Инфо ЗЗО

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

survivor написа:
anito написа: Ще приложа и образец на правилно съставена декларация (вижте приложения PDF файл, който се отваря с Acrobate Reader 8).
Аз ли нещо не съм довидяла къде е този ПДФ файл?

Иначе благодаря много за информацията!
Съжалявам, аз копнах съобщението така както ми дойде на електронната поща, а пдф файла е атач файл. Не съм го търсила другаде. Чакам развитието на проблема: дали ще променят изискването за прилагане на док. или няма.
Обичам да преча
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Tова е последната новина относно декларациите, която получих. Този път няма пдф файл. Ако някой каже как мога да ви предоставя пдф-а на декларациата, ще го направя, аз не знам как :roll:


Дами и господа,
Днес разговарях с директора на информационния център на НАП, г-н Мишовски. Той ми съобщи, че е сформирана работна група, която ще разгледа нашите предложения за поправки в декларацията.

Съгласно Данъчно-Осигурителния Процесуален Кодекс (ДОПК) НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се прилагат доказателства към декларацията. Ако ги приложите, това може да ускори процеса на проверка и заличаване на дълговете, но пак повтарям, не е нужно. Това ми каза г-н Мишовски.

Ще поискам в писмен вид тълкуване на закона и разяснение от НАП, но в България започват почивни дни и най-вероятно ще имаме отговор другата седмица.

Вчера се опитах да се свържа с БНТ, за да коментирам новината за освобождаването от здравни вноски. От редакцията отговориха, че темата не ги интересува. Отказаха ми коментар и излъчиха дезинформацията на НАП, че трябва да се прилага копие от международния паспорт. Вижте и чуйте тук:

http://news.bnt.bg/content/view/full/226115

Моля, разпространете правилната информация: НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се прилагат доказателства.

Декларацията може да се подаде и по пощата с обратна разписка. Можете да я пратите и по мейл, но само ако имате български електронен подпис, който се купува само в България.

Няма срок за подаване на декларацията по чл. 19и.

Днес отидох и подадох декларация лично в регионалния офис на НАП. Служителката не беше много сведуща. Опита се да поиска копия от паспортни страници, но и отказах и настоях да приемат декларацията и да ми издадат входящ номер.

Прилагам PDF файла на декларацията, която подадох. Ще продължим натиска към НАП от понеделник, след празниците, докато не публикуват променената декларация и точни инструкции за попълването и подаването, в които изрично пише, че прилагането на документи НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.

Ще опитам също да получа ефирно време в БНТ или в някоя друга телевизия, където да опровергая това съобщение за прилагане на копия от паспорта към декларацията.

Желая Ви весели празници ако 1-ви май се празнува в страната, в която живеете.

Atanas Tchobanov
at@atanas.fr
skype: parisvesti
ICQ: 4261791
Обичам да преча
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

survivor написа:
anito написа: Ще приложа и образец на правилно съставена декларация (вижте приложения PDF файл, който се отваря с Acrobate Reader 8).
Аз ли нещо не съм довидяла къде е този ПДФ файл?

Иначе благодаря много за информацията!
Като кликнеш на този линк, PDF файл е първи

http://www.nap.bg/ospage?id=159
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Благодарение на Дино можете да видите 2-та пдф-а като цъкнете на линка "Прилагам PDF файла на декларацията, която подадох." в предния постинг.
Обичам да преча
sveto
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 9:34 pm
Местоположение: Монтреал

запитване

Мнение от sveto »

Някой знае ли как (и дали) може да се провери дали според системата на НОИ човек е ползвал здравни услуги, та да дължи здравно осигурителни вноски и да не може да спре начисляването им.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: запитване

Мнение от krimon »

sveto написа:Някой знае ли как (и дали) може да се провери дали според системата на НОИ човек е ползвал здравни услуги, та да дължи здравно осигурителни вноски и да не може да спре начисляването им.
тук

http://healthinsurance.nssi.bg/Report_h ... 15_out.asp
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Благодаря! Вие ще пращате ли декларация, или ще изчакате?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: запитване

Мнение от pumpy »

krimon написа:
sveto написа:Някой знае ли как (и дали) може да се провери дали според системата на НОИ човек е ползвал здравни услуги, та да дължи здравно осигурителни вноски и да не може да спре начисляването им.
тук

http://healthinsurance.nssi.bg/Report_h ... 15_out.asp
това е справка за кога дължиш вноски, а не за кога си ползвал услугите им. Това второто може да се разбере лично в РЗОК или поне в нашата в Перник ставаше.
Според мен всеки, който е имал избран личен лекар ще го броят ползвал, защото все едно на този лекар е плащано месечно на глава записан при него пациент. Ако наистина гледат само реални посещения и това го броят за ползвал, тогава е по-розово положението.
Аз мисля, че има и една уловка: закона опрощава до края на 2007, а за след това се очаква да подадем молби да ни отпишат от системата, ако ли не пак ще се окажем длъжници....
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Сърви, ще подаваме бе, как няма! Аз откога го чакам тоя момент... :lol: Но не ми е спешно, има време до края на годината. Нека малко да се поупражняват да го прилагат, и тогава...
Иначе, тая "уловка" си я имаше и досега. Разликата е, че предишния закон не предвиждаше да ти отпаднат старите задължения, макар че си се освободил от следващи. А задълженията ги определят не по реалните посещения при доктора, а по избор на джи-пи. Щом си избрал, значи си вътре :lol: А има случаи и без да си избрал, някое джи-пи те избрали и ти пак си вътре :wink: Освободен си само ако на справката от НОИ пише: лижето не фигурира в пациентската листа, или нещо подобно. Ако пише, че си с прекратени права, вътре си за посочените периоди.
И преди изобщо не съществуваше опция за отписване от системата (става дума при приемането на закона). Бяха заложили един хубав "параграф 22" изедниците. :evil:
Обичам да преча
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

нищо няма да подавам
всичко това си има давност :roll:
да ходят да гонят Михаля!

това прилича на историята на Топлофикация, която изведнъж измисли някакви преизчисления и прати сметки за последните 10 години, когато незнам си какво не е е искала от длъжниците си ... колко мислите си плащат преизчисленията, често възлизащи над 1000 - 2000 лв. Ако не успее да си ги събере парите Топлофикация до две години, задължението отпада, според все още непроменен бг закон

анито, пише
Лицето не фигурира в пациентската листа
и
ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА
обаче само за текущия месец :twisted:
По пациентска листа на НЗОК за месец МАЙ 2008 година:
също има параграф общ за всички имигранти, защото Атанас се е преборил след януари 2007 да не ти се начисляват автоматично осигуровки, след като не си в България.
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЯНУАРИ/2007 до текущия месец
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: запитване

Мнение от sasho71 »

krimon написа:
sveto написа:Някой знае ли как (и дали) може да се провери дали според системата на НОИ човек е ползвал здравни услуги, та да дължи здравно осигурителни вноски и да не може да спре начисляването им.
тук

http://healthinsurance.nssi.bg/Report_h ... 15_out.asp
az пък след като си нанесох ЕГН се установи, ЧЕ ИМА друг човек с мойто ЕГН в БГ :shock: :shock: :shock: Някой случвало ли му се е подобно нещо :roll: :twisted: :evil:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: запитване

Мнение от haimana »

sasho71 написа:
krimon написа:
sveto написа:Някой знае ли как (и дали) може да се провери дали според системата на НОИ човек е ползвал здравни услуги, та да дължи здравно осигурителни вноски и да не може да спре начисляването им.
тук

http://healthinsurance.nssi.bg/Report_h ... 15_out.asp
az пък след като си нанесох ЕГН се установи, ЧЕ ИМА друг човек с мойто ЕГН в БГ :shock: :shock: :shock: Някой случвало ли му се е подобно нещо :roll: :twisted: :evil:
Да не са те клонирали-явно си ценен :)
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Re: запитване

Мнение от anito »

sasho71 написа:
az пък след като си нанесох ЕГН се установи, ЧЕ ИМА друг човек с мойто ЕГН в БГ :shock: :shock: :shock: Някой случвало ли му се е подобно нещо :roll: :twisted: :evil:
Aз познавам човек с 2 ЕГН-та :), което май е противополойно на твоя случай, но също е супер идиощина.
Обичам да преча
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Мнение от dimana »

За връщането на сумите, платени за здравно осигуряване, погледнете линка за инструкцията на НАП.
http://www.nap.bg/ospage?id=183
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

хаха, вече са добавили и четвърта точка "други", вместо копие от паспорта :lol: А и ми е интересно международен превод ако им кажеш да ти направят дали няма да се намръщят :wink:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Публикувай отговор