнизирането, осъществявано под егидата на Византиската Патриаршия.

4. Папа Адриан 2 поканва двамата братя да защитят идеите си в прочутия спор с триезичниците. Следват дълги дискусии, в които основно Кирил успява да ги убеди в правото на хората да говорят и пишат на собствен език, който да ползват и в духовния си живот и връзка с бога.

5. Славянският език е канонизиран, литургията на славянски език - също.

6. Българският цар следи внимателно дебатите по въпроса /представям си го образно как се случва през средните векове :lol:/, приема християнството от Византия след като се убеждава, че няма да има проблеми с Рим, т.е. проблемът е разрешен с мисята на КиМ. По-късно приема учениците на братята, гонени от Великоморавия, защото франките завладяват страната.

п.п. аз от вчера се чувствам като в спор с триезичниците :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Крими само едно не мога да вдяна,ти след като си толкова умна защо все още си перманентно безработна ,или и ти подобно на Ивето от столицата си си обърнала пропъртито в гараж за изчукване на стари кошници и лачени чанти. :lol:
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

bateto написа:Крими само едно не мога да вдяна,ти след като си толкова умна защо все още си перманентно безработна ,или и ти подобно на Ивето от столицата си си обърнала пропъртито в гараж за изчукване на стари кошници и лачени чанти. :lol:
Бате, ти си знаеш какво следва ....
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Как пък реши че е безработна, това не мога да разбера :roll:, данъчната декларация ли и правиш? Всеки ли трябва да се фука колко изкарва и как и колко е събрал? Може би просто има достъп до интернет през работно време и си спори с безезичници. То и ти все тук киснеш ама тръка, съпозедли, го караш, нес па :twisted:?
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12489
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

krimon написа:нещата са в такава последователност:

1. Кирил с помощта на Методий създават славянска азбука по собствена инциатива, защото вярват, че славяните имат нужда от нея. Превеждат свещенните книги.

2. Византийският император възлага политическа мисия на двамата братя - евангелизирането на славяните във Великоморавия /по молба на тамошния принц Ростислав/

3. В Рим се бунтуват срещу евангелизирането на славянски език, защото той не е "свещен" и анатемосват християнизирането, осъществявано под егидата на Византиската Патриаршия.

4. Папа Адриан 2 поканва двамата братя да защитят идеите си в прочутия спор с триезичниците. Следват дълги дискусии, в които основно Кирил успява да ги убеди в правото на хората да говорят и пишат на собствен език, който да ползват и в духовния си живот и връзка с бога.

5. Славянският език е канонизиран, литургията на славянски език - също.

6. Българският цар следи внимателно дебатите по въпроса /представям си го образно как се случва през средните векове :lol:/, приема християнството от Византия след като се убеждава, че няма да има проблеми с Рим, т.е. проблемът е разрешен с мисята на КиМ. По-късно приема учениците на братята, гонени от Великоморавия, защото франките завладяват страната.

п.п. аз от вчера се чувствам като в спор с триезичниците :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Пък аз от вчера се чувствам като учител на първолаци дето се трябва да им поправям грешките.
:D
Виж си точка 6 и се оправи, че стана за смях.
Българския цар Борис приема християнството през 865 година, а мисията в Рим е 868-а
8) 8)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12489
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

Опс пропуснал съм точка 4 да ти поправя, ама то много бисери си нацвъкала.
Поканата е отправена от папа Николай I, който взел, че умрял докато братята пристигнат и се срешнат с Адриан II
:D
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Кримон, и аз ще те поправям, няма как :(
След покръсватането българският владетел престава да бъде Кан (Кана сюбиги - владетел по волята на Бога, титла равностойна на цар) и приема титлата княз, намираща се на по-ниско ниво в представите на християнска Византия за пирамидална структура на света, в което най-високо на върха стои Императорът (Царят) и само Бог е над него. Не може да има е този ред пирамида с два върха или двама императори. По-късно Симеон разбива тези представи като създава парадокс - двама Императори. Симеон е цар, признат от Византия, но тя си има император.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Историческите спорове са не по-малко относителни от футболните.

Всичките "факти" и събития, които сте публикували, най-вероятно наистина са се стекли по подобен начин. Лошото е, че колкото по-назад във вековете задълбаваме, толкова по ненадеждно и субективно е представянето на събитията.

Дори и в днешно време всяко събитие се изкривява от пишещия, така, че да бъде интересно на четящия, камо ли преди векове.

Америкамските нахлувания в различни държави например биват описвани като: демократичен акт, агресия, тъпотия, освободителна мисия, икономическо разтоварване, героична хуманност...

По времето на K&M сигурно са се изписали доста глупости, повечето от тях изчезнали през вековете.

Например кримонщината: "п.п. между другото майката на двамата "византийци" е доказана българка /според няколко писмени и няколко археологически източника/" Тя самата си няма идея и не би могла да намери даже и в мрежата информация за тези източници, но ги представя като твърдо доказателство. При това "няколко + няколко", т.е. грубо между 6 и 10 писмени и арх източника, само за майка им :wink:
Още повече, как се разбира от археологоческите източници (не от писмените) къде или от кого е родена майка им? Древна снимка? Рисунка? Неписмен акт за раждане?
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от mwanza »

Koko написа:
bateto написа:Крими само едно не мога да вдяна,ти след като си толкова умна защо все още си перманентно безработна ,или и ти подобно на Ивето от столицата си си обърнала пропъртито в гараж за изчукване на стари кошници и лачени чанти. :lol:
Бате, ти си знаеш какво следва ....
Аз незная какво ще последва, ама ако е тва което си мисля Хълмена требе на Плас Дезарт с камъни да го убиете :)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ablood написа:Например кримонщината: "п.п. между другото майката на двамата "византийци" е доказана българка /според няколко писмени и няколко археологически източника/" Тя самата си няма идея и не би могла да намери даже и в мрежата информация за тези източници, но ги представя като твърдо доказателство. При това "няколко + няколко", т.е. грубо между 6 и 10 писмени и арх източника, само за майка им :wink:
Още повече, как се разбира от археологоческите източници (не от писмените) къде или от кого е родена майка им? Древна снимка? Рисунка? Неписмен акт за раждане?
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

казах ти, момченце, да не се занимаваш с неща, които нещото, което се намира между двете ти уши, не може да справи :idea:

добре, че Шлиман въпреки липсата на писмени актове за раждане е разбрал на колко години е Троя и какви култури са я обитавали :P Чудя се как се оправил, след като в ранния деветнадесети век не е използвал прочутата мрежа, за да се информира :wink:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Когато бях малък, глупавите деца използваха обиди, поради липса на доводи.
Бъди зрял човек и докажи, че не съм прав. Без злобни обиди, поставящи под съмнение способностите ти да се обосноваваш.
Също така когато бях малък, бях горд българин. Когато пораснах, осъзнах, че това е узкуствено насаждано национално самочувствие, че моъка ми е бил промит и за това никъде не чувам: "Оооо... Българин? Наистина? Браво, браво!"
Ако някой ден излезеш от въздушните кули, ще ме разбереш.
Шлиман не е разбрал, а е публикувал най-вероятното, според наличните източници.
Та на въпроса за няколкото писмени, и няколкото археологически източници?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

как ли пък не посред нощ ще седна да ти преписвам Кирило-Методиевските студии, които имат над 50 тома ... Или пък ще ти цитирам Жития и повести на средновековни летописци. Първо тези неща не се публикуват в интернет, второ аз не си ги държа като подръчна литература. А ти продължавай да се "информираш" от мрежата и да си мислиш, че разбираш от история също както и от футбол.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Ще те подсещам периодично, докато намериш време, или признаеш, че такива "доказателства" няма.И в двата случая ще има полза и за двама ни.

кримонщината: "п.п. между другото майката на двамата "византийци" е доказана българка /според няколко писмени и няколко археологически източника/" Тя самата си няма идея и не би могла да намери даже и в мрежата информация за тези източници, но ги представя като твърдо доказателство. При това "няколко + няколко", т.е. грубо между 6 и 10 писмени и арх източника, само за майка им.
Още повече, как се разбира от археологоческите източници (не от писмените) къде или от кого е родена майка им? Древна снимка? Рисунка? Неписмен акт за раждане?

И не ми пробутвай голото мнение на някой историк, или многознайко като теб. Доста известни хора са твърдяли, че земята е плоска, основавайки се на научни разсъждения.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

ablood, интересно ти какви точно доказателства би приел за миродавни? И кога успя толкова бързо да прочетеш Кирило-Методиевите 50 тома студия и Жития и повести на средновековни летописци? Или да разбираме, че отдавна всичко живо си прочел и нито думица за майката на двамата братя не си срещнал?
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

ablod, бая ти е странен начина на спорене, позицията ти е направо изумителна, а похватите - извънземни. Няма нужда да нападаш някой за това, че има мнение, различно от твойто. Аз лично мисля, че няма изрични доказателства, нито в археологията, нито в аналите, че Кирил и Методий са с български произход, тоест - не съм съгласна с Кримон. Има изводи, базиращи се на светските им имена Страхота и Църхо, доброто познаване на българския език (превода на Светото Писание), произхода на дядо им, житията, и т.н. Братята са византийци са са се самоопределяли като такива, произходът им според мен няма кой знае какво значение, всъщност основното и най-важното е, че са създали глаголицата, която е дала възможност за обособяването на българската култура и утрърждаването й като таква, впоследствие българаският език става един от водещите класически езици.

Ето ти и да си четеш житията, малко класическа средновековна литература и студии, можеш сам да си намериш съответните доказателства за или против:

http://www.kroraina.com/knigi/zv/

http://www.promacedonia.org/
Let it go...
Публикувай отговор